Reklam
Sağlık

Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı Kullanımı

Reklam

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş ağrılarının, çürüklerden diş eti iltihaplarına kadar birçok sebebi vardır. Bunlara karşı zamanında önlem almak oldukça önemlidir. Buna rağmen dişiniz aniden ağrımaya başladığında kendinizi acil çözüm arayışları içerisinde bulabilirsiniz. Bu durumda karanfil yağı işinize çok yarayacaktır.

Karanfil yağı, diş ağrısının hızlıca yatışmasını sağlar. Bu etkisi, diş ağrınızın sebebine inmeden, size geçici bir çözüm sunar. Ancak yine de o dayanılmaz ağrıdan bir süreliğine de olsa kurtulmuş olursunuz. Peki,  karanfil yağı nasıl kullanılır? Karanfil yağını yutmak güvenli midir? Karanfil yağı bulamıyorsak ne yapabiliriz? Gelin bir an önce diş ağrısından kurtulmanız için bu soruları birlikte cevaplayalım.

Reklam
Karanfilin Sağlığa Faydaları Nelerdir❓Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Diş Ağrısı İçin Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağının, diş ağrısında nasıl kullanıldığından önce, ağrıya nasıl etki ettiğini bilmekte fayda vardır. Karanfil yağı, ağrının altında yatan sorunları çözemez. Bunun yerine, ağrıyı anında keserek size geçici bir rahatlama sağlar. Diş ağrılarına acil bir çözüm için karanfil yağı kullanmanın birkaç basit yolu vardır:

  • Karanfil yağına batırılmış küçük bir pamuğu ağrıyan dişin üzerinde tutmak en pratik yoludur. Pamuğu çenenizin arasına sıkıştırabilirsiniz. Gerekirse yeni bir karanfil yağlı pamukla değiştirebilirsiniz.
  • Karanfil yağına karşı hassas olabilirsiniz. Bu durumda karanfil yağını zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı ile seyreltmeniz daha iyi olacaktır. Ayrıca Hindistan cevizi yağı, diş çürümesine neden olan bir bakteriye karşı da etkili bir yağdır. [2*]
  • Ağzınızın genel sağlığını korumak için diğer yağlarla düzenli gargara yapıyor olabilirsiniz. Bu rutine bir damla da karanfil yağı eklemek diş ağrısına iyi gelecektir.  Çok şiddetli olmayan diş ağrılarında veya karanfil yağını doğrudan kullanma konusunda emin olmadığınız durumlarda bu şekilde uygulayabilirsiniz. Böylece genel ağız rutininizi yaparken diş ağrınızı da geçirebilirsiniz.
  • Ağrı diş etlerinizi de etkiliyor olabilir. Bu durumda küçük bir pamuğu karanfil yağına batırıp, ağrılı diş etine uygulayabilirsiniz.
  • Eğer karanfil yağınız yoksa doğrudan karanfil kullanabilirsiniz. Yağına göre biraz daha az olmakla birlikte karanfil de diş ağrılarında etkilidir. Tek bir karanfil tanesi alın ve dişlerinizin arasında ağrıyan bölgede tutun. Ağrınız tamamen geçene kadar orada bekletebilirsiniz. Ayrıca karanfil yutmanın hiçbir sakıncası yoktur.
  • Karanfil ve karanfil yağı yerine, seyreltilmiş karanfil yağı veya karanfil tozu kullanmak diş ağrısını hızlıca geçirmede yetersiz kalacaktır.
Karanfil Yağı Ne İşe Yarar? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Karanfil Yağı Diş Ağrısını Nasıl Azaltır?

Karanfildeki ana bileşenlerinden biri öjenoldür. Karanfil yağının yanı sıra tarçın ve fesleğende de bulunur. Ayrıca karanfile kendi has kokusunu verir. Öjenol, anestetik özellik göstererek ağrılı bölgenin uyuşmasını sağlamaktadır. Bu nedenle karanfil yağı, diş ağrıları için sıklıkla kullanılır. Bunun dışında, ağız sağlığına zararlı bakterilerle de savaşır.  2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre, karanfil yağının, bazı patojen bakterilere karşı koruma sağlayabilen doğal bir antibakteriyel olduğu tespit edilmiştir. [2*] , [3*] , [4*] 2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre de karanfil yağının diş çürüklerine karşı etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

Ağız sağlığı sorunlarınızın en iyi çözümü için diş hekimine danışmalısınız.

Yine de karanfil yağı ihtiyaç duyduğunuzda diş ağrılarınıza anında ve etkili çözüm sunacaktır. [5*] Karanfil yağını yerel aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz. Üstelik evde karanfil varsa, kendi karanfil yağınızı bile yapabilirsiniz.

Reklam
Diş Beyazlatmak Zararlı Mıdır? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu