Reklam
Güzellik

E Vitamini Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Reklam

E vitamini yağı cilde nasıl uygulanır? E vitamini yağı, cilt için son derece faydalı olan vitamin içeriğine sahiptir. Farklı kremler, losyonlar ve jellerle karıştırılarak kullanılabilir. Doğrudan cilde uygulanır. Yaşlanma karşıtı ve nemlendirici özellik gösterir.

En İyi 4 Antibakteriyel Uçucu Yağ❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

E Vitamini Yağı Cilt Hastalığına İyi Gelir Mi?

E vitamini yağı; antioksidan, iltihap önleyici ve yaşlanma karşıtı etkilere sahiptir. Sağlığa faydalı etkileri için kullanılırken, estetik olarak da tercih edilmektedir. Cildi nemlendirir. İnce çizgileri ve kırışıklıkları önler. Yara iyileşmesini destekler. Birçok hastalığın semptomlarını azaltır. Akne karşıtıdır.

Reklam

E Vitamini Yağı Kirpiklere İyi Gelir Mi?

E Vitamini Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

E vitamini yağı, nemlendirici özelliğe sahiptir, tırnak büyümesini destekler, UV ışınlarının zararlarına karşı korur ve cildin tahriş olmasını önler.

Cildin Daha Hızlı İyileşmesini Sağlar

Antioksidan özellikleri yüksek olduğu için, açık yaraya ve etrafına uygulandığında yara iyileşmesini hızlandırır ve yaranın skarlaşmasını önler. Yanıklar ve ameliyatlardan sonra da kullanılabilmektedir.

İnce Çizgileri ve Yaşlanma Etkilerini Azaltır

Stresli yaşam sebebiyle ciltte görülen yaşlanma belirtileri gün geçtikçe artar. E vitamini yağının yaşlanma karşıtı etkisi, erken yaşta kırışıklık ve ince çizgi oluşumunun önüne geçer. Bu sayede daha genç görünmeyi sağlar.

Reklam

Cilt İltihabını Tedavi Eder

Serinletici ve sakinleştirici etkisiyle, çeşitli cilt hastalıklarının neden olduğu kaşıntı, tahriş ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Sedef, egzama ve atopik dermatit gibi bazı hastalıkların semptomlarını azaltır.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Uçucu Yağlar

Doğal Güneş Koruyucudur

E ve C vitamini, güneş kremi yerine kullanılabilir ve cildi UV ışınlarına karşı korur. Güneş yanığı için de E vitamini yağı rahatlatıcı bir losyon gibi kullanılabilir.

Cilt Renginin Koyulaşmasını ve Kararmasını Önler

Melanin üretimi arttıkça, hiperpigmentasyon oluşur ve cilt rengi koyulaşır. E vitamini yağı, hiperpigmentasyonu azaltmaya yardımcı olur.

E Vitamini Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

E vitamini yağı, cilde doğrudan uygulanabilir veya losyonlar, kremler ve jellerle karıştırılarak kullanılabilir. Gece boyunca bekletildiğinde herhangi bir yan etkiye sebep olmaz.

Reklam

Yaralar İçin Badem Yağı ve E Vitamini Yağı

Badem yağının antioksidan içeriği oldukça yüksektir. E vitamini yağının anti-inflamatuar ve nemlendirici özellikleriyle birleştiğinde de yara tedavisinde oldukça etkili olacaktır.

Bir kaseye 1/5 oranında badem yağı ve E vitamini yağı eklenerek iyice karıştırılır. (Her 2 damla E vitamini yağına 10 damla badem yağı) Dairesel hareketlerle cilde masaj yapılarak uygulanır ve gece boyu bekletilir, sabah suyla durulanır. 2-3 haftalık düzenli kullanımla olumlu sonuçlar alınabilir. Günlük olarak kullanılmalıdır.

Kuru Ciltler İçin E Vitamini ve Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cildi nemlendirmek ve yumuşatmak için sıklıkla kullanılır. Yara iyileşmesine yardımcı olan anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Bu sayede cildin hızlı bir şekilde yenilenmesine yardımcı olur.

Bir kaseye 1/5 oranında Hindistan cevizi yağı ve E vitamini yağı eklenerek iyice karıştırılır. (Her 2 damla E vitamini yağı için 10 damla Hindistan cevizi yağı). Dairesel hareketlerle yüze ve boyna masaj yapılarak uygulanır. Cildin kuru olduğu bölgelere günlük olarak uygulanabilir ve gece boyu ciltte bekletilebilir. 2 hafta içinde olumlu sonuçlar görülecektir.

Hindistan Cevizi Yağı Selülit İçin Nasıl Kullanılır?

Kaşınan Ciltler İçin Jojoba Yağı ve E Vitamini Yağı

Jojoba yağı, kaşıntı hissini ve tahrişi azaltan antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. E vitamini yağı için taşıyıcı yağ görevi görür.

50 ml’lik bir şişeye 40 ml jojoba yağı ve 5-6 kapsül E vitamini yağı eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra doğrudan cilde masaj yapılarak uygulanır. Bir süre cilt üzerinde bekletilir ve durulanır. Kaşıntı hissedildiğinde ya da sedef semptomlarını hafifletmek için istenilen her an uygulanabilir.

Kırışıklıklar İçin Kuşburnu Yağı ve E Vitamini Yağı

Kuşburnu yağı, kuşburnu tohumlarından elde edilir ve kırışıkları azaltmaya, akne ve yara izlerini tedavi etmeye yardımcı olur. Ameliyat sonrası yara izleri için de kullanılabilir. E vitamini yağı ile birlikte kullanıldığında kırışıklık ve ince çizgileri azaltmada oldukça güçlüdür.

15 ml bir şişeye 5 ml taşıyıcı yağ (badem veya Hindistan cevizi yağı) eklenir. 5 ml kuşburnu yağı ve 5 ml E vitamini yağı da eklendikten sonra iyice karıştırılır. 2-3 damla boyna ve yüze dairesel hareketlerle masaj yapılarak uygulanır. Gece boyu ciltte bekletilir ve sabah durulanır. Daha iyi sonuç almak için günde 2 kez, 3-4 ay boyunca düzenli kullanılması önerilmektedir.

Akneli Ciltler İçin Çay Ağacı Yağı ve E Vitamini Yağı

Çay ağacı yağı, yeni oluşan sivilceleri önleyen ve yara iyileşmesini hızlandıran antimikrobiyal, antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. E vitamini yağı ile birlikte kullanılması, akne ve leke tedavisinde etkinliğini artırır.

1-2 kapsül E vitamini ve 2-3 damla çay ağacı yağı karıştırılır. Doğrudan sivilce ve lekelere hafifçe masaj yapılarak uygulanır. Ciltte bir süre bekletildikten sonra durulanır. Pürüzsüz bir cilt elde edene kadar düzenli kullanımı tavsiye edilmektedir.

E Vitamini Yağı Kullanılmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

E vitamini yağı kullanılmadan önce bilinmesi gereken önemli birkaç unsur vardır. Bu sayede E vitamini yağı cilt için kullanılırken maksimum fayda görülmesi sağlanır.

  • Yağ yüze uygulanmadan önce cildin temiz ve kuru olduğundan emin olunmalıdır.
  • E vitamini yağı cilde uygulandıktan sonra makyaj yapılamayacağı için gece kullanılmalıdır. Aşırı hassas cilde sahip kişiler gece boyu değil, 15-30 dakika bekletmelidir.
  • E vitamini yağı gece kullanıldığından, etrafa bulaşmaması için yastığa yumuşak bir havlu serilmelidir.
  • Yoğun ve yağlı bir kıvama sahip olduğu için yağı kullandıktan sonra ellerin iyice yıkanması gerekir.
  • Gece boyu bekletildikten sonra sabah hafif bir cilt temizleyici ve ılık su ile yüz yıkanmalıdır.

Zeytinyağı ve Badem Yağı Karşılaştırması

E Vitamini Yağı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

E vitamini yağının cilt üzerinde kullanılması ile ilgili sıkça sorulan sorular şunlardır;

E vitamini yağı koyu lekeleri giderir mi?

Düzenli kullanıldığında, koyu lekelerin azalmasını sağlar. Anti-oksidatif etkiye sahiptir. Bu sayede yağın sürekli kullanımı cildin güneşten korunmasını sağlar.

E vitamini yağı yüzde ne kadar bekletilmeli?

Kıvamı koyu olduğu için gece kullanılması tavsiye edilir. Cilde tamamen emilmesi zaman alır. Ancak yağlı cilde sahip kişilerin gece boyu bekletmesi önerilmez.

E vitamini yağı komedojenik mi?

Komedojenik değildir ve komedojenik derecesi 2’dir. Bu nedenle tüm cilt tiplerinde rahatlıkla kullanılabilir. Aşırı yağlı ciltlerde, gözenekleri tıkayarak daha fazla sivilce oluşumuna neden olabileceği için daha ince bir şekilde uygulanması tavsiye edilir.

E vitamini yağı sivilceye iyi gelir mi?

E vitamini yağı, antioksidan özellikleriyle akne tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, hücre yenilenmesini sağlayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Fakat gözenekleri tıkayabilir ve koyu kıvamı nedeniyle çok uygulandığında daha fazla akneye neden olabilir. İnce bir tabaka halinde kullanılması önerilir.

Reklam

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu