Reklam
GüzellikSağlık

Kaz Ayağı Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Kaz ayağı nedir? Kaz ayağı neden olur? Kaz ayağı geçer mi? Kaz ayağı nasıl tedavi edilir? Kaz ayağı doğal yollarla nasıl tedavi edilir? Kaz ayağı nasıl önlenir? Kırışıklıklar için hangi yağlar kullanılır?

Reklam

Kaz ayağı doğal yollarla nasıl geçer? Kaz ayakları yaşlanma sürecinin doğal bir parçasıdır. Kaz ayağı ve diğer yaşlanma belirtilerinden tamamen kurtulmak imkansız olsa da, görünümlerini en aza indirmek mümkündür.

Kaz Ayağı Nedir?

Yaşlandıkça yüzünüzün belirli kısımları değişikliklere uğrama eğilimindedir. Gözlerinizin kenarlarından yayılan küçük çizgiler veya kırışıklıklar kaz ayağı olarak adlandırılır. Her yüz ifadesinde, yüz kaslarında minik kas kasılmaları olur. Kaz ayakları bu tür kasılmaların sonucu olarak ortaya çıkar.

Reklam

Dinamik ve statik kırışıklıklar olmak üzere iki ana kırışıklık türü vardır. Dinamik kırışıklıklar, kas kasılmaları nedeniyle oluşan, yani gülümsediğinizde oluşan kırışıklıklardır. Statik kırışıklıklar ise yüzünüz dinlenirken bile görünür ve kas kasılmalarıyla daha da kötüleşir. Kaz ayaklarınız sadece gülümserken görünüyorsa dinamik, sürekli görünüyorsa statiktir.

Kaz Ayağı Neden Olur?

Kaz ayağına neden olan birçok durum vardır:

 • Gözleri sık sık kısmak veya ovuşturmak
 • Güneşe maruz kalmak (cilt hasarına yol açabilecek ve kaz ayaklarına neden olabilecek serbest radikal hasarına neden olabilir)
 • Sigara içmek (cildinizdeki kollajen yapısına zarar verebilir ve böylece kaz ayaklarına sebep olabilir)
 • Menopoz (östrojen seviyelerinizin düşmesine neden olarak kaz ayaklarını tetikleyebilir)
 • Yaşlılık
 • Uyku Pozisyonu (sürekli tek taraflı uyumak da kaz ayaklarına ve kırışıklıklara katkıda bulunabilir)

Cilt Yaşlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Yaşla birlikte cilt genç görünümünü kaybetmeye başlar. Tamamen doğal ve geri dönüşü olmayan bir olay olmakla birlikte, uygun bakım ve çaba ile cilt yaşlanması yavaşlatılabilir. Yaşlanma belirtilerini fark ettiğiniz anda cildinize ekstra özen ve ilgi göstermeye başlamak idealdir.

 • Eşit olmayan cilt tonu
 • İnce çizgiler, kaz ayakları ve kırışıklıklar
 • Genişlemiş gözenekler
 • Kuru cilt
 • Soluk cilt görünümü
 • Lekeli cilt ve yaşlılık lekeleri
 • Pürüzlü ve engebeli cilt

Yaşlanma belirtileri hakkında daha fazla bilgi almak için Yaşlanma Karşıtı Vitamin ve Takviyeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Reklam

Kaz Ayakları Doğal Yollarla Nasıl Tedavi Edilir?

Doğal tedavi yollarını deneyerek kaz ayaklarını azaltabilir ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe vera kollajen üretimini artırır. Ayrıca aloe vera cilt üzerinde fotokoruyucu bir etkiye sahiptir. Kaz ayağı ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. {1*}, {2*}

Göz çevrenize aloe jeli sürün. 15-20 dakika bekletin. Su ile durulayın. Ayrıca her gün bir çorba kaşığı taze aloe suyu da içebilirsiniz.

Kaz ayaklarını tedavi ederken cildinizi yatıştırmak için aloe vera kullanmanın bir başka yolu da 2 çay kaşığı jeli 5 çay kaşığı salatalık suyuyla karıştırmaktır. Bir parça pamuğu bu karışıma batırın ve kaz ayaklarına uygulayın. 15 dakika bekletin ve suyla yıkayın.

Argan Yağı

Argan yağı yaşlanma karşıtı etkiler gösterir. Bu, cilt elastikiyetini artırmaya ve kaz ayaklarını azaltmaya yardımcı olabilir. {3*}

Reklam

Argan yağını doğrudan göz çevrenize uygulayabilirsiniz. Ayrıca, gıda sınıfı argan yağını diyetinize ekleyebilirsiniz.

Argan yağı faydaları ve kullanımı hakkında bilgi almak için Argan Yağı Faydaları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Yumurta Akı Yüz Maskesi

Yumurta akı, gözenekleri sıkılaştırmaya, kırışıklık ve kaz ayağı görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Antioksidan aktivitesi ayrıca serbest radikal hasarıyla da savaşabilir. {4*}

1 veya 2 yumurta beyazını çırpın. Yüzünüze ve boynunuza ince bir tabaka halinde uygulayın. 15-25 dakika bekletin ve ardından su ile durulayın. haftada 2-3 kez yapın.

Hindistan Cevizi Yağı

Araştırmalar, Hindistan cevizi yağını topikal uygulamanın, farelerde cilt kollajen üretimini artırdığını göstermiştir. Hindistan cevizi yağı ayrıca cildi nemli tutabilir, kırışıklıkların ve kaz ayaklarının görünümünü geciktirebilir. {5*}, {6*}

Etkilenen bölgeye Hindistan cevizi yağı sürün. Tamamen kuruyana kadar açık bırakın. Günde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Uçucu Yağlar

Kaz ayağı görünümünü azaltmak için uçucu yağlardan faydalanabilirsiniz.

Limon Yağı

Elastaz, dermal elastinin dejenerasyonu ile ilişkili bir enzimdir ve cildin yaşlanmasına ve kırışmasına katkıda bulunabilir. Limon yağı, elastaz aktivitesinin inhibe edilmesine yardımcı olur. {7*}

Bir çay kaşığı herhangi bir taşıyıcı yağa bir veya iki damla limon esansiyel yağı ekleyin. İyice karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Kuruyana kadar açık bırakın. 25-30 dakika sonra da durulayın. Günde 1-2 kez yapın.

Taşıyıcı yağlar hakkında bilgi almak için Uçucu Yağlar için 15 Taşıyıcı Yağ yazımızı okuyabilirsiniz.

Greyfurt Yağı

Greyfurt yağı bir elastaz inhibitörüdür. Bu nedenle, kırışıklıkların ve kaz ayağı görünümünün azaltılmasına yardımcı olabilir. {7*}

Herhangi bir taşıyıcı yağa bir ila iki damla greyfurt yağı ekleyin. İyice karıştırın ve etkilenen bölgeye uygulayın. Durulamadan önce 20-30 dakika bekletin. Günde 1-2 kez yapın.

Limon Suyu

Limon suyu veya herhangi bir narenciye suyu, antioksidan ve yaşlanma karşıtı özelliklere sahiptir. Ayrıca yaşlanma karşıtı etkileri olan ve cildi fotohasardan koruyan C vitamini içerir. Bu faktörler cilt kalınlığını ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. {8*}, {9*}

Yarım limonun suyunu bir bardak suya sıkın. İyice karıştırın ve gerekirse biraz bal ekleyin. Taze limon suyunu için.

E Vitamini Yağı

E vitamini fotokoruyucu etkilere sahiptir. Bu özellik, cildin yaşlanmasına ve kırışmasına neden olan serbest radikal hasarın onarılmasına yardımcı olabilir. {10*}

Etkilenen bölgeye ince bir tabaka E vitamini yağı sürün. Fındık, ayçekirdeği ve yeşil yapraklı sebzeler gibi E vitamini açısından zengin yiyecekleri de tüketebilirsiniz.

Avokado Yağı

Hayvan çalışmaları, avokado yağının kollajen üretimini artırabileceğini gösterir. Bu nedenle avokado yağı, yaşlanan cilt ve kırışıklıklarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. {11*}

Parmak uçlarınızı kullanarak kaz ayaklarına ince bir tabaka yağ sürün. Yağın doğal olarak kurumasına izin verin. Diyetinize avokado da ekleyebilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak, antioksidan özellikleri nedeniyle güneşe daha fazla maruz kalmanın neden olduğu serbest radikal hasarını onarmaya yardımcı olur. Böylece, kaz ayağı ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. {12*}

Sarımsak dişlerini doğrudan çiğneyebilir veya en sevdiğiniz yemeğe ekleyebilirsiniz.

Sarımsak faydaları hakkında daha fazla bilgi almak için Sarımsağın Sağlık, Cilt ve Saç İçin Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Yüz Egzersizleri

Yüz egzersizleri kaz ayağı görünümünün azaltılmasına yardımcı olabilir

 • Gözlere kan akışını desteklemek için parmak uçlarınızla gözlerinizin doğal eğrisi boyunca hafifçe vurun.
 • İşaret parmağınızı ve başparmağınızı kullanarak, kaşlarınızın altındaki deriyi sıkıştırın ve gerginliği azaltmak için parmak uçlarınızın arasında hafifçe yuvarlayın.
 • İşaret parmaklarınızın her birini her iki kaşınızın dış köşelerine yerleştirin ve oradaki cildi nazikçe germek için parmaklarınızı yukarı doğru hareket ettirin.
 • İşaret parmağınızı ve orta parmağınızı göz kırışıklığının her iki yanına yerleştirin ve hafifçe aşağı doğru bastırın.

Kaz Ayağı Nasıl Önlenir?

Kaz ayağı oluşumunu engellemek için uygulayabileceğiniz bazı öneriler vardır:

 • Güneşe maruz kalma sürenizi sınırlayın. Dışarı çıkmadan önce daima güneş koruyucu uygulayın.
 • Cildinizi serbest radikal hasarından korumak için taze meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar içeren sağlıklı bir diyet uygulayın.
 • Düzenli egzersiz yapın
 • Sigarayı bırakın.
 • Bronzlaştırıcı kullanmaktan kaçının.
 • Cildinizi düzenli olarak nemlendirin.

Kaz Ayağı Kaç Yaşında Oluşur?

Kaz ayağı gelişme şansı yaş ve cilt hasarı ile artarken, bazı kişilerde 20’li yaşların ortalarında da ortaya çıkabilir.

Kaz Ayakları için En İyi Krem Nedir?

Kaz ayaklarıyla savaşmak için kullanılan en iyi topikal kremlerden biri Tretinoini’dir. 30-50 yaş arası kişiler lazer tedavisi, cilt germe ameliyatı ya da botoks tedavisini kaz ayaklarını ve kırışıklıkları gidermek için tercih edebilirler. Sizin için en iyisini seçmeden önce bir dermatoloğa başvurduğunuzdan ve mevcut tedavi seçeneklerini anladığınızdan emin olun.

Kaz Ayaklarına Dolgu Yaptırılır mı?

Evet, kaz ayağı görünümünü iyileştirmek için yumuşak doku dolgu tedavisini tercih edebilirsiniz. Sonuçlar genellikle yaklaşık 3-4 ay sürer ve sürdürülmesi için takip seanslarına ihtiyaç vardır.

Salatalık Kaz Ayaklarına İyi Gelir mi?

Evet, salatalık, kaz ayağı görünümünü azaltmaya ve göz çevresindeki cildi gençleştirmeye yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlar içerir. Bir araştırmaya göre, salatalık özü kırışıklık oluşumunu en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bu nedenle kozmetik ve diğer güzellik ürünlerinde geniş kullanım alanı bulunur. {13*}

Kaynaklar

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2883372/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4321565/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4597828/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20523108/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15724344/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17147537/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26471635/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605218/
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7633944/
 • https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/03008209109152159
 • www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1568163702000491
 • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21153830/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu