Reklam
Beslenme

Erik Suyu Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Reklam

Erik suyu kabızlığa iyi gelir mi? Erik suyu, genellikle Prunus domestica olarak bilinen erik türünün sıkılması sonucu elde edilir. Eriğin tarihi, Batı Asya’da Kafkas Dağlarında ortaya çıkmıştır. 1856’da, Kaliforniya’ya altın aramak için gelen Louis Pellier adlı bir Fransız, ABD’deki ilk erik ağaçlarını dikmiştir. Fransa’dan gelen bu erikler, günümüzde yaygın olarak üretilen Kaliforniya kuru eriğidir. Bazı erik türlerinden farklı olarak, bu erik çeşidi, fermente edilmeden hala tohumları ile birlikte kurutulabilir. Bu tüm eriklere uygulanabilen bir işlem değildir.

Portakalı Neden Tüketmelisiniz❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Erik Suyunun Faydaları Nelerdir?

Erik suyu etkili ve hafif bir müshil ilacı olarak kullanılabilir. Kalp sağlığını korumaya ve oksidatif stresi önlemeye de yardımcı olur.

Reklam

Kabızlık Tedavisinde Kullanılır

Özellikle yaşlı bireylerde kabızlık problemine karşı etkili bir tedavi olarak görülmektedir. Kabızlık, her yaştan bireyin yaşadığı bir bağırsak sorunudur ve müshil ilaçları fazla kullanıldığında ciddi yan etkileri olabilir. Kronik kabızlıkta, erik suyu gibi doğal laksatifler olumlu etki göstermektedir.

Erik suyu kabızlığa iyi gelir mi? 2008’de yapılan bir çalışma; erik suyu tüketiminin, enerji, diyet lifi ve su ihtiyacını karşılayarak yetişkinlerde kabızlık semptomlarını iyileştirdiğini göstermektedir. Erik suyu, dışkıyı yumuşatmaya ve bağırsak hareketlerinin sıklığını artırmaya yardımcı olmaktadır. {1*} Dolayısıyla, kabızlığa ilişkin ağrıyı da azaltmaktadır.

Erik suyu, çözünmeyen lif ve probiyotikler sayesinde sindirim sağlığını destekler ve sağlıklı bakterilerin çoğalmasını teşvik eder.

Kabızlık, yaşlılarda yaygın olarak görülür. 1980 yılında New Jersey’de geriatri merkezinde yapılan bir çalışmada, doğal müshil ilaçlarının etkileri araştırılmıştır. Katılımcılara sağlıklı diyet lifi, erik suyu gibi farklı formlarda verilmiş ve erik suyunun katılımcılarda farmasötik müshil ihtiyacını neredeyse tamamen ortadan kaldırılabileceğini göstermişlerdir. Geriatri merkezi, o yıl ilaç giderlerinden 44.000$ tasarruf etmiştir. {2*}

Reklam

Portakal Suyu Kabızlığa İyi Gelir Mi?

Kolon Kanserinin İlerlemesini Durdurmaya Yardımcı Olur

Journal of Nutritional Science and Vitaminology’de yayınlanan bir çalışma, erik suyunun kolon kanseri hücreleri üzerine önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. Erik suyunun, yaygın görülen kolon kanseri büyümesini tamamen durdurarak kanser hücrelerini öldürdüğünü kanıtlamıştır.

Kalp Hastalıklarını Önlemeye Yardımcı Olur

Antioksidanlar bakımından zengin olan erik, koroner kalp hastalığı dahil birçok kalp ve damar hastalığına karşı koruyucu etki göstermektedir. Erik, içerdiği fenolik bileşiklerle kardiyovasküler hastalıklara neden olabilen LDL kolesterolün oksidasyonunu engellemektedir. {3*} Yüksek potasyum içeriği sayesinde de uzun dönemde kalp sağlığını koruyucu etki göstermektedir.

2009 yılında Minnesota Üniversitesinde yapılan bir çalışma, erik tüketiminin ateroskleroza (arter damarında plak birikmesi ile ortaya çıkan damar tıkanıklığı) karşı koruyucu olduğunu ortaya koymaktadır. {4*}

Erikte bulunan çözünür lif, diyet kolesterolünün emilimini engeller. Bu sayede erik, kolesterolü normal antioksidan aktivite gösteren ajanlara kıyasla daha etkili şekilde düşürür. Bu çözünür lifler, karaciğerin yağ sindirimine yardımcı olmak için oluşturduğu safra asidine bağlanır. Vücut bu safra asidi kaybı sonucu daha fazla safra asidi üretir ve bu da kolesterolün vücutta daha fazla kullanılmasını sağlar.

Reklam

Erik suyu kalp sağlığını, yüksek K vitamini içeriği sayesinde de destekler. K vitamini, arterlerin kireçlenmesini önler ve kalp sağlığına fayda sağlar.

Oksidatif Stresi Azaltır

Antioksidanlar bakımından zengin erik suyu, her gün vücuda giren (plastikteki kimyasaldan, işlenmiş gıdalara kadar) serbest radikallerin neden olduğu hasarı önler. Erik suyu, peroksil radikali olarak adlandırılan belirli bir maddeyi hedef almaktadır. {5*} Peroksil radikali, vücutta plak oluşumuna neden olan serbest radikallerin üretiminde rol oynamaktadır. Kahve ile birlikte erik suyunun peroksil radikali üzerinde büyük bir antioksidan aktivite gösterdiği bulunmuştur.

Erik, lutein ve zeaksantin bakımından zengindir. Bu iki karotenoid gözün makula dokusunda birikerek göz sağlığını destekler. {6*}

Otoimmün Hastalıkları Yenmek İçin Toksinlerden Kurtulmak

Karaciğer Hastalıklarına Karşı Koruyucudur

8 haftalık bir çalışmada, diyete erik suyu eklendiğinde karaciğer fonksiyonlarının iyileştiği kanıtlanmıştır. Karaciğer hasarı veya hastalığı durumunda salgılanan alanin aminotransferaz enzimi dahil birçok karaciğer enzim fonksiyonunda iyileşme gözlemlenmiştir. {7*}

Kemikleri Güçlendirir

Hayvanlar üzerinde yapılan iki çalışmada, erik suyunun kemik döngü hızını yavaşlattığını ve metabolizmayı düzenleyerek kemiklerdeki antioksidan aktiviteyi arttırdığı görülmüştür. {8*} Bu sayede kemik kaybı azalır ve var olan kemik dokusu korunur. {9*}

Erik Suyunun Besin Değerleri

Erik suyunun, doğal şeker içeriği yüksektir. Bu nedenle tüketilecek erik suyunda, şeker ilavesi olmamasına dikkat edilmelidir. Mümkünse, erik suyu evde hazırlanmalıdır.

1 bardak erik suyunun (256 gram) besin içeriği: {10*}

 • Kalori: 182
 • Karbonhidrat: 44,7 gr
 • Protein: 1,6 gr
 • Yağ: 0,1 gr
 • Lif: 2,6 gr
 • B6 vitamini: 0,6 mg
 • Potasyum: 707 mg
 • Manganez: 0,4 mg
 • Demir: 3 mg
 • C vitamini: 10,5 mg
 • K vitamini: 8,7 mcg
 • Riboflavin: 0,2 mg
 • Niasin: 2 mg
 • Magnezyum: 35,8 mg
 • Bakır: 0,2 mg
 • Fosfor: 64 mg
 • Çinko: 0,5 mg

Çinko Takviyesi Ne İşe Yarar?

Erik Suyu Nasıl Yapılır?

Erik suyu evde kolaylıkla hazırlanabilir ve dışarıda satılan ürünlerden daha sağlıklıdır.

Malzemeler:

 • 1 su bardağı kadar kuru erik
 • 5 su bardağı su
 • 1 su bardağı armut suyu (isteğe bağlı)

Hazırlanışı:

 1. Kuru eriğin çekirdekleri çıkarılır.
 2. 5 su bardağı su kaynatılır ve suyun bir kısmı kuru eriklerin üstüne eklenir. Kaynamış suyun geri kalanı sonra kullanılmak üzere kenara alınır ve kuru erikler yumuşaması için 12-24 saat bekletilir.
 3. Erikler, su ile birlikte pürüzsüz olana kadar ezilir. Bir süzgeç yardımıyla ezilen erikler süzülerek posası ayrılır.
 4. Süzülen erik suyuna, isteğe bağlı olarak tatlandırmak için armut suyu eklenebilir.
 5. Önceki gün kaynatılan ve kalan su, erik suyunun üstüne eklenir ve karıştırılır. Karışım soğutulur.
 6. Erik suyu nasıl saklanır? Ev yapımı erik suyu, buzdolabında cam bir şişe içerisinde 1 hafta kadar bozulmadan bekletilebilir.

5 Günlük Elma Diyeti Nasıl Yapılır?

Erik Suyu Nasıl İçilir?

Erik suyu, diğer meyve sularından daha koyu bir kıvama ve daha tatlı bir tada sahiptir. Tadı ve dokusu sebebiyle tüketemeyen bireyler, elma veya armut suyuyla karıştırarak tüketebilir. Ebeveynler erik suyunu bebeklerde ve çocuklarda kabızlık tedavisi için kullanmaktadır. Bebeklerde erik suyu tüketimi, kabızlık durumları için iyi bir doğal laksatiftir fakat altı aylık ve daha küçük bebeklerin tüketmesi önerilmemektedir. %25 erik suyu ve %75 su karışımının belirli öğünlere bölünerek bebeğe verilmesi tavsiye edilmektedir. Bu karışım bebeklere günde 180 ml’den fazla verilmemelidir.

Erik suyu satın alınırken sadece organik olan erik suyu tercih edilmelidir. Piyasada bulunan bazı erik sularında, erik kurutulurken sülfat eklendiği için sülfit bulunmaktadır ve bu bileşik alerjen etki gösterebilmektedir. Bu nedenle satın alınan kuru erik sularında ‘sülfit içermez’ etiketi bulunup bulunmadığına dikkat etmek gerekir.

Erik suyu, sık kullanılan bir ürün olmasa da, sağlıklı bağırsak hareketlerinin desteklenmesi için meyve suyu olarak veya tatlılara eklenerek tüketilebilir.

Erik Suyunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Kuru erik, eser miktarda histamin içerir. Nadir de olsa erik suyu tüketimiyle histamin alerjisi ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle histamin alerjisi olan kişilerin erik suyu tüketmesi önerilmez.

Eriği kurutma işlemi sırasında, iz miktarda akrilamid olarak bilinen kimyasallar oluşur. {11*} Akrilamid, patates kızartması ve patates cipsinde çok daha yüksek konsantrasyonlarda bulunur ve Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından kanserojen olarak kabul edilmektedir. Taze ürünlerle ve dengeli beslenen bireylerde akrilamid kontaminasyonu riski son derece düşüktür. Sigara içen bireylerde ise kontaminasyon riski daha yüksektir.

Kronik ishali olan veya erik suyu tüketeceği dönemde ishal olan bireylerin, bağırsak hareketlerini hızlandıracağı için erik suyu tüketmeleri önerilmemektedir.

Kaynaklar

 1. https://www.koreamed.org/SearchBasic.php?RID=0106KJCN/2008.13.3.426&DT=1
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6251128/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11401245/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18761779/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19280160/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16843819/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20884464/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24125756/
 9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23555991/
 10. http://nutritiondata.self.com/facts/fruits-and-fruit-juices/2046/2
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21623495/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu