Reklam
Uçucu Yağlar

Sinameki Yağı Nedir? Sinameki Yağının Faydaları Nelerdir? Sinameki Yağı Nasıl Kullanılır?

Reklam

Sinameki, genellikle Çin tarçını olarak tanınmaktadır. Çin tarçını kabuğu, yaprakları ve dallarının buharda damıtılması ile elde edilmektedir. Sağlık alanında sıklıkla kullanılan bitkisel bir yağ olarak bilinmektedir. Kullanım ve fayda sağlaması bakımından tarçına oldukça benzemektedir. İki gıdanın da baharatlı ve sıcaklık veren bir aroması bulunmaktadır. Sinameki yağı, tarçından daha tatlı olduğu için daha fazla tercih edilmektedir.

Nane Yağının İnanılmaz 15 Faydası İle İlgili Detaylı Bilgi İçin YouTube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Sinameki Yağı Nedir?

Ayurveda olarak bilinen Hint tıp sisteminde bu yağ sıklıkla kullanılmaktadır. Bitkinin, müshil, balgam ve idrar söktürücü olarak faydaları olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Ayrıca cüzzam, ülser, öksürük, gaz ve şişkinlik, hazımsızlık, adet sorunları ve tüberküloz tedavisinde de yardımcı olmaktadır. Bronşit hastalığı, anemi (kansızlık) tedavisi ve doğal yollarla kabızlığın giderilmesi için uzmanlar tarafından sıklıkla önerilmektedir. Sinameki yağı, temizlik ya da yemek pişirme sırasında da kullanılabilmektedir.

Reklam

Nerede kullanılırsa kullanılsın bu yağ, insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve tüm vücut sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayan sinameki yağı, sindirim sistemi ve kan dolaşımına da olumlu katkıları ile bilinmektedir. Sinameki yağı, kişilerin cesaret ve motivasyon duygularını güçlendirerek, öz değer oluşumunu desteklemektedir. Depresyon tedavisinde de kullanılan bu yağ, zihni huzurlu tutmakta ve vücudu ısıtmaktadır.

Sinameki yağının çıkarıldığı Cassia ağaçları, yaklaşık 32 metre boyunda yaprak dökmeyen bitkilerdir. Hem toz hem de çubuk halindeki kabuğu, şekerlemeler, tatlılar ve hamur işleri için aroma maddesi olarak kullanılmaktadır. Aktarlarda ve eczanelerde bu bitkinin yağını bulmak mümkündür.

Sinameki Yağının Faydaları Nelerdir?

Sinameki yağının, kanser ve diyabeti iyileştirdiği, hücre hasarlarını engellediği ve birçok faydası ile insanlar için gerekli bir yağ olduğu düşünülmektedir. Sindirim ve dolaşım sistemini iyileştiren bu yağ, depresyon tedavisinde de kullanılabilmektedir. Sinamaki yağının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

İshal Tedavisi

İshal, sindirim sisteminden atılması gereken toksinlere karşı vücudun verdiği doğal bir tepki olarak tanımlanmaktadır. Sinameki yağı, bağırsakları güçlendiren ve ishal bakterilerini öldüren etkili bir ishal önleyicidir. Birçok insanın boşaltımla ilgili sorunları bulunmaktadır. Bunun nedenleri arasında, günümüzde sıklıkla tüketilen işlenmiş gıdalar ve insanların stres altında olması sayılmaktadır. Bu noktada sindirim sistemini düzenlemenin doğal yollarından biri olan sinameki yağı kullanımı önerilmektedir. Cassia yağı denilen bu yağ, ishale neden olan mikroorganizmaları öldürerek yüksek lif içeriği ile dışkıyı sertleştirmektedir. İshal, aşırı yumuşak ve sulu dışkı üretme durumudur. Bu durum devam ederse, vücudu zayıflatan ve susuz bırakan tehlikeli bir hal almaktadır.

Reklam

İshal, zararlı parazit ve bakterileri içeren besinlerin tüketilmesi, sinirlenilecek bir olay yaşanması ya da mide gribi nedeniyle oluşabilmektedir. Sinameki yağı, bakteri ve mantarları öldüren özellikleri ile ishal tedavisi için oldukça faydalıdır.

Kan Dolaşımını Arttırır

Sinameki yağı, yeterli miktarda besin ve oksijen alımı sağlayarak kan dolaşımını iyileştirmektedir. Bu yağ, kan dolaşımını hızlandırır, vücutta sıcaklık hissi yaratır, ağrıyı hafifletir ve iltihapları azaltır. Ayrıca idrara çıkmayı kolaylaştırarak vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Kas ağrıları, zayıf dolaşım sistemi, beslenme yetersizlikleri, stres, hormon değişiklikleri ve susuzluk sebebiyle oluşmaktadır. Kas ağrılarının en sık görüldüğü alanlar, bel, boyun ve bacaklar olarak sıralanmaktadır. Sinameki yağı, dolaşımı uyardığı için doğal bir kas ağrısı ilacı olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca bu yağ, hayati önem taşıyan felç ve kalp krizine yakalanma riskini de azaltmaktadır.

Adet Belirtilerini Hafifletir

Sinameki yağı, tıkalı adet yollarının açılmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle adet sırasında görülen krampları hafifletmekte ve döngüyü düzenli hale getirmektedir. Ayrıca baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrıları, huysuzluk ve şişkinlik gibi adet semptomlarını ve PMS belirtilerini gidermektedir.

Sinameki yağı aynı zamanda bulantı için doğal bir çare olarak görülmektedir. Bu faydalı özellikleri ile kusma hissinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. PMS ve adet sırasında görülen mide bulantıları için kurtarıcı olmaktadır. Ayrıca, ısıtma etkileri ile vücut ve zihni rahatlatarak diğer adet dönemi belirtilerini de gidermektedir.

Reklam

İltihapları Önler

Artrit gibi iltihaplı hastalıklar, sertleşen ve ağrı hissi veren ya da hareketi önleyen iltihaplı eklemlere neden olmaktadır. Şişme ve ağrıya neden olan bu rahatsızlıklar, sinameki yağı kullanımı ile tedavi edilmektedir.

Journal of Advanced Pharmaceutical Technology adlı dergide yayınlanan araştırma, sinameki yağının içerdiği bileşenleri incelemektedir. Bu çalışma yağın, iltihapları önleme ve oluşan iltihapları giderme özelliklerini ortaya koymuştur. {1*} Sinamaki yağı, hastalıkların neredeyse tamamında iyileşme sağlamakta ve belirtileri hafifletmektedir. Bu yönüyle, tüm vücut sistemleri ve fonksiyonlarını da olumlu etkilemektedir.

Depresyon Karşıtı Özellikleri Bulunur

Sinameki yağı, vücudu sıcak ve sakin hissettirerek stresi azaltmaktadır. Bu yönüyle, doğal ve etkili bir anti-depresan olarak kişiye faydalı olmaktadır. Stres ve kaygı, çoğu insanı olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz duygular, kişilerin günlük yaşamlarına zarar vermektedir. Ayrıca kronik stres sebebiyle çeşitli hastalıklar oluşabilmektedir. 2-3 damla sinameki yağı koklamak, sinirleri rahatlatarak depresyonu tedavi etmektedir.

Manik Depresyon (Bipolar Bozukluk) Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? Yönetmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir? Tıkla ve Öğren

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Sinameki yağı, mikrop önleyici ve bakteri giderici olarak görev almaktadır. Aynı zamanda ateş düşürücü etkileri olduğu ve ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaştığı bilinmektedir. Bu güçlü yağ, idrar yollarını, kolonu, böbrekleri ve üreme organlarını mikrop ve bakteri enfeksiyonlarından korumaktadır.

Sinameki yağının vücut üstünde ısınma etkileri bulunmaktadır. Bu özelliği ile grip, öksürük ve soğuk algınlığı gibi yaygın hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücut gerginliğini azaltmakta, iltihaplanma ve ateşe neden olan enfeksiyonları öldürmektedir. Beyni uyanık tutarak vücudun enerjisini artırmaktadır.

Bağışıklık Sistemi Nedir? Hastalıkları Nelerdir? Nasıl Korunur? Öğrenmek İçin Tıklayın

Bakterilerle Savaşır

Amerikan Çin Tıbbı Dergisi tarafından yayınlanan araştırma, sinameki yağının bakterilerin çoğunun büyümesini engellediğini kanıtlamaktadır. {2*} Bu yağ, bakterilerin yanında, mantarlar (kandida dahil), mayalar ve küflerin oluşumunu da engellemektedir. Sinameki yağı, mikrop önleyici ve bakteri karşıtı olarak tanınmaktadır.

Sıkılaştırıcı Olarak Kullanılır

Sinameki yağı, boğaz ağrısı, rahim kanamaları, ülser ve ishali tedavi etmektedir. Mukoza zarlarının ya da açıkta kalan dokuların büzülmesine neden olmaktadır. Ağız yoluyla alındığında, mukus salgılarını katılaştırabilmektedir.

Sinameki yağının sıkılaştırıcı özellikleri aynı zamanda cilt ve saç sağlığı için faydalı olmasını sağlamaktadır. Cildi koruyarak, akneleri tedavi eden bu yağ, yaraları ve kızarıklıkları iyileştirmektedir. Ayrıca saç köklerini iyileştirmekte, diş etlerini güçlendirmekte ve kasların sıkılaşmasına yardımcı olmaktadır.

Doğal Bir Böcek Kovucudur

Pest Management Science tarafından yayınlanan bir çalışma, sinameki yağının sarı humma sivrisineklerini kovmada başarılı olduğunu bulmuştur. 30 dakika kullanımının yüzde 94, 50 dakika kullanımın yüzde 83 koruma sağladığı görülmüştür. {3*}

Sonuçlar, sinameki yağının sivrisinek kovucu olarak etkili olduğunu, tamamen doğal ve kimyasal içermeyen bir çare olarak kullanılabileceğini göstermektedir.

Diyabet Tedavisinde Kullanılır

Sinameki yağı, kan şekeri seviyelerini düşürerek diyabeti doğal olarak tedavi etmektedir. Araştırmalar bu durumu kanıtlamaktadır ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu düşünen uzmanlar da bulunmaktadır. {4*}

2003 yılında diyabetlilerle yapılan bir çalışma, sinameki yağının 30 gün kullanımının sonuçlarını incelemiştir. Bu yağın, kan şekeri, glikoz ve zararlı enzimleri önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Çalışma, bu yağın kullanımının diyabet için kullanılan reçeteli ilaçlar kadar etkili olduğu sonucuna varmıştır. {5*}

Sinameki Yağı Nasıl Kullanılır?

Sinameki yağı, tarçın yağı gibi kullanılabilmektedir. Ağız yoluyla (yutma) ve cilde masaj yaparak kullanılabilmektedir. Bu yağ tüketilirken küçük dozlarla (1-2 damla) başlamak önerilmektedir. Çaylar, kahveler ve baharatlı yemeklerle mükemmel uyum sağlayan bu yağ, şu dozlarda kullanılabilmektedir;

  • Soğuk algınlığı ve gribi tedavi etmek için günde iki kez 2-3 damla sinameki yağı dağıtın veya yağı koklayın.
  • Sindirim sağlığı için, eşit miktarda taşıyıcı yağ (hindistancevizi ya da jojoba yağı gibi) ile karıştırılmış 2-3 damla sinameki yağını ayaklara ve karın bölgesine sürün.
  • Mantar enfeksiyonunu öldürmek için, günde iki kez sorunlu alana eşit miktarda taşıyıcı yağ ile 1-2 damla sinameki yağını sürün.
  • Ruh halinizi yükseltmek için ılık banyo suyuna 2-3 damla sinameki yağını damlatın.
  • Bulantıyı tedavi etmek ve kusmayı önlemek için bir mendile 3-5 damla sinameki yağı koyun ve mide bulantısı hissettiğinizde kokusunu içinize çekin.
  • Ağızdan kullanım için, bir damla yağı kahvenize, çayınıza, yulaf ezmesine ya da sıcak ve baharatlı bir tada sahip herhangi bir yemeğe ekleyin.

Sinameki yağını mutfakta, banyoda ya da güzellik bakım ürünlerinde kullanmak mümkündür. Yulaf ezmelerine, elmalı tarçınlı kek tarifine ve daha birçok yemeğe 1 damla yağ eklemek sağlığa faydalı olmaktadır.

Fazla vücut yağını eritmek, enerjiyi arttırmak ve hastalıkları tedavi etmek için içeceklerinize 1-2 damla sinameki yağı ekleyebilirsiniz. Ayrıca banyo suyuna eklenen yağ, gevşeme, kas ağrısını hafifletme ve stresi azaltma konularında kişiye yardımcı olmaktadır. Daha fazla fayda sağlamak için 10 damlaya kadar kullanımı mümkündür.

Sinameki Yağının Zararları Nelerdir?

Sinameki yağı, cilt üstüne uygulama ve ağızdan kullanım için güvenli görülmektedir. Cilt ve mukoza zarında tahrişe ya da hassasiyete neden olabileceği için, hamilelik sırasında kullanımından kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca emziren annelerin süt salgısını azaltabileceği için, bu kişilere de önerilmemektedir.

Çok miktarda sinameki yağı kullanmak, bazı insanlarda yan etkilere neden olabilmektedir. Bu yağ, kumarin adı verilen büyük miktarda kimyasal içermektedir ve bazı insanların bu maddeye hassasiyeti bulunmaktadır. Cilde uygulandığında tahriş ya da alerjik belirtilere neden olabilmektedir. Bu nedenle yağı önce küçük bir cilt parçası üzerinde test etmeniz önerilmektedir.

Sinameki yağı, kan şekerini düşürmektedir. Bu nedenle şeker hastalığı olan ya da düzenli şeker ilacı kullanan kişilerin ilaçla beraber bu yağı kullanmaması önerilmektedir. Ayrıca çok yüksek dozda sinameki yağı kullanmak, karaciğer hastalığı olan kişilerin karaciğerlerine zarar verebilmektedir. Düzenli kullandığınız bir karaciğer ilacınız varsa doktora sormadan bu yağı kullanmamanız önerilmektedir.

Kaynaklar

{1*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25364694/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16710900/

{3*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16894642/

{4*}https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16176140/

{5*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12542451/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu