Reklam
Gıda Takviyeleri

Kolesterol İlacı Kullananlar Koenzim Q10 Takviyesi Almalı Mı?

Reklam

Kolesterol ilacı kullananlar koenzim Q10 takviyesi almalı mı? Hücrelerin içerisinde enerji oluşmasına yardım eden bazı maddeler vardır. Koenzim Q10 veya CoQ10 de insan vücudunda doğal olarak üretilen, hücrelerin enerji açığa çıkarmak için kullandıkları maddelerden bir tanesidir. Organizmadaki çeşitli tepkimeler sonucunda serbest radikaller olarak bilinen maddeler açığa çıkar. Serbest radikaller hücrelerde ve DNA’da hasara neden olabilir. Koenzim Q10 iyi bir antioksidandır ve bu özelliği sayesinde açığa çıkan serbest radikallerle savaşır.

İnsan vücudunda üretilen koenzim Q10 miktarı yaşa bağlı olarak azalır. Aynı zamanda diyabet, kalp-damar hastalığı, Parkinson hastalığı gibi sağlık sorunları bulunan kişilerin kan değerleri incelendiğinde CoQ10 değerlerinin olması gerekenin altında olduğu görülür. Ancak hastalıklara bağlı olarak mı bu değerin azaldığı yoksa koenzim Q10 düşüklüğünün mü bu hastalıklara neden olduğu konusunda şu an için yeterli kanıt yoktur.

Reklam

CoQ10 insan vücudunda doğal olarak üretilen bir maddedir. Ayrıca sakatatlar, yağlı balıklar ve tam tahıllı gıdalar da iyi bir koenzim Q10 kaynağıdır. Ayrıca günümüzde koenzim Q10 içeren gıda takviyelerini bulmak da mümkündür.

Evde Yapabileceğiniz Doğal İlaçlar❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Koenzim Q10 Seviyeleri ve Statinlerin Yan Etkileri

Yüksek kolesterol başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere pek çok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Statinler yani kolesterol ilaçları kandaki yüksek kolesterolü düşürmek için geliştirilmiş ilaçlardır. Statinler yüksek kolesterolü düşürmede oldukça etkilidir. Ancak her ilaçta olduğu gibi statin kullanan kişilerde de bazı yan etkiler görülebilir. Bu yan etkilerden bazıları şunlardır:

  • Kas ve eklem ağrıları,
  • Mide bulantısı ve ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları,
  • Karaciğer ve böbrek fonksiyonlarında azalma,
  • Kandaki şeker seviyelerinde artış ve Tip 2 diyabet riski

Verilen bu yan etkilere ilave olarak bazı kişilerde rabdomiyoliz yani iskelet kası hasarı gibi daha ciddi yan etkiler de görülebilir. Kaslar zarar görerek parçalandığında açığa bir çeşit protein çıkar. Kaslardan çıkan bu protein kana karıştığında böbreklerde ciddi hasar gelişmesine neden olabilir.

CoQ10 Nedir? Koenzim Q10 Faydaları Nelerdir?

Reklam

Koenzim Q10 Takviyelerinin Faydaları Nelerdir?

Statinler vücuttaki koenzim Q10 değerlerinde de azalmaya neden olabilir. Bu durum statinlerin yan etkilerinin de daha fazla hissedilmesine sebep olur. Vücuttaki koenzim Q10 miktarı azaldığında CoQ10 takviyelerinden faydalanmak gerekebilir. Koenzim Q10 takviyeleri vücuttaki CoQ10 miktarını arttırmaya, statinlerin yan etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur.

CoQ10 Takviyesinin Kas Ağrıları Üzerindeki Etkisi

Amerikan Kardiyoloji dergisinde yayınlanan bir makaleye göre koenzim Q10 takviyesi kullanan kişilerde statin grubu ilaçlara bağlı olarak görülen kas hasarlarına daha az rastlanmaktadır. {1*} Ancak koenzim Q10 takviyelerinin statin kullanan kişilerde kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olduğu konusunda uzmanlar arasında fikir birliği sağlanabilmiş değildir. Son yıllarda ateroskleroz (damar sertliği) üzerine yapılan bilimsel bir çalışmada, CoQ10 takviyelerinin statin kullanan kişilerde ortaya çıkan kas ağrılarını iyileştirme gibi bir özelliğinin olmadığı ileri sürülmektedir. {2*}

CoQ10 Takviyesinin Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkisi

Bazı araştırmalar, koenzim Q10’in yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu ileri sürmektedir. Ancak koenzim Q10’nin yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu kesin olarak söyleyebilmek için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle kolesterol değerleri yüksek olan kişilerin koenzim Q10 takviyeleri ile statinleri birlikte kullanmaları daha etkili sonuçlar verebilir.

Koenzim Q10 ve kalp sağlığı arasındaki ilişkiyi araştıran pek çok bilimsel çalışma vardır. Kalp yetmezliği üzerine yapılan bilimsel bir araştırmaya göre koenzim Q10 takviyesi kullanan ve kalp yetmezliği olan hastalarda, hastalığa bağlı semptomların hafiflediği görülür. {3*} Yapılan başka bir araştırma ise koenzim Q10’in hem kalp hastalarında hem de kalp sağlığı ile ilgili bir şikayeti bulunmayan kişilerde vasküler sistem sağlığını korumaya yardımcı olduğunu ileri sürmektedir. {4*} Koenzim Q10’nin hipertansiyon hastalarında yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğuna yönelik görüşler olsa da son yıllarda yayınlanan bir makalede koenzim Q10’nin yüksek tansiyonu düşürme konusunda önemli bir etkisinin olmadığı ileri sürülmüştür. {5*}

CoQ10 Günde Ne Kadar Alınmalı?

Reklam

Koenzim Q10 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koenzim Q10 takviyeleri ile ilgili bildirilen yan etkiler oldukça azdır. Ancak kronik rahatsızlıkları bulunan ya da bazı ilaçları kullananların CoQ10 takviyesi kullanırken doktorlarına danışmaları önerilir. Örneğin; CoQ10’nin kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğu bilinir. Bu nedenle diyabet hastalarının koenzim Q10 takviyeleri kullanırken dikkatli olmaları gerekir. Ayrıca koenzim Q10 takviyeleri, beta bloker olarak bilinen ilaçlarla, kolesterol düşürücü özelliği bulunan statinlerle veya antidepresanlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle herhangi bir ilaç kullananların CoQ10 takviyesi kullanacakları zaman doktorlarının kontrolünde kullanması önemlidir.

Bilimsel araştırmalara göre Koenzim Q10 takviyeleri kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ancak CoQ10 takviyelerinin statinlerin yan etkilerinden bir tanesi olan kas ağrılarını azaltmadaki etkinliği hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Siz de kolesterol ilacına bağlı yan etkilerden şikayetçiyseniz doktorunuza danışarak, uygun görmesi halinde CoQ10 takviyelerinden faydalanabilirsiniz.

Kaynaklar

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17493470/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25545331/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27012265/
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22088605/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26935713/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu