Reklam
Sağlık

Epsom Tuzu Banyosu Nasıl Yapılır?

Reklam

Epsom tuzunda bol miktarda magnezyum bulunur. Magnezyum, insan vücudunun işleyişi için çok önemli bir mineraldir. Magnezyumun bazı önemli özellikleri arasında kan basıncını dengelemek, kalp ritmini sabitlemek ve kemikleri güçlendirmek vardır. Diğer ana bileşen sülfat, birçok biyolojik işlem için gerekli bir mineral anahtardır. Toksinleri temizlemeye, karaciğeri temizlemeye ve eklemlerde ve beyin dokusunda protein oluşumuna yardımcı olur.

Magnezyum vücutta 300’den fazla enzimi düzenler ve birçok vücut fonksiyonunun düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. Kas kontrolü, enerji üretimi, elektriksel uyarılar ve zararlı toksinlerin giderilmesi gibi hayati fonksiyonları düzenler. (1) Magnezyum eksiklikleri, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, inme ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi bir dizi kronik hastalıkla ilişkilidir.(2) Epsom tuzunun harici kullanımı yoluyla dahili magnezyum seviyenizi artırarak, birçok sağlık rahatsızlığını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilirsiniz.

Reklam

Magnezyum sülfat, kimyasal formül MgSO4 olan, sülfür ve oksijenin bir kombinasyonu, magnezyum ve sülfata ayrılabileceği anlamına gelir. Tuz, küçük, renksiz kristallerden oluşur ve sofra tuzuna benzer. Bununla birlikte, sofra tuzu sodyum klorür içerdiğinden Epsom tuzundan tamamen farklıdır. Epsom tuzu sağlık, güzellik, ev temizliği ve açık bahçecilik için çok çeşitli kullanım ve faydalara sahiptir. Buna ek olarak, birçok insanın çok sayıda kronik hastalık geliştirme riskini azaltmak için günde 300 mg magnezyum alması bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. (3)

Ağır metaller, pek çok hastalıkla alakadardır, otizm ve tarzı hastalıklarda dahil. Ağır metallere, paylaşımlarda da gördüğünüz üzere çok şekilde maruz kalıyoruz. Egzoz gazları, piller, talk pudrası, floresan lambalar, deniz ürünlerinden civa, pişirme kapları, folyo, rujlar, deodorantlardan alüminyum, oyuncaklar, piller, rujlar, vinil okul çantaları, sigara dumanından kurşun, içme suyu, balıklar, ahşap koruyuculardan arsenik, böcek öldürücüler, boyalar, karayollarındaki tozlardan kadmiyum, elektrik düğmeleri, bazı çikolatalar, süs eşyaları, kakao, şampuanlar, fermuarlardan nikel, listeyi sayarak bitirmek zor. Yani günlük hayatta her an elimizin altındaki pek çok şey ağır metal kaynağı. Bu maruziyeti en aza indirmek istesek de etrafımız bu kadar kuşatılmışken çok da başarılı olamıyoruz. Ancak ağır metallerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayabiliriz. Hem de evde, su parasına kendi kendinize.

Eski paylaşımlarda sıklıkla bahsettiğimiz epsom tuzu ingiliz tuzu yani magnezyum sülfatı herkes kullanabilir. Son zamanlarda otizm ve ağır metal yükleri fazla olan çocuklarda kullanılan etkili bir tedavi yöntemi.

Epsom Tuzu Faydaları

Sülfatlar ağır metal temizliğine yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Otistik çocukların çoğunda hem magnezyum hem de sülfatlar düşüktür. Magnezyum sülfat suya koyulduğunda magnezyum ve sülfat ayrışır. Her iki molekül de deriden emilir. Sülfatın etkisi 7-8 saat kadar sürer.

Reklam

Epsom Tuzu Stresi Azaltır

Herkes zor bir günün ardından ılık bir banyonun iyi geldiğini bilir. Zihinsel, fiziksel veya her ikisinde, sıcak (fakat, çok sıcak değil) banyo yapmak, stresi hafifletmek için harika bir yoldur. Güzel bir banyonun stres azaltıcı faydalarını arttırmak istiyorsanız, banyo suyunuza bir çay bardağı veya iki yemek kaşığı Epsom tuzu ekleyin. Magnezyum sadece kaslarınızı gevşetmekle kalmaz, aynı zamanda zihninizi gevşetmeye de yardımcı olabilir.

North Carolina Üniversitesi’nden yapılan araştırmaya göre, hipomagnezemi stres reaksiyonlarını arttırıyor.  İleri çalışmalar magnezyumun stres ve sinirsel uyarılabilirlik üzerinde derin bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.  Epsom tuzu gibi magnezyum tuzları stresi azaltabilir ve nöropsikiyatrik bozuklukları iyileştirebilir.

Epsom Tuzu Toksinleri Temizler

Epsom tuzundaki sülfatlar vücudun toksinleri atmasına yardımcı olur. Bu, vücut hücrelerinden ağır bir metal detoksu sağlar. Zararlı maddelerin dahili birikimini azaltmaya yardımcı olabilir. İnsan derisi oldukça gözenekli bir zardır. Banyo suyunuza magnezyum ve sülfat gibi mineraller ekleyerek, ters ozmoz adı verilen ve kelimenin tam anlamıyla tuzu vücudunuzdan ve tehlikeli toksinlerden dışarı çeken bir işleme yol açar.

Magnezyum sülfat ayrıca kan dolaşımını hızlandırır, pıhtılaşmayı azaltır, tansiyonun düşürülmesine yardımcıdır. Vücudun insülini daha iyi kullanmasını sağlayarak diyabet gelişmemesi yönünde fayda sağlar. Vücuttan ağır metallerin atılması kas ağrılarını azaltır. (akşamları işten geldiğinizde magnezyum sülfat ile ayak banyosu yapabilirsiniz). Sinir sistemi için gerekli olan kalsiyum seviyelerinin dengede kalmasını sağlar. Migren ve baş ağrılarını azaltır. Rahatlatıcı özelliği ile stresi azaltır.

Epsom Tuzu Detoks Banyosu Nasıl Yapılır?

Magnezyum sülfat tozunu kaynar suda iyice eritin. Küvetin içine dayanılabilecek kadar sıcak su koyun ve içine magnezyum sülfatlı suyu ilave edin. Başlangıçta yarım çay bardağı magnezyum sülfat tozu kullanın ve daha sonra tolere ettikçe 1-2 çay bardağına kadar çıkın. 6 yaşın altında 1 bardak, üstünde 1.5-2 bardak kullanın. Küvet içinde en az 40 dakika kadar kalın. Banyodan sonra durulama ya da kurulama yapmayabilirsiniz. Magnezyum sülfat deride beyaz toz şeklinde kalır ve etkisi devam eder. Önce haftada 1 kez banyo yapılır. Alıştıkça haftada 2-3 sefere çıkılabilir. Epsom tuzu nerede buluruz? Epsom tuzu (Magnezyum sülfatı), attarlarda, kimya veya ecza depolarında bulabilirsiniz. İlaçsız Market sitemizden Epsom Tuzu (İngiliz Tuzu) alabilirsiniz.

Reklam

Su dengenizi korumak ve detoksifikasyonu artırmak için banyodan önce, banyo sırasında ve sonrasında bol su tüketin.

Küvet olmayanlar, kovaya ayaklarını sokarak uygulayabilirler. 1 kova sıcak suya 1-2 yemek kaşığı sülfat yeterlidir.

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Bir miktar epsom tuzunu suda beklettikten sonra, ayaklarınıza özellikle ayaklarınızın altına sürünüz. 10 dakika bekledikten sonra, ılık su ile ayaklarınızı yıkayınız.

Epsom Tuzu Detoks Banyosu Magnezyum Sülfat Yan Etkileri?

Çocuklarda huzursuzluk ve hiperaktivite olursa dozu azaltın. Banyo suyu yutulursa ishal yapar. Önce haftada 1 kez banyo yapılır. Alıştıkça haftada 2-3 sefere çıkılabilir.

Reklam

3 Yorum

  1. merhaba yıllardır sinameki kaynadı içildiğini söylendi zaman zaman taktik yaptık lakin bağırsaktaki iyi huylu bakterilerde süpürüp atıldığını görünce duyunca hissedince vazgeçtik gerçekten sinameki ufalanarak yutulması gerektiğini sizden öğrendik teşekkür ederiz gerçek bilgiler için emeğinize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu