Reklam
Güzellik

Vücut Yağı ve Vücut Losyonu Arasındaki Fark Nedir?

Reklam

Vücut yağı ve vücut losyonu arasındaki fark nedir? Vücut losyonu ve vücut yağı, cildi daha esnek ve yumuşak bir hale getirmek için kullanılmaktadır. Cilt, vücut için bir bariyer görevi gördüğünden, cildi iyi nemlendirmek büyük önem taşır. Fakat, vücudu ne ile nemlendirmek gerektiğini düşününce karar vermek zor olabilir. Bu nedenle vücut yağı ve vücut losyonu arasındaki farkları bilmek, cildin ihtiyaçlarını doğru bir şekilde karşılamaya ve sağlığını desteklemeye yardımcı olacaktır.

Sedef Hastalığı: Takviyeler, Gıdalar, Kremler ve Yağlar ❗ Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Vücut Yağı ve Vücut Losyonu Arasındaki Fark Nedir?

Tüm vücut losyonları ve yağları cildi nemlendirmek için üretilir. Farkı, kimyasal bileşimi ve cilt tarafından nasıl absorbe edildikleri belirler.

Reklam

Yağlar, cildin kaybettiği nemi yenilemeye yardımcı olur. Cilt tarafından anında emilirler. Losyonlar ise kısmen su bazlıdır ve belirli cilt bakım sorunlarını çözmeye yardımcı olur. Egzamaya yatkın bir cilde sahip olan kişiler kaşıntı giderici bir losyon kullanırken, pürüzlü cilde sahip kişiler sakinleştirici bir losyon tercih ederler.

Ev Yapımı Egzama Kremi Nasıl Hazırlanır?

Vücut Yağı ve Vücut Losyonunun Faydaları Nelerdir?

Vücut Yağı: Badem yağı, jojoba yağı ve avokado yağı gibi soğuk sıkım yöntemi kullanılarak elde edilen organik yağların çoğu cildimizde bulunan doğal lipitlerle benzerlik gösterirler. Bu nedenle daha kolay emilirler. Yapısal benzerlik, cildin yağ üretimini kontrol eden nem bariyerini onarmaya ve sıfırlamaya yardımcı olur.

Vücut Losyonu: Vücut losyonları, nemlendirme açısından yağlara karşı daha üstündür. Su ve yağ içeriğini beraber bulundurdukları için kuru cilt tiplerinde daha iyi etki gösterirler. Cilde daha iyi nüfuz eder ve nemin korunmasına yardımcı olurlar.

Reklam

Vücut Yağı ve Vücut Losyonu Ne İşe Yarar?

Vücut Yağı: Büyük oranda, bitkilerin özlerinden elde edilen yağlardan oluşur. Öz üretmek için, soğuk sıkım yöntemleri kullanılır. Cildin dış koruyucu tabakasını besler. Ciltteki nemi tutmaya yardımcı olur. Kirlilik, güneş ışınları gibi çevresel etkilere karşı korunmayı sağlarlar.

Genellikle yağların ciltte ağırlık hissi yarattığı ve kolaylıkla emilmediği konuşulmaktadır. Fakat işin doğrusu, yağlar hızla emilir ve yağlı his bırakmazlar. Hızlı emilirken aynı zamanda kalıcı bir rahatlama sağlarlar. Konsantre yapısı sayesinde kuru ciltlerde kullanmaya uygundur. Kuru cilt üzerinde kullanılan birkaç damla yağ bile kolaylıkla nemlendirme ve rahatlama sağlar.

Vücut Losyonu: Su, yağ ve emülgatör karışımı ile elde edilir. Evde de hazırlanabilir. Cildin dış tabakasına etki ederek değil, derinlerine nüfuz ederek etki gösterir. E vitamini, yağ asitleri ve enzimler gibi aktif bileşenler, emilimleri sonrası cildin üst katmanını yatıştırmaya, nemlendirmeye ve canlandırmaya yardımcı olur.

Losyonlar doğrudan cilde uygulanabilir ve yağlardan daha kalın bir yapıya sahiptirler. Daha ağır yapıya sahip olmaları emilimlerini etkilemez. Tüm cilt tiplerine uyum sağlayacak şekilde formüle edilebilirler. Düzenli kullanıma uygundur ve uzun süreli cilt bakımında kullanılabilen nemlendiricilerdir.

Vücut Yağı ve Losyonu: Hangisi Daha İyi?

Cildin ihtiyaçları, hangisinin daha iyi olduğuna karar verilmesini sağlayabilir. Vücut yağları kuru ciltlerde daha iyi sonuç verirken, losyonlar her cilt tipinde kullanılabilir. Soğuk iklimde yaşayan ve cilt bariyerinin yenilenmesine ihtiyaç duyan kişilere vücut yağlarını kullanmaları önerilmektedir. Vücut losyonu uygulanmadan önce, içine birkaç damla vücut yağı ekleyerek de losyonun nemlendirme etkisini artırabilir ve her ikisini aynı anda kullanabilirsiniz.

Reklam

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu