Reklam
GüzellikUçucu Yağlar

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Reklam

Lavanta yağının saça faydaları nelerdir? Bilimsel olarak Lavandula Angustifolia olarak bilinen lavanta, insanı rahatlatan, hoş, çiçeksi bir aromaya sahiptir. Lavanta yağı da hem rahatlatıcı etkisi ile hem de sağlığa olan diğer faydaları nedeniyle geçmişten beri sıklıkla tercih edilir. Lavanta yağı, sakinleştirici etkisinin yanı sıra saç sağlığına olan faydalarından dolayı da tercih edilen yağlardan biridir. Lavanta yağının anti-inflamatuar, antibakteriyel ve anksiyolitik özellikleri saç sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Lavanta yağı, saç problemlerini tedavi etmek için kullanılabileceği gibi saçın derinlemesine beslenip güçlenmesini de sağlar.

Lavanta Yağı Faydaları ve Kürleri❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Lavanta Yağı Saç Uzatır Mı?

Lavanta yağının saç uzatması için kullanımı son zamanlarda popülerlik kazanmıştır. Saç tellerinin kalınlaşması, gelişmesi ve saç dökülmesinin önlenmesi yağın tüm faydalarından sadece birkaçıdır. Lavanta yağı, aynı zamanda saçın şekillendirilmesine, kabarmanın engellenmesine ve parlaklığının artırılmasına da yardımcı olur.

Reklam

Lavanta Yağı Biti Uzaklaştırır Mı?

Saçlara yerleşen bitler oldukça can sıkıcı ve rahatsız edicidir. Lavanta yağı, saç bitlerinden kurtulmada ve onları saçtan uzak tutmada oldukça etkili olan yağlardan biridir. Çay ağacı yağı ile karıştırıldığında ise lavanta yağının bu etkisi daha da artar. Bu yüzden bit problemi yaşayan bireyler lavanta ve çay ağacı yağı içeren karışımları saçlarına uygulayabilirler.

Lavanta Yağı Saç Dökülmesini Önler Mi?

Saç dökülmesinin çeşitli sebepleri vardır. Bu durumun önlenmesi için de bireyler çeşitli yöntemleri deneseler de çoğunlukla etkili bir sonuç alamazlar. Ancak lavanta yağı, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde saç derisini mikroplardan arındırır. Saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirerek daha güçlü saç köklerinin oluşmasını sağlar. Sonuç olarak saç dökülmesini önler ve saçların daha hızla uzaması sağlar.

Yapılan çalışmalarda lavanta yağının antimikrobiyal özellikleri ile mantar ve bakterilerin büyümesini engellediği de gösterilmiştir. Lavanta yağı kepek, kuru ve kaşınan saç derisi bozukluklarını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca anti-inflamatuar özellikleri de saç derisindeki kaşıntıyı yatıştırarak ciddi bir rahatlama sağlar.

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağı ya da lavanta özleri saç sağlığına olan faydalı etkilerinden ve hoş aromasından dolayı sıklıkla saç bakım ürünlerinde kullanılır. Ancak saç bakım ürünlerinin dışında evde yapılacak bazı basit maske veya karışımlar da saç sağlığının iyileştirilmesi için kullanılabilir.

Reklam

Saçların Uzaması İçin Jojoba Yağı ve Lavanta Yağı

Jojoba yağı saç derisini nemlendirirken, lavanta yağı foliküllerdeki toksinleri gidererek saç büyümesini destekler. Hazırlanan bu karışım, düzenli olarak uygulandığında saç büyümesini hızlandıran etkili bir karışımdır.

Malzemeler:

Tüm malzemeler karıştırılır ve saça masaj yapılarak uygulandıktan sonra 1 saat bekletilir. Daha sonra saçlar ılık su ile durulanır. Etkili sonuç almak için haftada bir kez düzenli olarak uygulanmalıdır.

Kepeği Önlemek İçin Lavanta Yağı Saç Maskesi

Limon suyu, kepek önleyici özellikleriyle bilinir. Lavanta yağı ile birlikte kullanıldığında ise hassas saç derisini yatıştırır ve kepek oluşumunu önler.

Malzemeler:

Reklam

Karışım hazırlanmadan önce zeytinyağı hafif ısıtılır. Ardından lavanta yağı ve limon suyu ile karıştırılır. Hazırlanan karışım yaklaşık 5-10 dakika boyunca masaj yapılarak saç derisine uygulanır. Bir saat kadar bekletildikten sonra kepek önleyici bir şampuan ile yıkanarak temizlenir.

Zeytinyağı ve Badem Yağı Karşılaştırması

İpeksi, Pürüzsüz Saçlar için Hindistan Cevizi Yağı, Lavanta Yağı ve Biberiye Yağı

Hindistan cevizi yağı, yüksek yağ asidi içeriği sayesinde saç derisini ve saçı besler, nemlendirir. Biberiye yağı ise saç gelişimini destekleyen ve saç derisindeki dolaşımı iyileştiren doğal bir saç kremi görevi görür. Ayrıca kepek oluşumunu ve saç derisindeki kaşıntıyı önlemeye yardımcı olur.

Malzemeler:

Hindistan cevizi yağı oda sıcaklığında iken diğer yağlar ile karıştırılır. Karışım, hafif nemli saça ya da çok hafif ıslatılmış saça bir fırça yardımıyla eşit bir şekilde uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu