Reklam
Uçucu Yağlar

Vetiver Yağı Faydaları Nelerdir? Vetiver Yağı Ne İşe Yarar?

Reklam

Vetiver yağı faydaları nelerdir? Vetiver yağı, ana vatanı Hindistan olan,1-1,5 metre kadar büyüyen, topaklı, yeşil bir çim olan vetiver bitkisinin kökünden su buharı distilasyonu sonucu elde edilir. Vetiver, genellikle erkek parfümlerinde kullanılan keskin ve hoş bir kokudur. Kozmetik sektörünün yanı sıra, vetiver aromaterapide kullanılmasına yarayan pek çok özelliğe sahiptir.

🌿🍃 Aromaterapi Yağları (Uçucu Yağlar) ve Faydaları Nelerdir?❓ 🌿🍃 Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Vetiver Yağı Faydaları Nelerdir?

Vetiver, uzun süredir aromaterapi ve naturopatide birinci sınıf bir bileşen olarak kullanılır. Karakteristik kokusundan ve aktivitesinden khusimon, vetivenene, vetiselinenol, khusimol, alfa- ve beta-vetivone gibi etken maddeleri sorumludur. Bu bileşiklerin güçlü antioksidan, anksiyolitik ve nöroprotektif etkileri vardır. Bu nedenle anksiyete, depresyon, hafıza kaybı (demans) ve oksidatif stres gibi sağlık problemlerini tedavi edebilir.

Reklam

Vetiver oldukça sakinleştirici olduğu için geçmişte çoğunlukla meditasyon ve dua için kullanılmıştır. Çakra çalışmaları için, özellikle kök çakrayı dengelemek için, önerilen yağlardan biridir. Bazı uygulamalarda vetiver yağı, nesli tehlike altında olan bir botanik olan hint sümbülünün yağıyla birlikte kullanılır. Parfümeri sektöründe, vetiver temel bir notadır ve sabitleyici görevi görür. Tek başına oldukça güçlü bir kokuya sahiptir ancak uygun yağlarla seyreltildiğinde veya karıştırıldığında hafif ve hoştur. Bu uygulamalara ek olarak vetiverin birçok tıbbi kullanımı da vardır:

 • Sinir ve stresi azaltır.
 • Kas spazmı ve ağrılarına iyi gelir.
 • Adet sancılarını hafifletir.
 • Akne tedavisinde kullanılır.
 • Romatizma ve artrit ağrılarını hafifletir.
 • Yara ve kesiklerin bakımında kullanılır.
 • Depresyon semptomlarını azaltır.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Cildin yağ dengesini korur.
[su_button url=”https://ilacsizmarket.com/ucucu-yaglar/vetiver-yagi” target=”blank” style=”glass” background=”#74029E” size=”7″ center=”yes” radius=”5″ icon=”icon: heartbeat”]Vetiver Yağı Satın Almak İçin Hemen Tıkla[/su_button]

Odaklanmayı Sağlar

Araştırmalar, vetiver yağı solumanın uyanıklığı ve beyin fonksiyonlarını iyileştirdiğini gösterir. Bir göreve odaklanmakta veya etrafınızda olup bitenlere karşı uyanık kalmakta zorlanıyorsanız beyninizin daha uyanık hissetmesine yardımcı olmak için vetiver kullanabilirsiniz. {1*}

Anekdot olarak, bazı insanlar vetiver otunu aromaterapide dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu DEHB için bir tedavi olarak kullanır. 2016 yılında yapılan bir araştırma da vetiverin zihinsel yorgunluğu azaltabileceğini ve uyanıklığı artırabileceğini kanıtlamıştır. {2*}

Odaklanmayı artırmak için Odaklanmayı ve Hafızayı Güçlendiren 15 Gıda yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Reklam

Horlamayı Önler

Uyurken bir difüzör yardımıyla odaya vetiver yağı salmak, nefes alma düzeninin iyileşmesini sağlar. 2010 yılında gerçekleştirilen bir araştırma, katılımcılara uyku sırasında farklı aromalar solutarak horlama üzerindeki etkilerini ölçmüştür. Vetiver, nefes verme kalitesini artırarak soluma sıklığını ve horlamayı azaltmıştır. {3*}

Stresi Azaltır

Vetiver, yaklaşık %50 seskiterpen ve yaklaşık %20 seskiterpenol içerir, bu nedenle çok rahatlatıcı, topraklayıcıdır ve duygusal ve ruhsal uygulamalar için uygundur. Duygusal olarak, son derece rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Gevşemeye veya stres atmaya ihtiyacınız varsa vetiver yağından faydalanabilirsiniz. Vetiver, kaygı, öfke, tükenmişlik, korku veya güvensizlik gibi olumsuz birçok duyguyla başa çıkmak için etkili bir yöntemdir .

2015 yılında hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen bir araştırma, vestiver kokusunu soluyan fareleri incelemiştir. Araştırma sonucunda, deneklerinin vertiver yağı soluduklarında daha rahatlamış olduğu tespit edilmiştir. Vetiver yağı diğer rahatlatıcı yağlarla birlikte kullanıldığında kaygıyı azaltma konusunda daha etkili olabilir. {4*}

Uyku Apnesini Önler

Vetiver yağı, uyku apnesini ve uykusuzluğu yönetmeye yardımcı olur. Apne gibi uyku bozuklukları, merkezi sinir sistemi, periferik sinir sistemi veya solunum sisteminde bir problemden kaynaklanır. Bu tür sorunlara tedavi olarak, vetiver yağı uyku sırasında solunum düzenini değiştirerek düzene sokar. Ayrıca uyku kalitesini artırmak için beynin koku alma merkezlerini harekete geçirir. {3*}

Cildi Yaşlanmaya Karşı Korur

Vetiver yağı, sivilceleri, yara izlerini ve hatta mikrobiyal enfeksiyon gibi cilt problemlerini tedavi edebilir. Antioksidan aktivitesi sayesinde cilt hücrelerindeki melanin seviyesini düzenleyerek cilt tonunu dengeler, pigmentasyonu önler ve yara izlerini iyileştirir. Ayrıca Bacillus, Candida, Staphylococcus ve çeşitli mikrobiyal suşlara karşı antimikrobiyal ajan olarak görev yapar. {5*}, {6*}

Reklam

2009 yılında yapılan bir çalışma da vetiver kökünün antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Antioksidanlar, vücudu toksinlerden ve yaşlanma belirtilerine katkıda bulunan “serbest radikaller” olarak adlandırılan maddeleri temizlemekle görevlidir. {7*}

Yaşlanma belirtilerinden korunmak için Yaşlanma Karşıtı Vitamin ve Takviyeler yazımızı okuyabilirsiniz.

Böcek Kovucudur

Vetiverde doğal olarak bulunan kimyasallar evleri ve ahşap mobilyaları böceklerden koruyabilir. Özellikle kitaplara ve ahşap mobilyalara zarar veren termitler için etkili bir ilaçtır. Vetiver yağını mobilyaların etkilenen bölgelerine sürebilirsiniz veya kapağı açık bir vetiver yağı şişesini kitaplığınıza koyarak termitleri uzaklaştırabilirsiniz. {8*}

Saçları Canlandırır

Vetiverde bulunan temel besinler ve doğal bileşenler hemen hemen tüm saç problemlerini iyileştirebilir. Antimikrobiyal özelliklere sahip olan bu yağ, saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandırır, çeşitli saç enfeksiyonlarını önler ve ayrıca kollajen oluşumunda rol oynar. Mat, cansız saçları canlandırmak için son derece faydalıdır. Yağın düzenli kullanımı saç dokusunu iyileştirir, parlaklık katar ve saç büyümesini uyarır.

Böcek Isırıklarını İyileştirir

Vetiver yağı yaraları, kızarıklıkları ve böcek ısırıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Vetiver sivrisinek veya böcek ısırıkları nedeniyle oluşan yaraların kötüleşmeden iyileşmesini sağlar. Vetiver yağı, ayrıca organ yetmezliğine, sepsise ve  bazı vakalarda ölüme yol açabilen keneleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Cinsel Gücü Artırır

Vetiver libidoyu artırmaya yardımcı olur. Vetiver, Ayurveda tıbbında ve dünya çapındaki halk tıbbında uzun bir süre cinsel dürtüyü iyileştirmek için afrodizyak olarak diğer uçucu yağlarla birlikte kullanılmıştır. Vetiverin libidoya olan etkisi kokusunun duyular üzerindeki yatıştırıcı etkisinden kaynaklanır. Vetiver kokusu, vücuttaki kortizol (stres hormonu) seviyelerini azaltır ve beyni testosteron, östrojen ve cinsel isteği uyandıran diğer ilgili hormonları salgılaması için uyarır. 2018 tarihli bir çalışma, vetiverin sperm konsanstrasyonunu ve hareketliliğini artırdığını kanıtlamıştır. {9*}

Vetiver Yağı Nasıl Kullanılır?

Vetiver yağının birçok kullanım alanı vardır. Vetiver aromaterapi ajanı olarak etkilidir. Buhurdanlık veya difüzör yardımıyla ortama salınabilir. Vetiver yağını topikal olarak uygulamayı da deneyebilirsiniz. Vetiver yağı her zaman jojoba yağı veya Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağ kullanılarak seyreltilmelidir. Cildinizde kullanmaya başlamak için taşıyıcı yağının her 10 damlası için 1-2 damla vetiver yağı kullanın.

Uçucu yağlarla birlikte kullanılabilecek taşıyıcı yağlar hakkında bilgi almak için Uçucu Yağlar için 15 Taşıyıcı Yağ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ağrıları Hafifletmek ve Rahatlamak İçin Vetiver Yağı

Gerginliği ve stresi azaltmak için şakaklarınıza, boynunuza, omuzlarınıza veya vücudun ağrılı bölgelerine masaj yapmak için vetiver kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

Yarım bardak üzüm çekirdeği yağına dörder damla lavanta, vetiver ve ylang-ylang yağı ekleyin. Yağları iyice birbirine karıştırın ve hava geçirmez bir kapta saklayın ve gerektiğinde kullanın.

Yara İyileştirmek İçin Vetiver Yağı

Gerekli Malzemeler:

29 gram taşıyıcı yağa dört damla vetiver yağı, üç damla lavanta yağı ve iki damla bergamot yağı ekleyin (bergamot cildi ışığa duyarlı hale getirir, cildinize uyguladıktan sonra 12 saat boyunca güneşe maruz kalmayın veya iyi korumalı bir güneş kremi kullanın). Yağları iyice karıştırın. Daha hızlı iyileşme için etkilenen bölgelere masaj yapın.

Yara iyileşmesi hakkında daha fazla bilgi almak için Yara İzlerine İyi Gelen Uçucu Yağlar Hangileridir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Saç Bakımı İçin Vetiver Yağı

Gerekli Malzemeler:

Seçtiğiniz taşıyıcı yağı biraz ısıtın. Ardından, içine 2’şer damla vetiver, portakal, lavanta ve biberiye yağlarından ekleyin. Tüm yağları iyice karıştırın ve saçınızın her yerine eşit miktarda uygulayın, saç derinize masaj yapın.
Saçınızı bir havluyla sarın. En az 1 saat veya 1 gece saçınızda bekletin. Vetiverli saç maskesi diğer faydalı yağların da katkılarıyla saç derisindeki kaşıntıyı, tahrişi, iltihaplanmayı tedavi eder, kepek oluşumunu engeller ve saç köklerini besler.

Cilt Bakımı İçin Vetiver Yağı

Akne tedavisi, kızarıklıklar ve kabarcıklar için vetiver kullanacaksanız çay ağacı yağıyla ıslattığınız bir pamuğa  birkaç damla vetiver yağı damlatın ve problemli bölgeye tampon yapın. Cildi iyileştirmek ve cildi nemli tutmak için ise gül suyu ve limon suyuyla nemlendirilmiş bir pamuğa 2 damla vetiver yağı damlatın, yüzünüze uygulayın.

Rahatlatıcı Bir Vücut Spreyi Yapmak İçin Vetiver Yağı

Gerekli Malzemeler:

 • 1 su bardağı su
 • 10 damla vetiver yağı
 • 20 damla yasemin yağı
 • 10 damla lavanta yağı

Tüm malzemeleri bir sprey şişesine dökün. Her şeyi karıştırmak için uygun şekilde sallayın. Dışarı çıkmadan önce boynunuza ve vücudunuza sıkın. Hazırladığınız karışımla gün boyu çiçeklerin canlandırıcı kokusunu hissederek rahatlama sağlayabilir, stres seviyenizin yükselmesini engeleyebilirsiniz.

Vetiver Yağı Yan Etkileri Nelerdir?

Vetiver, ölçülü olarak kullanıldığı sürece çoğu uygulamada güvenli kabul edilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız vetiver kullanmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Vetiver çok az toksisite riski taşır. Vetiver bitkisine alerjiniz olmadığı sürece yağı cildinize topikal olarak uygulamak güvenlidir ancak uçucu yağları her zaman bir taşıyıcı yağla seyreltin ve vücudunuzun her yerine uygulamadan önce cildinizin küçük bir bölümünde yama testi yapın.

Vetiveri bir aromaterapi difüzöründen solumak da genellikle güvenli olarak kabul edilir ancak çocuklar üzerinde aromaterapi kullanırken daima dikkatli olun. 2 yaşından küçük bir çocuk için aromaterapi veya topikal yağ uygulaması yapmadan önce olası yan etkileri hakkında bir sağlık uzmanından bilgi alın.

Kaynaklar

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4805151/
 2. https://www.ejmanager.com/mnstemps/55/55-1448500242.pdf?t=1542041165
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19917590/
 4. https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14786419.2014.992342
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3977460/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5590077/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19374265/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11521400/
 9. https://www.researchgate.net/publication/332963203_Vetiver_essential_oil_Vetiveria_zizanioides_improves_sperm_concentration_on_Barbarine_rams

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu