Reklam
İlaçsız MarketSağlık

Ekinezya Çayı Ne İşe Yarar? Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Ekinezya çayı ne işe yarar? Soğuk algınlığı ve griple mücadele etmeye yardımcı olan antiviral otları araştırdıysanız muhtemelen ekinezya ile karşılaşmışsınızdır. Ekinezya bitkisi, son dönemlerde doğal sağlık ürünleri satan mağazalarda çokça satılan bitkiler arasında yer almaktadır. Ekinezyanın çok fazla talep görmesinin nedeni, sağlık açısından oldukça önemli faydalara sahip olması ve kişinin kendini daha rahat ve sağlıklı hissetmesini sağlamasıdır.

Ekinezya çayı içmek soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca kanserle mücadeleye yardımcı olması ve vücuttaki ağrıların tedavi edilmesi amacıyla da kullanılır.

Reklam
Ekinezya Çayının Faydaları ve Kürleri❗🌸 Detaylı Bilgi Almak İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Ekinezya Nedir?

Ekinezya, Great Plains Hint kabileleri tarafından keşfedilen ve 400 yıldan daha uzun bir süre boyunca geleneksel tedavilerde bitkisel ilaç olarak kullanılan, Kuzey Amerika koni çiçeğidir. Ekinezya, bitki sınıfında yer almaktadır ve bu bitkinin çiçekleri, yaprakları ve kökleri ilaç yapmak amacıyla kullanılmaktadır.

Antibiyotiklerin piyasaya sürülmesinden önce ekinezya, tıbbi anlamda saygın bir statüye sahipti. Sağlık sektörü geliştikçe antibiyotik kullanımı yaygınlaştı ve ekinezya çiçeği zamanla unutularak saygınlığını kaybetti. Ekinezya bitkisi, ekinezya purpurea olarak da adlandırılır. Soluk mor renkte bir çiçek olarak bilinen ekinezya çiçeği, geniş bir kafa yapısına ve gül, pembe veya mor renkli yapraklara sahiptir.

Ekinezya bitkisinin köklerinde bulunan kimyasallar, bitkinin üst kısmındaki kimyasallardan daha farklıdır. Ekinezya bitkisinin köklerinde yüksek konsantrasyona sahip uçucu yağlar bulunur. Toprağın üzerinde kalan parçalarında ise yüksek miktarda polisakkarit bulunur. Bu polisakkaritler, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ekinezya özü, ekinezya bitkisinin üst kısmından elde edilir.

Ekinezya bitkisinde bulunan kimyasal bileşenlerin çoğu bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Ekinezya bitkisinin içinde flavonoidler, inülin, polisakkaritler ve C vitamini bulunur. Yapılan araştırmalar ekinezya bitkisinin toprak üzerinde kalan kısmının, toprak altında kalan kısma kıyasla daha faydalı olduğunu göstermektedir. Almanya’da hükümet, ekinezya purpurea ‘nın toprak üzerinde kalan kısmının, idrar yolu enfeksiyonlarının, üst solunum yolu enfeksiyonlarının ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılabileceğini ve yaraların iyileşmesini hızlandırabileceğini onaylamıştır. {1*}

Reklam

Ekinezya Çayı Faydaları Nelerdir?

Ekinezya çayı sağlık açısından oldukça önemli faydalara sahiptir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kanser tedavisine, çeşitli hastalıklardan dolayı vücutta oluşan ağrıların hafifletilmesine ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Kanser Tedavisine Yardımcı Olur

Ekinezya çayı ne işe yarar? Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) tarafından yapılan araştırmalar ekinezya çayının beyin kanserine karşı mücadele ettiğini göstermektedir. Araştırmacılar yeterli araştırma ve çalışma yapılması sonucunda ekinezya çayının alternatif olarak kanser tedavisinde kullanılabileceğini ifade etmektedir. {2*}

Bağışıklık Sisteminin Güçlenmesini Sağlar

Connecticut Üniversitesi 14 farklı çalışmadan yararlanarak ekinezya çayının faydalarını değerlendiren bir meta-analiz çalışması yapmıştır. Bu çalışmanın sonuçları Lancet Infectious Diseases dergisinde yayınlanmıştır. Yayınlanan çalışma sonuçlarında ise ekinezya çayının soğuk algınlığına yakalanma riskini %58 ve soğuk algınlığı süresini yaklaşık bir buçuk gün azalttığı görülmüştür.

Eczacılık Pratiği Yardımcı Doçenti ve ekinezya hakkında yapılan çalışmaların başyazarı Craig Coleman, ekinezya çayının soğuk algınlığına yakalanma riskini azalttığını ve soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olduğunu ifade etmektedir. Ekinezya çayının soğuk algınlığı tedavisinde kullanılabilecek etkili bir tedavi yöntemi olduğunu belirtmektedir.

Dr. Coleman, yıl içerisinde yaklaşık 1 milyar Amerikalının soğuk algınlığına yakalandığını ve bu kişilerin, doktor muayenesi için yaklaşık 1,5 milyar dolar, reçetesiz öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları için yaklaşık 2 milyar dolar harcadığını ifade etmektedir. Bu durum göze alındığında ekinezya çayının ne kadar büyük bir öneme sahip olduğu daha net anlaşılabilmektedir. {3*}

Reklam

Ekinezya çayı bağışıklık sistemine faydaları nelerdir? Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Doğal Kaynakları Koruma Servisi, ekinezya bitkisinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine önemli ölçüde katkı sağladığını ifade etmektedir. 10 gün boyunca her 1 kg vücut ağırlığı için 10 mg ekinezya tüketilmesinin, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayacağını belirtmektedir. {4*}

Tıp dergisi olan Hindawi de ekinezya çayının soğuk algınlığını önlediğini öne süren bazı çalışmalar yayınlanmıştır. Bununla birlikte ekinezya çayının en önemli faydayı tekrarlayan enfeksiyonlar üzerinde gösterdiği ifade edilmiştir. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, ekinezyanın soğuk algınlığına yakalanma riskini azalttığını gösterirken bu çalışma, soğuk algınlığına yakalandıktan sonra soğuk algınlığı semptomlarını hafifletme konusunda daha etkili olduğunu göstermektedir.

Virüs Araştırmasında yayınlanan bir çalışmada ekinezya çayının viral ve ikincil bakteriyel enfeksiyonlar üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda bitki özlerinin, gripte dahil olmak üzere çeşitli viral solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olduğu, iltihabı azalttığı ve bakteriyel komplikasyonlar geliştirme riskini minimuma indirdiği gözlemlenmiştir. {5*}

Tüm bu çalışmalar ekinezya çayının, soğuk algınlığı ve grip gibi viral hastalıklar için ne kadar faydalı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu araştırmanın sonuçları, ekstrakt formundaki ekinezya bitkisinin hastalar ve hekimler tarafından daha fazla tercih edilmesinin nedenini de açıklar niteliktedir.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Düzelir? Bağışıklık Sisteminin Aşırı Tepki Vermesi Nedir?

Hastalıkların Neden Olduğu Ağrıların Giderilmesini Sağlar

Ekinezya çayı ne işe yarar? Ekinezya bitkisinin tarihi, Great Plains Indians tarafından ağrı kesici olarak kullanılmasıyla başlamıştır. Ekinezya bitkisi bazı durumlarda ağrı kesici olarak kullanılır. Bu sağlık sorunlarından bazıları şunlardır:

 • Bağırsaklardaki sağlık sorunlarından dolayı ortaya çıkan ağrı
 • Baş ağrısı
 • HSV (Herpes Simplex Virüs) ile ilişkili ağrı
 • Bel soğukluğundan dolayı ortaya çıkan ağrılar
 • Kızamıkla ilgili ağrılar
 • Boğaz ağrısı
 • Mide ağrısı
 • Tonsillit ağrısı (bademcik iltihaplanması)
 • Diş ağrısı

Vücuttaki ağrıların giderilmesi amacıyla ekinezya bitkisi tüketmek istiyorsanız bitkisel çay formunda tüketin veya kurutulmuş ekinezya bitkisinden macun yapıp ağrı olan bölgeye sürün.

Müshil Görevi Görür

Ekinezya bitkisi, pek çok bitki gibi gastrointestinal sistem sağlığının korunmasına yardımcı olur. Tıbbi Herbalizm’e göre ekinezya, kabızlık tedavisine yardımcı olur ve müshil görevi görür. Kabızlık tedavisi için ekinezya bitkisini çay formunda tüketin.

Kronikleşmiş mide-bağırsak sorunları için her gün 1 fincan ekinezya çayı tüketin. Zorunlu olmadığı sürece yüksek miktarda tüketmemeye dikkat edin. Günde en fazla 2 bardak tüketin ve etiket üzerinde bulunan tavsiyelere muhakkak uyun.

Anti-İnflamatuar Etki Gösterir

Ekinezya çayı ne işe yarar? İltihap pek çok hastalığın ana sebebidir. Stres, yiyeceklerimizdeki zararlı maddeler ve uyku düzensizliği vücuttaki iltihabın artmasına neden olur. British Columbia Üniversitesi düzenli şekilde ekinezya çayı tüketilmesinin, çeşitli iltihap türlerine karşı koruyucu etki gösterdiğini ve iltihabın azalmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Ekinezya bitkisi ve içinde ekinezya bulunan ürünler, üveit ve göz iltihabının tedavisine yardımcı olur. Romatoid artrit gibi kronik enflamatuar problemleriyle mücadele eden kişiler, düzenli olarak ekinezya bitki çayı tüketmelidir. {6*}

Cilt Problemlerinin Tedavi Edilmesini Sağlar

Ekinezya çayı cilde faydaları nelerdir? Ekinezya çayı, cildin nem dengesini sağlar ve kırışıkların azaltılmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar ekinezya bitki özlerini içeren cilt ürünlerinin cilt sağlığını arttırmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırmalarda ekinezya bitkisinin, cilt tahrişi gibi herhangi bir cilt problemine neden olmadığı gözlemlenmiştir. {7*}

Bozanın Cilde Faydaları Nelerdir? Tarçınlı Bozanın Faydaları

Ruh Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Ekinezya angustifolia, psikolojik rahatsızlıkların tedavi edilmesine yardımcı olur. DEHB (Dikkat eksiliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) hastası olan bireylerin duygusal sorunlarla karşı karşıya kalma ihtimali oldukça yüksektir. Ekinezya çayı duygusal sorunların tedavi edilmesine ve ruh sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

Ekinezya çayı ne işe yarar? Ekinezya, endişe, depresyon ve sosyal fobilerin tedavisine destek olması amacıyla kullanılır. Ekinezya tüketirken doza muhakkak dikkat edilir ve bir kerede 20 mg’dan fazla tüketilmez. Belirlenen miktardan daha fazla ekinezya alımı, normalde anksiyete tedavisine yardımcı olan faydalı etkilerin, tamamen yok olmasına hatta tam tersine dönmesine neden olur.

Doğal Anksiyete Tedavisi İçin Faydalı Uçucu Yağlar Hangileridir?

Üst Solunum Sorunlarının Tedavi Edilmesine Yardımcı Olur

Ekinezya, bağışıklık güçlendirici özelliğe ve anti-inflamatuar etkiye sahip olması nedeniyle üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu hastalıklardan bazıları şunlardır: {8*}

 • Akut sinüzit
 • Tüm grip çeşitleri
 • Astım
 • Nezle
 • Krup (Bir çeşit üst solunum yolu enfeksiyonu)
 • Difteri
 • Enflamasyon
 • Strep boğaz enfeksiyonu (Bakterilerden dolayı ortaya çıkan boğaz ağrısı)
 • Verem
 • Boğmaca (Boğazın bordetella pertussis bakterileriyle enfekte olması)

Yapılan klinik çalışmalar, ekinezya çayının astım tedavisinde kullanılan sentetik ilaçlara benzer şekilde etki ettiğini göstermektedir. Araştırmalar ekinezya preparatlarının, astımdan dolayı bronşiyal epitel hücrelerinde sitokin salgılanması durumunu tersine çevirebileceğini göstermektedir. Ekinezya bitkisi, önemli ölçüde bronkodilatör ve anti-inflamatuar etki gösterir. Bu durum ekinezya bitkisinin geleneksel tıpta astım gibi çeşitli solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılmasına olanak sağlar. {9*} Daha ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalındığında ekinezya çayı tüketmek yeterli faydayı sağlamaz. Bu durumda ekinezya takviyesi tüketilmesi daha faydalı olur.

Enfeksiyonlarla Savaşır

Ekinezya çayı, enfeksiyon tedavisi için kullanılır. Yapılan araştırmalar vajinal enfeksiyon tedavisi için krem kullanan kişilerin, bir yandan da ekinezya çayı tüketmelerinin enfeksiyonu daha kısa sürede atlamalarını sağlayacağını göstermiştir. Ekinezya bitkisi farklı enfeksiyonların tedavi edilmesine de yardımcı olur. Bu enfeksiyonlardan bazıları şunlardır: {10*}

Ekinezya Çayı Ne İşe Yarar?

Ekinezya çayı sağlık açısından oldukça önemli faydalara sahiptir. Soğuk algınlığına yakalanma riskini düşürmeye, soğuk algınlığı semptomlarının ve soğuk algınlığı geçirme süresinin azalmasına, gripten korumaya, grip semptomlarının ve grip süresinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Soğuk Algınlığına Yakalanma Riskini Azaltır

Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta 2018 yılında yayınlanan bir çalışma kapsamında, 82 farklı araştırma incelenmiş ve düzenli olarak ekinezya çayı tüketmenin, soğuk algınlığına yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığı fark edilmiştir. {11*}

Soğuk Algınlığı Semptomlarını Hafifletir ve Geçirme Süresini Azaltır

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde 2015 yılında yayınlanan çalışmalarda, soğuk algınlığı semptomları ortaya çıkar çıkmaz ekinezya çayı kullanmanın, soğuk algınlığının şiddetini ve süresini azaltmaya yardımcı olduğundan bahsedilmektedir. {12*}

Gripten Korunmaya Yardımcı Olur

Ekinezya çayı gribe iyi gelir mi? 2009 yılında yayınlanan bir çalışmada ölümcül olan kuş gribi ve domuz gribi dahil olmak üzere pek çok grip virüsünün, ekinezya özü ile çevrelenmiş hücreleri enfekte edemediğinden bahsedilmektedir. Yapılan araştırmalar grip salgınının olduğu dönemlerde ve grip olmuş biriyle temas edildiğinde ekinezya çayı kullanmanın faydalı olabileceğini ve hastalığa yakalanma riskini azaltabileceğini göstermektedir. {13*}

Grip Semptomlarını ve Hastalık Süresini Azaltır

Ekinezya çayı faydaları nelerdir? 2015 yılında yayınlanan bir çalışmada ekinezya çayının, grip semptomlarının hafiflemesini sağladığından ve enfeksiyon belirtileri başlar başlamaz kullanılmaya başlandığında reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğundan bahsedilmektedir. Ekinezya çayını grip semptomları ortaya çıkar çıkmaz kullanmaya başlamak bitkinin daha faydalı olmasını sağlamaktadır. Ayrıca yapılan araştırmalar sağlık açısından oldukça önemli faydalara sahip olduğunu göstermektedir. Bu faydalardan bazıları şunlardır: {14*}

 • Kanserle mücadeleye yardımcı olur
 • Bağışıklığı güçlendirir
 • Vücuttaki ağrıları hafifletir
 • Kabızlığın tedavi edilmesine yardımcı olur
 • Vücuttaki iltihabı azaltır
 • Cildi iyileştirir
 • Ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur
 • Üst solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesini sağlar

Ekinezya Çayı Faydaları ve Kürleri

Ekinezya çayı grip ve nezle sebebiyle vücutta oluşan ağrıları hafifletir. Ekinezyada bakteri, mikrop ve virüslere karşı etkili birçok vitamin, mineral ve antioksidan bulunur. Bunlar; bakır, demir, magnezyum, kalsiyum, sodyum, protein, yağ asitleri, A vitamini, B2 vitamini, C vitamini ve E vitaminidir. Bu vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığın gelişmesini de engeller.

 • Üst solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelir
 • Vajinal enfeksiyonlara karşı etkilidir
 • Migreni hafifletir
 • Anksiyeteye iyi gelir
 • Ağrı kesici özelliklere sahiptir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Grip ve nezleye karşı korur
 • Enfeksiyon riskini azaltır
 • Detoks etkisine sahiptir
 • Vücut kırgınlığını ve halsizliğini giderir
 • Böcek ve yılan ısırıklarını tedavi eder
 • Diş ağrısını hafifletir
 • Kanserden korur
 • Bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı direnci artırır
 • Romatizma problemlerinde tedaviye yardımcı olur
 • Mikroorganizmaların vücutta çoğalmasını engeller
 • Alerjik reaksiyonları önler
 • Ülsere karşı korur
 • Kurdeşen rahatsızlığının tedavisine yardımcı olur
 • Yara, sedef, akne (sivilce) ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir. (Bu hastalıkların tedavisinde kullanılan krem ve losyonların içerisinde Ekinezya bulunur)
 • Vücuttaki beyaz kan hücrelerinin sayısını artırarak bakteri ve virüslerin yok edilmesini sağlar
 • Gargara yapıldığında ağız içi yaraları iyileştirir
 • Kabakulak, çiçek ve kızamık gibi hastalıklara karşı etkilidir.
 • Boğaz iltihabını kurutur
 • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar
 • Ağrı sebebiyle vücutta oluşan halsizliği ve huzursuzluğu giderir
 • Ağız kokusunu önler
 • Stres ve yorgunluğu azaltır
 • Uykusuzluğa iyi gelir
 • Toksinlerin vücuttan atılmasına, kan dolaşımının hızlanmasına ve metabolizmanın düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • İstenmeyen kiloların verilmesini sağlar
 • Yemeklerden önce aç karnına içilen Ekinezya çayı, iştahı kontrol etmeye yardımcı olur
 • Şişkinlik ve ödem giderici özelliklere sahiptir

Ekinezya Nasıl Kullanılır?

Ekinezya çayı nasıl yapılır? Ekinezya çayı oldukça kolay ve hızlı hazırlanır.

 • 4 tatlı kaşığı ekinezyayı 1 litre kaynar su içerisine atın.
 • Yaklaşık 5 dakika demleyin ve süzdükten sonra sıcak olarak tüketin.

Ekinezya çayı nasıl demlenir? İbrahim Saraçoğlu ekinezya çayı ve diğer bitki çaylarının nasıl demlenmesi gerektiğini anlatmıştır. Bitki çayları kaynamış suyun üzerine eklenerek tüketilmelidir. Kuru çayın üzerine kaynar su dökülmemelidir.

Su kaynatılmalı daha sonra çay istenen miktarda kaynar suya eklenerek kapağı kapatılmalı ve demlenmeye bırakılmalıdır. Eklenen çay karıştırılmamalı ya da dibe çökmeye zorlanmamalıdır. Halkımızın yanlış yöntem ile çay demlediğini belirten Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, doğru şekilde çay demleme yöntemini anlatmış ve bu şekilde lezzetinin daha güzel olacağını belirtmiştir.

Enfeksiyon ve diğer hastalıkların tedavisinde ekinezya çayı, ağız ve diş sağlığı için gargara, saç ve cilt sağlığı için de ekinezya bitkisi ile kürler yapılarak kullanılır.

Boğaz Ağrısı için Ekinezya Kürü (Ada çayı – Ekinezya Boğaz Spreyi)

Birçok inflamatuar durumu tedavi etmek için kullanılan bu kür, boğaz ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Ekinezya geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Bakterilerle savaşır ve inflamasyonu azaltır.

 • 1 çay kaşığı ada çayı, 1 tatlı kaşığı ekinezyayı bir kavanoza koyun.
 • Kaynayan suyu kavanoza doldurun ve 30 dakika bekletin.
 • Karışımı süzün ve küçük bir sprey şişesine aktarın.
 • Her 2 saatte bir veya gerektiği anlarda boğazınıza püskürtün.

Ekinezya Çayı

 • 1 bardak suyu kaynatın ve içine 1-2 çay kaşığı kurutulmuş ekinezyayı ekleyin.
 • Ağzı kapalı olacak şekilde 5-10 dakika demleyin.
 • Tatlandırmak için içerisine bal karıştırarak içebilirsiniz.

Ekinezya ile Gargara

 • 1 tutam kurutulmuş ekinezyayı 1-2 bardak içme suyunda kaynatın.
 • Kaynadıktan sonra demlemeye ve soğumaya bırakın.
 • Ilıdığında gargara yapabilir ya da sprey şişesine koyup kullanabilirsiniz.
 • 1 hafta boyunca günde 5-6 defa kullanılmalıdır.

Soğuk Algınlığı, Sinüzit ve Farenjit için Ekinezya Çayı

 • 1 tatlı kaşığı ekinezya, 1 çubuk tarçın, 1 tatlı kaşığı papatya, 1 tatlı kaşığı ada çayı, 2 dilim taze zencefili bir demliğe koyun ve üzerine 4 bardak kaynar su ekleyerek 5-10 dakika demleyin.
 • Hazırlanan karışımı süzün ve lezzet katmak için birkaç dilim limon ve bal ekleyin.

Günde 2-3 bardaktan ve 10 günden fazla tüketmeyin. Bitki çaylarını kullanmadan önde doktorunuza ve eczacınıza danışın.

Ekinezya Çayı Zararları Nelerdir?

Ekinezya çayı faydaları ve zararları nelerdir? Yüksek dozda ekinezya tüketmek, çeşitli yan etkilere neden olur. Ekinezya bitkisinin özleri, özellikle alerjisi olan kişilerde mide bulantısına ve baş dönmesine neden olur. Bu nedenle mevsimsel alerji tedavisinde ekinezya kullanılması önerilmez. Ayrıca bazı durumlarda ekinezya, kas ağrısı, boğaz ağrısı ve kusma gibi çeşitli yan etkiler gösterir. Bitkinin yan etkilere neden olmaması için, önerilen miktardan daha fazla tüketmeyin. Uzun süre boyunca tüketmeniz gerekiyorsa birkaç haftada bir mola verin.

Uyarılar

Ekinezya çok faydalı bir bitkidir ancak dikkatli tüketilmesi gerekir.

 • Diyabet, karaciğer ve böbrek problemleri olan kişilerin doktorlarına danışmadan ekinezya tüketmemesi gerekir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek, kan basıncı, kan şekeri veya anksiyete bozukluklarını dengelemek için günde 2-3 bardak ekinezya çayı tüketebilirsiniz. Ancak herhangi bir hastalık durumunda bu miktarlar değişebilir. Doktorunuza danışmadan tüketmeyiniz.
 • Ekinezya satın alındığında paket üzerinde belirtilen ve doktorunuzun önerdiği talimatlara ve kullanım ölçülerine uymalısınız.
 • Kanser tedavisi gören hastaların bitkisel ürünleri tüketmeleri güvenli olmayabilir. Bu yüzden mutlaka bir doktora danışılmalıdır.
 • Ekinezya ve diğer bitki çayları güvenilir yerlerden alınmalıdır.
 • Bitkilere alerjiniz varsa ekinezyayı kullanmayın.
 • Hamileyseniz ya da emziriyorsanız bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Aksi halde tehlikeli sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.
 • 12 yaşından küçük çocukların bu ve benzeri bitkileri tüketmeleri tehlikelidir.
 • Ekinezyanın, papatyanın akrabası olması sebebiyle, polen alerjisi olanlar dikkatli kullanmalıdır.
 • Ekinezya genellikle güvenilir ve yan etkileri nadir görülen bir bitkidir. Ancak aşırı tüketilmesi durumunda ya da alerjik reaksiyon geliştirdiğinde bazı yan etkiler oluşabilir.
  • Baş ağrısı ve baş dönmesi
  • Bulantı-kusma
  • Ağız kuruluğu
  • Hasta hissetmek
  • Karın ağrısı, kabızlık veya ishal
  • Kas ağrıları
  • Ateş ve uykusuzluk
  • Kızarıklık, kaşıntı ve şişme gibi ciddi cilt reaksiyonları (Çocuklarda daha sık görülür)
 • Bazı durumlarda ekinezya kullanmadan önce bir uzman ile görüşülmesi gerekir;
  • Hamilelik veya Emzirme durumu
  • HIV(AIDS) gibi bağışıklık sistemini etkileyen ciddi rahatsızlıklar
  • Bağışıklık sistemini baskılamak için ilaç kullanımı
  • Kaygı ve depresyon problemleri
  • Astım veya alerji
  • Tüberküloz
  • Sıtma
  • Kanser
  • Erektil disfonksiyon (sertleşme problemi)
  • Mide ekşimesi veya Reflü hastalığı
  • Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya kalp rahatsızlığı
  • Sedef hastalığı.
 • Kahve, çay, kola, enerji içeceği gibi ürünler ile birlikte ekinezya tüketilmesi halinde, kişide baş ağrısı, kalp atış hızının artması ve titreme gibi yan etkiler görülebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için bu ürünlerle birlikte ekinezya tüketmeyin. Reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler ekinezya ile etkileşime girebilir.

Doktorunuzun size verdiği ilaçları aksatmadan kullanınız. Buradaki kürler tedavileri destek amacı ile yapılmaktadır. Kullanacağınız bitki ve baharatlara alerjinizin olup olmadığını mutlaka kontrol ettirmeniz ve doktorunuza sormanız gerekmektedir. Doktora gitmeden ve herhangi bir teşhis konulmadan şikâyetiniz ne olursa olsun, kürleri uygulayıp kendi kendinizi tedavi etmeye kalkışmayınız. Sitede verilen bilgiler teşhis niteliğinde değildir.

Ekinezya Bitkisinin Formları

Ekinezya, sağlık ürünleri satan gıda mağazalarında, eczanelerde, süpermarketlerde ve bazı online alışveriş sitelerinde satılır. Sıvı formda, kurutulmuş formda, kapsül formunda, hap formunda veya çay formunda bulunur. Ekinezyanın hangi formunun daha etkili olduğuna dair resmi bir kanıt yoktur. {15*}

Ekinezya bitkisi, grip ve soğuk algınlığı tedavisinde oldukça etkilidir. Bazı kaynaklarda ekinezya bitkisinin hastalık semptomları ortaya çıkar çıkmaz tüketilmesinin oldukça faydalı olduğundan bahsedilir. Hastalık semptomları ortaya çıktıktan sonra 7-10 gün boyunca ekinezya tüketilmesi tavsiye edilir. Sıvı formdaki ekinezyanın emilim oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle ekinezyanın sıvı formunun, kapsül formundan daha faydalı olduğu düşünülür. Bazen ürünlerin ekinezya türleri yanlış etiketlenir veya ürünler, belirtilen miktarda bileşik içermeyebilir. Bu tarz sorunlarla karşı karşıya kalınmaması için kişilerin güvenilir markalardan alışveriş yapmaları tavsiye edilir.

Kaynaklar

Bitki, Baharat ve Uçucu yağların faydalarına dair bilgiler ve kürler aşağıdaki doktorların kitaplarından ve sağlık sitelerinden derlenmiştir.

 • Prof. Dr. Adnan Saraçoğlu
 • Prof. Dr. Ahmet Maranki
 • Prof. Dr. Erdem Yeşilada
 • Dr. Josh Axe
 • Dr. David Jockers
 • Dr. Joseph Michael Mercola
 • Medline Plus: (Medline Plus, sağlık konusunda dünyadaki en büyük internet kütüphanesidir. ABD Millî Sağlık Kütüphanesi ve ABD Millî Sağlık Enstitüsü bu kütüphaneyi desteklemektedir.)
 • Cleveland Clinic: (Cleveland, Ohio merkezli kar amacı gütmeyen akademik tıp merkezidir.)
 • Webmd: (Öncelikle insan sağlığı ve refahı ile ilgili çevrimiçi haber ve bilgi yayıncısı olarak bilinen bir Amerikan şirketidir.)
 • Healthline: (Sağlık uzmanları tarafından hazırlanan, sağlık bilgileri hakkında kanıta dayalı bilgiler veren web sitesi)
 • Medical News Today: (Sağlık uzmanları tarafından hazırlanan, sağlık bilgileri hakkında kanıta dayalı bilgiler veren web sitesi)
 • Mind Body Green: (Sağlık uzmanları tarafından hazırlanan, sağlık bilgileri hakkında kanıta dayalı bilgiler veren web sitesi)
 • Verywell health: (Sağlık uzmanları tarafından hazırlanan, sağlık bilgileri hakkında kanıta dayalı bilgiler veren web sitesi)
 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1193558/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2668539/
 3. http://news.uconn.edu/2007/June/rel07056.html
 4. https://plants.usda.gov/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28279802/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19107735/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20384903/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2722532/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26364938/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5807977/
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5949172/
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367446/
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2785784/
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4528044/
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1193558/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu