Reklam
Sağlık

Bebek Pudrası Kullanmak Tehlikeli Mi? Bebek Pudrasının Zararları Nelerdir?

Reklam

Bebek pudrası çok satanlar listesinde bulunan markalar, 2019 yılının Ekim ayında yapılan bir araştırmaya konu olmuş ve sonuçlar incelenmiştir. Yapılan testlerde bebek pudraları içinde en az bir tane asbest (lifli yapıda kanserojen) denilen zararlı maddenin bulunması sebebiyle pudralar toplatılmıştır.

Hem bebek hem de yetişkin ürünlerinde bulunan bu zararlı maddelerle ilgili binlerce yasal sorun yaşanmıştır. Hatta markanın içinde bulunduğu şirket, son yıllarda binlerce davayla mücadele etmektedir. Kişisel bakım ürünlerinde bulunan kimyasalların, kanser gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açması sebebiyle kullanıcılar mahkemelere başvurmuştur. En çok kullanılan bebek pudralarının bebeklerin sağlığını olumsuz etkilediği bulunmuştur.

Reklam

Yetişkinlerin deodorantları ve bebeklerin toz şeklindeki pudralarında bulunan asbest oranları ölçülmüştür. Bu tehlikeli maddenin yüksek düzeyde bulunduğu gözlenmiştir.

Karanfilin Sağlığa Faydaları Nelerdir❓Detaylı Bilgi Almak İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Bebek Pudrası Kullanmak Tehlikeli Mi?

FDA (ABD Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından yapılan açıklamalarda, ürünlerin sıklıkla test edildiği ve rutin testler sırasında bir şişe bebek pudrasında çok küçük miktarda asbest bulunduğu belirtilmektedir. Ayrıca daha önce yapılan testlerde böyle bir maddeye rastlanmadığı da söylenmiştir. FDA testlerinde zararlı maddenin tespit edilmesinin ardından üretilen ve dağıtılan tüm bebek pudraları toplatılmıştır. 33 binden fazla şişeyi toplatan sağlık kurumu, hepsinin tekrar test edilmesine karar vermiştir. Böylece ebeveynlerin, bebeklerin ve diğer yetişkinlerin korunması için önlem alınmıştır.

Bebek Pudrası Kullanımının Zararları Nelerdir?

Bebek pudraları, talk adı da verilen yumuşak bir mineralden oluşmaktadır. Asbest ile kolaylıkla birleşebilen, kilden yapılmış ince beyaz bir toz olarak tanımlanmaktadır. Talk ve asbest toprakta genelde birlikte bulunmaktadır ve madencilik işlemleri sırasında toplanan talk, insanlar için tehlikeli olduğu bilinen bu kanserojeni taşıyabilmektedir. Asbest denilen mineral, ince ve liflerden oluşan doğal bir mineral olarak bilinmektedir. Ancak bu maddeye maruz kalındığında, çeşitli kanser ve hayati riski olan hastalıklara neden olmaktadır.

Talk tozu, nemi emen ve pişik oluşumunu engelleyen özelliklere sahiptir. Bu sebeple, bebek pudrası ve diğer ticari ürünlerde kullanılmaktadır (örneğin deodorant). Yaklaşık olarak 12 bin kullanıcı, tükettikleri gıda ya da kullandıkları kozmetik ürünler sebebiyle kanser dahil olmak üzere birçok rahatsızlığa yakalandığını belirterek dava açmıştır. Talk içeren bebek pudraları kullanımı sebebiyle bebeklerde de birçok rahatsızlığın baş gösterdiği belirtilmektedir.

Reklam

Karahindiba Kansere İyi Gelir Mi?

Asbest İçeren Ürünler Nelerdir?

Talk tartışma konusu olmuş bir mineraldir ancak birçok çalışma bu mineralin zararlı ve ölümcül olduğunu kanıtlamaktadır. Talk tozuna çok fazla maruz kalmak, akciğer hastalıklarına, KOAH belirtilerine, organ yetmezliğine, yumurtalık kanseri belirtilerine ve tedavisi çok zor olan agresif bir kanser türüne (akciğer zarı kanseri) neden olabilmektedir.

Hatta incelemeler, akciğer zarı kanserinin birincil nedeni olduğunu belirtmektedir. Solunan asbest lifleri, bir kez vücuda girdikten sonra vücuttan kolayca çıkarılamamaktadır. Lifler, hücrelerde hasar oluşumuna, mutasyonlara ve kanserli hücrelerin yayılmasına neden olmaktadır. Hızla çoğalan ve yayılan kanser hücreleri, organların işlev bozukluğuna hatta ölüme neden olabilmektedir. Araştırmalar, bebek pudrasında bulunan talk tozunun kansere yol açtığını kanıtlamaktadır. Şirket hakkında kanser davaları dışında, başka salgınlara da neden olduğu ile ilgili şikayetler bulunmaktadır.

2018 yılında New York Times, bebek pudrasında bulunan asbest miktarını araştırmıştır. İncelemeler sonucunda 50 yıldan fazla süredir bebek ürünlerinde asbest maddelerinin var olduğu bulunmuştur. Ancak bu durum bilindiği halde tüketicilerin uyarılmadığı belirtilmiştir. Reuters de benzer kanıtları içeren bir incelemede bulunmuştur. Şirketin birçok ürününde bu talk tozunun kullanıldığı ve zararlı bileşenlere rastlandığı da belirtilmiştir. Markanın kullanımı ile ilgili kamuya açık mecralarda herhangi bir uyarıda bulunulmadığı da görülmüştür.

Bebek pudrasının kanserojen içeriği ile ciddi hastalıklara neden olduğu bilinmektedir. Ancak bu asbest lifleri mikroskobik boyutta olduğundan, görülemez ve koklanamaz. Zararlı liflerden olan asbest, çimento, alçılar, kâğıtlar, ipler, plastikler, boyalar, dolgu macunları, toz kil ürünleri ve yapıştırıcılar dahil olmak üzere birçok malzemede kullanılmıştır. Şimdiye kadar yapılan araştırmalarda, asbeste bağlı gelişen hastalıklar en çok 60 yaş üstü erkeklerde görülmektedir. Ayrıca, yayınlanan bir raporda, madenciler ve üretim işçilerinin asbeste en çok maruz kalan kişiler olduğu açıklanmaktadır.

Reklam

Asbeste maruz kalınan yüksek riskli işler arasında şunlar sıralanmaktadır;

 • Yapı işleri
 • Elektrik
 • İtfaiyeciler
 • Askeri servisler
 • Gemi yapımı (bakım ve onarımında çalışanlar dahil)

Uzun saatler boyunca talk madenciliği yapan işçiler ve havada var olan asbest minerallerine maruz kalan kişiler, eşit derecede risk altındadır. Asbest parçacıkları giysiler ve cilt tarafından emilerek kişilerin evlerine girebilmektedir. Özellikle madende çalışan işçilerin aileleri bu durumdan oldukça fazla etkilenmektedir. Benzer şekilde, bebeklere bebek pudrası uygulandığında sadece bebekler değil, bakıcıları, ebeveynleri, kardeşleri ve kreş çalışanları da risk altında sayılmaktadır. Tozun içinde bulunan talk, toz çalkalandığında ya da uygulandığında havaya karışabilmektedir. Bu durum, ortamda olan ve havayı soluyan herkesi tehlikeye sokmaktadır.

Terlemeyi önleyen deodorantlar gibi çeşitli nedenlerle vücuda uygulanan güzellik ve bakım ürünleri, aynı bebek pudraları gibi tehlikelidir. Kullanan yetişkinlerde, kısırlık, yumurtalık kanseri oluşumu ve çeşitli rahatsızlıklar görülmesi mümkündür. Ayrıca duşta kullanılan ürünlerde de bu tehlikeler bulunmaktadır.

Hastalıklarla Savaşan ve Kilo Kaybını Kolaylaştıran En Etkili Bitkisel Kaynaklı Proteinli Gıdalar

Bebek Pudrası Kullananlar Ne Yapmalı?

Düzenli olarak, pişikler için, bebek pudrası kullanan bir ebeveynseniz ya da bebek pudrası kullanılan bir ortamda bulunuyorsanız, dikkatli olmanız önerilmektedir. En güvenli sayılan, sağlık kuruluşları tarafından onaylanmış ve sertifikalı olan doğal ürünlerin alınması sağlığın korunması açısından oldukça önemlidir. Ayrıca tehlikeli sayılan mesleklerde çalışan ya da ürünleri kullanan kişiler varsa, asbeste maruz kalmamak için gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Bu kişilerin doğal ürünler ile sık sık banyo yapması, kıyafetlerin ve evin havalandırılması önerilmektedir.

Asbeste bağlı hastalıkların teşhis edilmesi genellikle uzun yıllar almaktadır. Bu nedenle, solunum güçlüğü ya da kanser gibi asbeste maruz kalmanın belirtilerinden birini yaşadıysanız, hemen doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir.

Nefes Darlığı Neden Olur?

Kaynaklar

 1. https://www.forbes.com/sites/lisettevoytko/2019/10/23/report-johnson–johnson-ceo-believed-baby-powder-was-asbestos-free-13-days-before-fda-found-trace-levels/?sh=67fbc112255f 
 2. https://www.fda.gov/cosmetics/cosmetic-ingredients/talc 
 3. https://www.asbestos.com/asbestos/ 
 4. https://www.nytimes.com/2018/12/14/business/baby-powder-asbestos-johnson-johnson.html?module=inline 
 5. https://www.reuters.com/investigates/special-report/johnsonandjohnson-cancer/ 
 6. https://www.mesotheliomahope.com/ 
 7. https://www.fda.gov/news-events/press-announcements/baby-powder-manufacturer-voluntarily-recalls-products-asbestos 

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu