Reklam
Beslenmeİlaçsız Market

Kekiğin Faydaları Nelerdir? Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Reklam

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik, nane ailesine ait bir bitkidir. Mide rahatsızlığı, solunum şikayetleri ve enfeksiyon tedavisi gibi amaçlarla binlerce yıldır kullanılan değerli bir doğal ilaç olarak kabul edilir. Pizzaların üstüne serpilen ya da makarna soslarında kullanılan bitkilerden olan kekik, antioksidan ve bakteri karşıtı olması sebebiyle sağlık için oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar, bakteri ya da virüs sebebiyle oluşmuş enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

Kekik Yağı Faydaları ve Kürleri❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Kekik Nedir?

Kekik hem yemeklere lezzet katmak hem de belirli rahatsızlıkları tedavi etmek amacıyla kullanılan faydalı bir bitkidir. Kekik ile pişirilen yemeklerin daha lezzetli olması, kekik yağı koklamanın kişiye sağlık yönünden olumlu etkilerde bulunması sebebiyle kekik, hayatın her alanında güvenle kullanılmaktadır. Kekik yaprakları güçlü bir aromaya, hafif acı bir tada sahiptir. Bu baharat, et, balık ve sebzelere lezzet katmak için uzun yıllardır kullanılır. Bitki adını Yunan dilinden almıştır ve anlamı “dağın sevinci” olarak bilinmektedir.

Reklam

Kekik Türleri Nelerdir?

Dünya genelinde bilinen çok çeşitli kekik türleri bulunur. En adi kekik (Akdeniz kekiği) sayılan tür “yabani mercanköşk” olarak adlandırılmaktadır. Yemek pişirmek için kullanılan popüler kekikler ise genellikle İtalyan ya da Yunan kekiği olarak bilinmektedir.

Yunan kekiği daha keskin, İtalyan kekiği ise daha tatlı bir aromaya sahiptir. Diğer kekik çeşitleri arasında Suriye kekiği, altın kekik, Meksika kekiği gibi türler sayılmaktadır. Ayrıca, tüketilmeyen ama dekoratif amaçlı kullanılan çeşitleri de bulunur. Bu türlere ise hacı kekik, sonbahar ametist kekik ve hop-çiçek kekiği örnek verilebilir. Bu türler rengarenk çiçekleri olan ve bahçede kolaylıkla yetişen kekikler olarak bilinir.

Kekiğin Faydaları Nelerdir?

Kekiklerin taze ya da kurutulmuş yaprakları, antioksidan ve bakteri karşıtı bileşikler içerir. Araştırmalar hem bitkinin kendisinin hem de yağının çok faydalı olduğunu kanıtlamaktadır.

Antioksidan Bakımından Zengindir

Kekik, sağlığı olumlu yönde etkileyen antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlara timol, limonen, karkavol ve terpinen örnek verilebilir. ORAC denilen oksijen kapasitesi puanı yüksek olan antioksidan gıdalardan biri olarak tanımlanmaktadır. {1*}

Reklam

Antioksidan bakımından zengin gıdaları tüketmenin sayısız faydası vardır. Bu tür gıdalar birçok sağlık sorunu ve erken yaşlanmaya neden olan serbest radikal hasarını (hücre hasarı) azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca antioksidanlar cildi, gözleri, kalbi, beyni ve hücreleri de korur. Kekik yağı üzerine yapılan çalışmalar, yağdaki antioksidanların halk hekimliğinde tedavi edici ve hastalık önleyici etkileri olduğunu göstermektedir. {2*}

Kekik Yağı Faydaları Nelerdir?

Bakterileri Yok Eder

Araştırmalar, kekik yağının bazı bakterilere karşı önleyici ve tedavi edici etkileri olduğunu kanıtlamaktadır. Hatta bazı uzmanlar, antibiyotikler yerine kekik yağının kullanılmasını önermektedir. Çünkü ilaçların belirli yan etkileri görülürken kekik yağının ciddi bir yan etki göstermediği saptanmıştır.

Yapılan bir çalışma, kekik yağının en güçlü anti-bakteriyel bitkilerden biri olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bitki, gıda zehirlenmesini önlemek için de kullanılmaktadır. Kekik yerine kekik yağı kullanmak, bakterileri öldürmek için oldukça etkilidir. {3*}

İltihabı Azaltır ve Önler

İster kuru ister taze olsun, kekik kullanarak pişirilen yemekler vücutta bulunan iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Kekik yağı ile yapılan çalışmalar, güçlü bileşenleri ile iltihapların oluşmasını önlediğini göstermektedir. Kekik yağı, iltihabı önleyerek kanser, Alzheimer gibi ciddi rahatsızlıkları önler. Böylece daha uzun ve sağlık bir yaşam sürdürülmesine yardımcı olur.

Reklam

Kekiğin faydaları nelerdir? Kekik, alerjiler ve romatoid artrit gibi iltihabi pek çok rahatsızlığı tedavi etmeye yardımcı olur. Bunun dışında, böcek ısırıkları, sedef hastalığı, akne ve kas ağrısı problemlerini azaltmak için kekik yağı kullanılabilir. {4*}

Virüs Kaynaklı Enfeksiyonlarla Savaşır

Kekikte bulunan bileşenlerden bazıları, virüslerin sebep olduğu hastalıkları tedavi eder, ilerlemesini önler ve oluşan enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır. Ayrıca kekik yağının kullanılması, normal kekiğin kullanılmasından daha faydalıdır. {5*}

Kekiğin Besin Değerleri

Bir çay kaşığı (1 gram) kekik yaprağı besin değerleri; {6*}

 • Kalori: 1
 • Karbonhidrat: 9
 • Protein: 0,1 gr
 • Yağ: 0,1 gr
 • Lif: 0,4 gr
 • K vitamini: 2 mcg

Bir çay kaşığı (2 gram) kuru kekik besin değerleri;

 • Kalori: 4
 • Karbonhidrat: 4
 • Protein: 0,2 gr
 • Yağ: 0,2 gr
 • Lif: 0,7 gr
 • K vitamini: 9 mcg
 • Demir: 0,8 mg
 • Manganez: 0,1 mg
 • Kalsiyum: 6 mg

Kekik Nasıl Tüketilir?

Kekik, günlük olarak yapılan yemeklere baharat şeklinde ya da yaprakları bütün olarak eklenerek kullanılabilir. Genellikle Akdeniz yemeklerinde, soslarda, dolma, çorba ve salata soslarında kullanılır. Ev yapımı pizza ve hamur işlerine de eklenebilir. Tavuk, et, balık, fasulye, zeytin ve daha birçok besine eklenerek tüketilebilir. Faydalarından yararlanabilmek için yemekler piştikten sonra üzerine eklenerek kullanılmalıdır. Taze kullanılan kekik yapraklarının aroması ve lezzeti, kuru kekiğe göre daha fazladır. Bu yüzden hangi yemeğe ne kadar lezzet katılacaksa ona göre kuru veya taze kekik tercih edilmelidir. Evde cam kenarlarında veya balkonda kekik yetiştirmek de oldukça kolaydır. Kendi yetiştirdiğiniz kekikleri yemeklere, salatalara ekleyebilir hatta kurutarak çay yapımında da kullanabilirsiniz.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı nasıl demlenir? Çay yaparken kullanılacak olan taze kekik bir çaydanlığın içerisine konur ve üzerine sıcak su eklenerek demlenmeye bırakılır. 15 dakika sonra kekik yaprakları süzülür ve bal ya da limon eklenerek tüketilir. Bir diğer yöntem ise infüzyonlu su yapmaktır. Taze kekik 1 gece boyunca suda bekletilir ve ertesi gün suyu süzülerek içilir.

Kekik çayı ne işe yarar? Kekik çayında fosfor, demir, potasyum gibi faydalı bileşenler bulunur. Kekik çayı sindirim, idrar yolu problemleri ve regl sancısının azaltılması için kullanılır. Kekik çayı ayrıca, kronik hastalıklar, öksürük, balgam, uyku düzeninde bozulma, obezite, kas ağrıları, kabızlık, regl sancısı, C vitamini ve A vitamini eksikliği gibi durumların tedavisinde kullanılır.

İbrahim Saraçoğlu’nun kekik çayı tarifi 3-4 ay boyunca düzenli olarak yapılmalı, sabah ve akşam günde 2 defa içilmelidir. Hazırlanacak olan kekik çayının dağ kekiği kullanılarak yapılması önerilir. 2 kaşık dağ kekiği, 2 bardak suda 8 dakika kaynatılır ve sıcak bir şekilde tüketilir.

Ev Yapımı Öksürük Şurubu Nasıl Hazırlanır?

Kekiğin Zararları Nelerdir?

Kurutulmuş ve taze kekiğin normal dozlarda kullanılması güvenlidir. Nane ve fesleğene alerjisi olan kişilerin kekik tüketirken dikkatli olması gerekir. Eğer düzenli olarak ilaç kullanılıyorsa, kekik çayı tüketmeden önce bir doktora başvurulması gerekir.

Kekik yağı, çok daha yoğun ve kuvvetlidir. Bu nedenle iki haftadan fazla kullanılmamalıdır. Ayrıca bitkinin yağı kullanılırken su ya da Hindistan cevizi yağı ile seyreltilmesi gerekir. Cilt üstüne sürülerek ya da aromaterapi yöntemleri uygulanarak kullanılabilir.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4804097/
 2. https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/jmf.2010.0098
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19783523/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6152729/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32461309/
 6. https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171328/nutrients

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu