Reklam
Uçucu Yağlar

Lavanta Yağı Bebeklerde ve Çocuklarda Nasıl Kullanılır?

Reklam

Lavanta yağı bebeklerde ve çocuklarda nasıl kullanılır? Lavanta yağı, dünyada çok geniş bir alanda yayılış gösteren Lavandula cinsinin çeşitli türlerinden su buharı distilasyonu yöntemiyle elde edilen uçucu bir yağdır. Ancak lavanta çeşitleri genel anlamda dört ana kategori altında toplanmaktadır. İngiliz lavantası adıyla bilinen L. Angustifolia birçok çeşit ve çiçek rengine sahiptir ve don olayına karşı dayanıklı bir tür olduğu bilinmektedir. Fransız lavantası olarak bilinen diğer bir tür ise L. Stoechas yeşilimsi gri renge sahip olan ve çok geç çiçek açan büyük bir bitkidir. Akdeniz otuna benzeyen bir başka lavanta türü ise L. latifolia lavanta türüdür. Son olarak ise L. latifolia ve L. Angustifolia türlerinin melezi olan bir lavanta türü bulunmaktadır.

Lavantalar çeşitli benzer özelliklere sahiptir ve başlıca kimyasal özellikleri bulunmaktadır. Lavantaların belli başlı ana bileşenleri bulunur ve bu bileşenler her lavanta türünde farklı oranlardadır.

Reklam

Lavanta yağının kullanımı, günümüzden yüzlerce yıl öncesine kadar uzanan bir tarihe dayanmaktadır. Lavanta yağı sağlık yararları ve bilimsel kanıtları olan doğal bir ilaç olarak kullanılır. {1*}

Lavanta Yağı Faydaları ve Kürleri❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Lavanta Yağının Bebeklerde ve Çocuklarda Kullanımı Faydalı Mı?

Lavanta yağının bebekler ve çocuklar için faydalı olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Her geçen gün daha fazla bilimsel kanıt bulunmaktadır. Bebeklerde ve çocuklarda esansiyel yağ kullanımının en nazik ve en güvenli yöntemlerinden birinin lavanta yağı olduğu ifade edilmektedir. Lavanta yağı bebek ve çocukların daha rahat uykuya dalmasını sağlar, hissettikleri ağrıyı ve acıyı hafifletir. Lavanta yağının kokusu bebeklerin ve annelerinin rahat, huzurlu, sakin ve mutlu olmalarını sağlar. {2*}

Sinir, Ağlama ve Huzursuzluk Şikayetlerini Hafifletir

Lavanta yağı ile masaj yapılan bebeklerin sinirinin, huzursuzluğunun ve ağlamasının azaldığı pek çok klinik çalışma sonucunda kanıtlanmıştır. Yapılan bir çalışmaya göre rutin olarak annelerin bebeklerine yatmadan önce lavanta yağı ile masaj yaptıklarında; bebeklerin daha kolay uykuya daldıkları ve geceleri daha az uyandıkları bildirilmiştir.

Reklam

Lavanta yağı vücudu hızlı ve güvenli bir şekilde rahatlattığı için zihni sakinleştirip yatıştırır. Böylelikle bebek ve çocukların huysuzluğu, siniri ve ağlamayı bıraktıkları söylenmektedir.

Uykusuzluğu Önler

Lavanta yağının kolay uykuya dalmak, uykusuzluğu tedavi etmek ve uyku kalitesini arttırmak için etkili doğal bir ilaç olduğu kanıtlanmıştır. {1*}

Ağrı ve Sancıları Azaltır

Lavanta yağı doğal bir ağrı kesici olduğundan dolayı bebeklerin diş çıkarma ağrılarını, kulak ağrılarını ve bebeklerin yaşayabileceği diğer ağrıları hafifletmede etkisi olduğu ifade edilir.

Yapılan bir çalışmaya göre bebeklerin sık aralıklarla yaşadığı uzun süreli olarak gerçekleşen ağlama atakları ve huzursuzluklarının lavanta yağı ile masaj yapılması sonucu yaşadıkları bu sıkıntılı durumu hafifletmede etkili olduğu belirtilmektedir. Başka bir çalışmada ise canı acıyan bir bebeğe lavanta yağı ile masaj yapılması sonucu bebeğin acısının hafiflediği gözlemlenmiştir. Yine başka bir çalışmada topuk kanı alınırken lavanta yağı koklayan yeni doğan bebeklerin daha az acı hissettikleri bildirilmektedir. {2*}

Öksürük, Soğuk Algınlığı ve Burun Tıkanıklığını Tedavi Eder

Lavanta yağının bebeklerde ve çocuklarda soğuk algınlığını, burun tıkanıklığını, öksürük semptomlarını hafifletmede ve ateşi düşürmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. {2*}

Reklam

Bebeklerde Pişik, Kaşıntı ve Cilt Yaralanmalarını İyileştirir

Lavanta yağı, bebek bezinin tahriş, kaşıntı ve kızarıklığa sebep olması durumunda, bebeğin sakinleştirilmesine ve rahatlatılmasına yardımcı olur. Böcek ve sinek ısırıkları sebebiyle oluşan kaşıntı, kızarıklık; küçük yaralar, kesikler ve yanıkları yatıştırıp iyileştirmeye yardımcı olur. {2*}

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer? Pişiği Önlemenin Yolları Nelerdir?

Lavanta Yağı Bebeklerde ve Çocuklarda Nasıl Kullanılır?

Lavanta yağı bebek ve çocuklarda güvenle kullanılabilen, sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri bulunan faydalı esansiyel yağlardan biridir. Evde hazırlanacak basit birkaç tarif ile bebek ve çocuklarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Sinir, Ağlama ve Huzursuzluk İçin Lavanta Yağı

Bebeklerin ve çocukların yaşadığı huzursuzluk lavanta yağı kokusunun solunması sonucu azalır. Aynı zamanda bebeklere ve çocuklara lavanta yağı ile masaj yapılması da bebeğin huysuzluğunu ve huzursuzluğunu yatışır.

Yanıklar İçin Lavanta Yağı

1 yemek kaşığı aloe vera ve 5 damla lavanta yağı iyice karıştırılır. Bebeğin yanmış olan cildine günde 3 defa uygulanır ve ağrısını hafifleterek iyileşmesine yardımcı olur.

Öksürük, Soğuk Algınlığı ve Burun Tıkanıklığı İçin Lavanta Yağı

Lavanta yağı, limon yağı iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım bir difüzöre eklenir ve buharın tüm odaya yayılması sağlanır. Bu sayede oluşan burun tıkanıklığı ve öksürük hafifler. Difüzöre fazla miktarda yağ konmamalı ve difüzör çalışırken oda ara ara havalandırılmalıdır.

Öksürük Tedavisinde Kullanılan 8 Uçucu Yağ

Kesikler ve Yaralar İçin Lavanta Yağı

Bebek ve çocuklarda, kesik ve yaraların iyileşmesi için 2 yemek kaşığı cadı fındığı yağı, 3 damla lavanta yağı ve 3 damla çay ağacı yağı karıştırılır. Hazırlanan karışım pamuklu kulak çubuğu yardımıyla yaranın olduğu bölgeye günde 2-3 defa uygulanır.

Bebeklerde Pişik, Kaşıntı ve Kızarıklık İçin Lavanta Yağı

Bebeklerde, bebek bezinin oluşturduğu tahriş ve kızarıklığı iyileştirmek için 1 damla lavanta yağı, 1 damla papatya yağı ve 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılır. Hazırlanan karışım tahriş olan bölgeye nazikçe uygulanır.

Kulak Ağrısı İçin Lavanta Yağı

2 yemek kaşığı taşıyıcı yağı (zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı), 2 damla lavanta yağı, 1 damla papatya yağı ve 1 damla çay ağacı yağı iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım bebeğin ağrıyan kulağının arkasına ve boynuna az miktarda sürülür ve ağrının hafiflemesi sağlanır.

Sivrisinek ve Böcek Isırığı İçin Lavanta Yağı

1-2 damla lavanta yağı, 1-2 damla taşıyıcı yağ ile iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım ısırık olan bölgeye günde 1-2 defa uygulandığında acıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Uykusuzluk İçin Lavanta Yağı

Papatya yağı ve lavanta yağı ile hazırlanan karışımla yatmadan önce masaj yapmak rahat uykuya dalmaya yardımcı olur. Yatmadan önce büyük bir kapta ılık su ve lavanta yağı karıştırılarak hazırlanan su ile banyo da yapılabilir.

Ağrı ve Acının Hafifletilmesi İçin Lavanta Yağı

Herhangi bir durumdan kaynaklanan ağrıyı hafifletmek için 1 kâse sıcak suyun içerisine 1-2 damla lavanta yağı damlatılır. Küçük bir havlu bu su ile ıslatıldıktan sonra sıcak kompres olarak uygulanır ve ağrının hafiflemesi sağlanır.

Diş Ağrısı İçin Lavanta Yağı

Bebeklerde diş çıkarırken yaşanan ağrının hafifletilmesi için 1-2 damla lavanta yağı ve 1-2 damla papatya yağı karıştırılır. Çene hattı boyunca hazırlanan karışım nazikçe masaj yapılarak uygulanır. Bu sayede bebeğin diş ağrısı da hafifletilecektir.

Bebek Mamalarında Bulunan Ağır Metal Oranı Nedir? Kaçınılması Gereken Bebek Mamaları Hangileridir?

Lavanta Yağı Bebek ve Çocuklara Nasıl Uygulanmalı?

Bebek ve küçük çocuklarda lavanta yağı kullanımının farklı bir çok yolu bulunur.

Doğrudan Cilde Uygulanabilir

Lavanta yağı, bebek ve çocukların cildinde kullanılmadan önce mutlaka farklı bir taşıyıcı yağ ile veya su ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Yaygın olarak kullanılan taşıyıcı yağlar: Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağıdır.

3 aydan büyük çocuklar için güvenli olan oranlar şunlardır;

 • 4 ay-12 ay arası bebekler için: 2 çay kaşığı taşıyıcı yağ ve 1 damla lavanta yağı
 • 2-5 yaş arası çocuklar için: 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ve 1 damla lavanta yağı
 • 6-15 yaş arası çocuklar için: 2 çay kaşığı taşıyıcı yağ ve 3 damla uçucu yağ

Tarif edilen şekilde seyreltme işlemi yapıldıktan sonra çok küçük çocukların kolayca ağzına alamayacağı bölgelere uygulanmalıdır.

Masaj Yapılabilir

1 yemek kaşığı badem yağı, ½ yemek kaşığı zeytinyağı, 1-2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı (katıysa sıcak suda bekleterek eritiniz) ve 5-10 damla lavanta yağı karıştırılır. İstenilen bölgeye masaj yapılarak uygulanır.

Sprey Şeklinde Kullanılabilir

10-20 damla lavanta yağı, 2 yemek kaşığı cadı fındığı yağı ve 3 yemek kaşığı su ile oluşturulan karışım bir sprey şişesine konur. Oda iyice havalandırıldıktan sonra hazırlanan sprey odaya püskürtülür. Kötü kokuların giderilmesi için oda spreyi olarak, rahat uyumayı sağlamak için de uyku spreyi olarak kullanılır.

Banyo Suyuna Eklenebilir

Lavanta yağı ılık suda seyreltildikten sonra kullanılır. Ancak hareketli olan çocuklarda kullanırken gözlerine kaçması ihtimaline karşı dikkatli olunmalıdır. Çok hareketli bebek ve çocuklarda farklı yöntemleri tercih etmeniz daha yararlı olacaktır.

Battaniye Üzerine Sıkılarak Kullanılır

Özellikle hiperaktif çocuklarda kullanımın daha uygun ve yaygın olduğu bir yöntemdir. Battaniyeye lavanta yağı ve su ile hazırlanan karışım püskürtülür ve çocuğun soluması sağlanır. Bu sayede hiperaktif olan çocuk sakinleşecektir.

Lavanta Yağı Sabunu Kullanılabilir

Kese içinde bulunan lavanta yağı sabunu; kıyafetlerin içine, yatakların ve yorganların içine koyulduğu zaman güzel bir koku yayar. Çocukların sakinleşmesi ve kolayca uykuya dalmaları için uygulanabilecek basit bir yöntemdir.

Bebek Pudrası Kullanmak Tehlikeli Mi? Bebek Pudrasının Zararları Nelerdir?

Lavanta Yağı Bebeklerde ve Çocuklarda Hangi Yağlarla Birlikte Kullanılabilir?

Lavanta yağının çeşitli uçucu yağlar ile birlikte kullanımının tedavi etkinliğini arttırdığı kanıtlanmıştır. Lavanta yağı ile birlikte kullanılabilen diğer uçucu yağlar:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Zeytinyağı
 • Badem Yağı
 • Cadı fındığı yağı

Lavanta Yağının Bebek ve Çocuklara Zararı Var Mı?

Lavanta yağı yeni yürümeye başlayan çocuklarda ve bebeklerde kullanımı en güvenli, en hafif, en yumuşak olan uçucu yağlardan (çeşitli bitkisel yağlar) birisi olarak bilinir. Ancak tüm saf uçucu yağlarda olduğu gibi lavanta yağı da çok konsantre ve güçlü bir yağdır. Bu nedenle kullanırken çok dikkatli ve özenli olunmalıdır. Bebeklerde ve çocuklarda lavanta yağı kullanırken, ciltleri çok hassas olduğundan dolayı başka bir taşıyıcı yağ veya su ile seyreltmek gerekir.

Lavanta yağının bebeğiniz ve çocuğunuz için güvenli olup olmadığını anlamak istiyorsanız az miktarda lavanta yağını, taşıyıcı bir yağ ile seyrelterek bacağına uygulayabilirsiniz. 24 saat beklettikten sonra herhangi bir sorunla karşılaşmadıysanız, güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer herhangi bir kızarıklık oluşursa kullanımı derhal bırakılmalıdır.

Uyarılar

 • Bebekler ve çocuklar için uçucu yağları kullanmadan önce doktora veya aromaterapi uzmanına danışınız.
 • Kullanacağınız lavanta yağının %100 saf lavanta yağı (Lavandula Angustifolia) olduğundan ve güvenilir bir yerden satın aldığınızdan emin olmalısınız.
 • 3 aylıktan küçük bebeklerde hiçbir şekilde uçucu yağ kullanılmamalıdır.
 • Çocukların uçucu yağları ağızlarına sürmeleri ve yağı yutmaları engellenmelidir.
 • Astımı olan çocuklarda ve bebeklerde hiçbir uçucu yağ kullanılmamalıdır.
 • Uçucu yağlar seyreltilmeden bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Çocukların ulaşamayacağı ve erişemeyeceği yerlerde saklayınız.
 • Bir çocuğun uçucu yağı yutması halinde süt veya yoğurt gibi yağda çözünen sıvıları yediriniz ve derhal acil yardım alınız. Birkaç damla uçucu yağ hayati tehlikeye sebep olmayabilir ancak önlem almak çok önemlidir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu