Reklam
Uçucu Yağlar

Hint Sümbülü Yağı Nasıl Kullanılır? Hint Sümbülü Yağı Faydaları Nelerdir?

Reklam

Hint sümbülü yağı, uykusuzluk, stres, sindirim sorunları, zayıf bağışıklık sistemi ve enfeksiyonları doğal olarak tedavi etmek için bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Ayrıca uyku bozukluğu ve depresyon, kronik yorgunluk sendromu dahil birçok sağlık sorununun tedavisi için önerilmektedir.

Zencefil Meyan Kökü Bitki Çayı (Soğuk Algınlığı ve Göğüs Tıkanıklığı Çayı) Tarifi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Geleneksel şifacılar, bu yağın sağlık sorunlarının giderilmesi için güvenle ve etkili şekilde kullanılabileceğini belirtmektedir. Hint sümbülü yağı, uzun yıllardır en değerli yağlardan biri olarak kabul edilmektedir. Hindistan’dan Avrupa’ya kadar geniş bir bölgede parfüm ve doğal ilaç olarak ya da dini ayinlerde kullanılmıştır.

Reklam

Hint Sümbülü Yağı Nedir?

Hint sümbülü yağı ya da nardin olarak adlandırılan Spikenard çiçekli bir bitki olarak tanınmaktadır. Nepal, Çin ve Hindistan’da Himalaya Dağları’nda yaklaşık 3000 km yüksekte yetişmektedir. Bitkinin boyu yaklaşık bir metre olmakta ve pembe renkli çan şeklinde çiçekleri bulunmaktadır.

Hint sümbülü, kökten çıkan çok sayıda sivri ve kıllı uçlara sahip olması ile diğerlerinden ayırt edilmekte ve Araplar tarafından buna “Hint dikeni” adı verilmektedir. Bitkinin rizom adı verilen gövdeleri ezilerek ve damıtılarak amber rengi, yoğun aromalı bir uçucu yağ elde edilmektedir. Yosun kokusuna benzer, ağır, tatlı, odunsu ve baharatlı bir kokusu bulunmaktadır. Yağ, tütsü, sardunya, lavanta, güve otu ve mür yağları ile iyi uyum sağlamaktadır.

Hint sümbülü yağı, bu bitkiden elde edilen reçinenin buharla damıtılması yoluyla elde edilmektedir. Araştırmalara göre, Spikenard bitkisinin köklerinden elde edilen bu yağ, mantar hastalığını azaltmakta, mikrop ve bakterileri önlemektedir. Bitkinin toz haline getirilen sapının kullanımı da kısırlığa ve adet düzenine iyi gelmektedir. Ayrıca bu bitki, rahmin temizlenmesinde de oldukça etkilidir.

Hint Sümbülü Yağı Faydaları Nelerdir?

Spikenard bitkisinin gövde ve kökleri, geleneksel tıpta stres önleyici olarak kullanılmaktadır. İncil’de bahsedilen bu bitki, İbranice “ışık” anlamına gelmektedir. Bitkinin kullanımı, Mısırlıların yağını lüks bulduğu ve Romalıların parfüm yaparken kullandığı farklı zamanlara dayanmaktadır. Hatta İlyada (Homeros) isimli epik şiirde, parfüm olarak kullanıldığına atıfta bulunulmuştur. Hint sümbülü, özellikle şekerli ve baharatlı bir içeceğin tatlandırıcısı olarak ve Orta Çağ Avrupa mutfağında yiyecekleri baharatlı yapmak amacıyla kullanılmıştır. Bu şekilde uzun yıllardır kullanılan bu bitki ve yağı birçok faydası ile öne çıkmaktadır.

Reklam

Bakteri ve Mantarlarla Savaşır

Hint sümbülü yağı, cilt ve vücutta bulunan bakterilerin üremesini durdurmaktadır. Hint sümbülü yağının içeriğinde, deride bulunan bakterileri öldürmek ve yaraları iyileştirmek için gerekli olan özellikler bulunmaktadır. Aynı zamanda, böbrekler, idrar kesesi ve üreme organlarında oluşan bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmektedir. Ayak tırnağı mantarı, tetanos, kolera ve gıda zehirlenmesi gibi hastalıklar için de faydalı olduğu bilinmektedir.

Kaliforniya Batı Bölgesel Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir araştırma, 96 uçucu yağın bakteri türlerine etkisini incelemiştir. {1*} Bunun sonucunda, Hint sümbülü yağının cilt sağlığını desteklediği, mantar enfeksiyonlarına bağlı rahatsızlıkları iyileştirdiği ve kaşıntıyı hafifleterek ciltte bulunan lekeleri giderdiği bulunmuştur.

İltihabı Giderir

Spikenard yağı, vücutta bulunan iltihaplarla savaşma yeteneği nedeniyle son derece faydalıdır. Sinir, sindirim ve solunum sistemini olumsuz etkileyen iltihapların azalmasına yardımcı olmaktadır. Güney Kore Tıp Okulu’nda yapılan 2010 tarihli bir çalışma, bu yağın, pankreas iltihaplarını ve akciğer hastalıklarının şiddetini azalttığını, bakteri karşıtı bir özellik sergilediğini kanıtlamıştır. {2*}

Zihni ve Bedeni Rahatlatır

Hint sümbülü yağı, cilt ve zihin için rahatlatıcı ve yatıştırıcı bir yağ olarak tanınmaktadır. Sakinleştirici olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda, zihni öfke ve saldırganlıktan arındırmaktadır. Depresyon ve huzursuzluk duygularını yatıştırmak ya da stresi azaltmak için de kullanılabilmektedir. Japonya’da yapılan bir araştırma, yağın yatıştırıcı etkilerini kanıtlamaktadır. {3*} Ayrıca başka uçucu yağlar (sandal ağacı gibi) ile Hint sümbülü yağı karıştırıldığında, çok daha fazla sakinleştirme sağladığı bu çalışma ile ortaya konmuştur. Araştırmalara göre, zihinsel ya da davranış bozukluğu olan hastalar bu yağ ile çok daha uzun süre uyuyabilmektedir.

Sarı Kantaron Kullanım Alanları: Depresyon, PMS ve Menopoz Belirtilerini Rahatlatmak Tıkla ve Öğren

Bağışıklık Sistemini Uyarır

Hint sümbülü yağı, bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak tanınmaktadır. Çünkü vücudu sakinleştirerek düzgün çalışmasına izin vermektedir. Ayrıca, doğal ilaç işlevi ile kan basıncını düşürmektedir. Artan kan basıncı, atardamar ve diğer kan damarları üzerinde basıncın yükseldiği, damarların duvarlarının bozularak kalp üzerinde ekstra stres uyguladığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bu durum, yüksek tansiyon, felç, kalp krizi ve diyabet hastalıklarına neden olmaktadır.

Reklam

Hint sümbülü yağını kullanmak, damarları genişlettiği ve antioksidan özellikleri ile stresi azalttığı için yüksek tansiyona doğal bir çare olarak görülmektedir. Bunun dışında birçok hastalığı tedavi etmekte ve iltihapları da gidermektedir. Hindistan’da 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre, bitkinin sapının kanser ve erken yaşlanmayı engellediği, vücutta meydana gelecek hasarları tespit ettiği görülmüştür. {4*} Yüksek antioksidan içerdiği için iltihapları engelleyerek sistem ve organların düzgün çalışmasına da destek olmaktadır.

Bağışıklık Güçlendiren Vitaminler, Mineraller, Besinler, Çaylar, Çorbalar ve Takviyeler Öğrenmek İçin Tıklayın

Saçın Hızlı Uzamasına Yardımcı Olur

Hint sümbülü yağı, saçın hızlı uzamasına, doğal rengini korumasına ve beyazların oluşma süresinin azalmasına yardımcı olmaktadır. 2011 tarihinde yayınlanan bir araştırma, bu yağın saçlara etkisini incelemiştir. {5*} Araştırmanın sonucunda, yağın saçları olumlu yönde etkilediği, güçlendirdiği, uzattığı ve dökülmeyi azalttığı kanıtlanmıştır. Testlerin sonuçları incelenerek, yağ kullanımının saçın normalde uzadığından yüzde 30 daha fazla uzama sağladığı bulunmuş ve saç dökülmesinden şikayetçi kişilere önerilmiştir.

Uykusuzluğu Giderir

İnsanlar için bazı zamanlarda uykusuzluk yaşamak normal görülmektedir. Ancak bazı kişiler uzun süreli (kronik) uykusuzluk yaşamaktadır. Uykusuzluğun çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Stres ve kaygı durumları, şeker hastalığı, hazımsızlık, ağrılar, alkol kullanımı, fiziksel hareketsizlik, hormon değişiklikleri, uyku apnesi ya da huzursuz bacak sendromu gibi rahatsızlıklar uykusuzluğa sebep olmaktadır.

Hint sümbülü yağı, doğal bir uyku ilacı olarak kullanılabilmektedir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri ile huzursuzluk ve endişe duyma gibi olumsuz duygularla savaşmaktadır. Ayrıca, sindirim sistemini iyileştirdiği için hazımsızlık ve mide sorunlarınıza iyi gelmektedir. 2015 yılında yapılan bir araştırma, bu yağ ile yapılan aromaterapilerin uykuya yardımcı olduğunu göstermektedir. {6*}

Kabızlığı Giderir

Bitkinin sindirime faydaları konusunda yapılan çalışmalar sınırlıdır ancak doğal bir müshil ilacı olarak bu yağın kullanılabileceği belirtilmektedir. Yağın rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri bulunmaktadır. Bu etkileri ile atıkların kolonlardan dışkı şeklinde vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Rahim ve Yumurtalıkları Korur

Hint sümbülü yağı, rahim ve yumurtalıkları temizlemek için gerekli olan hormonların salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Bu yağ, üreme sağlığı için geleneksel tıp tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır. Adet gecikmesini tedavi etmek, rahmi temizlemek ve ağrılı âdet kanamasını tedavi ederek iltihapları azaltmak için önerilen bir yağ olarak tanınmaktadır. Adet döngüsünün düzeni ve PMS krampları için oldukça önemlidir. Ayrıca şişkinlik önleyici ve iktidarsızlık için afrodizyak olarak kullanılmaktadır.

Hint Sümbülü Yağı Nasıl Kullanılır?

En yaygın kullanım alanı temizlik olan bu yağ, aromaterapide ya da doğrudan cilde uygulanarak da kullanılabilmektedir. Spikenard bitkisinin yağını, aktarlarda ve sağlık ürünleri satan internet sitelerinde bulmak oldukça kolaydır. Tavsiye edilen kullanım miktarları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Aromaterapi için 5 damla Hint Sümbülü yağı kullanmak ya da doğrudan şişeden koklamak önerilir.
  • Zihni sakinleştirmek ve vücudu rahatlatmak için 2 damla yağ koklamak ya da 5 damla ile sprey yapmak önerilir.
  • Masaj yağı yapmak için 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ (badem, jojoba ya da hindistancevizi yağı) ve 5 damla spikenard esans yağı ekleyin. Bu karışım, adet krampları, ağrı hissi olan kaslar ve uykusuzluk için oldukça etkilidir.
  • Sakinleştirici bir banyo için ılık suya 4 damla yağ eklemek, zihni rahatlatmakta ve uykuyu getirmektedir.
  • Solunum problemlerini gidermek için eşit miktarda taşıcıyı yağı ve Hint sümbülü yağını karıştırmak, ardından göğse sürmek önerilmektedir.
  • Tansiyonu düşürmek ya da kalp çarpıntısı tedavisi için ayaklara 2 damla Hint Sümbülü yağı ile masaj yapmak ya da ılık bir ayak banyosu yapmak önerilir.
  • Yara tedavisi için günde iki kez 1 damla Hint Sümbülü yağını yara ve kesiğe sürmek gereklidir.
  • Saç uzaması için 10 damla esans yağını saç kremine eklemek gereklidir.
  • Eğer yağı dahili olarak ağızdan tüketecekseniz kaliteli yağ seçmeniz oldukça önemlidir.
  • Doğrudan cilde uygulamak güvenlidir ama isteğe bağlı olarak taşıyıcı bir yağ ile karıştırılabilir.

Hint Sümbülü Çayı Nasıl Yapılır?

Çok güzel yıkanmış bir avuç bitki kökünü kaynar suya ekleyin ve 5 dakikadan daha uzun süre demleyin. Ardından süzün ve sıcak ya da soğuk olarak tüketin. 4 gün arayla çay hazırlamak önerilmektedir. Çünkü bu şekilde en yüksek faydayı sağlamak mümkündür. Çayı buzdolabında saklamanız gerekmektedir. Ayrıca bu çay, iltihap önleyici, bakteri, enfeksiyon ve mantar karşıtı etkilerinin yanında kan basıncını düşürme, zihin rahatlatma ve bağışıklık sisteminizi güçlendirme konusunda yardımcı olmaktadır. {7*}

Hint Sümbülü Yağı Zararları Nelerdir?

Hint sümbülü yağını, doğrudan cilde uygulamak ve aromatik olarak kullanmak güvenlidir. Ancak dahili olarak kullanırken saf, yüksek kaliteli ve organik ürünler kullandığınızdan emin olmanız gereklidir. Sıkıntı ve stres yaşayan kişilerle yapılan bir çalışmaya göre, bu yağı kullanmanın bilinen bir riski bulunmamaktadır. Tahriş ya da hassasiyet yaratmadığı, herhangi bir tıbbi durumun sakınca oluşturmadığı belirtilmektedir.

Yine de bu yağı hamilelik ve emzirme döneminde kullanmamak gerektiği bilinmektedir. Ayrıca düzenli olarak bu yağı kullanacaksanız, cildinizde alerji yapıp yapmadığını kontrol ederek kullanmanız ve hassas bölgelerden uzak tutmanız oldukça önemlidir.

Kaynaklar

{1*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12380738/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19940795/

{3*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18404340/

{4*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22682272/

{5*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3113354/

{6*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25798643/

{7*} https://www.fons.org/Resources/Documents/Project%20Reports/The-Effectiveness-of-Spikenard-Essential-Oil-in-the-Management-of-Agitation-and-Distress-in-End-of-Life-Care.pdf

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu