Reklam
İlaçsız MarketSoğuk Sıkım Yağlar

Kuşburnu Yağı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Kuşburnu yağı faydaları nelerdir? Gülgiller ailesine ait olan kuşburnu meyvesinin kendisi kadar tohumlarından elde edilen kuşburnu yağının da insan sağlığına sayısız faydası vardır. İçerisinde birbirinden önemli vitamin ve minerali bulunduran kuşburnu yağı cilt sağlığına olan katkılarıyla bilinen uçucu yağlardan bir tanesidir. Ayrıca kuşburnu yağı bağışıklık sistemini güçlendirmeye, serbest radikallerle savaşmaya da yardımcı olur.

Ağır Metal Temizleyen Panzehir❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Kuşburnu Yağı Nedir?

Yabani gül bitkisinin çiçeklerinin altında bulunan kuşburnu – bitki bilimindeki adıyla Rosa Canina – gülgiller ailesine ait olan bir meyvedir. Yabani gül bitkisinin gülleri solduğunda bitkinin dallarında parlak turuncu veya kırmızı renklerde küçük, yuvarlak meyveler kalır. Gülgiller ailesine ait olan bitkilerin pek çoğundan kuşburnu yağı üretimi yapılabilir. Ancak Rosa Rugose ve Rosa Canina gibi bazı çeşitleri kuşburnu yağı üretimine daha uygundur. Kuşburnu yağı ve kuşburnu tohumu yağı aynı anlama gelir. Her ikisi de gül bitkisinin çiçeklerinin altında bulunan tohumlardan elde edilir.

Reklam

Kuşburnu yağı A vitamini ve C vitamini gibi vitaminler, antioksidanlar ve Omega-3 (linolenik asit) ve Omega-6 (linoleik asit), oleik asit, palmitik asit gibi esansiyel yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Ayrıca; kuşburnu yağı linoleik asit ve Alfa-linolenik asitten oluşan bir yağ asidi çeşidi olan F vitamini bakımından da zengindir.

Kuşburnu Yağı Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu yağı tarih boyunca sağlıklı bir yaşam için kullanılan yağlardan biridir. {1*} Kuşburnu yağının başlıca faydaları şunlardır;

C Vitamini Kaynağıdır

Kuşburnu; güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Yapılan bazı araştırmalar; C vitamininin serbest radikallerin neden olduğu ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir. {2*} Ek olarak, C vitamini kolajen sentezinde aktif rol oynar. Bu sayede ciltteki kırışık görünümünü azaltmaya yardımcı olur. C vitamininin en önemli özelliklerinden bir tanesi de yaraların iyileşme sürecini hızlandırmasıdır. Ayrıca C vitamini cilt kuruluğunun giderilmesine de yardımcı olur.

C vitamini; ısıya ve ışığa dayanıksız vitaminlerdendir. Bu nedenle kuşburnu yağı içerisinde tam olarak ne kadar C vitamini olduğunu bilmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu nedenle piyasada bulunan bazı kuşburnu yağları üretilirken içerisine C vitamini eklenebilmektedir.

Reklam

Cildi Nemlendirir

Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar, yaşlanma ve/veya hava kirliliği gibi çevresel faktörler cildin nem dengesinin zamanla bozulmasına neden olabilir. Kuşburnu yağı, linoleik gibi pek çok esansiyel yağ asidi içerir. Yağ asitleri hücre duvarlarını güçlü tutarak cildin su kaybetmesini engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kuşburnu yağının içerisinde bulunan C vitamini de cildin nem dengesini korumaya yardımcıdır. Kuşburnu yağı kuruyan ve çatlayan dudakların onarılmasını da sağlar.

2015 yılında yapılan bilimsel bir çalışmaya göre oral yolla kuşburnu tozu kullanımı cildin kaybettiği nemi ve elastikiyeti geri kazanmasına yardımcı olmaktadır. {3*}

Sivilcelerden Kurtulmaya Yardımcı Olur

Bazı uzmanlara göre yeterince beslenmeyen ciltler daha fazla yağ salgılamaya, dolayısıyla sivilce oluşumuna daha yatkındır. Kuşburnu yağı, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller gibi önemli besin maddeleri sayesinde cildi besler. Böylece sivilce oluşumunu engeller. Ayrıca kuşburnu yağı komedojenik değildir. Bir başka ifadeyle ciltteki gözenekleri tıkamaz. Sivilcelerden ve sivilce izlerinden kurtulmak için sabahları yüz yıkamadan 15 dakika önce bir pamuk yardımıyla cilde kuşburnu yağı sürülmesi ve cildin yıkanması önerilir.

Ek olarak yağlı ciltler linoleik asit bakımından fakirdir. Kuşburnu yağı, içerisinde bulunan linoleik asit yardımıyla ciltteki yağlanmayı azaltmaya yardımcı olur. Kuru ciltler için de kuşburnu yağı nemlendirici olarak kullanılabilir. Nemlendirici olarak kuşburnu yağı kullanmak isteyenler gece yatmadan bir pamuk yardımıyla yağı ciltlerine uygulayabilirler. Kuşburnu yağı cilt tarafından kolaylıkla emilir. Bu özelliği sayesinde içerisindeki antioksidanlar cildin alt katmanlarına daha kolay geçer. {4*}

Yaşlanma Karşıtı Etkilere Sahiptir

Kuşburnu yağı, ciltteki kolajen üretimini destekleyen A ve C vitamini bakımından zengindir. Kırışıklıkları (özellikle göz çevresindeki) ve ince çizgileri azaltır. İçerisinde bulunan likopen sayesinde de kuşburnu yağı cildi gençleştirmeye yardımcı olur. 2015 yılında yapılan bir araştırmada 8 hafta boyunca kuşburnu tozu kullanan kişilerde kaz ayağı olarak bilinen ince çizgilerin görünümünde önemli ölçüde azalma olduğu görülmektedir. {3*} Kuşburnu yağı kolajen üretimini destekleyerek ciltteki çatlakların da azalmasına yardımcı olur.

Reklam

Yaşlanma Karşıtı Uçucu Yağlar Nelerdir?

Yara İzlerini Giderir

Kuşburnu yağı antioksidanlar ve yağ asitleri bakımından zengindir. Bu sayede cilt dokusunun yenilenmesine, yara izlerinin daha kolay iyileşmesine yardımcı olur. 2015 yılında yapılan bir çalışmaya göre ameliyat bölgesine günde 2 kez kuşburnu yağı sürülmesi yara izlerini iyileştirmeye yardımcı olmaktadır. 12 hafta süresince kuşburnu yağı kullananlarda ise kullanmayanlara kıyasla yara izlerinde önemli ölçüde azalma olduğu görülmektedir. {5*}Aynı zamanda kuşburnu yağı bileşiğinde bulunan antioksidanlar yardımıyla yanık izlerini ve morlukları gidermeye de yardımcı olmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuşburnu yağı içerisinde bulunan antioksidanlar ve linoleik asit gibi çoklu doymamış yağ asitleri sayesinde cilt hücrelerini ve dokularını enfeksiyonlar karşısında korumaya yardımcı olur. Ayrıca kuşburnu yağı MMP-1 gibi kolajen ve diğer hücre yapılarını bozan enzimlerin salgılanmasını da azaltır. {3*}

Enflamasyonu Azaltır

Kuşburnu bitkisi; iyi bir antioksidan olarak bilinen E vitamini, polifenoller ve antosiyanin açısından zengindir. Bu özellikleri sayesinde gül hastalığı, sedef hastalığı, egzama, dermatit gibi iltihaplı cilt hastalıkları bulunan kişilerde iltihabı azaltmaya yardımcı olur. {6*}

Cildi Ultraviyole Işınlarından Korumaya Yardımcı Olur

Kuşburnu yağı içerisinde bulunan A ve E vitamini gibi önemli besin ögeleri sayesinde cildi güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olur. {7*} Yapılan araştırmalara göre kuşburnu yağı bileşiğinde bulunan likopen de cildin, güneşin zararlı ışınlarından korunmasına yardımcı olur. {8*} {9*}

Ciltteki Hiperpigmentasyonu Azaltır

Uzun süre güneşe maruz kalma, hamilelik veya menopoz gibi dönemlerde görülen hormonal değişiklikler, doğum kontrol haplarının kullanımı ve kemoterapi ilaçları ciltteki melanin üretiminin artmasına neden olabilir. Ciltte aşırı melanin üretimi ise ciltte koyu lekeler oluşmasına neden olabilir. Yapılan bazı araştırmalar kuşburnu yağının ciltte melanin üretimini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. {10*}

Kuşburnu yağı retinoidler de dahil olmak üzere çeşitli besin bileşiklerini bünyesinde bulunduran A vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde ciltteki koyu lekeleri veya göz altı morluklarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca kuşburnu yağının içerisinde bulunan likopen ve beta karoten de cilt tonunu açmaya yardımcıdır. {10*}

Limon Cilt Lekesine İyi Gelir Mi?

Eklem Ağrılarının Hafiflemesine Yardımcı Olur

Bazı araştırmalara göre; vücuttaki iltihapla savaşmaya yardımcı olan kuşburnu tozu bu etkisi sayesinde eklem ağrılarının hafiflemesini sağlamaktadır. {5*} 2008 yılında yapılan bir çalışma kuşburnu tozunun osteoartrit gibi eklem rahatsızlıklarına bağlı ağrıların hafiflemesine yardımcı olduğunu göstermektedir. {6*} Kuşburnu tozu oral yolla kullanılırken ağrıyan eklem bölgelerine düzenli olarak kuşburnu yağı sürmek de ağrıların hafiflemesini sağlar.

Kirpikleri, Saçları ve Tırnakları Güçlendirir

Kuşburnu yağı içeriğinde bulunan esansiyel yağ asitleri, vitamin ve mineraller sayesinde kirpiklerin, saçların ve tırnakların sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olur. Kuşburnu yağı içerisinde bulunan sağlıklı yağ asitleri sayesinde saç derisini nemlendirir.

Kuşburnu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kuşburnu yağı cilde uygulandığında kolaylıkla emilir. Kuşburnu yağı kullanılmadan önce cildin küçük bir bölümünde test edilmelidir. Kuşburnu yağı günde iki defa tek başına veya başka bir yağ ile karıştırılarak kullanılabilir.

Kuşburnu Yağı Zararları Nelerdir?

Bölgesel olarak kullanılan kuşburnu yağına bağlı yan etkiler oldukça azdır. Ancak çocuklar, hamileler ve emziren kadınlar bir uzmana danışmadan kuşburnu yağı kullanmamaya özen göstermelidir. Uzmanlar diyabet ve anemi hastalarının veya böbrek taşı olan kişilerin C vitamini kullanırken dikkatli olmalarını önermektedir. Kuşburnu yağı C vitamini kaynağı olduğundan bu kişiler kuşburnu yağı kullanırken de dikkatli olmalıdır. Ayrıca kuşburnu yağı kanama riskini artırabilir. Bu nedenle herhangi bir ameliyattan en az iki hafta önce kuşburnu yağının kullanımının bırakılması gerekir. Kan sulandırıcı özellikteki ilaçları alan kişilerin de kuşburnu yağı kullanmaları kanama riskini artırabilir.

Kuşburnu yağı kullanımına bağlı olarak nadiren alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır;

Özellikle cilde ve saça faydaları ile bilinen kuşburnu yağının içeriğinde bulunan vitamin, mineral, yağ asitleri gibi önemli bileşenler sayesinde sayısız faydası vardır. Ancak herhangi bir sağlık sorunu bulunan kişilerin kuşburnu yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmaları önerilir.

Kaynaklar

  1. https://plants.usda.gov/
  2. https://www.hindawi.com/journals/drp/2012/135206/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4655903/
  4. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2013.777075?src=recsys&journalCode=ljfp20
  5. https://file.scirp.org/Html/13-1050307_57497.htm
  6. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1063458408000654
  7. http://koreascience.or.kr/article/JAKO201503264232939.page
  8. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0098299703000347
  9. http://www.tjps.pharm.chula.ac.th/ojs/index.php/tjps/article/view/776/201
  10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3569896/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu