Reklam
Beslenme

Greyfurt Çekirdeğinin İnanılmaz Faydaları

Reklam

Çoğu insan greyfurt yerken, greyfurtun çekirdeğini çıkarıp atar. Ancak sanılanın aksine greyfurt çekirdeği çıkarıp atılamayacak kadar faydalıdır.

Greyfurt selülitleri azaltır, kilo vermeyi hızlandırır ve bağışıklığı güçlendirir. Greyfurt çekirdeğinin özü ise greyfurttan daha farklı yararlara sahiptir. Ancak sağlık açısından faydası greyfurt esansiyel yağının faydalarına önemli ölçüde benzemektedir.

Reklam
Aristo Diyeti İle 13 Günde 5 Kilo Verin! Aristo Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır? Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Alternatif tıp hekimleri greyfurt çekirdeği özünün, antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahip olduğunu söylemektedirler. Hekimler greyfurt çekirdek özünün kulak ağrısı, boğaz enfeksiyonu ve ishal için kullanılmasını tavsiye etmektedirler.

Greyfurt çekirdeği ekstresinin kullanımı, yapılan çalışmaların ve araştırmaların yeterli olmamasından dolayı oldukça tartışmalıdır. Asıl tartışma ticari kaygı ile üretilen bazı greyfurt çekirdeği ekstrelerinin, benzetonyum klorür ve triklosan gibi zararlı maddeler içermesinden kaynaklanmaktadır. {1*}

Greyfurt çekirdeği özütü satan markalar arasında kalite anlamında farklılıklar görülebilir. Greyfurt çekirdeği özütü alacaksanız ürünü alacağınız firmanın güvenilirliğine dikkat etmelisiniz. Aynı zaman da ürünün içerik listesini okumalı içerisinde zararlı maddeler bulunmuyorsa ürünü satın almalısınız.

Bilimsel çalışmalar, saf greyfurt çekirdeği ekstresinin her türlü bulaşıcı mikropları öldürebildiğini ve hatta kandida ve atlet ayağı gibi yaygın sağlık sorunlarıyla mücadele etmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Reklam

Greyfurt Çekirdeği Özünün 6 Önemli Faydası

Greyfurt çekirdeği özünün birçok faydası bulunmaktadır. En önemli 6 faydası ise şunlardır:

Greyfurt Çekirdeği Özütü Candida ile Savaşır

Halk arasında “candida” olarak adlandırılan kandidiyaz hastalığı, vücudun çeşitli bölgelerini etkileyen bir mantar enfeksiyonudur. Candida her yaştan kadın ve erkeği etkileyebilmektedir. Hastalık vücutta en fazla ağızda, kulakta, burunda, tırnaklarda, gastrointestinal sistemde ve vajinada görülür.

Greyfurt çekirdeği özütü candida hastalığının tedavisi için kullanılabilir. 2001 yılında Polonya’da yayınlanan bir araştırma raporunda %33’lük greyfurt özütünün, kandida semptomu olan hastalardan alınan suşlara karşı güçlü mantar önleyici etki gösterdiğinden bahsedilmiştir. {2*}

Greyfurt çekirdek özü içerisinde bulunan bileşenler, mantar oluşumunu engeller ve vücutta yer alan maya hücrelerini öldürerek kandida hastalığıyla savaşır.

Vajinal Mantar Enfeksiyonundan (Vajinit) Nasıl Kurtulursunuz? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Antibiyotiğe Karşı Dirençli Olan İdrar Yolu Enfeksiyonlarıyla Savaşır

2005 yılında Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir vaka çalışması, greyfurt tohumlarının antibiyotiğe dirençli idrar yolu enfeksiyonlarını öldürmede oldukça etkili olduğunu göstermektedir.

Reklam

Çalışma esnasında araştırmacılar, iki hafta boyunca ağızdan greyfurt çekirdeği (Citrus paradisi) verilerek tedavi edilen birkaç hastayı incelemişlerdir. Hastalara, her sekiz saatte bir beş ila altı greyfurt çekirdeği verilmiştir.

İki hafta içinde, tüm hastalar tedaviye tatmin edici yanıtlar vermiştir. Çalışmalara katılmış olan bir hastanın, üç farklı antibiyotiğe dirençli bakteriye sahip olduğu ancak greyfurt çekirdeği tedavisi gördükten sonra antibiyotik direnç paterninin tersine döndüğü kayıtlara geçmiştir.

Küçük bir grupla yapılmış olmasına rağmen, elde edilen veriler kurutulmuş ve taze greyfurt tohumlarının antibakteriyel etkisini kanıtlamaktadır.

Bu da greyfurt çekirdeğinin antibakteriyel ilaçlarla birlikte kullanılabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda yapılan çalışmalar, greyfurt çekirdeğinin idrar yolu enfeksiyonlarına karşı evde rahatlıkla kullanılabilecek pratik bir tedavi yöntemi olduğunu da göstermektedir.

Greyfurt Çekirdeği Özütü Mantar Enfeksiyonlarının Tedavi Edilmesini Sağlar

Histoplazmoz,  kuş ve yarasa dışkılarında bulunan bir mantar olan Histoplasma capsulatum’un neden olduğu tüberkülozla karıştırılan bir mantar enfeksiyonudur.

Histoplazmoz çoğu zaman sporlar havaya uçtuğunda (genellikle temizleme veya yıkım projeleri sırasında) ya da kirli bölgelerde bulaşır. Histoplazmoza yakalanan kişilerin çoğu herhangi bir belirti göstermez ve çoğu zaman enfekte olduklarını bile bilmezler. Ancak nadiren de olsa bazı kişilerde yaklaşık 10 gün süren grip benzeri semptomlar gelişebilir.

Zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler için, kronik hastalıklara sahip olan kişiler için ve bebekler için histoplazmoz ciddi bir sağlık sorunu olabilir. ABD’de her yıl yaklaşık 500.000 kişi H. capsulatum’a yakalanmaktadır.

Bu mantar enfeksiyonu için önerilen tedavi yöntemlerinden biri de greyfurt çekirdeği özütüdür. Bu hastalığın tedavisi için günde 3 kez 100 miligram (kapsül) greyfurt çekirdeği ekstresi tüketilmeli ya da kişi içeceği suyun içine 5 ya da 10 damla greyfurt çekirdeği ekstresi karıştırmalıdır.

Greyfurt çekirdeği özütü antibakteriyel, antifungal ve antiviral özellikleri nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Greyfurt çekirdeği özütü bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğundan dolayı uzmanlar tarafından mantar enfeksiyonları için tavsiye edilmektedir.

Sporcularda Görülen Ayak Tırnak Mantarının Tedavisinde Kullanılır

Sporcu ayağı, genellikle ayak parmaklarının arasında meydana gelen ve mantar oluşumundan dolayı ortaya çıkan bir deri hastalığıdır.  Sporcu ayağı hastalığını tedavi etmek için günde 2 ya da 3 kez sorunlu bölgeye greyfurt çekirdeği özütü uygulanmalıdır. Greyfurt çekirdeği özütü, sporcu ayağı rahatsızlığında ortaya çıkan kaşıntı, yanma ve genel rahatsızlık hissini kısa sürede yok edecektir. {4*}

Ayrıca greyfurt çekirdeği özü çay ağacı yağı ile birlikte mantarlı tırnakların tedavisi için kullanılabilir. Tırnak mantarının tedavisi için kullanıldığında iyileşme gözlemlenene kadar hazırlanan özüt, günde iki kez mantarlı tırnaklara uygulanmalıdır.

Greyfurt Çekirdeği Özütü Egzamadan Kaynaklanan Sindirim Bozukluklarını Tedavi Eder

Egzama, genellikle beslenme düzeninden ve sindirim sorunlarından dolayı ortaya çıkmaktadır. Araştırmacılar, sindirim sisteminde bağırsak disbiyozu, mikrobiyal dengesizlik ve uyumsuzluk olan atopik egzama hastalarında greyfurt çekirdeği ekstresinin etkinliğini araştırmışlardır.

Çalışmaya katılan tüm hastaların yüzlerinde, uzuvlarında ve gövdelerinin üzerinde kanama lezyonları dahil olmak üzere şiddetli atopik egzama belirtileri gözlemlenmiştir. Ayrıca 25 hastanın 14’ünde aralıklı ishal, kabızlık, gaz, bağırsak problemleri, şişkinlik ve karın rahatsızlıkları gözlemlenmiştir.

Çalışmaya katılan hastalara araştırmacılar, günde iki kez iki damla yüzde 0,5 sıvı konsantre greyfurt çekirdeği ekstresi ya da günde üç kez 150 miligram kapsüllenmiş greyfurt çekirdeği ekstresi vermişlerdir. Bir ay sonra, kapsül alan tüm hastalar gaz sorunlarında ve gece istirahatlerinde önemli iyileşmeler yaşamışlardır. Sıvı konsantre şekilde greyfurt çekirdek özütünü tüketen hastaların yüzde 20’sinin, sindirim problemlerinde önemli iyileşmeler gösterdiği, rapor edilen bilgiler arasındadır.

Hazırlanan ekstraktın çoğunlukla Candida , Geotrichum sp. ve hemolitik E. Coli’ye karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir. Tüm çalışma boyunca hastalar üzerinde herhangi bir yan etki görülmemiştir. {5*}

Bağırsak Tedavisi İçin Tıklayın.

Greyfurt Çekirdeği Özütü Antimikrobiyal Etkiye Sahiptir

Greyfurt çekirdeği ekstresi, oral yolla takviye edildiğinde maya enfeksiyonları da dahil olmak üzere çeşitli bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarının tedavisi için oldukça etkilidir. {6*}

Ancak greyfurt çekirdeği özünün yutulmasını gerektirmeyen farklı kullanım şekilleri de vardır. Greyfurt çekirdeği özütü, antimikrobiyal aktivitelerinden dolayı boğaz spreylerinde, burun spreylerinde, kulak damlalarında, ağız yıkama sularında, diş macunlarında, duş jellerinde, yara dezenfektan spreylerinde ve diğer kişisel bakım ürünlerinde yaygın olarak bulunmaktadır.

Birçok şirket, doğal olmayan sentetik koruyucular kullanmak yerine, istenmeyen bakterileri öldürmek için greyfurt çekirdeği ekstresini kullanmaktadır.

Greyfurt çekirdeği ekstresinin diğer antimikrobiyal kullanım alanları ise şunlardır:

 • Çamaşırlar yıkanırken mantarları ve bakterileri öldürmek için son durulamaya 10 ila 15 damla eklenilebilir.
 • Halı temizleyicilerine patojenik organizmaları öldürmek için eklenebilir
 • Ameliyathanelerin sterilize edilmesi ve dezenfekte edilmesi için kullanılabilir.
 • Nebulizatörlerde kullanılabilir. Solunum yolu enfeksiyonlarının kontrolü için bir ons tuzlu suya bir damla greyfurt çekirdeği özütü
 • Nemlendiricilerde yosun oluşumunu önlemek için kullanılabilir. Galon suya üç ila dört damla greyfurt çekirdeği özütü
 • Şu anda piyasada bulunan çoğu kimyasal koruyucudan daha iyi bir koruyucudur. Bu nedenle koruyucu olarak kullanılabilir.
 • Yüzeyleri dezenfekte etmek için kullanılabilir. Bir sprey şişesinde suyla karıştırıldığında, kesme tahtalarıgibi mutfak araç gereçlerinin sterilize edilmesinde kullanılabilir. Bunun yanı sıra banyo yüzeylerini dezenfekte etmek içinde oldukça iyi bir seçimdir.
 • Jakuzilerde ve yüzme havuzlarında kullanılabilir. Yüksek düzeyde klor ihtiyacını azaltmak için greyfurt çekirdeği özütü kullanılmaktadır.
 • Çiftçiler, bulaşıcı hastalıkların insidansını azaltmak için greyfurt çekirdeği özütünü hayvan yemlerinde ve suda kullanır.

Greyfurt Çekirdeği Özütünün Bitkisel Kökeni ve Besin Değerleri

Greyfurt çekirdeği ekstresi, bir greyfurtun tohumlarından, posasından ve beyaz zarlarından elde edilir. Greyfurt (Citrus paradisi) tohumları, greyfurt ağacından elde edilen greyfurtlardan alınmaktadır. Bu, narenciye ağacı Rutaceae familyasından gelir ve yenilebilir meyve üretmektedir.

Greyfurt çekirdeği ekstresi, greyfurt çekirdeğinin ve posasının oldukça asidik bir sıvıya karıştırılmasıyla yapılır. Bazı işlemlerden sonra karışım, güçlü, acı bir tada sahip sarı, kalın bir sıvıya dönüşür. Daha sonra acılığını ve asiditesini azaltmak için hazırlanan karışım bitkisel gliserin ile birleştirilir.

Greyfurt çekirdeğinde bulunan, bulaşıcı mikropları ve bakterileri yok etme yeteneğinden sorumlu olan ana biyolojik bileşikler, limonoidler ve naringenin olarak bilinen polifenollerdir. {7*}

Greyfurtun çekirdeklerini, posasını ve beyaz zarlarını yiyerek de greyfurt çekirdeği özütünden aldığınız vitaminleri alabilirsiniz. Greyfurt suyunun faydaları, çekirdekleri ve zarlarıyla birlikte ve taze şekilde tüketilmesiyle artar.

C Vitamini Ne İşe Yarar? C Vitamini Nelerde Var? Kaynak

Greyfurt Çekirdeği Özünün Tarihi ve Greyfurt Çekirdeği Özü Hakkında İlginç Gerçekler

Greyfurt çekirdiği özütünün ne zaman keşfedildiğine ve tarih boyunca nasıl kullanıldığına dair detayları aşağıda bulabilirsiniz.

 • Greyfurt çekirdeği özütü 1972’de Amerikalı bir immünolog olan Jacob Harich tarafından keşfedilmiştir.
 • Greyfurt subtropikal bir narenciye ağacıdır. Başlangıçta Barbados’un yasak meyvesi olarak adlandırılmıştır.
 • Greyfurt ilk olarak 1750’de Reverend Griffith Hughes tarafından Barbados’tan çeşitli örnekler alınarak incelenmiştir.
 • Avrupa’daki çiftçiler, salmonella ve coli bakterilerinin neden olduğu enfeksiyonları önlemek için balık ve kümes hayvanlarının yemlerinde greyfurt çekirdeği özünün toz formunu kullanmaktadırlar.
 • Greyfurt çekirdeği özü, doğal antimikrobiyal yetenekleri nedeniyle kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.
 • Seyreltilmiş greyfurt çekirdeği ekstresi boğaz gargarası için, akneli cildin temizlenmesi için ve yüzeylerin dezenfekte edilmesi için kullanılmaktadır.
 • Greyfurt çekirdeği özünü üzüm çekirdeği özüyle benzerlikleri nedeniyle karıştırmamalısınız. Greyfurt çekirdeği özü greyfurttan üzüm çekirdeği özü ise üzümden elde edilmektedir.

Greyfurt Çekirdeği Özü Nasıl Seçilir ve Nasıl Kullanılır?

Greyfurt çekirdeği ekstresinin, sıvı konsantre, kapsül ve tablet formları bulunmaktadır. Bu formlardan herhangi birini, yerel sağlık mağazalarında ya da internet üzerindeki sitelerde kolayca bulabilirsiniz.

Bir greyfurt çekirdeği özütü alacaksanız eğer ürünün içerik kısmını dikkatlice okumalısınız. Metilparaben, benzetonyum klorür ve triklosan gibi sağlığa zararlı, sentetik kimyasallar içeren bir greyfurt çekirdeği ekstresini kesinlikle satın almamalısınız.

Uzmanlar tarafından tavsiye edilen yalnızca greyfurt çekirdeği özü ve bitkisel gliserin içeren formülleridir.

Günde ne kadar kullanmanız gerektiğiyle ilgili kesin ve net bir bilgi elde etmek için muhakkak bir uzmana danışmalısınız. Genel anlamda uzmanlar tarafından tavsiye edilen sıvı dozun günde 1 ya da 3 kez bir bardak suya 10 ya da 12 damla karıştırılarak tüketilmesidir. Kuru greyfurt çekirdeği ekstresi içeren kapsüller ve tabletler için ise uzmanlar, genel anlamda günde 1 ya da 3 kez 100 ile 200 miligram arası tüketilmesini tavsiye etmektedirler.

Greyfurt çekirdeği ekstresi, uzun süre tüketildiğinde bağırsaktaki iyi bakterileri yok edebilir. 3 günden daha uzun süre kullanmayı planlıyorsanız greyfurt çekirdeği özütünü almadan birkaç saat önce muhakkak probiyotik takviyesi almalısınız.

Ayrıca greyfurt çekirdeği özü daima ısıdan ve doğrudan gelen ışıktan uzak tutulmalıdır. Ek olarak eğer greyfurt çekirdek özünü almaktan ve tüketmekten çekiniyorsanız taze greyfurt suyu yapabilirsiniz. Bu sayede greyfurtun tohumlarını ve zarlarını içeceğin içerisine dahil ederek gerekli vitaminleri alabilirsiniz. Ya da greyfurtun beyaz zarlarını besini tüketirken yiyebilirsiniz. Bu da sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Greyfurt Çekirdeği Ekstresinin Olası Yan Etkileri

Greyfurt çekirdeği ekstresini kullanmayı düşünüyorsanız ve aşağıdaki durumlardan birine ya da birkaçına sahipseniz muhakkak doktorunuza danışmalı ve onayını alırsanız kullanmaya başlamalısınız.

 • Kullanacağınız süre içerisinde başka ilaçlar kullanacaksanız (özellikle kan sulandırıcılar veya organ nakli sonrası kullanılan ilaçlar alıyorsanız)
 • Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa (reçeteli veya reçetesiz veya diyet takviyeleri)
 • Bu ilacı kullanacağınız süre içerisinde hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız
 • Emzirme dönemindeyseniz
 • Yüksek tansiyon ya da kalp/damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarınız varsa

Ekstrakt asla gözünüze temas etmemeli. Ağızda, kulakta, burunda ve cildin hassas bölgelerinde yoğun şekilde kullanılmamalıdır. Yoğun şekilde ciltte kullanılırsa tahrişe neden olabilir.

Greyfurt çekirdeği ekstresini tükettikten sonra ciddi bir alerjik reaksiyonla karşı karşıya gelirseniz hemen bir doktora görünmelisiniz

Alerjik reaksiyon belirtileri genel anlamda şunlardır:

 • Yüzde veya ellerde şişme
 • Ağızda ve boğazda şişme ya da karıncalanma
 • Göğüste sıkışma
 • Nefes almada güçlük
 • Kurdeşen
 • Kızarıklık

Yukarıdaki belirtilerden biriyle ya da birkaçıyla karşılaşırsanız muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Greyfurt çekirdeği ekstresi tavsiye edildiği şekilde kullanıldığında hastalarda herhangi bir yan etki gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte nadiren de olsa kişilerde mide bulantısı, kusma, dilin ağrıması veya şişmesi, ağız ağrısı, boğaz ağrısı ve mide yanması görülebilir. Herhangi bir olumsuz yan etki ile karşılaşırsa kişilerin kullanmayı bırakması tavsiye edilmektedir. {8*}

Kaynaklar

{1*} pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17867553/
{2*} pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16886437/
{3*} pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15865506/
{4*} completeherbalguide.com/2012/06/cure-athletes-foot-naturally.html
{5*} orthomolecular.org/library/jom/1990/pdf/1990-v05n03-p155.pdf
{6*} webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-946/grapefruit
{7*} universityhealthnews.com/daily/nutrition/grapefruit-seed-extract-uses-and-benefits/
{8} allinahealth.org/ccs/doc/alternative_medicine/48/10483.htm

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu