Reklam
BeslenmeTarifler

Limon Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Limon zencefil çayı faydaları nelerdir? Her sabah kendimizi zinde hissetmemizi sağlayan limonlu zencefil çayı cilt sağlığını iyileştirmeye yarayan vitaminler bakımından oldukça zengindir. Yüksek oranda mineral ve antioksidan içerir. Cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı antibakteriyel özelliklere sahiptir. Mide bulantısı, baş ağrısı ve soğuk algınlığını da iyileştirmeye yardımcı olur. Saçların uzamasını destekler.

Zencefil Yağı Faydaları ve Kürleri ❗ Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Limon Zencefil Çayı Faydaları Nelerdir?

Çayı daha sağlıklı ve lezzetli bir hale getirmek için nane, bal ve tarçın eklenerek tüketilebilir.

Reklam

Bulantı ve Kusmayı Önler

Deniz tutması, hamilelik, kemoterapi veya bazı tedavilerin yan etkisi olarak bulantı ve kusma sıklıkla görülür. Bu durumlarda limon zencefil çayı, anında rahatlama sağlar ve semptomları hafifletir. Yapılan çalışmalar, zencefilin mide bulantısı, kusma, hazımsızlık, ishal ve karın ağrısı gibi gastrointestinal rahatsızlıkları tedavi etmek için en iyi fonksiyonel besinlerden biri olduğunu ortaya koymaktadır. {1*}

Formda Kalmaya Yardımcı Olur

Zencefil, tokluğu artırır ve açlık hissini azaltır. Limon ise insülin direncini azaltarak vücuttaki yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olur. {2*} {3*} Zencefil ve limon birlikte tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırmaya ve kalori yakmaya yardımcı olur.

Kilo Vermek İçin Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı? Spor Öncesi ve Sonrası Beslenme

Bağışıklığı Destekler

Limon, antioksidanlarca zengin ve bağışıklığı destekleyici etkileri bulunan bir besin olan C vitamini bakımından zengindir. Kolayca enfeksiyon kapan ve bağışıklığı zayıf olan kişilerin, bağışıklığını güçlendirmesi için bu çayı tüketmesi sıklıkla önerilir. Limon ve zencefil kombinasyonu; enfeksiyonlarla mücadele, soğuk algınlığı, öksürük, grip ve salmonella gibi enfeksiyonlardan korunmada ve tedavisinde önerilmektedir. {4*} {5*}

Reklam

Bilişsel İşlevleri Geliştirir

Limon ve zencefil kombinasyonu, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Yapılan bir çalışma, zencefilin orta yaşlı kadınlarda hafızayı ve bilişsel işlevleri artırdığını ortaya koymaktadır. {6*} Her sabah 1 fincan zencefilli limon çayı tüketmek, beyin sağlığını korumaya ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Limon, kan akışını destekler ve kan pıhtılarının oluşmasını, içerdiği C vitamini sayesinde önler. Bu faydası, kalp krizi ve felç riskini önemli oranda azaltır. {7*} Zencefil, kan dolaşımını artırdığı ve kardiyovasküler hastalıkları önlediği bilinen anti-inflamatuar, antiplatelet, hipotansif ve hipolipidemik etkilere sahiptir. {8*}

Vücudu Alkali Forma Getirir

Limon asidik yapıdadır. Bir bardak sıcak suya limon suyu eklendiğinde metabolize olarak vücudu alkalize eder. Vücudu alkali hale getirmesi, diş ve diş etlerinin sağlıklı olmasına, LDL kolesterol ve yağ seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Yumurtalık Kistlerinin Tedavisinde Kullanılır

Limonlu zencefil çayı, PCOS hastalarında yumurtalık kistlerini küçültmek için sıklıkla kullanılır. Limon ve zencefil, ayrı ayrı da tüketilseler dahi ikisinin de yumurtalık kistlerini azaltmaya yardımcı olacak tedavi edici ve iltihap önleyici özellikleri bulunmaktadır.

Ruh Halini İyileştirir ve Konsantrasyonu Artırır

Limonlu zencefil çayı bilişsel işlevleri geliştirmeye yardımcı olduğu için, konsantrasyonu doğrudan artırır. Ruh halini iyileştirir ve duygu geçişlerinin değişimini düzenler. Bu nedenle limon, aromaterapi uygulamalarında sıklıkla kullanılır. Zencefilin de vücuttaki stresi azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Reklam

Karaciğer Fonksiyonunu İyileştirmeye Yardımcı Olur

Yapılan çalışmalar, zencefil ve limonun ayrı ayrı uzun süreli kullanımının alkole bağlı ya da bağımsız karaciğer hastalıklarını tedavi etmeye yardımcı olduğunu kanıtlamıştır. {9*} {10*}

Ağrı, Adet Krampları, Baş Ağrısı ve İltihabı Azaltır

Zencefil ve limon, iltihap önleyici ve ağrı kesici etkileri sayesinde; migren, adet krampları, ameliyat sonrası şiddetli ağrı gibi farklı türlerdeki ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

Cildi Pürüzsüz Hale Getirir

Zencefilli limon çayının, sadece genel sağlık sorunlarının tedavisinde değil, cilt sağlığını koruma ve tedavi etme üzerine de faydalı etkileri vardır. İçerdiği antioksidanlar, vitamin ve mineraller sayesinde cilt sağlığını destekler. Zencefil, antibakteriyel özelliğiyle cilt enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Saç Büyümesini Destekler

Limonlu zencefil çayını düzenli tüketmek, saç derisi için gerekli olan vitamin ve mineral alımını artırır. Böylece saçları daha güçlü ve parlak hale getirir. Saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, kepek ve kaşıntı gibi saç derisi sorunlarını tedavi etmeye yardımcı olur.

Limon İle Kepekten Kurtulma Yolları

Limon Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

Limonlu zencefil çayı, kolay hazırlanabilen ve bal, tarçın gibi tatlandırıcılarla birlikte tüketilebilen bir çaydır. Soğuk veya sıcak olarak içilebilir.

Malzemeler

 • 2 adet limon
 • ½ su bardağı dilimlenmiş zencefil
 • ½ su bardağı bal

Hazırlanış

 • Tüm malzemeler cam bir kavanoza eklenir ve karıştırılır.
 • Hazırlanan karışım birkaç saat dinlendirilir. Geceden hazırlanıp buzdolabında da bekletilebilir.
 • Çay yapılmak istendiğinde karışım, 1 bardak sıcak suya 1-2 kaşık eklenerek tüketilir.

Şurup hazırlamadan çay hazırlamak için: Limon suyu ve dilimlenmiş birkaç parça zencefil kaynar suya atılır ve 15-20 dakika kaynatılır. Sıcakken tüketilir.

Limon Zencefil Çayını Daha Sağlıklı Hale Getirmek İçin İpuçları

Limon zencefil çayı, tek başına da faydalı etkilere sahiptir. Çayı daha da verimli hale getirmek için yapılması gerekenler şunlardır;

 1. Sabah aç karnına 1 bardak limon zencefil çayı tüketilmesi önerilir.
 2. Zencefil limon çayı kilo vermeye yardımcı olması için tüketilecekse, sabah ve akşam, yemeklerden yaklaşık 30 dakika önce tüketilmelidir.
 3. Anti-inflamatuar etkilerini artırmak için çaya bir tutam zerdeçal eklenmelidir.
 4. Çayı daha sağlıklı hale getirmek için elma sirkesi eklenebilir.

Zencefil Limon Çayı Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Limon zencefil çayı çok fazla yan etkiye sebep olmaz. Ancak, herhangi bir yan etkiyle karşılaşıldığında çayın tüketiminin sonlandırılması gerekir.

 • Mide ekşimesi veya mide rahatsızlıklarını tetikleyebilir.
 • Zencefil veya limona karşı alerjisi olan kişilerin ciltlerinde kızarıklık veya mide rahatsızlıkları görülebilir. Ancak belirtilen bu semptomlar çok nadir görülür.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818021/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3408800/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25912765/
 4. https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/can-everyday-spices-make-you-healthier
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24766384/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3253463/
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3689326/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5439254/
 10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4834197/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu