Reklam
Beslenme

Meyve ve Sebzeler

Reklam

Çiğ sebze ve meyvelerin hazmı kolaydır ve sağlıklı beslenme için yeterlidir. Meyve ve sebzelerdeki su, organik asitler, vitaminler ve mikro elementler vücut için arındırıcı ve şifa vericidir. Tüm bu maddeler,  meyve ve sebze çiğ olarak yendiği zaman kıymetli olur. Pişirilen sebze ve meyveler, suyunu, organik asitlerini ve proteinlerindeki doğal yapıyı kaybederek vitaminlerden yoksun kalır.

Güçlü Bir Bağışıklığa Sahip Olmanız İçin Gereken Vitaminler! Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Kısacası, canlı olanlar can verirler. Mesela, domates veya ıspanak suyu çiğ olarak tüketildiği zaman vücudun kireçlerini temizler, kansızlığı düzeltir ve vücut direncini arttırır. Domates çiğ yendiğinde kemik erimesini, hatta kanseri önler. Fakat pişirildiğinde içerdiği oksalasid zararlı hale gelerek kireçlenme, damarlarda daralma, kansızlık, böbrek ve safra taşına sebep olur.

Reklam

Yüksek miktarda meyve ve sebze alımı, sağlıklı bir diyetin temel taşlarından biridir. Dünya çapında erken ölümün en yaygın iki nedeni olan kardiyovasküler hastalıklar ve kanser riskinin azaltılması için meyve ve sebze ağırlıklı beslenilmesi önerilmiştir. {1*}

Meme Kanserini Önleyen En İyi 11 Gıda İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Kurutulmuş sebze ve meyveler ise hemen hemen taze sebze ve meyve özelliği taşır. Bu sebeple kurutulmuş meyveleri kaynatarak komposto yapmak doğru değildir. Bunun yerine, kuru meyveyi 4-7 saat suda beklettikten sonra, önce suyunu içmek, sonra meyvesini yemek daha faydalıdır.

Meyve mutlaka yemekten ayrı olarak veya yemekten önce veya kahvaltı ile beraber çok az yenmelidir. Buna mukabil sebze yemekten önce ve yemekle beraber tüketilebileceği gibi, yemekten sonra da yenmesinde bir sakınca yoktur. Unutulmaması gereken nokta şudur, yemekten sonra yenen meyve hazım olmadan mayalanır, ispirto, sirke asidi, gaz oluşturarak çeşit çeşit hastalığa ve hatta siroza sebep olur.

Kabızlık Ve Kronik Hazımsızlık Doğal Tedavisi İçin Tıklayın.

Meyve ve sebze, kabuğu soyulmadan birkaç çekirdeğiyle yenmelidir. Karpuz, limon gibi meyvelerin az da olsa bir miktarını kabuğuyla yemek faydalıdır. Balkabağı, patates, patlıcan, kırmızı pancar gibi sebzeler fırında veya közde kabuğuyla pişirilir. (GDO’suz ve tarım ilaçsız olmak kaydıyla)

Reklam

Katı meyve ve sebzeler sıkılırken de mutlaka kabuğu ile sıkılmalıdır (Meyvelere şeker, süt veya tuz eklenmez. Birkaç farklı çeşit meyve de birlikte yenmez. Ancak aynı cinsten olanlar, mesela portakal, greyfurt, limon ya da vişne, kiraz gibi meyveler birlikte yenebilir. Yalnız, aynı cinsten olup da rengi farklı ise (mesela kırmızı ve yeşil elma) karıştırılarak yenmemelidir, gaz ve şişkinlik yapar, iki farklı meyve ancak 30 dakika – 1 saat ara ile yenebilir. Meyve sularını ve meyveleri birbiriyle karıştırmak ancak bu konuyu bilen bir hekimin tavsiyesiyle mümkündür.

Şüphesiz her meyvenin tadında hikmet vardır. Böyle olmasaydı, Allah bütün meyveleri aynı tatta yaratırdı. Bir meyvenin tadını tuzla, şekerle değiştirmeden önce bunu düşünmek gerekir. Sebzelerde de hüküm aynıdır.

Yetişme mevsiminde yenen meyve ve sebzeler hastalıkları iyileştirici özelliklere sahiptir fakat mevsimi dışında yenen meyve ve sebzeler hastalık yapabilir. Mesela, buzdolabında dondurulduktan sonra oluşan kimyasal değişikliklerden dolayı kavun, elma veya armut mayalanarak alkol, sirke veya aseton üretir, hazım ve metabolizma bozukluklarına, bağırsaklarda aşırı gaza neden olabilir.

Ya da uzun zaman saklanan meyve ve sebzede toplanan hormon ve kimyasal maddelerin molekülleri parçalanırsa, bu yeni oluşum eskisinden daha da tehlikeli olabilir.

En sağlıklı meyve ve sebze en yakın bahçe veya tarladan gelen ve en taze olandır. Bir ekolojik ortamda faydalı olan meyve veya sebze başka ekolojik ortamda yaşayan biri için beklenen faydayı sağlayamaz, çünkü ekolojik çevre ve insan bir bütündür. Meyve sebzenin yaz kış farklı yaratılmasında ki hikmetlerden birisi de o meyve sebzenin o mevsimde yendiğinde sıcak veya soğuk tutma özelliği vardır. Kavun, karpuz, salatalık, domates, çilek vs. örnekler çoktur.

Reklam

Kurutulmuş Meyveler ve Kuruyemişler

Meyvelerin kurutulması sırasında renk koruyucu, güve-böceklere karşı koruyucu ve bozulmayı önleyici olarak Sodyum Sülfit (E221) kullanılır.

Araştırmalar sonucunda, sodyum sülfitin besin yolu ile alınmasının, öğrenme ve hafıza bozukluğuna sebep olduğu, beyin fonksiyonlarına zarar verdiği ve zamanla bu zararın daha da büyük boyutlara çıkmasının kaçınılmaz olduğu tespit edilmiştir.

Kimyasal maddelerle kurutulmuş meyve ve kuruyemişler arasında canlı kurt bulmak mümkün değildir. Çünkü ilaçlanan meyveyi hiçbir hayvan, kuş, kurt, böcek ve sinek yemez, hatta mikrop bile dokunmaz.

Pazarda, hangi meyveye arı ve sinekler hücum ediyorsa, onu almak hangisine yaklaşmıyorsa, ona yaklaşmamak gerekir, çünkü o ilaçlanmıştır.

Kuru meyve sebze alırken içinde katkı olmaması, mevsiminde toplanması, toplanan meyve sebzenin de yetiştirilirken organik olması çok önemli konudur. Sadece doğal yolla kurutulmuş olması yetmez, diğer standartlarının da olması gerekir.

Aidin Salih, Yitik Şifa kitabından alınmıştır.

Kaynaklar

{1*} https://academic.oup.com/ije/article/46/3/1029/3039477

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu