Reklam
Beslenme

Ashitaba Bitkisi Nedir? Ashitabanın Faydaları Nelerdir?

Reklam

Ashitaba yeşil yapraklı bir bitkidir. 400 yılı aşkın süredir tıbbi faydaları nedeniyle tüketilmektedir. Ashitaba, kalkon adı verilen çeşitli antioksidanlar da dahil olmak üzere pek çok besin maddesi ile doludur. Bitkiyle ilgili araştırmalar sınırlı olsa da tıpta artrit ve enfeksiyonlardan mide rahatsızlığına, zayıf bağışıklık ve erken yaşlanma belirtilerine kadar bir dizi sağlık sorunuyla mücadele etmek için kullanılmıştır. Günümüzde bu etkileyici bitkiyi toz, kapsül ve çay formlarında bulabilmek mümkündür. Bitkiyi çiğ olarak çorba veya salatalarda da rahatlıkla tüketilebilmektedir.

Ashitaba veya diğer adıyla Angelica keiskei, Japonya’da çeşitli biyoaktif bileşenleri için değer verilen popüler bir botanik ilaçtır. Araştırmacılara göre, Ashitaba antioksidan, anti-inflamatuar, antimikrobiyal, antihiperaktif ve antidiyabetik özelliklere sahiptir. {1*} Bu yapraklı bitki, havuç ailesinin bir üyesidir. Japonya’nın orta kesimlerinde yetişmektedir. Ashitabanın tohumları, kökleri, yaprakları ve gövdesi de dahil olmak üzere tüm parçaları yenilebilmekte ve tıbbi olarak kullanılmaktadır. Ashitaba bitkisi, çay yapmak için kullanılmakta ya da sıklıkla çiğ olarak salatalarda, çorbalarda veya mezelerde tüketilmektedir.

Reklam

Japon halkının Ashitabayı tedavisinde kullandıkları hastalıklar şunlardır:

 • Enfeksiyonlar
 • Göğüste ağrı ve yanma hissi
 • Ateş
 • Nezle
 • Hazımsızlık
 • Gut
 • Artrit

Kabızlık ve Kronik Hazımsızlık Doğal Tedavisi

Rezenenin Faydaları Nelerdir? Detaylı Bilgi Almak İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Ashitabanın Besin Değeri Nedir?

Japonlar ashitabayı ıspanak ve lahana gibi diğer yapraklı yeşillikleri kullandıkları şekilde kullanmışlardır. Yapraklar çiğ olarak yenmiş ve çeşitli tariflere eklenmiştir. Bu bitki zamanla, besin içeriğinin zenginliği nedeniyle diğerlerinden daha büyük bir öneme sahip olmuştur. Böylece bitkinin yapraklarından toz yapmaya başlamışlardır.

100 gram çiğ Ashitaba yaprağı besin değerleri:

Reklam

B Vitamini Nedir? Nelerde Bulunur?

Ashitabanın Faydaları Nelerdir?

Ashitaba, hücreleri serbest radikal hasarından koruyan ve hastalıkları önleyen güçlü antioksidanlar içermektedir. Ashitabada bol miktarda kalkon bulunmaktadır. Kalkonlar, kanser önleyici, iltihap önleyici, mantar önleyici ve antioksidan, antibakteriyel etkileri açısından oldukça değerlidir. Bu antioksidanlar, ashitabanın inflamatuar koşullardan enfeksiyonlara ve erken yaşlanmaya kadar bir dizi sağlık sorununa fayda sağlamasına yardımcı olmaktadır. {2*}

Journal of Dietary Supplements dergisinde yayınlanan ve hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre Ashitaba kullanımı sonrasında, bitkinin trombotik hastalığı riskini önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olduğu keşfedilmiştir. Bitki ayrıca obeziteden şikâyet eden bireylerin metabolik durumunu baskılamaya yardımcı olmaktadır. {3*}

Ashitabanın içerisinde bulunan kalkon bazı enfeksiyonları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research dergisinde yayınlanan 2018 tarihli bir araştırmada, ashitaba özütünün ilaca dirençli tüberkülozu baskıladığı söylenmektedir. Başka bir çalışmada, ashitabadaki kalkon tozunun Salmonella bakterisi için öldürücü olduğu ortaya çıkmıştır. {4*}

Ashitabanın faydalarına ilişkin araştırmalar sınırlı olsa da bitkinin iç organlardaki yağı ve vücut ağırlığını azaltabileceğini gösteren bir çalışma bulunmaktadır. 26 hafif obez erkek ve kadın yetişkin, art arda 56 gün boyunca akşam yemeğinden sonra 200 miligram ashitaba kalkon kapsülü aldığında, başlangıca kıyasla viseral yağ ve vücut ağırlıklarında önemli bir azalma olduğu görülmüştür. Ashitaba‘nın bilimsel araştırmalarla kanıtlanmayan diğer bazı potansiyel faydaları olduğuna da inanılmaktadır.

Reklam

Ashitabanın kanıtlanmamış faydaları şunlardır:

 • Bağışıklığı güçlendirmektedir.
 • Artriti iyileştirmektedir.
 • Kas ve eklem ağrısını azaltmaktadır.
 • Bilişsel işlevi arttırmaktadır.
 • Diyabeti iyileştirmektedir.
 • Sindirim problemlerini hafifletmektedir.
 • Karaciğeri korumaktadır.

Ashitaba yeşil çayı, faydalı özellikleri nedeniyle Japonya, Çin ve Hindistan’da yaygın olarak tüketilmektedir. Yaprakları gıda ve ilaç olarak da tüketilmekte, bitki ise sebze suyu olarak kullanılmaktadır. Bitkinin diğer formları arasında toz ve kapsüller de bulunmaktadır. Ashitaba, ölü cilt hücrelerini pul pul dökmek ve sağlıklı yaşlanmayı desteklemek için krem olarak da kullanılabilmektedir. Ashitaba özü için resmi olarak önerilen bir doz yoktur. İnsanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, 200 ila 500 miligram arasında değişen dozlar kullanmıştır.

Kilo Alımına ve Obeziteye Neden Olan Obezojenler

Ashitabanın Zararları Nelerdir?

Ashitaba hakkındaki araştırmalar sınırlıdır ve terapötik olarak kullanıldığında güvenir olup olmadığını belirlemek için yeterli kanıt bulunmamaktadır. Bu nedenle hamile veya emziren kadınlar, doktor tarafından onay verilmedikçe otu kullanmaktan kaçınmalıdır.

Ashitabanın en belirgin yan etkisi mide rahatsızlığıdır. Bu sebeple beslenme programınıza ashitaba eklemeden önce mutlaka uzman bir doktor ile görüşmelisiniz.

Kaynaklar

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27399234/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6131713/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29708806/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5801586/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu