Reklam
İlaçsız MarketSoğuk Sıkım Yağlar

Vişne Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Vişne çekirdeği yağı faydaları nelerdir? Vişne çekirdeği yağı, ‘’Prunus Avium’’ ve ‘’Prunus Cerasus’’ çekirdeklerinden elde edilen sıvı rafine bitkisel bir yağdır. {1*} Soğuk sıkım vişne çekirdeği yağı, yumuşatıcı ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. Hassas, kuru, tahriş olmuş ciltler için kullanılması tavsiye edilir. {2*} Vişne çekirdeği yağının, içerisinde bulunan mineral ve vitaminler sayesinde sağlık açısından pek çok faydalı etkisi vardır. Vişne çekirdeği yağının; kolesterol seviyelerini düşürmek, artritten kurtulmaya yardımcı olmak, iltihaplanmayı azaltmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek, sindirim sağlığını iyileştirmek, saç ve cilt sağlığını iyileştirmek, kan basıncını düşürmek gibi birçok olumlu etkisi vardır. {3*}

Vişne çekirdeği yağı, cilt sağlığı için önemli olan A vitamini bakımından zengindir. Lineloik asit ve oleik asit açısından da zengin olduğu için akneye eğilimli ve iltihaplı ciltler için yararlı etkileri vardır. {4*} Vişne çekirdeği yağı, ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur. Kan damarlarının esnekliğini artırır. Cildin yaşlanma sürecini yavaşlatıp geciktirir. Ayrıca saça uygulandığı zaman saçları besler ve parlak bir görünüm kazandırır. {2*}

Reklam

Vişne çekirdeği yağının özellikleri şeftali ve tatlı badem yağına benzer. Ancak tatlı badem yağı, daha az komedojenik olması nedeniyle cilt bakımı için daha uygundur ve yüksek omega-9 içeriği saçtaki kepeği önlemek için idealdir. {5*} Vücut yağı, dudak balsamları, tuz ve şeker formülasyonlarına eklenen nemlendirici özelliklere sahip hafif bir yağdır. Aromaterapide taşıyıcı yağ olarak kullanılır. Aynı zamanda antioksidanlar, delta, alfa ve gama tokoferoller ile E ve A vitamini içerir. Sabun yapımında, cilt bakım ürünlerinde ve ayrıca yemeklik veya salata yağı olarak kullanılır.

Kanser Diyeti❗ Kanserle Savaşan Besinler❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Vişne Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Vişne çekirdeği yağı, oksidatif stresle savaşan, iltihaplanmayı azaltan ve yaşlanma belirtilerini gidermeye yardımcı olan antioksidan, fenolik bileşik ve yağ asidi kaynağıdır. Vişne çekirdeği yağı ayrıca kolajen üretimini uyaran ve sağlıklı cilt hücrelerinin yenilenmesini ve büyümesini teşvik eden A ve E vitamini açısından da zengindir. {6*} Özellikle akneye eğilimli veya iltihaplı ciltler için faydalı olan vişne çekirdeği yağının içerdiği vitamin ve besinlerin, kolajen sentezinde ve cilt iyileşme süreçlerinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. {7*}

Yaşlanma Karşıtı Etkilere Sahiptir

Vişne çekirdeği yağı, ciltteki çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı harika bir yağdır. Vişne çekirdeği yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesini hızlandırmaya yardımcıdır. Cildi esnekleştirir ve cilt gözeneklerini tıkamaz.

Vişne çekirdeği yağı, cilt sağlığını iyileştirir. İçerisinde yüksek miktarlarda bulunan E ve C vitamini, cilt sağlığı için çok faydalıdır ve cildin nemli ve pürüzsüz kalmasını sağlar. C vitamini, serbest radikallerin cilt hücrelerine her türlü oksidatif zarar vermesini engellemeye ve kırışıklıklar, koyu lekeler, akne vb. cilt hastalıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca tırnak sağlığını korur ve tırnakların kırılmasını önler.

Reklam

Göz Sağlığını Korur

Vişne çekirdeği yağı, göz sağlığını iyileştirir. Göz sağlığı için oldukça önemli olan A vitamini ve beta-karoten içeren vişne çekirdeği yağı, retina hasarını önlemeye de yardımcı olur. Yüksek miktarda antioksidan içerir, serbest radikallerle savaşır ve göz hücrelerinde serbest radikallerin yol açtığı her türlü oksidatif hasarı engeller. Böylece makula dejenerasyonu ve yaşa bağlı diğer bütün göz rahatsızlıklarını önler.

Anti-İnflamatuar Etkilere Sahiptir

Vişne çekirdeği yağı, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve oldukça yüksek miktarda amino asit içerir. Bu sayede iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde cilt, kemik ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen iltihaplanmaları azaltır.

Birçok Hastalığa Neden Olan Kronik İltihap Nedir?

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Vişne çekirdeği yağı, kanseri önlemeye yardımcı olur. Vişne çekirdeği yağında bulunan flavonoidler, aktif antikanser bileşenlerinden biridir. Kanser oluşumunu önlerken, kanser hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını da baskılar. Vişne çekirdeği yağındaki antioksidanlar, genel bağışıklık sistemini geliştirmeye yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vişne çekirdeği yağı, bağışıklığı güçlendirir. İçeriğinde oldukça yüksek miktarlarda bulunan C vitamini, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini iyileştirir. Vişne çekirdeği yağının düzenli olarak tüketilmesi dolaşım sistemini iyileştirmeye yardımcı olur, böylece kan dolaşımı düzelir ve vücut hücreleri daha fazla oksijen ve besin alır.

Reklam

Saçların Uzamasına Yardımcı Olur

Vişne çekirdeği yağı düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir,, saç derisinin beslenmesini ve oksijen almasını sağlayarak saçların uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saç derisindeki bakteriyel enfeksiyon ve kepek oluşumunu önlemeye yardımcı olan antibakteriyel özellikler de gösterir. {8*}

Elma Sirkesi Kepeğe İyi Gelir Mi? Kepek İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Kaygı ve Stresi Önler

Kaygı ve stresi gideren vişne çekirdeği yağı, içerisinde bulunan yağlar sayesinde doğal yatıştırıcı özellikler gösterir. Vişne çekirdeği yağının tüketimi vücuttaki kan dolaşımını iyileştirir. Böylece sinir sisteminin düzgün çalışmasına, vücudun kaygı ve stresle savaşmasına yardımcı olur. Vişne çekirdeği yağının, kronik stresi azaltabileceği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Ağrı ve Şişliği Azaltır

Vişne çekirdeği yağı artrit ağrısını ve şişliği azaltmak için etkili olan güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Vişne çekirdeği yağı ile yapılan düzenli masajın, eklem iltihabından muzdarip olan kişilerde ağrıyı ve şişliği azalttığı araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Migren Semptomlarını Azaltır

Migren üzerine olumlu etkileri vardır. Migrenin nedenleri arasında; uykusuzluk, hava değişimi, hormonal dengesizlik, beslenme yetersizlikleri ve alkol gibi pek çok neden bulunur. Vişne çekirdeği yağı, migreni iyileştirebilecek antioksidanlar açısından oldukça zengindir.

Baş Ağrısı ve Migrende Etkili 5 Uçucu Yağ

Anemi (Kansızlık) Riskini Azaltır

Vişne çekirdeği yağı, kansızlık riskini önler. Kansızlık, bir demir eksikliği hastalığıdır ve vişne çekirdeği yağının yüksek demir içeriği sayesinde, düzenli tüketimi sonucu günlük demir ihtiyacı karşılanabilir. Bu sayede kandaki demir seviyesi düzenlenir ve anemi riski önlenmiş olur.

Yüksek Tansiyonu Düşürür

Vişne çekirdeği yağı, tansiyonu düşürür. Vişne çekirdeği yağı, vazodilatör görevi gören potasyum içeriği açısından oldukça zengindir, yani potasyum, kan damarlarındaki gerginliği azaltmaya yardımcı olur ve kanın arterlerden düzgün geçmesini sağlar. Bu sayede kan basıncının düşmesi sağlanır. {3*}

Vişne çekirdeği yağının diğer faydaları;

 • Vişne çekirdeği yağı, hafızayı ve beyin verimliliğini artırır.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur. {4*}
 • Vişne çekirdeği yağı, adet sancılarına iyi gelir.
 • Mide bulantısı geçirir. Özellikle yolculuk yaparken mide bulantısı yaşayan kişiler tarafından rahatlıkla kullanılabilir.

Vişne Çekirdeği Yağının Zararları Nelerdir?

Her yağda olduğu gibi vişne çekirdeği yağı da bazı yan etkilere sebep olabilir. Ancak vişne çekirdeği yağının zararları genellikle yağın yanlış kullanımı sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden yağın kullanımı konusunda oldukça dikkatli olunmalı ve az miktarda kullanılmalıdır.

Vişne çekirdeği yağının küçük çocuklarda kullanımı uygun değildir. Yaşlı bireyler ve kronik rahatsızlığı olan kişiler de vişne çekirdeği yağı kullanımından kaçınmalıdır.
Düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin vişne çekirdeği yağını doktor izni olmadan kullanmaları önerilmemektedir. Yağlı cilde sahip kişilerin önerilen miktardan fazla kullanması sonucu sivilce problemleri yaşama ihtimali yüksektir.

Vişne çekirdeği yağı göz çevresine ve diğer hassas bölgelere uygulanmamalıdır. Alerjik bir reaksiyona sebep olmaması için aşırı miktarda kullanılmamalı, herhangi bir olumsuz etki yaşanmayacağından emin olmak için cildin ufak bir bölümünde test edilmelidir. {9*}

Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Taşıyıcı yağlar, güçlü bileşenlere ve cilt üzerinde yan etkilere sebep olabilecek uçucu yağların seyreltilmesi, cilt tahrişinin engellenmesi veya alerjik reaksiyonların önlenmesi amacı ile kullanılır. Taşıyıcı yağlar ayrıca, kullanılacak olan uçucu yağın cilt üzerinde daha geniş bir alanda kullanılmasına olanak sağlamaktadır. {6*} Taşıyıcı yağlar doğrudan cilde uygulanabilir. Cilt kuruluğunu önlemek ve cildi ölü derilerden arındırmak için sorunlu bölgeye masaj yapılarak uygulanmalıdır. Her gün vişne çekirdeği yağı kullanmak isteyen kişiler günde 2-3 damladan fazla kullanmamaya özen göstermelidir.

Vişne çekirdeği yağının günde 1 çay kaşığı tüketilmesi güvenlidir. Vişne çekirdeği yağında bulunan mineraller vücuttaki diğer minerallerin emilimini etkileyebileceği için fazla miktarda tüketilmesi istenmeyen yan etkilere sebep olabilir.

Kuru Cilt İçin Bal Nasıl Kullanılır?

Saç için Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Vişne çekirdeği yağı cilde olan faydaları ile popülerlik kazanmış yağlardan biridir. Ancak kuru ve yıpranmış saçların güçlenmesi ve gücüne yeniden kavuşması için de son zamanlarda sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Saçlar yıkanacağı zaman, sülfatsız, doğal şampuan içerisine bir miktar su ile seyreltilmiş gül suyu eklenir. Ardından 1 çay kaşığı vişne çekirdeği yağı da karışıma eklenerek iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım haftada bir defa kullanılmalıdır. Kepek problemi olan kişiler, saç derisine masaj yaparak uygulayabilir. Daha etkili sonuçlar almak için saç derisi masaj fırçaları kullanılarak, şampuan saç diplerine yedirilebilir. İstenilen etki görülmediğinde vişne çekirdeği yağı, ölçüsü 1,5 çay bardağı olacak şekilde artırılmalıdır. {5*}

Yüz için Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Gece kullanılan nemlendirici kremlerin içerisine 1-2 damla vişne çekirdeği yağı eklenir ve karıştırılır. Her akşam yatmadan önce düzenli olarak kullanılabilir. {5*}

Vişne Çekirdeği Yağı Nasıl Saklanır?

Soğuk sıkım taşıyıcı yağlardan biri olan vişne çekirdeği yağının tazeliğini koruması ve maksimum raf ömrüne ulaşması için serin ve karanlık bir yerde saklanması tavsiye edilir. Soğuk yerde saklanan vişne çekirdeği yağı, kullanılmadan önce oda sıcaklığına getirilmelidir. {10*}

Kaynaklar

 1. https://www.ulprospector.com/en/eu/PersonalCare/Detail/31554/367032/Refined-Cherry-Kernel-Oil—BCE1022
 2. https://greenfield.eu.com/seed-oils/cherry-seed-oil/
 3. https://www.getatoz.com/content/11-health-benefits-of-cherry-kernel-oil/2470
 4. https://www.healthbenefitstimes.com/cherry-kernel-oil/
 5. https://www.naturaloilsforhair.net/2018/05/cherry-seed-oil-for-healthy-hair-and-skin-care.html
 6. https://www.vitalityextracts.com/products/cherry-kernel-oil
 7. https://www.naturehue.net/products/cherry-seed-oil-100-pure-and-natural-premium-therapeutic-grade-carrier-oil?variant=39291389771878
 8. https://www.organicpureoil.com/why-you-should-use-cherry-seed-oil-unrefined/
 9. https://www.theplantguru.com/page/an-introduction-to-cherry-kernel-oil/
 10. https://aliapure.com/products/cherry-kernel-oil

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu