Reklam
Sağlık

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir? Sivrisinek Isırığının Çok Şişmesi Neden Olur?

Reklam

Sivrisinek ısırığı, sivrisineklerin cildinizi delmesi ve kanınızla beslenmek için ağız kısımlarını kullanmasından sonra ortaya çıkan ve kaşınan şişliklerdir. Bu şişlikler birkaç gün içerisinde kendiliğinde iyileşebilmektedir. Bazen sivrisinek ısırığı, büyük şişliklere, ağrılara ve kızarıklıklara neden olmaktadır. Bazı virüsleri veya parazitleri taşıyan sivrisineklerin ısırıkları ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir. Dünyanın birçok yerinde enfekte olan sivrisinekler, Batı Nil virüsünü insanlara bulaştırmaktadır. Diğer sivrisinek kaynaklı enfeksiyonlar arasında sarı humma, sıtma ve bazı beyin enfeksiyon türleri (ensefalit) bulunmaktadır.

Duyduğunuzda Yanınızdan Ayırmayacağınız Nane Yağının 15 Faydası! Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Genellikle sadece ufak şişlik, kızarıklık ve kaşıntı semptomlarına sebep olan sivrisinek ısırığının çocuklarda en sık görülen reaksiyonlarına ise skeeter sendromu denmektedir.

Reklam

Sivrisinek ısırığı, skeeter sendromu olarak adlandırılan, cildin kızarmasına, kaşınmasına ve ağrılı şişliklerin ortaya çıkmasına sebep olan bakteriyel enfeksiyonlarla karıştırılmaktadır. Skeeter sendromu aslında sivrisinek tükürüğündeki proteinlere karşı oluşan alerjik bir reaksiyonun sonucudur. Kandaki sivrisinek antikorlarını tespit etmek için basit bir kan testi bulunmamaktadır. Bu nedenle sivrisinek alerjisi, sivrisinekler tarafından ısırıldıktan sonra ciltte büyük kırmızı şişlik ve kaşıntı olup olmadığı belirlenerek teşhis edilmektedir. {1*}

Çoğu sivrisinek ısırığından birkaç gün sonra kaşıntı geçer ve cilt birkaç gün içinde kendi kendine iyileşir. Sivrisinek ısırığına iyi gelen birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şunlardır;

 • Losyon veya krem sürün: Sivrisinek ısırığı olan bölgeye kalamin losyonu veya reçetesiz hidrokortizon kremi sürmek kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Veya sivrisinek ısırığı olan bölgeye, kabartma tozu ve su karıştırılarak elde edilen macunu sürerek kaşıntıdan kurtulabilirsiniz.
 • Soğuk kompres uygulayın: Birkaç dakika soğuk kompres ya da nemli bir bezi sivrisinek ısırığı olan bölge üzerinde tutarsanız, kaşıntıdan ve ciltte oluşan şişliklerden kurtulabilirsiniz.

Sivrisinek ısırığından sonra gelişen bazı semptomlar görülmektedir. Ancak bu semptomlar görülmedikçe sivrisinek ısırığı için doktora gitmenize gerek yoktur. {2*}

Limon Otu Yağı Ne İşe Yarar? Limon Otu Yağı Faydaları İçin Buraya Tıklayın.

Sivrisinek Isırığı Belirtileri Nelerdir?

Sivrisinek ısırığı herkes tarafından bilinen yaygın belirtilere sahiptir. Bu belirtiler şunlardır;

Reklam
 • Sivrisinek ısırığından birkaç dakika sonra ortaya çıkan kabarık, beyaz ve kırmızımsı yumrular.
 • Isırmadan bir gün sonra ortaya çıkan sert, kaşıntılı, kırmızımsı – kahverengi şişlikler.
 • Nadir de olsa çürük gibi görünen koyu lekeler.

Sivrisinek Isırığına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Sivrisinek ısırıkları sonrası meydana gelen belirtiler, dişi sivrisineklerin kanınızla beslenmesi sonucunda meydana gelmektedir. Dişi sivrisineklerin deriyi delmek ve kanı emmek için yapılmış özel bir ağızları bulunmaktadır. Erkek sivrisinekler bu kan emme yeteneğinden yoksundur çünkü yumurta üretemezler ve bu nedenle kandaki proteine ihtiyaçları yoktur.

Isıran bir sivrisinek kendini kan ile doldururken, cildinize tükürük enjekte eder. Tükürükteki proteinler, kaşıntı ve şişlik ile sonuçlanan hafif bir bağışıklık sistemi reaksiyonunu tetiklemektedir. Sivrisinekler ısıracakları kişiyi, koku, solunan karbondioksit ve kişinin terindeki kimyasalları değerlendirerek seçmektedirler.

Sivrisinek ısırığına iyi gelen ve ortaya çıkan belirtilerin ortadan kalkmasına yardımcı olan doğal birkaç ürün bulunmaktadır.

Jojoba Yağının Yüz, Saç, Vücut Ve Daha Fazlası İçin Faydaları İle İlgili Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Elma Sirkesi

Temiz bir pamuğu elma sirkesine batırıp, sivrisinek ısırığı olan bölgelere sürerseniz hem acının hem de kaşıntının hafiflediğini fark edeceksiniz.

Kabartma Tozu

Bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı kabartma tozu ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı pamuk ile ısırılan bölgelere uygulayın. Bu yöntem ile kaşıntılarınız ve ağrılarınızdan hemen kurtulabilirsiniz.

Reklam

Aspirin

Bir adet aspirini az miktarda suyun içerisine koyun ve ezin. Macun kıvamına gelen aspirini sivrisinek ısırığı üzerine sürün. Bu uygulama ile kaşıntı, kabarıklık ve iltihaplanmalar hızlıca iyileşecektir.

Limon

Bir adet limonu ortadan ikiye kesin. Limonun iç kısmını sivrisinek ısırığının üzerinde birkaç dakika bekletin. Bu şekilde ısırılan yerdeki ağrı ve iltihaplanmalar kısa sürede iyileşecektir.

Nane Yağı

Antiseptik bir yağ olan nane yağı, özellikle sivrisinek ısırığına ve böcek sokmalarına karşı oldukça etkilidir. Nane yağı ısırılan bölgenin enfeksiyon kapmasını önler ve iyileşmeyi hızlandırır.

Soğan ve Sarımsak

Soğanı ortadan ikiye kesip sivrisinek ısırığı olan bölgelerin üzerinde bekleterek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Sarımsağı ezerek ısırılan bölgenin üzerine uygulayabilirsiniz. Bu sayede kaşıntılarınızdan hemen kurtulabilirsiniz.

Bal

Sivrisinek ısırığı olan bölgelere bir miktar bal sürün ve dairesel hareketlerle balı cildinize yedirin. Şişlik oluşan bölge hızlı bir şekilde iyileşmeye başlayacaktır.

Aloe Vera

Aloe vera bitkisinin içerisinde bulunan jeli ısırılan bölgeye sürün. Bu sayede iltihaplardan, şişliklerden ve kaşıntıdan kısa süre içerisinde kurtulacaksınız.

Bebeklerde Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde sivrisinek ısırığına karşı evde doğal çözümler üretilebilir. Bu pratik çözümler için gerekli malzemeler her evde mutlaka bulunan ürünlerdir. Sivrisinek ısırığına iyi gelen doğal yöntemler adlı başlığın altında yazılmış olan tüm malzemeler, bebeklerde sivrisinek ısırığını geçirmek için kullanılabilmektedir ve hepsi oldukça güvenlidir.

Bebeklerde sivrisinek ısırığı için kullanılabilecek diğer doğal ürünler şunlardır;

  • Buz
  • Tuz
  • Vanilya Özü
  • Antibakteriyel sabunlar
  • Saf kalamin losyonları

Kaynaklar

{1*} https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mosquito-bites/symptoms-causes/syc-20375310
{2*} https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/mosquito-bites/diagnosis-treatment/drc-20375314

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu