Reklam
Sağlık

Ev Yapımı Hemoroid Kremi Nasıl Yapılır?

Reklam

Neler Okuyacaksınız -->

Ev yapımı hemoroid kremi nasıl yapılır? Hemoroid, günümüzde sıklığı gittikçe artan ağrılı sağlık problemlerinden biridir. Halk arasında basur olarak da bilenen hemoroidin iç ve dış olmak üzere iki türü vardır. İç hemoroid, rektum bölgesinde deri içinde yer alan iltihaplı damarlardır. Dış hemoroidler ise anüs bölgesi ve çevresinde bulunur. Bazı dış hemoroidler, anal kanalın içinden dışarı çıkabilir. Bunların bazıları kanala geri itilebilirken bazıları daha büyük sorunlara yol açabilir. Bazen hemoroidlerin bağırsak hareketlerini engellediği ve bağırsağın tıkanmasına neden olduğu da görülebilir. Hatta bazı durumlarda tromboze hemoroid olarak bilinen kan pıhtılarına da neden olabilirler. {1*}

Varis ve Basur da Tedavi Yöntemleri ve Doğal İlaçlar Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Hemoroidlerin oluşmasına neden olan çeşitli faktörler vardır. Bunlar tuvalette fazla zaman geçirme, ıkınma, kronik ishal veya kabızlık, obezite, hamilelik, anal ilişki ve beslenmeden kaynaklı hatalar olarak sıralanabilir. Aynı zamanda hemoroidlerin görülme olasılığı yaşlanma ile birlikte artar. Çünkü rektum ve anüsteki damarları destekleyen dokular zayıflar ve gerilir. Buna bağlı olarak da zamanla hemoroid oluşumu görülebilir. {2*}

Reklam

Hemoroidler, genellikle iyi bakıldığında rahatlıkla tedavi edilebilen bir problem olsa da bazen topikal olarak tedavi edilemez ve cerrahi işlemler gerekli hale gelir. Eğer hemoroidin şiddeti fazla ilerlemediyse evde uygulanacak bazı yöntemler hemoroidin ilerlemesini ve ağrılarını etkili bir şekilde azaltabilir. Bunun için bazı uçucu yağlar ya da kremler topikal olarak uygulanabilir ya da oturma banyoları yapılabilir. Bu yöntemler ile hemoroidlerde rahatlama sağlanabilir.

Ev Yapımı Hemoroid Kremi Tarifi

Hemoroidler için evde yapılan doğal hemoroid kremleri, ağrıların hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Hemoroid kremi yapması basit ve uygulaması kolay bir kremdir. Uygulandığında anında rahatlama sağlar ve düzenli kullanımda hemoroid sıkıntısını iyileştirir.

Malzemeler:

Nasıl Yapılır?

Reklam
  1. Shea yağını cam bir kasede benmari usulü eritin.
  2. Yağ yumuşadıktan sonra hindistan cevizi yağını da ekleyin ve iyice karıştırın.
  3. Kalan malzemeleri de ekleyin ve tekrar karıştırın.
  4. Hazırlanan karışım ağzı kapalı cam bir kavanoza alın.
  5. İlgili bölgeye sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kere sürün.

Hemoroid kremi birkaç hafta içinde olumlu bir sonuç alınmazsa veya olağandışı bir rahatsızlık hissedilirse uygulama bırakılmalı ve bir uzmana danışılmalıdır.

Ev yapımı, doğal hemoroid kreminin içerisinde yer alan shea yağı, ciltteki kuruluk ve kaşıntıyı azaltan ve iltihaplanma ile savaşan E ve A vitaminlerinden zengindir. Shea yağına antibakteriyel ve nemlendirici özelliği ile hindistan cevizi yağı da destek verir. Hemoroid ağrılarının azaltılması, kaşıntının giderilmesi için de karışıma aloe vera jeli eklenir. Aynı zamanda aloe vera; kaşıntı, iltihap ve güneş yanıkları gibi cilt problemlerine iyi gelen maddelerden biridir.

Karışıma elma sirkesi ve cadı fındığı da eklenir. Bu ikili, doğal olarak iltihaplanma, şişme, enfeksiyonlar ve cilt tahrişleri gibi problemlerle savaşmaya yardımcı olur. Bunların dışında karışıma lavanta, çay ağacı ve zerdeçal uçucu yağları da eklenir. Bunlardan lavanta, iltihabı azaltarak çok sayıda cilt rahatsızlığına yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir. Çay ağacı esansiyel yağı, her türlü cilt tahrişi için etkili bir yağdır ve antiseptik özellikleri vardır. Zerdeçal yağı ise iltihaplı cildi yatıştırarak ağrı kesici etki gösterir ve ciltteki çatlakları iyileştirmeye yardımcı olur.

Reklam
Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu