Reklam
Gıda TakviyeleriSağlıkUçucu Yağlar

Hipertiroid Takviyeleri ve Uçucu Yağlar

Reklam

Hipertiroid takviyeleri ve uçucu yağları hastalığınız için yardımcı olabilir. Hipertiroid sorunu yaşayanlar takviye ve uçucu yağları Hipertiroid sorunlarında uzman desteği alarak kullanabilir.

Tiroidi çok çalışanlar hangi takviyeleri kullanmalı? Tiroidi çok çalışanlar hangi uçucu yağları kullanmalı? Hipertiroidi için en iyi takviyeler nelerdir?

Reklam

Hipertiroid Takviyeleri

Hipertiroid takviyeleri ve uçucu yağlarında birçok araştırma, geleneksel tedavilere ek olarak, beslenme ve diyet değişikliklerinde yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Mayasıl Otu (Bugleweed) (Günde 3 kez x 2 ml)

Mayasıl otu (Bugleweed), kalp ve akciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir.

Bazı kaynaklar, mayasıl otunun tirosupresan etkisi ile tiroid bezinin işlevini azalttığını yani tiroid baskılayıcı olduğunu, bunun içinde Hipertiroid semptomlarında etkili olduğunu söylemektedir.

Mayasıl otu bitkisini, takviye olarak kullanmak isterseniz, uzmanın veya üreticinin doz ve sıklık yönergelerine uymalısınız.

Reklam

L-Karnitin (Günlük 2-4 kez 1.000 mg)

Hipertiroid sorunlarını tedavi etme özelliği olan doğal bir takviye, L-karnitindir.

L-karnitin vücutta doğal olarak oluşan bir amino asit türevidir. Genellikle kilo verdiren takviyelerde kullanılır.

Ayrıca et, balık ve süt ürünleri gibi gıdalarda da bulunur.

Karnitin, tiroid hormonlarının belirli hücrelere girmesini engeller. L-karnitin, kalp çarpıntısı, yorgunluk ve titreme gibi Hipertiroid semptomlarını engeller.

Birkaç çalışma olumlu sonuç verse de L-karnitinin etkili bir hipertiroid tedavisi olduğunu doğrulamak için yeterli çalışma mevcut değildir.

Reklam

Limon otu (Günde 3 kez x 2 ml)

Nane ailesinin bir üyesi olan Limon otu veya limon melisa otu, Graves hastalığının tedavisinde yardımcı olduğu düşünülmektedir. Teorik olarak, bunun nedeni tiroid uyarıcı hormonu (TSH) azaltmasıdır.

Limon balsamı özü, çok çalışan tiroidi düzenlemek için kullanılır. Araştırmalar, limon balsamı özünün, özellikle Graves hastalığı olan hastalarda, tiroidi aşırı aktive eden bileşenlerin TSH reseptörüne bağlanmasını durdurabileceğini göstermektedir.

Limon otu, çay olarak veya takviye şeklinde tüketilebilir. Limon otu çayı, stresi düzenler. Tiroidi çok çalışanlar, limon otunun çayını içebilirler. Limon otu çayı nasıl yapılır? Melisa çayı yapmak için iki çorba kaşığı limon otunu bir bardak kaynar suya koyun, 5-7 dk demleyin, süzün ve ılık için.

B-Kompleks veya B12 vitamini

Çok çalışan tiroidiniz varsa, B12 vitamini eksikliğiniz de olabilir. B12 vitamini eksikliğinde, yorgunluk ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz.

B-12 vitamini takviyeleri bu semptomları yönetmenize yardımcı olabilir fakat  hipertiroidin tedavisini yapamazlar.

Selenyum

Araştırmalar, selenyumun hipertiroid semptomlarını tedavi etmek için kullanılabileceğini göstermektedir.

Selenyum su, toprak, fındık, balık, sığır eti ve tahıl gibi yiyeceklerde doğal olarak oluşan bir mineraldir. Ek olarak da alınabilir.

Hipertiroidin en yaygın nedeni olan Graves hastalığı, selenyum ile tedavi edilebilen tiroid göz hastalığı (TED) ile ilişkilidir. Hipertiroidi olan herkesin tiroid göz hastalığı olmadığını unutmayın.

Selenyum takviyesi almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bazı olası yan etkiler vardır ve selenyum belirli ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

 

Hipertiroid Uçucu Yağları

Yeterli araştırmalar olmasa da tiroidi çok çalışanların deneyimlerine göre uçucu yağların hipertiroid semptomlarında etkili olduğu görülmektedir.

Tiroidi çok çalışanlar uçucu yağlar kullanabilir mi? Lavanta ve sandal ağacı yağları anksiyete ataklarını azaltabilir ve sakinleşmenize yardımcı olur. Lavanta ve sandal ağacı yağları, hipertiroidin belirtisi olan sinirlilik ve uykusuzluk sorununuza yardımcı olur.

Tütsü gibi bazı uçucu yağların, anti-inflamatuar özellikleri vardır. Özellikle iltihap kökündeyken tiroid rahatsızlıklarına yardımcı olabilir. 2014 yılında European Journal of Immunology’de yayınlanan bir çalışma, tütsü boswellik asitlerin otoimmün tiroid bozukluğu olan hastalarda artan Th17 sitokinlerini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Hipertiroidde Egzersiz ve Stres Yönetimi

Stres tiroid problemlerini etkiler, bu nedenle düzenli olarak nefes egzersizleri gibi rahatlama yöntemleri uygulamak hipertiroid sorunlarını azaltmaya yardımcı olur. Egzersiz, stres atmanın en harika yoludur, aynı zamanda aşırı iştahı azaltır ve enerji seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

Hipertiorid Neden Tedavi Edilmeli?

Hipertiroid tedavi edilmezse ne olur? Tedavi edilmezse kalp, kemikler, kaslar, adet döngüsü ve doğurganlıkla ilgili ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hipertiroid, vücudun sürekli aşırı aktif durumunda olmasına neden olur ve bu da kalbi etkiler. Kontrolsüz hipertiroidin kalple ilgili bazı olası sorunları şunlardır:

  • Hipertansiyon
  • Aritmi (atriyal fibrilasyon gibi anormal kalp atışı)
  • Kardiyak genişleme (kalp kasını incelten kalp boşluklarının boyutunda artış)
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Ani kalp durması

Çalışmalar, hipertiroidin osteoporoza neden olduğunu göstermektedir. Çünkü hipertiroid kemik mineral yoğunluğu azalmasına sebep olduğu bilinmektedir.

Hipertiroid ve hamilelik çok endişe verici bir durumdur. Hamilelikte tedavi edilmeyen hipertiroidin erken doğum, düşük doğum riski, preeklampsi ve hatta düşüklere neden olabilir.

Tiroidinizin çok çalıştığından şüpheleniyorsanız, tiroid hormon seviyenizi test ettirmeniz çok önemlidir. Hipertiroid için doğal ilaçlar kullanmadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın.

Hipertiroid Nedir? Hipertirodi Belirtileri Nelerdir? Hipertiroid Sebepleri Nelerdir? Hipertiroid Teşhisi Nasıl Olur? Hipertiroid Tedavisi var mı? Sorularınızın cevabı için Hipertiroid Nedir? makalemizi okuyabilirsiniz.

Hipertiroid takviyeleri ve uçucu yağları nelerdir? Hipertiroid Diyet Tedavisi var mı? Hipertiroid Diyeti Nasıl Olmalı? Hipertiroid Hastaları Nasıl Beslenmeli? Tiroidi Çok Çalışanlar (Hipetiroid) Neler Yemeli? Tiroidi Çok Çalışanlar (Hipetiroid) Neler Yiyemez? Sorularınızın cevabını Hipertiroid Diyet Tedavisi makalemizden okuyabilirsiniz.

Reklam

6 Yorum

  1. Hipotiroid için tavsiye ettiğiniz takviyeleri nerden bulabiliriz?

  2. Merhaba tiroitim çalışmıyor aşırı kilo alıyorum bunun için önereceğiniz takviye varmı acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu