Reklam
Güzellik

Kenevir Tohumu Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Reklam

Kenevir tohumu yağı cilde faydaları nelerdir? Kenevir yağının sağlık üzerine pek çok olumlu etkisi vardır ve bunlardan biri de cilt sağlığıdır. Pek çok vitamin içermesi, nemleyici ve besleyici etkiye sahip olması nedeniyle cilt sağlığı üzerine son derece faydalı etkileri vardır. Bu nedenle de cildinize farklı ve çeşitli şekillerde fayda sağlamak için kenevir tohumu yağı kullanabilirsiniz.

Hormonal Akne Tedavileri❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Kenevir Tohumu Yağı Nedir?

Kenevir tohumu yağı kenevir adındaki bitkiden elde edilmektedir. Üretim amacı uyuşturu olmayan, daha farklı amaçlarla üretilen kenevir bitkisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. Bu yağ; yaygın olarak cilt yağlarında, kozmetiklerde ve diyet takviyelerinde kullanılmaktadır. Tetrahidrokanabinol (THC) içeriği, %0,3’ten daha az olduğu için kullanıma uygundur. Kenevir yağının diğer formlarına kıyasla kenevir tohumu yağı genellikle çok az cannabinoid içerir ya da hiç içermez ve esas olarak omega yağ asitlerinden oluşur. Bu sebeple de kenevir tohumu yağını tükettiğiniz zaman kendinizi iyi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Reklam

Kenevir Tohumu Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Kenevir tohumu yağının, sağlık ve güzellik üzerine çok sayıda potansiyel faydaları vardır:

İnflamasyonu Kontrol Eder

Kenevir tohumu yağının en önemli faydalarından bir tanesi yıpranmış ve stresli cildi sakinleştirme ve iyileştirme potansiyelidir. Tahriş ve inflamasyonu azaltan kenevir tohumu yağı, çeşitli cilt bozukluklarınının neden olduğu pek çok rahatsızlığı azaltır. Sağlıklı, yeni cilt hücrelerinin gelişimine zemin hazırladığı için akne, egzama, atopik dermatit ve sedef hastalığı gibi durumlarda dermatologlar tarafından alternatif tedavi olarak önerilir.

Nemlendirir

Kuru bir cilt için kenevir tohumu yağı iyileştirici görevi görür. Sıkı ya da kuru cildi besleyip canlandırırken kaşıntı ve pullanmayı en aza indirir. Yüz bölgesine uygulandığı zaman gözenekleri tıkamadan nemlendirir ve yağ üretimini düzenler. Aynı zamanda kenevir tohumu yağı, cilt bariyerini güçlendirir ve nemin tutulmasına yardımcı olur. Böylece cildin esnek, nemli ve sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Kenevir yağının diğer faydalarını öğrenmek için Kenevir Yağının Faydaları Nelerdir? Kenevir Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Reklam

Yaşlanmayı geciktirir

Kenevir tohumu yağı, yağ asitleri, antioksidanlar, A,C,E ve F vitaminleri bakımından zengindir, cildin en üst tabakası olan epidermisi güçlendirir ve su tutmasına yardımcı olur. Bu sayede de cildin sıkılığını korur ve kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünü iyileştirir.

Serbest Radikal Hasarını Önler

Kenevir tohumu yağı, cilt bariyerini yeniler ve radyasyon, sigara dumanı, kirlilik, güneş ışığı ve cilde zarar verip yaşlanma sürecini hızlandıran aşırı soğuk ve sıcaklara maruz kalma gibi çevresel etmenlere karşı koruma sağlar.

Akne Oluşumunu Engeller

Kenevir tohumu yağı, akne vulgaris (sivilce) tedavisine yardımcı olabilecek antibakteriyel, anti-inflamatuar ve yağ azaltıcı etkileri olan bir dizi maddeye sahiptir. Yapılan çalışmalar, kenevir tohumu yağındaki cannabidiol gibi maddelerin, kolajen seviyelerini artırarak, iyileşme sürecini hızlandırarak ve hücresel yenilenme ve dönüşüm dahil olmak üzere iyileştirici diğer bütün prosedürleri destekleyerek akne izlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Egzamayı Tedavi Eder

Egzama ve benzeri iltihaplı hastalıklarınız var ise kenevir tohumu yağı sizin için oldukça faydalı olabilir. Sağlıklı cilt hücre gelişimini destekler ve cilt tahrişini azaltır. Ayrıca anti-inflamatuar, antibakteriyel ve yağ azaltıcı özellikleri sayesinde aknenin önlenmesine de yardımcı olur. Ek olarak komedojenik olmadığı için gözeneklerinizin tıkanmasına neden olmaz.

Aynısefa yağının faydalarını öğrenmek için Aynısefa Yağı Ne İşe Yarar? yazımızı okuyabilirsiniz.

Reklam

Kırışıklıkları Azaltır

A, E, C ve F vitaminleri ve antioksidana ek olarak yağ asitleri de içeren kenevir tohumu yağı, içeriğindeki yağ asitleri sayesinde cilt bariyerini güçlendirir. Bu sayede de cildin nemli tutulması sağlanır. Böylece cildin elastikiyetini korur ve kırışıklık, ince çizgiler gibi yaşlanmaya bağlı görsel belirtiler azaltılmış olur.

Koyu Lekeleri Tedavi Eder

Kenevirde bulunan lineloik asit ve alfa linelonik asitler, melanin pigmentinin yok edilmesini hızlandırarak ultraviole cilt hasarını onarmaya yardımcı olur. “Melanin” terimi, derinin üst tabakasına rengini veren geniş bir organik cilt pigmentleri grubunu ifade eder. Lineloik asit ve alfa linelonik asitlerin her ikisi de melanin pigmenti oluşumunu önleyerek hiperpigmentasyonun ya da sıklıkla güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan aşırı cilt koyulaşmasının azaltılmasına yardımcı olabilir.

Kenevir Tohumu Yağı Cilde Nasıl Uygulanır? 

Malzemeler:

Kullanım Talimatı:

  1. Cam bir kase içerisine bütün malzemeleri belirtilen miktarda ekleyin.
  2. Bütün malzemeleri iyice karıştırın ve elde edilen yağı arzu ettiğiniz bölgeye uygulayın.

Doğal yağları cilt ve saç bakımınıza eklemeyi düşünüyorsanız Zeytinyağı ve Avokado Yağı İle Cilt ve Saç Bakımı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kenevir Tohumu Yağının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bu konu hakkında geniş çaplı tartışmalar olsa dahi kenevir tohumu yağı genellikle Tetrahidrokannabinol (THC) ve diğer psikotropik bileşenleri içermez ve bu da onu kullanıcıların büyük bir çoğunluğu için güvenli kılar ancak alınması gereken bazı önlemler vardır:

  • Az miktarda saf kenevir tohumu yağını üst kolunuzun küçük bir bölgesine uygulayın.
  • Hem kenevir tohumu yağı hem de uçucu yağ karışımı kullanıyorsanız, farklı bölgelerde ve farklı zamanlarda test edin.
  • 24 saat ciltte bırakın ve cildinizi gözlemleyin.
  • Yağa karşı hassas olduğunuzu düşünüyorsanız veya herhangi bir kızarıklık, yanma, kaşıntı veya başka herhangi bir tahriş fark ederseniz kullanmamanız gerekmektedir.
  • Herhangi bir reaksiyon yaşarsanız, etkilenen bölgeyi sabun ve suyla yıkayın, herhangi bir reaksiyon yoksa kenevir tohumu yağının kullanımı muhtemelen güvenlidir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu