Reklam
Sağlık

Menopoz Tedavisine Alternatif Yöntemler

Reklam

Menopoz döneminde kadınların bazı semptomlar ile karşı karşıya kaldıkları bilinmektedir. Menopoz dönemi yaklaştıkça kötüleştiği bilinen bu semptomların etkilerinin azaltılması ise, tıp ve alternatif tıp tarafından sunulan tedavi yöntemleri ile mümkündür. Bu bağlamda “Menopoz döneminde ateş basmasına ne iyi gelir?” Menopozun ilk belirtileri nelerdir?” gibi soruların cevapları ve erken menopoz belirtileri ile ilgili tedavi önerileri aşağıda verildiği gibidir.

Erken Menopoz Tedavisi

Erken menopoz ile karşı karşıya kalmanın birden fazla sebebi vardır. Bunların genetik, beslenme, sigara ya da alkol kullanımı, yaşam koşulları, egzersiz yapmamak, kimyasal kullanmak ve geçirilen rahatsızlıklar / hastalıklar şeklinde örneklendirilmesi mümkündür. Bunların tamamının erken menopoza sebebiyet vermesinin temel nedeni ise, östrojen hormonudur.

Reklam

Östrojen hormonunun yukarıda verilen unsurlardan kaynaklı olarak azalması sebebi ile erken menopoz tedavisi yapılırken temel amaç, söz konusu hormonu arttırmaktır. Meme kanseri riskiniz ve aile öykünüz yoksa keten tohumu ve keten tohumu yağı, östrojen seviyelerini artırmak için ideal seçimdir. Meme kanseri sorunu olanların keten tohumu ve yağını ılımlı kullanmaları gerekmektedir.

İlgili makale: Menopoz Nedir?

Menopoz Doğal Yollarla Tedavi Edilebilir mi?

Birçok kadın, menopoz semptomları ile yakinen tanışmış durumdadır. Genel itibari ile sorun yaratmadığı bilinen bu semptomların şiddeti arttıktan sonra tedavi gerektirdiğini söylemek ise mümkündür. Bu bağlamda uygulanan bir tedavi yöntemi olan hormon replasman tedavisinin bazı risklerinin bulunması ise, kadınların doğal tedavi yöntemleri üzerinde arayışa girmelerinin en temel nedenidir.

Menopozdaki kadınların, değişken östrojen ve progesteron seviyeleriyle karşı karşıya kalmaları sebebi ile; sıcak basmaları, uykusuzluk, depresyon, göğüs ağrısı ve ruh hali değişimleri gibi semptomlar yaşamaları muhtemeldir. Bu semptomların giderilmesinin en temel yolu ise doğal tedavi yöntemleri ve kürlerdir. Ancak bu bağlamda sağlığın riske atılmaması için herhangi bir doğal takviye almadan önce doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

Reklam

Menopoz Döneminde Ateş Basması İçin Ne Yapılır?

Menopoz döneminde ateş basması, genellikle bu dönemde olan hemen her kadında görülür. Görülme oranı ve sıklığı oldukça yüksek olan bu semptom, özellikle perimenopoz döneminde olan kadınlarda artan bir ivme kazanır. Elde ettiği bu ivmeyi postmenopozun ilk 2 yılında zirveye ulaştıran ateş basması, bu sürenin ardından zaman geçtikçe azalmaya başlar. Kadınların büyük bir çoğunluğunda 6 ay ile 2 yıl arasında süren bu sıcak basması, genel itibari ile ele alındığında 3 ila 5 yıl sürer. Peki menopoz döneminde ateş basmasına ne iyi gelir?

Öncelikle tetikleyici unsurların bilinmesi ve bunların terk edilmesi gereklidir. Tetikleyici unsurları şu şekildedir;

 • Sigara, alkol ve kafein kullanımı,
 • Ağır battaniye ya da çarşaf kullanma,
 • Sıkı ya da kısıtlayıcı kıyafetler kullanma
 • Baharatlı yiyecek tüketiminde aşırıya kaçma,
 • Yoğun stres altında kalma

Gibi unsurlar, erken menopoz belirtileri içerisinde yer alan ateş basmasının tetikleyici unsurlarıdır. Bir de yok edici unsurları vardır ki, onlar da aşağıda verildiği gibidir.

 • Stresi azaltmaya yönelik rutin oluşturmak,
 • Kan dolaşımını sağlamak ve cildin rahatlamasını mümkün kılmak için egzersiz yapmak,
 • Katmanlar halinde giyinip vücut sıcaklığına bağlı değişiklikler yapmak,
 • İdeal kilo seviyesinde olmak.

Menopoz Döneminde Terleme İçin Ne Yapmalı?

Menopoz döneminde terleme sorunun en temel nedeni, ateş basmasıdır. Bu sebeple terleme sorununun önüne geçebilmek için ilk olarak sıcak basması sorununun önüne geçilmelidir. Bu sorun ile ilgili bilimsel veriler ve araştırmalar ise şu sonuca varmıştır;

Siyah cohosh ve fitoöstrojen içeren gıdalar menopoz semptomlarının tedavisi için umut vaat ediyor.

Reklam

Bitkisel Yollarla Erken Menopoz Tedavisi

Erken menopoz tedavisi bitkisel olarak ilerletilmesi mümkün olan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde aşağıda verilen ürünlerin, bazı unsurlara dikkat edildikten sona kullanılması mümkündür.

 • Soya, civanperçemi, papatya, adaçayı gibi bitkisel ürünlerin erken menopoz tedavisinde kullanılması mümkündür. Bunların kullanılmasının temel nedeni, yatıştırıcı özellikleridir. Çünkü erken menopoz nedenleri arasında yer alan en temel unsur strestir. Bunun için, stresin ortadan kaldırılması gereklidir.
 • Kür yapmak amacı ile alınan ve erken menopoz tedavisi bitkisel boyutu bağlamında yer alan bitkisel ürünlerin tamamının taze olması gereklidir.
 • Bitkisel kürlerin yapımının ardından, tüketim esnasında herhangi bir tatlandırıcı kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Menopoz Tedavisi Karayılan Otu

Karayılan otu, menopoz semptomlarını tedavi etmek için hormon replasmanına veya antidepresanlara yönelmek istemeyen kadınlar için en popüler ve en uzun süredir araştırılan doğal sıcak basma ilaçlarından biridir.

Menopoz semptomları ile başa çıkmak amacı ile yüzyıllardır kullanılan karayılan otu, düğün çiçeği ailesinden geldiği bilinen bir bitkidir. Fayda oranı yüksek olan bu bitkinin birçok farklı formda kullanılması mümkündür. Bu formlar, kapsüller, tabletler veya suyla karıştırılma şeklindedir.

Karayılan otunun Menopoz tedavisinde kullanılmasının en temel nedeni, beyindeki serotonine benzer şekilde davranılıyor olmasıdır. Bu davranış sayesinde depresyon duygularının hafifletildiğini vücut ısısını düzenlendiğini söylemek mümkündür.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezinin bugüne kadar yapılan araştırmaları karışık kalmıştır. Genel olarak, karayılan otunun güvenilir bir menopoz tedavisi olarak etkinliği kanıtlanmayı beklemektedir.

Menopoz Tedavisi D Vitamini

D vitamini, sağlıklı bir vücut için gerekli olan temel yapı taşlarından biridir. Menopoz döneminde bulunan kadınların kemiklerinin sağlıklı yenilenmesini ve hücre büyümesinin normal seviyede gerçekleşmesini sağlayan D vitamini güneş maruz kalma sebebi ile üretildiği için, genellikle “güneş ışığı vitamini” olarak adlandırılır.

Kadınlar yaşlandıkça, D vitamini emme yetenekleri azalır ve bu azalma kemik yoğunluğu kaybı riskini artırır. Bu da kadınlar için D vitamininin önemini arttırır ve bu vitamini diyetlerine dahil etme ihtiyacını çok daha kritik hale getirir. Günlük gerekli olan D vitamini dozunu almak için ise aşağıda verilenleri yerine getirmek yeterlidir.

Önerilen günlük D vitamini, 600 (IU) dozundadır. Bu dozu almak için, güneşli bir günde 15 ila 20 dakikalık bir yürüyüş yapmak yeterlidir. Güneş ışınlarının doğrudan cilde temas etmesinin sağlıksız olması sebebi ile de, korunmak için güneş kremi ve şapka kullanıldığından emin olmak gereklidir.

Yağmurlu havalarda güneşin bulunmaması sebebi ile, günlük D vitamini ihtiyacının karşılanması için bu vitaminin kapsül şeklinde alınmasında fayda vardır.

Yukarıda verilmiş olunan bilgilere ek, içerisinde yoğun miktarda D vitamini bulunduğu bilinen yiyeceklerin tüketimine de dikkat edilmelidir. Bu tür yiyeceklerin ise sardalya, ton balığı, kuvvetlendirilmiş süt ürünleri, yabani somon ve yumurta şeklinde örneklendirilmesi mümkündür.

Menopoz Tedavisi Akupunktur

Pek çok kadının menopoz semptomlarından kurtulmasının ve rahatlamasının yolu akupunkturdur. Şüpheciler için ise durum böyle değildir. Bu kişilere göre akupunkturun işe yaramasının en temel nedeni plasebo etkisidir. Ancak araştırmalara göre menopoz semptomlarının azaltılması için   akupunktur makul bir alternatif olabilir.

Menopoz Tedavisi Nefes Terapisi

Henüz denemeyen kişilerin, farkındalık vagonuna atlamalarının zamanı geldi. Yoga ve meditasyon sırasında uygulandığı şekli ile dikkatli derin nefes almanın zihin üzerinde kanıtlanmış sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu etkinin ise anksiyete ve sıcak basması gibi bazı menopoz semptomlarını hafiflettiğini söylemek mümkündür.

Bunun için ise şu adımları yerine getirmek yeterlidir; Dörde kadar burnunuzdan nefes alarak başlayın. Nefesinizi yedi saniye tut. Ardından, sekize kadar ağzınızdan tamamen nefes verin. Bu şekilde nefes alarak gerçekleştirdiğiniz döngüsü ise iki kere olacak şekilde tekrarlayın.

Menopoz Tedavisi Sarı Kantaron

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan şifalı bitkiler arasında en popüler olma özelliğini elinde bulunduran St.John’s wort (sarı kantaron), özellikle menopozal ruh hali değişimlerine, uyku sorunlarına iyi geldiği bilinen bir bitkidir. Bu bitkinin rahatlama sağladığını, depresyonu azalttığını ve anksiyeteye iyi geldiğini söylemek mümkündür. Öyle ki, alternatif tedavi yöntemi olarak uzun yıllardan beridir kullanıldığını söylemek dahil mümkündür. Bunun için ise Hypericum perforatum adı verilen çiçekten elde edilen bitkinin kurutulması ve sonrasında çay ya da hap olarak kullanılması yeterlidir.

Yukarıda verilen bilgilere karşılık bilimsel araştırmalar, St.John’s wort (sarı kantaron) bitkisinin hafif depresyon tedavisinde yüksek etki gösterdiğini, buna karşılık şiddetli depresyon tedavisinde bu etki seviyesini yakalayamadığını gözler önüne sermiştir

Söz konusu bitkinin diğer ilaçlarla etkileşime girme oranının yüksek olması sebebi ile de, yan etkilerinin yüksek olduğunu ve doktora danışılmadan kullanılamayacağını söylemekte fayda vardır.

Menopoz Tedavisi Ginseng

Ginseng, Yerli Amerikalılar, Koreliler ve Çinliler tarafından kullanılan ve bu bağlamda beş bin yıllık kullanım geçmişine sahip olan bir bitkidir. Bu bitkinin yorgunluk, stres ve anksiyete gibi başlıca menopoz belirtileri ve semptomlarını azalttığını ve bu bağlamda “normalleştirici” ve “enerji verici” olarak kullanıldığını söylemek mümkündür.

Menopoz Tedavisi Yoga Terapisi

Sürekli kanıtlar, yoganın menopozun önemli semptomlarından ikisi olan sinirlilik ve depresyonu hafifletme üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğunu gözler önüne sermiştir. Kadınların, yoga gevşeme ve germe tekniklerini kullanarak genel sağlıklarını iyileştirmeleri ve bu bağlamda ruhsal durumlarını dengelemeleri ise, kendilerinin bu konuda bilinçli olduklarının bir göstergesidir.

Kaynaklar

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12435217/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu