Reklam
Beslenmeİlaçsız Market

Mürverin Faydaları Nelerdir? Mürver Çiçeği Çayı Neye İyi Gelir?

Reklam

Mürverin faydaları nelerdir? Mürver bitkisinin tarih öncesi insanlar tarafından yetiştirildiğine dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır. Eski Mısır’a dayanan mürver bazlı ilaç tarifleri günümüze kadar ulaşmaktadır. Tıbbın babası olarak bilinen Yunanlı Hipokrat’ın çok çeşitli sağlık sorunlarını tedavi ettiği ve yüksek şifa yetenekleri nedeniyle mürver bitkisine “ilaç sandığı” dediği tarihçiler tarafından söylenmektedir. Faydalarının keşfi çok eskiye dayanan mürver bitkisi gezegendeki en iyi antiviral bitkilerden biri olarak bilinmektedir.

Kökleri yüzyıllar öncesine dayanan bu bitki çok şifalıdır. Sinüs sorunlarına, ağrılara, iltihaba, kronik yorgunluk sendromuna, alerjiye, kabızlık ve hatta kanser tedavisine destek olması için kullanılmaktadır. Soğuk algınlığı ve grip semptomlarının başlangıcından itibaren ilk 48 saat içerisinde mürver bitkisi alındığında, semptomların hafiflemesine ve grip süresinin kısalmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle 1995 senesinde Panama Cumhuriyeti büyük bir grip salgını sırasında mürveri fiilen kullanmıştır.

Reklam
Sarı Kantaronun Faydaları ve Kullanım Şekli❗ Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Mürver Nedir? 

Sambucus olarak da bilinen mürver, Adoxaceae familyasındaki çiçekli bitkilerin bir çeşididir. Bu bitkinin çiçekleri ve meyveleri tedavi amacıyla kullanılabilmektedir. Yaprak döken bir cinstir. Beyaz çiçekleri ve olgunlaştığında yeşilden kırmızıya, kırmızıdan siyaha dönen meyveleri bulunur. Genellikle ormanlık alanlarda ve çalılıklarda yetişir. Mürver çalısı veya mürver ağacı olarak bilinen sambucus nigranın meyvesi, tıbbi uygulamalarda, reçel ve şarap yapımında da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Mürver bitkisi antioksidan açısından oldukça zengindir. Hücre hasarını önlemeye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan kimyasal bileşiklerden olan antosiyaninler içerir. Ham meyveler %80 su, %18 karbonhidrat, %1’den az protein ve yağdan oluşur. Ayrıca C vitamini, A vitamini, B6 vitamini, demir ve potasyumu da bünyesinde bol miktarda barındırır.

Vitamin ve Mineral Takviyeleri Kullanım Rehberi

Mürverin Faydaları Nelerdir?

Oldukça şifalı olan mürver, kanserle mücadele etmeye, kan şekerini düşürmeye ve soğuk algınlığı ile mücadele etmeye yardımcı olur.

Reklam

Soğuk Algınlığı ve Gripten Korur

Mürver çiçeği soğuk algınlığına iyi gelir mi? Mürver ile yapılan içeceklerin insan sağlığına en büyük faydası bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Mürver meyveleri ve mürver çiçeği, bağışıklık uyarıcı etkileri olduğu bilinen ve antosiyaninler adı verilen kimyasal bileşikler içermektedir. Araştırmalar mürver özünün soğuk algınlığı ve grip semptomlarının azaltılmasında faydalı olduğunu göstermektedir. 2016 yılında yapılan bir çalışmada denizaşırı bir seyahatten 10 gün önce ve seyahatten sonraki 4-5 gün boyunca mürver özü kullanan yolcuların, ortalama iki gün daha az soğuk algınlığı semptomu gösterdikleri tespit edilmiştir. {1*}

2009 senesinde ise özellikle grip semptomları üzerine bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada hastalar iki gruba ayrılmış ve bir kısmına günde dört doz 175 mg mürver özü verilirken, diğer gruba iki gün boyunca farmakolojik olarak etkisiz bir ilaç verilmiştir. İlk grubun şikayetlerinde önemli ölçüde azalma gözlemlenirken ikinci grubun semptomlarında hiçbir değişiklik görülmemiştir. Araştırmacılar bu bulgular ışığında mürver bitkisinin grip semptomlarını kontrol etme konusunda oldukça güçlü ve etkili olduğu sonucuna varmıştır. {2*}

Journal of International Medical Research’te yayımlanan bir başka çalışma ise grip semptomlarının başlamasından sonraki 48 saat içinde mürver özlerinin kullanılması sonucu, semptomların ortalama 4 gün kısaldığını belirtmektedir. {3*}

Sinüs Enfeksiyonu Belirtilerini Azaltır

Sinüs enfeksiyonu yani sinüzit, burun boşluğunun etrafındaki ceplerin iltihap ile dolması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Mürver, ödem atmaya yardımcı olan ve antioksidan özellikleri bulunan bir meyvedir ve mürver sayesinde sinüzit semptomları hafifletilerek hastalığın tedavi edilmesi sağlanır.

Kan Şekerini Düşürür

Hem mürver çiçeği hem de meyvesi yıllardır geleneksel tıpta şeker hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Araştırmalar, mürver çiçeği özlerinin, glikoz metabolizmasını düzenlediğini ve kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilen insülinin salgılanmasına yardımcı olduğunu doğrulamaktadır.

Reklam

Journal of Nutrition dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, mürver bitkisi düzenli insülin salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Çalışmaya göre mürverin herhangi bir insülin eklenmeden glikoz taşımasını, glikoz oksidasyonunu ve glikojenezi önemli ölçüde arttırdığı kanıtlanmıştır. {4*} Glikojenez, normal kan şekerini korumaya yardımcı olmak için fazla şekerin kan dolaşımından, kaslardan ve karaciğerden temizlenme sürecine denmektedir.

İdrar Söktürücü Özelliklere Sahiptir

Kara mürver idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir mi? Mürverin idrar üretimini ve boşaltımını kolaylaştırdığı, idrar yolu enfeksiyonlarını önlediği bilinmektedir. Doktorlar, özellikle belli bir yaşın üzerindeki hastalara, vücutta çok fazla ödem olduğu durumlarda idrar söktürücü ilaçlar reçete etmektedir. Doğal bir idrar söktürücü olan mürverin vücutta sıvı tutulmasına karşı koruma sağladığı ve var olan ödemi de atmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Bağırsak Hareketliliğini Düzenler

Bazı araştırmalar sonucunda mürverin kabızlığa iyi geldiği kanıtlanmıştır. Düzenli kullanımında sindirim sağlığını destekler ve düzenler. Kabızlığa faydasının olup olmadığı ile ilgili araştırmalar yetersizdir ve daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Birkaç farklı bitki ile kullanıldığında da müshil etkisi gösterdiği bilinmektedir.

Kabızlık ve Kronik Hazımsızlık Doğal Tedavisi

Cilt Sağlığını Korur

Mürver cilde faydalı mı? Mürver, kozmetik ürünlerde de yaygın olarak kullanılan bir meyvedir. İçeriğindeki A vitamini, antioksidanlar ve zararlı kimyasalları uzaklaştırmaya yardımcı bileşikler sayesinde mürver, cilt sağlığı için oldukça faydalıdır. Kırmızı ve mor meyvelerde bolca bulunan antosiyanin (antioksidan) ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan mürverin, genel cilt sağlığını iyileştirirken cildin yapısını korumaya yardımcı olduğu da bilinir.

Alerji Semptomlarını Azaltır

Mürver çiçeği çayı soğuk algınlığı tedavisinde kullanılması önerilen faydalı bir bitki çayıdır. Çünkü mürver bitkisinin çiçeklerinin doğal bir alerji önleyici olduğu bilinmektedir. Alerji bağışıklık sistemiyle doğrudan ilişkili bir problem olduğundan, mürver çayının alerjiler üzerinde etkili olacağı düşünülmektedir. Bazı alerji semptomları sonucu vücutta enfeksiyon ve iltihap oluşumunu engellemek için mürver çayı tüketilmesi önerilir.

Bitki bilimciler, saman nezlesi semptomlarını tedavi etmek için en etkili ve şifalı bitkinin kara mürver çiçeği olduğunu söylemektedir. Alerji semptomlarını azaltmak için tek başına ya da diğer şifalı bitkiler ile karıştırılarak kullanılabilir.

Kanserle Mücadele Eder

Mürver anti kanser etkilere sahiptir. Bu sayede kansere yakalanma riskini azaltır ve kanser tedavisine yardımcı olur. Yapılan çalışmalar mürverin kanser oluşumunu engellemeye, geciktirmeye veya geriletmeye yardımcı olabilecek bazı özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. {5*}

Bir çalışmada farklı bölgelerde yetişen mürver meyvelerinin anti-kanser özellikleri karşılaştırılmıştır. Avrupa tarafında yetiştirilen mürverler tıbbi kullanıma uygun olacak şekilde yetiştirilmiştir ve yüksek antioksidan, antosiyanin, flavonoid ve polifenol içeriğine sahiptir. {6*} Amerika tarafında yetiştirilen mürver ise tıbbi kullanım amacıyla değil gündelik kullanım için yetiştirilmiştir. Yapılan bu çalışma, anti-kanser özelliklerinin potansiyelini ölçmek ve değerlendirmek için her iki meyvenin de özlerini test etmiş ve iki meyvenin de kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Amerika tarafında yetiştirilen mürverin kanserle savaşan gıdalar arasında yer alabileceği de belirtilmiştir.

Kalp Sağlığını Korur

Yapılan bazı çalışmalar sonucu araştırmacılar mürverin kalp sağlığını iyileştirebileceğini öne sürmektedir. Yapılan çalışmalar, kalp ve karaciğer detoksunda etkili olan antosiyanin içeriğine sahip mürverin, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. {7*}

Yapılan başka bir çalışmada, mürverin yüksek tansiyon üzerinde faydalı etkileri olabileceği bulgusuna ulaşılmıştır. Çalışmada, mürverde bulunan polifenollerin, kan basıncını düşüren ilaçların yan etkilerini azaltmaya ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabileceği öne sürülmektedir.

Mürverin Faydaları ve Kürleri

Soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu problemleri söz konusu olduğunda mürver çayı veya mürver meyvesinin tüketilmesi önerilir. Mürverin diğer faydaları şunlardır;

 • Vücutta bulunan zehri dışarı atmaya yardımcı olur.
 • Ateş düşürücü etkilere sahiptir.
 • Vücudun direncini artırır.
 • İdrar söktürücüdür.
 • Terlemeye yardımcı olur.
 • Grip, öksürük ve nezleyi geçirir.
 • Soğuk algınlığını giderir ve göğsü yumuşatır.
 • Mürver, maydanoz ile birlikte kaynatılıp tüketilirse anne sütünün artmasına yardımcı olur.
 • Mürver çiçeği kaynatılıp suyu içilirse, midenin temizlenmesini sağlar ve bağırsakların çalışmasını düzenler.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Rahim içi ve vajinal şişlikleri giderir.
 • Antioksidan etkileri sayesinde damarların işlevlerini düzenler. Bu sayede hemoroit şikayetlerini de giderir.
 • Yapılan bir araştırmada flavonoidlerin H1N1 tipi influenza virüsü üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda gripten korunmak ve gribi tedavi etmek için etkili olduğu kanıtlanmıştır.
 • Mürver meyvelerinin müshil etkisi bulunur.
 • Kabızlığı giderir.
 • Eklem ve kas ağrılarını dindirir.
 • Nefes darlığına sebep olan enfeksiyonları önler.
 • Baş ağrısına iyi gelir.
 • Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Epilepsi semptomlarını azaltır.
 • Cilt problemleri üzerinde etkilidir.
 • Stresi azaltır.
 • HIV ve AIDS tedavisinde etkilidir.
 • Kanserle savaşmaya yardımcı olur.
 • Mürver, helicobacter pylori gibi zararları bakterilerin büyümesini engeller ve sinüzit, bronşit gibi hastalıkların semptomlarını hafifletir.
 • Bağışıklık sistemini destekler.
 • UV ışınlarına ve radyasyona karşı koruma sağlar.
 • İdrara çıkma sıklığını artırır ve mesane sağlığını korur.
 • Antidepresan özelliklere sahiptir.

Manik Depresyon (Bipolar Bozukluk) Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Yönetmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kara Mürver Nasıl Kullanılır?

Mürver, hazırlaması ve kullanımı oldukça kolay olan bir meyvedir. Hem mürver meyvesinin hem de çiçeklerinin kullanım alanı oldukça geniştir.

Kara mürver nasıl kaynatılır? – 1.Kullanım Yöntemi 

 • 50 gr mürver çiçeği 50 gr nane ile karıştırılır.
 • 1 litre kaynar suya eklenir ve demlenir.
 • Günde 3 fincan içilir.

2. Kullanım Yöntemi

 • Günde 3 defa 5 gr demlenerek içilen mürver çiçeği tozu, kanlı basur için oldukça faydalıdır.

3. Kullanım Yöntemi

 • Yaprakları ezilerek elde edilen merhem ile burkulmalar ve yaralar tedavi edilir.

4.Kullanım Yöntemi

 • Mürverin kurutulmuş meyveleri ile hazırlanan çay 10-15 dakika demlendikten sonra içilir.

Meme Kanseri için Mürver Kürü

Sabah ve akşam aç karnına 1 bardak civanperçemi çayı içilir. Öğlen tok karnına 1 bardak sarı kantaron çayı içilir. Akşam tok karnına 1 bardak biberiye ve mürver çiçeği çayı içilir. Gece saat 22:00’de karabaş otu çayı ile şerbetçi otu çayı içilir. Uygulanan bu küre 45 gün düzenli olarak devam edilirse fayda sağlanır.

Mürverin Zararları Nelerdir? Mürver Yenir Mi?

Mürverin yan etkileri nelerdir? Kara mürver sağlığa birçok faydası olan değerli bitkilerden biridir. Ancak kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Mürverin meyveleri ve bitkinin diğer kısımları çiğ olarak aşırı miktarlarda tüketilmemelidir. Bunun sebebi ishal ve kusmaya neden olabilecek tetikleyici kimyasallar içermesidir.

Mürver çiçekleri bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilir. Herhangi bir yan etki görüldüğünde tüketimi bırakılmalı, ağır alerji semptomları görülüyorsa derhal doktora başvurulmalıdır. Çocukların, hamile ve emziren annelerin doktora danışmadan mürver çiçeği çayı veya mürver şurubu tüketmesi önerilmez.

Bağışıklık sistemi hastalıklarına sahip olan kişiler, (eklem iltihabı (romatoid artrit)) mürveri tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Mürver bağışıklık sistemini uyarıcı etkilere sahip olduğundan yan etkiler görülebilir. Ayrıca organ nakli olan kişilerin de mürver tüketmesi önerilmemektedir.

Kara Mürveri Kimler Kullanamaz?

Sağlık üzerindeki güçlü etkileriyle bilinen mürver, çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilmektedir. Sürekli olarak ilaç kullanıyorsanız mürveri tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Kara mürverin etkileşime girebileceği ilaçlar;

 • Diyabet ilaçları
 • Hipertansiyon ilaçları
 • Kemoterapi ilaçları
 • Her türlü bağışıklık hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Müshil ilacı
 • Solunum ve akciğer rahatsızlıklarında kullanılan ilaçlar.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4848651/
 2. https://www.semanticscholar.org/paper/Pilot-Clinical-Study-on-a-Proprietary-Elderberry-%3A/367d1c92716b6be462f26dbfe6c223863dc78464?p2df
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15080016/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16645287/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16328973/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17201636/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25758596/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu