Reklam
Beslenme

Arpa Suyu Faydaları Nelerdir?

Reklam

Arpa suyu faydaları nelerdir? Arpa suyu, arpadan yapılan popüler bir Doğu Asya içeceğidir. Çok eski medeniyetlerden bize kalan bu içecek, özellikle Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Çin’de yaygındır. Hem sıcak hem de soğuk olarak servis edilen arpa suyu, açık kehribar rengine ve hafif acı bir tada sahiptir.

Ardıç Yağı Faydaları ve Kürleri Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Günümüzde bira ile ilişkilendirilen arpa, geçmişte çeşitli mutfaklarda yemeklere lezzet katmak için farklı şekillerde kullanılmıştır. Bizim kültürümüzde olduğu gibi Yunan, İngiliz ve Asya kültüründe de yer almıştır. Antik Yunan’da en sevilen içeceklerden biri olan “kykeon” arpa suyundan yapılmış ve çeşitli faydaları olan bir içecektir. Arpa suyu, Asya kültüründe hem sıcak hem de soğuk olarak içilir ve limonla tatlandırılırdı. Sağlığa olan faydalarından ise sıklıkla bahsedilmektedir. Ayurveda tıbbına göre, idrar yolu enfeksiyonlarını iyileştiren ve ayrıca yaz aylarında vücudun serin kalmasına yardımcı olan etkili bir idrar söktürücüdür.

Reklam

İdrar yolu enfeksiyonu hakkında daha fazla bilgi almak için İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Arpa Suyu Faydaları Nelerdir?

Arpa suyunun içeriği temel besin ögelerinden zengindir ve bu yüzden de sağlıklı bir içecek olarak anılır. Arpa, çözünür ve çözünmez lif kaynağıdır.  Ayrıca çeşitli vitamin ve minerallerden de zengindir. İçerdiği çeşitli antioksidan ve fitokimyasallar sayesinde de diyabet, kalp hastalıkları gibi problemlere iyi gelir. Geleneksel Çin tıbbına göre de ishal, yorgunluk ve iltihabı tedavi etmeye yardımcı olmak için kullanılır.

Detoksifikasyona Yardımcı Olur

Arpa suyunun düzenli kullanımı, idrar yoluyla vücuttan ve bağırsaklardan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bu süreç öncelikle arpanın hücre duvarlarında bulunan beta-glukanlar adı verilen bir grup şeker tarafından tetiklenir. Ardından vücutta bulunan zararlı toksinler vücuttan uzaklaştırılır. Bu sayede vücudun iç sisteminin temizlenmesine yardımcı olur.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Arpa suyu, Hindistan’da birçok evde idrar söktürücü işlevi görür ve idrar yolu enfeksiyonları için doğal bir çare olarak kabul edilir. İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan hem çocuklara hem de yetişkinlere enfeksiyon azalıncaya kadar günde birkaç bardak arpa suyu önerilir. Ayrıca böbrek taşları veya kistleri için de doğal bir çözüm yolu olduğu söylenir.

Reklam

Böbrek taşı için doğal tedavi yöntemleri arıyorsanız Böbrek Taşı İçin Evde Tedavi Yöntemleri Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sindirim Problemlerini İyileştirir

Arpa suyu, sindirim sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olan, sindirim toniği görevi gören besinlerden biridir. Arpa taneleri, yiyeceklerin sindirimine ve bağırsaklardan atılmasına yardımcı olan liflerden de zengindir. Bu yüzden kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunları olan bireylere rahatlıkla tavsiye edilebilir. Ayrıca ishal ya da enfeksiyon durumunda kaybedilen elektrolit dengesinin yeniden sağlanmasına da yardımcı olur.

Arpa suyu, hafif bir içecek olduğu için mideyi yormaz. Ayrıca gastroenterit gibi mide problemlerine iyi gelir. İçerdiği esansiyel mineraller sayesinde de genel vücut sağlığını destekler. {1*}

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Arpa suyu, enerji değeri düşük olan bir içecektir. Hazırlanma yöntemine göre içerdiği enerji miktarı değişse de düşük kalori bir içecek olarak sınıflandırılır. Hem bu özelliği hem de yoğun bir lif kaynağı olması nedeniyle kilo verme sürecinde rahatlıkla tercih edilebilecek bir içecektir. Özellikle yoğun lif kaynağı olmasından dolayı yavaş sindirilir ve bireye tokluk hissi verir. Bu sayede de öğün aralarındaki atıştırmaları azaltır. Ayrıca sindirim sistemine iyi gelir ve yağ metabolizmasını da uyarır. Kilo vermek isteyen bireyler hem sağlığa olan faydalarından dolayı hem de kilo vermelerinin kolaylaşması için arpa suyuna herhangi bir krema, tatlandırıcı vb. eklemeden tüketebilirler. {2*}

Kolesterolü Düşürür

Arpa suyu veya arpa çayı içmek kolesterol seviyelerini olumlu şekilde etkileyebilir. Yoğun bir lif ve beta-glukan kaynağı olan arpa suyu, gıdalardan LDL ve trigliseritlerin emilimini engelleyerek kan kolesterolünü düşürür. Yapılan araştırmalarda arpadaki tokol adı verilen kimyasalların LDL kolesterolü baskıladığı ve genel olarak kardiyovasküler sağlığı desteklediği görülmüştür. Ayrıca arpa suyundaki antioksidanlar, serbest radikalleri temizleyerek oksidatif stresi azaltır. Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) de arpanın içerdiği beta lifinin kalp hastalığı ve kolesterol için yararlarını incelemiş ve olumlu etkileri olduğunu doğrulamıştır.

Reklam

Kolesterol hastasıysanız Kolesterol Düşürücü Etkileri Olan Beta-Sitosterol Nedir? yazımızı okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Kan Şekerini Düşürür

Arpa suyu, insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Şekersiz olarak tüketildiğinde diyabetli bireylerde tokluk kan şekeri seviyelerini düşürdüğü bilinir. Aynı zamanda içerdiği antioksidanlar sayesinde de diyabeti daha kontrol edilebilir hale getirir. Ayrıca, anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Bu özelliği ile kan lipid ve şeker seviyelerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olduğu gibi kalp sağlığını da korur. {3*}

Antioksidanlardan Zengindir

Antioksidanlar, hücrelerdeki serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olan bitki bileşikleridir. Serbest radikaller, vücutta biriktiğinde iltihaplanmaya neden olabilecek ve hücresel işlev bozukluğunu teşvik edebilecek zararlı moleküllerdir.

Arpa suyunda klorojenik ve vanilik asitler gibi çeşitli antioksidanlar vardır. Bu antioksidanlar ayrıca anti-inflamatuar etkiler de gösterirler. Aynı zamanda kalp sağlığını, kan basıncını ve beyin sağlığını iyileştirebilen güçlü bir antioksidan olan kersetin kaynağıdır. Arpa suyu, içerdiği bu antioksidanlar ile hem genel sağlığı destekler hem de kalbi, beyni ve hücreleri hasarlardan korur. Ayrıca çeşitli enfeksiyonlara ve kansere karşı da koruyucu etki gösterir. {4*}, {5*}, {6*}, {7*}, {8*}

Kanseri Önler

Antioksidan bakımından zengin bir tahıl olan arpa, potansiyel olarak kanser önleyici faydalar sunar. Arpa tanelerinin içerdiği lif ise sindirim sırasında atılamayan toksinleri dışarı atarak bağırsakları korumaya yardımcı olabilir. Arpa, içerdiği lifin yanı sıra kanserin büyümesini engelleyebilecek ferulik asit içerir. Hem bu içeriği ile hem de lif ve antioksidan içeriği ile kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmaya göre arpada bulunan antioksidanlar, kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını durdurmuştur.

Bağırsak sağlığı hakkında daha fazla bilgi almak için Kolon Temizleme Kürü Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Destekler

Arpa taneleri, serbest radikallerle savaşma özelliği olan antioksidanlardan zengindir. Ayrıca bağışıklık sistemini destekleyen vitamin ve minerallerden de zengindir. Arpa tanelerinin kendi içeriğinin yanı sıra arpa suyu yapılırken ilave dilen narenciyelerden (limon veya portakal kabuğu) kaynaklı olarak C vitamini içeriği de artar. Bu sayede de hem genel sağlık hem de bağışıklık sistemi desteklenmiş olur.

Arpa Suyu Nasıl Yapılır?

Sağlığa çeşitli faydaları olan arpa suyu, evde basit bir yöntemle yapılabilir. Hafif acı bir tadı olduğu için tatlandırmak amacıyla lezzet artırıcılar ve tatlandırıcılar da eklenebilir. Hazırlamak için kabuklu arpa veya arpa taneleri kullanılabilir.

Malzemeler:

 • 1/4 su bardağı arpa tanesi
 • 4 su bardağı su
 • Bir tutam tuz
 • Bir miktar bal (isteğe bağlı)
 • Bir adet limon kabuğu (isteğe bağlı)

Nasıl Hazırlanır?

 1. Su ve arpayı bir tencerede kaynatın.
 2. Ardından tuz ekleyin ve 30 dakika kısık ateşte pişirin, bir kaşık yardımıyla ara ara karıştırın.
 3. İyice pişen karışımı bir bardağa süzün. Ardından içine limon kabuğu rendeleyin ve üzerine biraz bal gezdirin.
 4. Tamamen soğumasını bekleyin.

Not: Tadı artırmak için zencefil, tarçın, kimyon tohumu gibi baharatlar veya portakal suyu kullanılabilir. Artan taneler, salata veya smoothieler için koyulaştırıcı bir madde olarak da kullanılabilir.

Arpa Suyu Zararları Nelerdir?

Arpa suyu, çeşitli vitamin ve mineralleri içeren etkili bir lif kaynağıdır. Bireylerin kilo vermesine yardımcı olabileceği gibi genel sağlığı da destekler. Arpa, B vitaminlerinden ve çeşitli minerallerden zengin bir tahıl tanesi olduğu gibi glüten de içermektedir. Bu yüzden çölyak hastası olan bireyler ya da glütene karşı hassasiyeti olan bireyler arpa suyu gibi arpa içeren gıdalardan da uzak durmalıdır. Ayrıca arpa suyunu sıklıkla tüketen bireyler bal, krema, süt ve şeker gibi ilaveler kullanıyorsa bu besinlerin getirdiği ek kaloriler de göz ardı edilmemelidir.

Kaynaklar

 1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/fiber/art-20043983
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12221214/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23422921/
 4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15618635/
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27995808/
 6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26408834/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29141998/
 8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29080460/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu