Reklam
Sağlık

Lipom Nedir? Lipom Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Reklam

Lipomlar, genel itibariyle vücutta hamur gibi yumuşak olan ve dokunulduğunda kolayca hareket eden yumrulardır. Aslında, 100 kişiden 1 kişi hayatının bir noktasında bir lipom ile karşılaşmaktadır. Çoğunlukla, tek seferde bir lipom oluşmaktadır, ancak insanların yaklaşık yüzde 20’sinde aynı anda birkaç tane lipom olabilmektedir. {1*}

Lipomların bir süre sonra kansere dönüşebileceği şüphesi oldukça yaygındır. Genel olarak, bu dönüşüm gerçekleşmemektedir. Ancak büyüme ve diğer değişiklikler için lipomun izlenmesi önemlidir. Lipom ağrı yapabilen bir doku olsa da bu durum genellikle düşük bir ihtimaldir. Ancak bulunduğu bölgedeki dokulara ait sinirlere temas ederse veya içinden kan damarları geçerse zararlı olabilmektedir.

Reklam

Lipomların çoğu zaman bulundukları dokulardan çıkarılması gerekmemektedir. Ek olarak lipomların tedavilerine yardımcı olabilecek bazı doğal lipom ilaçları da bulunmaktadır.

Eliminasyon Diyeti! 🍏 En Etkili Örnek Diyet Listesi İle İlgili Bilgi Almak İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Lipom Nedir?

Lipom, yağ hücrelerinin aşırı büyümesi nedeniyle cilt altında oluşan iyi huylu bir yumrudur. Vücudun herhangi bir yerinde içinde yağ hücrelerinin bulunduğu bir lipom oluşabilmektedir. Lipomlar yumuşak, yuvarlak veya lobludur ve kolayca hareket edebilmektedir. Çoğunlukla bu yumrular küçüktür, ancak araştırmacılar, genel olarak maksimum 5-6 cm’den daha büyük olan dev lipomları gözlemlemişlerdir. {2*}

Kilo Alımına ve Obeziteye Neden Olan Obezojenler Nelerdir? Tıkla ve Hemen Öğren

Lipomlar en sık boyun, gövde ve ekstremitelerde görülmektedir. Ancak vücudun herhangi bir yerinde de oluşabilmektedir. Bir lipom, iyi huylu, kanserli olmayan bir büyüme olarak kabul edilmektedir. Yağ dokusu içinde oluşan ve derin gibi görünebilen, liposarkom olarak bilinen bir kanser türü bulunmamaktadır. Bu nedenle lipomlar kanser türü değildir ve bir lipomun kanserli bir sarkoma dönüşmesi olasılığı çok düşüktür. Bununla birlikte, bir lipomun değişmeye başladığı fark edildiğinde (özellikle hızla büyür veya ağrılı hale gelirse), biyopsi yapılması için bir uzmana danışılmalıdır. {3*}

Tüm lipomlar yağdan oluşmaktadır, ancak mikroskop altındaki görüntülerine göre alt tipleri bulunmaktadır. Lipom türleri şunlardır: {4*}

Reklam
 • Konvansiyonel Lipom (yaygın, olgun ve beyaz yağ içerir)
 • Hibernoma (normal beyaz yağ yerine kahverengi yağ içerir)
 • Fibrolipom (yağ ve fibröz doku içerir)
 • Anjiyolipom (yağ ve büyük miktarda kan damarı içerir)
 • Miyelolipom (yağ ve kan hücreleri bulunan dokuları içerir)
 • İğ Hücreli Lipom (çubuk gibi görünen hücrelere sahip yağ dokuları içerir)
 • Pleomorfik Lipom (tüm farklı şekil ve boyutlarda hücrelere sahip yağ dokusu içerir)
 • Atipik Lipom (daha fazla hücreli ve daha derin yağlı doku içerir)

Lipom’un Belirtileri Nelerdir?

Lipomlar vücudun herhangi bir yerinde oluşabilmekte ve en sık boyun, omuzlar, sırt, karın, kollar ve uyluklarda görülmektedir. Lipomların iç organlarda, kemiklerde veya kaslarda oluşma ihtimali diğer bölgelere göre daha düşüktür.

Lipom semptomları arasında şunlar bulunmaktadır: {5*}

 • Derinin hemen altında bulunur,
 • Dokunulduğunda yumuşak ve hamurumsu bir yapıdadır,
 • Sadece hafif parmak basıncıyla kolayca hareket eder,
 • Büyürler ve yakındaki sinirlere baskı yaparlarsa veya çok sayıda kan damarı içeriyorlarsa bazen bulundukları bölgede ağrı yapabilirler.

Lipom’un Nedenleri ve Risk Faktörleri

Lipomlar genel olarak kadınlar arasında daha yaygındır. Bugüne kadar, lipomların nedeni tıp topluluğu tarafından tam olarak anlaşılamamıştır. Genellikle bir yaralanmadan sonra ortaya çıkmaktadır. Ancak doktorlar lipomların oluşma sebebinin yaralanmalar olup olmadığından emin olamamaktadır.

Lipom gelişimi için risk faktörleri şunlardır: {6*}

 • 40 ila 60 yaşları arasında olmak,
 • Genetik faktörler, aile geçmişi.

Lipomlar en sık 40-60 yaş grubunda görülmekle birlikte, kesinlikle her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Bazı bilimsel araştırmalar, tekli lipomların ağırlıklı olarak orta yaşlı kadınlarda görüldüğüne, çoklu lipomların ise erkeklerde daha sık görüldüğüne işaret etmektedir.

Reklam
Kadın Sağlığı Hakkında Doğru Bilinen 15 Yanlış! Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

Lipom’un Tanısı ve Modern Tıptaki Tedavileri

Doktorlar, basit bir fizik muayene ile bir lipomu kolayca teşhis edebilmektedir. Fiziki olarak incelenip dokunularak sertliği ve yapısı tespit edilebilmektedir. Doktor, lipom büyük ve ağrılıysa, nadir görülen bir kanser türü olan Liposarkom olasılığını elemek için biyopsi, ultrason taraması, CT (Bilgisayarlı Tomografi) taraması ve/veya MRI(Magnetik Rezonans Görüntüleme) taraması yapabilmektedir.

Lipom oldukça yaygın bir anomalidir. Bu sebeple lipomun cerrahi yöntemlerle çıkarılmasını genellikle uzmanlar gereksiz kabul etmektedir. Bunun yerine, lipom yumrusuna dikkat edilmesi önerilmektedir. Bazı durumlarda, cerrahi yöntemlerle lipomun çıkarılması, hastaların kendileri tarafından doğru kabul edilmektedir. Lipomun bulunduğu bölge sebebiyle endişe duyabilmekte veya vücutlarındaki yumru görünümünden rahatsız olabilmektedirler.

Ancak bazı durumlarda uzmanlar, lipomun bulunduğu bölgede kas gelişimini etkilediğini gözlemlediklerinde veya ağrıya neden olmaya başladığında lipomun alınması gerektiğine karar verebilmektedir.

Yumruyu çıkarmak için lipom tedavileri tipik olarak lokal anestezi kullanılarak yapılmaktadır. Lipomlar çevre dokularda büyüme eğilimi göstermediklerinden, genellikle küçük bir kesi yapılarak temiz bir şekilde çıkarılabilmektedir. Bir kesi yapıldıktan sonra, lipom ya fiziksel olarak sıkılır ya da lipomu çıkarmak ve liposuction adı verilen yağı almak için bir emme-absorbsiyon tekniği kullanılmaktadır. {7*}

Kas Ağrılarınız Son Bulsun: Miyofasyal Gevşetme Terapisi (MFR) İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayınız

Lipomlar İçin Doğal Çözümler

Bugüne kadar lipomları tedavi etmek için doğal ilaçlar ve yöntemler üzerine geniş çaplı olarak çalışılmamıştır. Ancak, bir lipomu tedavi etmeye veya ilk etapta bunların oluşumundan kaçınmaya yardımcı olabilecek bazı önlemler bulunmaktadır.

Obeziteden Kaçınmak ve Kilo Vermek

Bilimsel araştırmalar, obezite ve lipom oluşumu/gelişimi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca orta yaştaki kişilerde obezitenin başlamasıyla birlikte lipomların sıklıkla ortaya çıktığı da gözlemlenmiştir.

Erken yaşlardan başlayarak, çocukluk obezitesi ve yetişkinlikte görülen obeziteyi azaltmak için yapılabilecek pek çok doğal önlem bulunmaktadır.

Dışarıdan fastfood (hazır yüksek kalorili ve paketlenmiş gıdalar) yemekler tüketmek yerine evde daha fazla yemek pişirmeyi tercih etmek gerekmektedir. Tüm besin gruplarındaki gıdaları, özellikle yüksek lifli gıdaları ve taze balıklar gibi temiz, yağsız protein açısından zengin sağlıklı bir beslenme programı tüketmeye odaklanılmalıdır. Obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıkların gelişme olasılığını doğrudan artırdığı için standart şeker alım miktarı azaltılmalıdır. {8*}

Harvard Üniversitesi’nde 25 yıl önce yapılan bir araştırmada, sürekli olarak televizyon izlemek gibi hareketsiz geçirilen zamanların obeziteye zemin hazırladığı tespit edilmiştir. {9*} Bu sebeple düzenli olarak egzersiz yapmak ve hareketli bir yaşamı benimsemek en sağlıklı seçenektir.

Dünya Sağlık Örgütü(DSO), çocuklar için günde en az bir saat fiziksel aktivite ve hafta boyunca en az 150 dakika orta yoğunlukta aerobik fiziksel aktivite ya da hafta boyunca en az 75 dakika şiddetli yoğunlukta aerobik fiziksel aktivite önermektedir. {10*} {11*}

Egzersiz Yapmak Neden Önemlidir? Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Kaynak

Elma Sirkesi Tüketmek

Elma sirkesi asetik asit içermektedir. Obez sıçanlar ve farelerle yapılan araştırmalar, asetik asidin vücuttaki yağ birikimini önleyebileceğini ve metabolizmalarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. {12*} Bir lipomu tedavi etmek amaçlanıyorsa, elma sirkesi, zencefil ve bal ile bir detoks içeceği hazırlanmalı ve günlük olarak tüketilmelidir. Detoks içecekleri hazırlamak iyi bilinen sağlıklı bileşenleri almanın en kolay ve harika bir yoludur.

Doğal Detoks İçecek Tarifi İçin Buraya Tıklayınız

Sağlıksız Yağlardan Uzak Durmak

Lipomlar bir yağ dokusu birikimi olduğundan, beslenme programında sağlıksız yağlardan, özellikle de trans yağlardan kaçınmak ve bu yağları tüketmemek gerekmektedir. Birçok insan günlük olarak trans yağ asitleri tüketmekte ve çoğu zaman bunun farkında bile olamamaktadır. Sağlığı sabote eden bu yağlar genellikle fastfoodlarda ve işlenerek paketlenmiş gıdalarda bulunmaktadır.

Yaygın olarak kullanılan trans yağların çoğu, sıvı bitkisel yağların daha katı hale gelmeleri için hidrojen eklenerek oluşturulan yapay trans yağlar biçimindedir. Bu genetiği değiştirilmiş yemeklik yağlar sağlıklı değildir ve hatta daha fazla sağlık sorununa neden olan kokuşmuş yağlar haline gelebilmektedir.

Araştırmalar, düzenli olarak trans yağ tüketiminin ekstra olarak aşırı kalori alınmasa bile maymunlarda abdominal obeziteye ve insülin duyarlılığında değişikliklere neden olduğunu göstermiştir. Bu etkiler muhtemelen insanlarda aynı olmaktadır. {13*}

Omega 3-Bakımından Zengin Gıdalar Tüketmek

Sağlıksız yağlar yerine sağlıklı yağları, özellikle de genel sağlığı koruyan ve iltihap önleyici etkileri ile bilinen omega-3 yağ asitleri, beslenme programına kesinlikle eklenmelidir. Araştırmalar, yağlı balıklarda ve balık yağında bulunan omega-3 yağ asitlerinin yeterli miktarlarda alınmasının, aslında inflamatuar eikosanoidlerin, sitokinlerin ve reaktif oksijen türlerinin üretimini ve yağların yapışma moleküllerinin fonksiyonlarını azalttığını göstermektedir. {14*}

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin besin kaynakları şunlardır:

 • Yabani somon balığı
 • Sardalya
 • Ceviz
 • Keten tohumu
 • Chia çekirdekleri
 • Kenevir tohumu

Kaynaklar

{1*} https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15008-lipomas

{2*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2687496/

{3*} https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/other-conditions/lipoma

{4*} https://orthoinfo.aaos.org/en/diseases–conditions/lipoma

{5*} https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lipoma/symptoms-causes/syc-20374470

{6*} https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lipoma/symptoms-causes/syc-2037447

{7*} https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15008-lipomas#management-and-treatment

{8*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5133084/

{9*} https://www.hsph.harvard.edu/obesity-prevention-source/obesity-causes/television-and-sedentary-behavior-and-obesity/#References

{10*} https://www.who.int/home/cms-decommissioning

{11*} https://www.who.int/teams/health-promotion/physical-activity/physical-activity-and-adults

{12*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5532206/

{13*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17636085/

{14*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16841861/

Reklam

Bir Yorum

 1. Lipomlarin sebebi anlaşılmamıştır diye geçiyor tıp ilminde fakat lipom gören eski yaşlı tecrübeli insanlar bunun ağrı toplanması olduğunu söylüyorlar yani soğuktan dolayı bedenin üşümesiyle iltihap gibi bir yumru birikip kuruyormuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu