Reklam
Beslenmeİlaçsız Market

Epsom Tuzu Nedir? Epsom Tuzu Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Reklam

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzu, İngiltere’nin Surrey eyaletindeki Epsom’da bulunan bir tuzlu su kaynağından damıtılarak elde edilen ve magnezyum sülfat içeren farklı bir tuz çeşididir. Epsom tuzu sporcular tarafından kas ağrılarının tedavi edilmesi bahçıvanlar tarafından ise bitkilerin büyüme hızının artırılması için kullanılmaktadır. Epsom tuzu uzun yıllardır sağlık, güzellik, ev temizliği ve bahçe işlerine yardımcı olması amacıyla kullanılır. Ayrıca epsom tuzu kas ağrılarının, cilt kuruluğunun ve vücuttaki iltihabın tedavi edilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir.

Epsom tuzu diğer tuzların aksine cilt kuruluğuna neden olmaz, aksine cildin yumuşamasına yardımcı olur. Ayrıca epsom tuzunun iyi bir magnezyum kaynağı olduğu da bilinir.

Reklam

2018 yılında yapılan bir çalışmada kandaki magnezyum seviyesi normal görünse bile kişilerin magnezyum eksikliği ile karşı karşıya kalabilecekleri fark edilmiştir. Ayrıca günde 300 mg’dan daha az magnezyum tüketilmesinin, magnezyum eksikliğine neden olabileceği gözlemlenmiştir. Tüm bunlar epsom tuzunun, sağlık açısından oldukça önemli faydalara sahip olduğunu göstermektedir. {1*}

Böbrek Hastalarının Uzak Durması Gereken Gıdalar❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Epsom Tuzu (İngiliz Tuzu) Nedir?

Epsom tuzunun diğer adı nedir? Epsom tuzu, bilinen diğer adı ile İngiliz tuzu, İngiltere’nin Surrey eyaletindeki Epsom’da bulunan bir tuzlu su kaynağından damıtılarak elde edilmektedir. Bundan dolayı epsom adını almıştır. İçerdiği magnezyum ve sülfat bileşimlerinden dolayı geleneksel tuzlardan farklıdır. Epsom tuzu önceden maden sularından damıtılarak elde edilirken günümüzde madencilikle de elde edilebilmektedir. Çoğu kişi epson tuzu olarak ismini yanlış söylemektedir. Doğru ve bilinen adı epsom tuzu’dur.

Epsom tuzu nedir? Epsom tuzu küçük ve renksiz kristallerden oluşur ve genel anlamda sofra tuzuna benzer. Ancak sofra tuzu, sodyum klorürden oluştuğu için epsom tuzundan tamamen farklıdır.

Epsom tuzu nedir faydaları nelerdir? Epsom tuzu insan sağlığı açısından oldukça faydalı bir mineral olan magnezyumu, bol miktarda içerir. Magnezyum kan basıncının dengede olmasını sağlar, kalp ritmini dengede tutar ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Epsom tuzunun diğer bileşeni olan sülfat ise vücuttaki biyolojik süreçlerin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için hayati öneme sahiptir. Sülfat, vücuttaki zehirli maddelerin vücuttan atılmasını ve karaciğerin temizlenmesini sağlar. Ayrıca eklemlerdeki ve beyin dokusundaki protein oluşumuna da yardımcı olur.

Reklam

Epsom Tuzu Faydaları Nelerdir?

Epsom tuzunun sağlık açısından pek çok faydası bulunmaktadır. Vücuttaki magnezyum miktarının artmasını sağlar, stresi azaltır, zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve kabızlığın tedavi edilmesini sağlar.

Kabızlık ve Kronik Hazımsızlık Doğal Tedavisi

Magnezyum Düzeylerini Arttırır

Epsom tuzu faydaları nelerdir? Magnezyum vücut sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle magnezyum eksikliği, pek çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Alkol bağımlılığı, şiddetli ishal, yetersiz beslenme ve vücutta gerekenden daha fazla kalsiyum bulunması, magnezyum eksikliğine neden olabilmektedir.

Ayaklarınızı ve vücudunuzun tamamını epsom tuzu eklediğiniz suda bekleterek magnezyum ihtiyacını karşılayabilirsiniz. {2*}

Magnezyum vücuttaki 300’den fazla enzimi düzenler ve vücut fonksiyonlarının düzenlenmesinde de önemli rol oynar. Ayrıca kas kontrolünü sağlamaya, enerji üretmeye ve vücuttaki elektriksel uyarıların ve zararlı maddelerin yok edilmesine yardımcı olur. Magnezyum eksikliği tip 2 diyabete, Alzheimer hastalığına, yüksek tansiyona, kalp hastalığına, felce ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna neden olabilmektedir. Epsom tuzu tüketerek pek çok sağlık sorunuyla karşı karşıya kalma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz. {3*}, {4*}

Reklam

Stresle Mücadele Etmeye Yardımcı Olur

Epsom tuzu ne işe yarar? Duş almak stresle mücadele etmeyi kolaylaştırır ve stres seviyesinin azalmasını sağlar. Duşun stres azaltıcı etkisini artırmak için duş aldığınız suya epsom tuzu ekleyebilirsiniz. Epsom tuzunun içerisinde bulunan magnezyum, kasların gevşemesini sağlar ve zihnin rahatlamasına yardımcı olur.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, düşük magnezyum seviyesinin stres seviyesinin artmasına neden olduğu bulunmuştur. Sonrasında yapılan daha kapsamlı çalışmalarda, magnezyumun stres ve sinirsel uyarı üzerinde önemli etkilere sahip olduğu gözlemlenmiştir. Epsom tuzu gibi magnezyum bakımından zengin maddelerin stres ve psikiyatrik bozukluklar üzerinde olumlu sonuçlara neden olduğu görülmüştür. {5*}, {6*} Magnezyum hücre içi enerji üretimi açısından oldukça önemlidir. Magnezyum seviyesinin artması, kişinin daha enerjik hissetmesini sağlamaktadır.

Covid-19 ve Sosyal Huzursuzluk Kronik Stresi Etkiliyor mu?

Toksinlerin Vücuttan Atılmasını Sağlar

Epsom tuzunun içerisinde bulunan sülfat, zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. İnsan cildinin gözenekli yapıya sahip olması banyo suyu içerisine eklenen epsom tuzunun, vücut tarafından emilmesini sağlamaktadır. Epsom tuzu bu sayede zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. {7*}

Epsom tuzu zayıflatır mı? Sağlıklı kilo vermek için banyo suyuna epsom tuzu ve karbonat eklenmesi önerilir. Epsom tuzunun vücutta fazla tuz ve su tutulmasını engellemeye ve kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bunun için banyo suyuna iki bardak epsom tuzu eklenmesi ve bu suyun içinde en az 40 dakika beklenmesi tavsiye edilir. İlk 20 dakikada vücuttaki zararlı maddeler atılırken son 20 dakikada vücut için gerekli mineraller emilir. Ayrıca dehidrasyon ile karşı karşıya kalınmaması için banyo öncesinde, banyo esnasında ve banyo sonrasında su tüketilmesi önerilir.

Ağır Metaller Nasıl Temizlenir? Ağır Metal Zehirlenmesi Tedavisi

Kabızlığın Tedavi Edilmesine Yardımcı Olur

Epsom tuzu kabızlık tedavisinde kullanılır mı? Epsom tuzu, kabızlık tedavisi için yaygın olarak kullanılır. Epsom tuzu içeren suların tüketilmesi, bağırsaklardaki su oranını arttırır. Bundan dolayı epsom tuzunun bağırsaklarda müshil görevi gördüğü düşünülmektedir. {8*}

Epsom tuzu içilir mi? Epsom tuzunun bileşeni olan magnezyum sülfatın oral (ağızdan) yolla tüketilmesinin, kabızlık tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir.  Fakat bu durumun epsom tuzu yüksek miktarda lif içermediğinden dolayı geçici bir çözüm yöntemi olduğu da bilinmektedir.

Epsom tuzu nasıl içilir? Kabızlık tedavisinde kullanılması önerilen magnezyum sülfatın oral (ağızdan) yolla alımında,1 ölçü magnezyum sülfat 236 ml suda eritilmelidir. Ayrıca tatlandırmak amacıyla karışıma limon eklenmesi de önerilir. Kabızlık tedavisi için epsom tuzu kullanılacaksa bol miktarda su tüketilmesi gerekir. Magnezyum sülfatın ağız yoluyla tüketildikten sonra 30 dakika ile 6 saat içinde bağırsak hareketlerini artırdığı görülür.

Kabızlık ve Kronik Hazımsızlık Doğal Tedavisi

Ağrı ve İltihabı Azaltır

Epsom tuzu ile banyo yapılması vücuttaki ağrıları hafifletmeye ve pek çok hastalığa sebep olan iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle epsom tuzunun kas ağrılarının, migren ağrısının ve artrit (eklem iltihabı) ağrısının tedavi edilmesi amacıyla kullanılması tavsiye edilir. {9*}

Özellikle eklem ağrılarının tedavi edilmesi için epsom tuzu kullanılır. Sıkça tercih edilmesi nedeniyle bu yöntem, alternatif bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Ulusal Bilim Akademisi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda elde edilen veriler, pek çok insanın yeterince magnezyum tüketmediğini göstermektedir. Epsom tuzu fiyatı pahalı değildir bu nedenle kolayca temin edilebilir. Bundan dolayı hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olan epsom tuzunun, maliyeti düşük faydası ise büyüktür. Epsom tuzu ile yapılan banyoların, vücuttaki magnezyum seviyesini %35’e kadar arttırdığı düşünülmektedir.

Yaralanma ve kesik durumlarında epsom tuzu ile pansuman yapılması oldukça önemli faydalar sağlar. Düşük magnezyum seviyesi vücuttaki iltihaplanmayı gösteren C-reaktif proteinlerinin (CRP) yükselmesine sebep olur. Epsom tuzu vücuttaki magnezyum seviyesini arttırır ve bu sayede iltihaplanmaların tedavi edilmesine yardımcı olur. {10*}

Kafein Baş Ağrısı Yapar Mı?

Kan Şekeri Seviyesini Dengeler

Bir diyabet çeşidi olan Tip-2 diyabete hem hücre içi hem de hücre dışında magnezyum eksikliği neden olabilmektedir. Magnezyum bakımından oldukça zengin olması nedeniyle epsom tuzu, diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltır. {11*} Epsom tuzunun düzenli olarak cilde sürülmesi veya oral yolla tüketilmesi, kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur, diyabet riskini azaltır ve kişinin daha enerjik hissetmesini sağlar. Ancak alternatif bir tedavi yöntemi olarak epsom tuzu kullanacaksanız muhakkak bir uzmana danışmanız önerilir.

Saç Sağlığına Faydalıdır

Epsom tuzunun saç bakım ürünlerine eklenmesi, saçın erken yağlanmasını önlemeye yardımcı olur. İki yemek kaşığı saç kremi ve aynı miktarda epsom tuzunu karıştırarak elde edilen saç bakım kreminin, saç şampuanlandıktan sonra saç derisinden saçın uçlarına kadar uygulanması önerilir. Durulamadan önce 10-20 dakika kadar saçta bekletilmesi ve bu işlemin haftada bir kez tekrar edilmesi tavsiye edilir.

Yağlı Saçlardan Kurtulmanın 7 Yolu

Bitkilerin Sağlıklı Büyümesine Yardımcı Olur

Epsom tuzu nerelerde kullanılır? Epsom tuzu, doğal bir gübre görevi görür ve bu nedenle bahçelerde kullanılır. Epsom tuzu bitkilerde canlılığı arttırmaya ve bitkilerin sağlıklı büyümelerine yardımcı olur. Bazı uzmanlar bu konuyla ilgili şüpheci davransalar da epsom tuzunun domates, biber ve gül gibi bitkilerde kullanılmasının bitki verimliliğini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Bitkilere epsom tuzu verilirken dikkat edilmesi gereken durumlardan bazıları şunlardır: 

 • Sebze veya gül ekilecekse ekim yapılacak bölgelere bir yemek kaşığı epsom tuzu serpilmesi tavsiye edilir.
 • Epsom tuzu bitkileri sulamak için kullanılacaksa yaklaşık dört litre suya bir çorba kaşığı epsom tuzu karıştırılması ve bitkiler, çiçek açmaya veya meyve vermeye başlayana kadar epsom tuzunun kullanılması tavsiye edilir.

Solunum Yolu Hastalıklarına İyi Gelir

Epsom tuzunun yapısındaki magnezyum sülfat’ın bronşiyal astım için doğal bir tedavi olduğu düşünülmektedir. 2012’de yapılan bir çalışmada da magnezyum sülfatın ciddi bir solunum yolu hastalığı olan astımın tedavi edilebilmesi için alternatif bir yöntem olduğu gözlemlenmiştir.

İlk kez 1936’da yayınlanan bir çalışmada magnezyumun, astım hastalığına iyi geldiği fark edilmiştir. Daha sonra yapılan çalışmalarda magnezyumun, bronşiyal düz kasları gevşettiği magnezyum sülfatın ise akut ve şiddetli astım krizlerine karşı alternatif bir tedavi olarak kullanılabileceği kanıtlanmıştır. {12*}

Öksürük İçin Doğal Çözümler Nelerdir?

Gebelik Zehirlenmesinin (Preeklampsi) Önlenmesine Yardımcı Olur

Preeklamspi, halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen, yüksek tansiyon hastalığı ve idrarda protein miktarının artışı ile karakterize olmuş oldukça tehlikeli bir gebelik komplikasyonudur. Yapılan klinik çalışmalar magnezyum sülfatın vazodilatatör etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Vazodilatatörler, damarların genişlemesini sağlayarak kan akışının hızlanmasını sağlayan maddelerdir. Magnezyum sülfat, özellikle preeklampsili kadınlarda gebelik zehirlenmesini erken dönemde önler ve daha ciddi bir gebelik komplikasyonu olan eklampsinin (preeklamsiden sonraki evre) ortaya çıkmasına engel olur.

Hamilelikte Çatlak Önleyici Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Kemik ve Eklem Ağrılarının Hafiflemesini Sağlar

Epsom tuzu neye iyi gelir? Epsom tuzu kemik ve eklem ağrıları için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Kemik ve eklem ağrılarının hafiflemesi için epsom tuzu ile banyo yapılması tavsiye edilir. {13*}

Eklem Sıvısı Nedir? Eklem Sıvı Analizi Neden Önemlidir?

Topuk Dikeni Tedavisine Yardımcı Olur

Epsom tuzunun bileşenlerinden biri olan magnezyumun kemik sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Kalsiyumun kemik dışında birikmesi, topuk dikenine neden olur.. Ilık su içerisine eklenen epsom tuzu ile yapılan banyoların, topuk dikeni tedavisi için faydalı olabileceği düşünülmektedir.

Vücudu Zararlı Maddelerden Arındırmaya Yardımcı Olur

Epsom tuzu, vücudun zararlı maddelerden arındırılmasını sağlar. Vücudu zararlı maddelerden arındırmak amacıyla kullanılırken epsom tuzunun, suyla karıştırılarak banyoda kullanılması ya da bitkilerle veya uçucu yağlarla karıştırılarak kullanılması önerilir.

Toksinler ve Otoimmün Hastalıklar

Epsom Tuzu ile Banyo Yapmanın Faydaları

Epsom tuzu nasıl kullanılır? Epsom tuzu, banyo suyuna karıştırılarak kullanılabilir. Epsom tuzunu karbonat veya lavanta yağı ile karıştırarak banyo yapabilirsiniz. Epsom tuzunun bu şekilde kullanılması, vücudu dinlendirmeye, kasları gevşetmeye ve fiziksel ve zihinsel stresin azaltılmasına katkı sağlar.

Epsom Tuzu Banyosu Nasıl Yapılır?

Epsom Tuzu ile Ayak Banyosu Yapmanın Faydaları

Epsom tuzu ayak ağrısı için nasıl kullanılır? Epsom tuzunda bulunan magnezyum, ayak ağrılarına iyi gelir, ayaklarda rahatlama sağlar ve yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Bu yüzden epsom tuzu ile ayak banyosu yapılması tavsiye edilir. Ayrıca epsom tuzunun iltihap tedavisinde faydalı olduğu da düşünülmektedir. Vücudun herhangi bir yerindeki iltihaplı bölgenin magnezyum sülfat içeren suyla temas etmesi, o bölgedeki zararlı maddelerin ve bakterilerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ilık su dolu bir leğene 1 tatlı kaşığı kadar epsom tuzu eklenir ve ayaklar bu suda bekletilmelidir.

Epsom Tuzu Zararları Nelerdir?

Epsom tuzu nedir nerede satılır? Epsom tuzu aktarlarda ve online marketlerde satılmaktadır. Epsom tuzunun, epsom tuzu paketleri üzerindeki kullanma talimatının dışında ve doktor tarafından tavsiye edilmeden kullanılmaması gerekir. Özellikle antibiyotiklerin emilimini etkilediği düşünüldüğünden, antibiyotiklerle birlikte kullanımına dikkat edilmelidir. Kabızlığı gidermek amacıyla kullanılacaksa diğer ilaçların kullanımından en az iki saat önce alınması tavsiye edilir.

Magnezyum sülfat müshil olarak kullanıldığında rektal (makat) kanamaya neden olursa kullanımının hemen kesilmesi ve en kısa sürede doktora gidilmesi önerilir. Çünkü bu durum, ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Epsom tuzu zararları nelerdir? Magnezyum böbrekler tarafından hızlıca emilir ve bundan dolayı, böbrek hastaları için zararlı olabilir. Bu nedenle epsom tuzu dahil olmak üzere magnezyum içeren bileşenlerin böbrek yetmezliği olan hastalar tarafından dikkatlice kullanılması gerekir. Magnezyum sülfatın gebelik zehirlenmesi olan kadınlarda kullanılması güzel sonuçlar alınmasını sağlar. Ancak gebelik sırasında veya emzirme döneminde kullanılmadan önce muhakkak doktora danışılması gerekir.

Epsom tuzunun yüksek miktarda tüketilmesi mide bulantısı, kramplar, ishal ve mide-bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir. Magnezyum sülfatın yüksek miktarda alınması, alerjik reaksiyonlara (döküntü, kurdeşen, kaşıntı, solunum güçlüğü, göğüste sıkışma hissi, ağız, dudak veya dilde şişme), baş dönmesine, kızarmaya, baygınlığa, düzensiz kalp atışlarına, kas felcine ve kas zayıflamasına neden olabilmektedir. Epsom tuzu tüketimi sonrasında bu tür belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda muhakkak doktora danışılması tavsiye edilir. Ayrıca herhangi bir sağlık sorunuz varsa, hamileyseniz, emziriyorsanız, farklı bir hastalık için tedavi görüyorsanız veya şu anda ilaç kullanıyorsanız epsom tuzu kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekir.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5786912/
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hypercalcemia/symptoms-causes/syc-20355523
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11425281/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4586582/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7836621/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1844561/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1584988/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3036964/
 9. https://www.arthritis.org/health-wellness/healthy-living/managing-pain/pain-relief-solutions/heat-therapy-helps-relax-stiff-joints
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15930481/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4549665/
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3269605/
 13. https://www.reference.com/health/use-epsom-salt-draw-out-infection-a9d8d555972e3228

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu