Reklam
Sağlık

Sağlıklı Olmak İçin Hangi Yiyecekler Yenmelidir? Hastalığı Yenmek İçin Önerilen Yiyecekler Nelerdir?

Reklam

Tüketilen yiyeceklerin sağlık üzerinde etkili olduğu ve hastalık belirtilerini engellediği bilinmektedir. Dr William Li tarafından yazılan “Hastalığı Yenmek İçin Yiyin” kitabı, vücut sistemlerini güçlendirmek ve sağlıklı olmak için bir kılavuz olarak görülmektedir. {1*}

B Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Sağlıklı Olmak İçin Hangi Yiyecekler Yenmelidir?

Dr. William Li, birçok araştırması ile bilinen, çok sayıda medya kuruluşu haberinde adı geçen ve 100’den fazla bilimsel makalesi ile tanınan bir yazardır. Ayrıca Harvard Tıp Okulu’nda öğretim üyesi olarak görev yapan, sağlık ve yiyecek ilişkisi üstüne çalışan bir eğitmendir. Dr. Li, yaşam tarzı ve beslenme sebebiyle yaşanılan hastalıkları önlemek ve tedavi etmek için çalışmalarda bulunmuştur. Çeşitli gıda çalışmaları ve analizleri ile bu düşüncelerini kitap haline de getirmiştir.

Reklam

Hastalığın tedavisi için ilaç kullanmak, bakterileri yakmak, kemoterapi gibi terapi uygulamalarını kullanmak ve antibiyotik vermek tıp uzmanları tarafından sıklıkla önerilmektedir. Ancak Li, bundan daha etkili bir tedavi yolu olduğunu düşünmektedir. Sağlıklı beslenmenin ne kadar güçlü olabileceğini ve hastalıkların tedavisi için nelerin tüketilmesi gerektiğine odaklanan yazar, gıdanın sağlık üstündeki etkilerini incelemiştir. Diyetlerin katı ve kişinin bedenini anlamayan yöntemler olduğunu, kişinin kendisini dinlemesi gerektiğini belirtmektedir.

Herhangi bir diyeti uygulamadan ya da yemeği yemeden önce vücudun sağlığını düşünmek gerektiği ve tepkilerini izlemenin önemli olduğunu ifade etmektedir. Dr. Li, sağlığın dolaşıma bağlı olarak geliştiğini keşfetmiştir. Dolaşım sisteminin aşırı çalışması kanseri geliştirirken, hiç olmaması da oksijen ve besinleri dokulara iletemediğinden hastalıklara neden olabilmektedir.

Araştırmalara göre tümörlerin kan aldığında bir hafta içinde 16.000 kat büyüyebileceği görülmüştür. Bu sebeple kanser uzmanları, kanserli hücrelere kan akışını kesmek için kullanılacak ilaçlar üretmektedir.  Dr. Li, bu ilaçlar yerine yeşil çay, soya, lavanta, narenciye ve brokoli gibi doğal ilaçları önermektedir.

Sağlıklı Olmak ve Yemekler Arasındaki İlişki Nasıldır?

Sağlık için yemek yemeyi savunan Dr. Li, vücudun sağlık savunma sistemini oluşturan bölümleri harekete geçiren bazı önerilerde bulunmuştur. Li’ye göre beş ana sağlık savunma sistemi vardır. Savunma sistemlerini geliştirmek ve güçlendirmek için yemek yemeyi savunan Li, aynı şekilde bu sistemleri güçsüz hale getireceğimizi de belirtmektedir. Bu savunma sistemleri şu şekilde sıralanmaktadır;

Reklam
  • Kan veya dolaşım sistemi: Vücut, vücuttaki her hücreyi besleyen kan damarlarını geliştirir.
  • Kemik iliğindeki kök hücreler: İçten dışa iyileşmemize, yaşlandığımızda ya da yaralandığımızda organlarımızı yenilememize yardımcı olur.
  • Mikrobiyom: Bu sağlıklı bağırsak bakterisidir ve insanlarda neredeyse 40 trilyon bağırsak bakterisi bulunmaktadır. Hamile annelerin iki kişilik yiyorum dediği gibi, aslında her kişi 40 trilyon bakteri için yemektedir.
  • DNA: Bizi çevreden gelen saldırılara karşı korumak için çalışan kablolu bir sistem olarak görev alır.
  • Bağışıklık sistemi: Enfeksiyon ve kansere karşı direnmeye yardımcı olmaktadır.
Sağlıksız Yiyecekleri Çocuklar İçin Sağlıklı Hale Nasıl Getirebilirsiniz? Tıkla ve Öğren

Hastalığı Yenmek İçin Önerilen Yiyecekler Nelerdir?

Tüm bu sistemlerde oluşabilecek hastalıkları önlemek ve onlarla savaşmak için tüketilmesi gereken gıdalar (neredeyse 200 tane) kitapta anlatılmaktadır. Hastalıkları yenmede en etkili gıdalar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Soya

Bazı uzmanlar, soya kullanmanın meme kanserine neden olduğunu iddia etmektedir. Çünkü, soyanın içinde bulunan bir bileşik meme kanserinin bir türüne neden olabilmektedir.

Meme kanseri hastalığı olan 500 kadının soya tüketmesinin etkileri üzerine yapılan çalışma, daha fazla soya yiyen kişilerin hayatta kalma oranlarının daha yüksek olduğunu, meme kanserinin yüzde 30 azaldığını ve bu kişilerin daha sağlıklı olduğunu belirtmektedir. {2*} Yine de soya ürünleri dahil olmak üzere yüksek oranda işlenmiş gıdalara karşı dikkatli olmak gereklidir. Birçok soya sütü aşırı işlenmiş, katkı maddeleri eklenmiş olarak piyasaya sürülmektedir. Bu yüzden doğal soyaların tüketilmesi önemlidir.

Meyve suları yerine taze yiyecekler, yaban mersini ya da elma yemek yerine suyunu içmek, işlenmemiş ve sağlıksız maddelerden uzak durmak için oldukça etkilidir. Keten tohumları, lavanta, adaçayı ve soya içindeki bileşikler ile hormonları dengeleyebilmektedir.

Şekerli İçeceklerin Zararları Nelerdir? Şekerli İçecekler Yerine Ne İçilmelidir? Tıkla ve Öğren

Domates

Domateste bulunan likopen isimli doğal kimyasallar sağlık için oldukça faydalıdır. Araştırmalara göre (35.000 erkek katılımcı ile) günlük iki porsiyon pişmiş domates yiyen erkeklerin prostat kanserine yakalanma risklerinin ciddi oranda azaldığı kanıtlanmıştır. {3*}

Reklam

Prostat kanseri olan erkeklerin domates yemesi önerilmektedir. Çünkü domatesin içinde bulunan likopen, kan kanserlerini önlemektedir. Kanserlerin beslenmesi ve büyümesini engelleyen domates, prostat kanserinin belirtilerini de azaltmaktadır.

Yeşil Çay

Günde iki fincandan fazla yeşil çay içmek önerilmektedir. Çünkü yeşil çay, doğal bileşenleri ile tümörlere giden kan akışını kesmekte ve kök hücrelerin kanserli olanlarını öldürmektedir. Ayrıca kan damarlarının korunması ve güçlenmesi için de kullanılabilmektedir.

Ağaç Fıstıkları (Antep fıstığı, badem, ceviz gibi)

Antep fıstığı, badem, kaju ve ceviz gibi ağaç fıstıkları sağlık için oldukça faydalıdır. Amerikan Klinik Onkoloji Derneği tarafından 700 kişinin katılımıyla yapılan araştırma, günde yaklaşık 15 tane ya da haftada iki avuç ceviz yiyen kişilerin ilerlemiş evrede bulunan kolon kanser belirtilerinin azaldığını kanıtlamıştır. {4*}

Ceviz, kanserli hastalıklarda ölüm oranının yüzde 50 azalmasına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca kansere yakalanmadan önce tüketilmesinin de kanseri önlediği belirtilmektedir. Fındıklar, kanser hücrelerin besleyen kan akışını kesebilecek omega-3 yağ asitlerini içermektedir. Ayrıca lifli yapısı ile, bağışıklık sistemini güçlendirerek, iltihapları azaltmaktadır. Bu durum kanser için de tedavi sağlamaktadır.

İşlenmiş gıdalardan uzaklaşmak ve et tüketimini azaltmak kanser riskini önlemek için etkili görülmektedir. Bitki kökenli gıdaları yemek ve Akdeniz Diyeti gibi bol yeşillikli diyetler yapmak önerilmektedir.

Kahvaltı Öncesi Çay ya da Şekersiz Kahve

Sabah uyanıldığında ilk olarak yeşil çay ya da şekersiz kahve içilmesi önerilmektedir. Kahve, sağlıklı bileşenler içerdiğinden hücre yaşlanmasını azaltmaktadır. Kanserli hücreleri öldüren ve kan damarlarını besleyen bu bileşenler, bunama riskini de azaltmaktadır. Ayrıca sabahları hafif beslenmek ve meyve tüketmek önerilmektedir.

Öğle Yemeğini Haftada 2 Kez Unutmak

Öğle yemeğini haftada bir ya da iki kez atlamak önerilmektedir. Bu sayede kan şekeri daha iyi yönetilmekte ve bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Vücutta bulunan kök hücrelerin yenilenmesi için de oldukça önemlidir. Öğle yemeği zamanlarında da bitki bazlı gıdalar tüketilmesi ve hafif yenilmesi önerilmektedir.

Sağlıklı Akşam Yemeği

Akşam yemeğinin ana yemeği sebze kökenlidir. Bol sebzenin yanında az miktarda et tüketimi önerilmektedir. Örneğin salata ana yemek olduğunda, içinde domates, havuç, yumurta, tavuk, ton balığı ya da hamsi eklemesi yapılabilmektedir. Bunlar ana menüye eklenen çeşitler olarak görülmektedir.

Yumurta Kabuklarının 7 Şaşırtıcı Kullanım Alanı Öğrenmek İçin Tıklayın

Kaynaklar

{1*} https://drwilliamli.com/book-li/

{2*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2988534/

{3*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3850026/

{4*} https://ascopost.com/News/55636

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu