Reklam
Güzellik

Badem Yağı Kaşa Faydaları Nelerdir?

Reklam

Badem yağı kaşa faydaları nelerdir? Kaşlar estetik açıdan yüzün en önemli tamamlayıcısıdır. Son yıllarda kadınların doğal görünüme verdiği önemin artmasıyla ince alınan kaşlar yerine kalın ve doğal görünüme sahip kaşlar ön plandadır. Günümüzde kaş ve kirpik bakımı için kullanılan kozmetik ürünlerinin pek çoğunun içerisinde de kendisine yer bulan badem yağı, gür ve sağlıklı kaşlara kavuşmaya yardımcı olur.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir❓ Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Badem Yağı Nedir?

Anavatanının Orta Doğu olduğu bilinen badem günümüzde geniş bir coğrafyada yetiştiriciliği yapılan önemli yemişlerden bir tanesidir. Bademin içerisinde sağlıklı yağ asitleri bulunur. Amerikan Kalp Sağlığı Derneği’ne göre badem içinde bulunan sağlıklı yağ asitleri sayesinde kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. {1*} Yaklaşık olarak 100 gr bademin içinde yaklaşık 0,72 gr yağ bulunur. {2*}

Reklam

Badem yağı elde edilirken kurutulmuş bademler minimum ısı ile preslenir. Bu sayede içerisindeki besin değerleri büyük ölçüde korunur. Badem yağı ayrıca E vitamini bakımından oldukça zengindir, içinde magnezyum, fosfor, potasyum gibi sağlıklı bir yaşam için elzem olan mineraller bulunur. {3*} Bununla birlikte güçlü bir antioksidan olan badem yağı vücutta serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle de savaşır. Badem yağı, sayılan bütün bu faydalarının yanında bileşiğinde bulunan E vitamini gibi vitaminler, magnezyum, fosfor gibi mineraller ve yağ asitleri sayesinde sağlıklı ve gür kaşlara kavuşmaya yardımcı olur.

Badem Yağı Kaşa Faydaları Nelerdir?

Kaş bakımında temel prensip; kaş köklerini beslemek ve güçlendirmektir. Badem yağı da kaşlara birçok açıdan bakım sağlayarak kaşların güçlenmesine katkıda bulunur.

Kaşlardaki Enfeksiyonu İyileştirir

Kullanılan kozmetik ürünler, stres, çevre kirliliği gibi çeşitli faktörlerin etkisiyle zaman zaman kaş derisi iltihaplanabilir ve kaşlarda dökülme, kaşıntı, kızarıklık gibi semptomlar görülebilir. Badem yağı; antienflamatuar ve antibakteriyel özellikleri ile kaş derisindeki iltihabı gidermeye yardımcı olur.

İnce telli ve güçsüz saçalara sahipseniz 13 Doğal Yöntemle Saçları Kalınlaştırmak yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Reklam

Kaş Dökülmesini Önler

Çeşitli vitamin ve minerallerin eksikliği, cilt kuruluğu gibi sebepler kaşlarda dökülmeye neden olabilir. Badem yağının içerisinde bulunan E vitamini iyi bir cilt nemlendiricisidir. Ayrıca içerisinde bulunan magnezyum, fosfor, çinko gibi mineraller kaş köklerini besler ve güçlendirir. Düzenli olarak badem yağı kullanılması kaş dökülmesini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Kaşların Daha Yumuşak ve Parlak Olmasını Sağlar

Badem yağı, Omega 3 gibi sağlıklı yağ asitleri bakımından zengindir. İçeriğinde bulunan yağ asitleri cildin nem dengesini korumaya yardımcı olur. Ayrıca badem yağında bulunan yağ asitleri kıl köklerini besleyerek dökülmelerini engeller.

Kaşları Güçlendirir

Yapılan bazı araştırmalar badem yağının içerisinde bulunan oleneik ve linoleik asit gibi yağ asitlerinin kaşları güçlendirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Badem yağında bulunan yağ asitlerinin yanı sıra E vitamini ve B7 vitamini gibi vitaminler güçlü antioksidan özellikleri ile kaş köklerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Kaşları Uzatır

Badem yağının kirpik ve kaşların sağlıklı biçimde uzamasına yardımcı olduğunu gösteren pek çok bilimsel çalışma vardır. Badem yağı içerisinde bulunan E vitamini kıl köklerini besleyerek kaş ve kirpikleri güçlendirir. Ayrıca yeni kaş gelişimini teşvik ederek kaşların arasındaki boşlukların dolmasına yardımcı olur.

Badem Yağı Kaşlara Nasıl Sürülür?

Kaş bakımı için badem yağı kullanmak isteyenler onu tek başına kullanabilecekleri gibi diğer esansiyel yağların veya kozmetik ürünlerin içerisine ekleyerek kullanabilir.

Reklam

Badem Yağı ve Lavanta Yağı Karışımı

Lavanta yağı da badem yağı gibi antienflamatuar, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. 2 damla lavanta yağı ile yarım yemek kaşığı badem yağı karıştırılarak kaşlara sürülebilir. 10 dakika kadar kaşlarda karışım bekletilir, ardından ılık su ile durulanır. Hazırlanan karışım kaşlar yeterince güçlenene kadar haftada 1 defa kullanılabilir.

Lavanta yağının saça olan diğer faydalarını öğrenmek için Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Badem Yağı ve Çemen Otu Yağı Karışımı

Çemen otu yağı güçlü antioksidan özellikleri sayesinde saç ve kaş derisinde serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle savaşarak saç derisini ve kaşları besler, güçlendirir. Çemen otu yağından 2 damla, badem yağından 1 çay kaşığı eklenerek hazırlanan karışım kaşlara sürülür ve 15 dakika beklenir. Bu sürenin sonunda ılık suya batırılmış nemli bir bezle temizlenir.

Badem Yağı ve Hint Yağı KarışımI

Hint yağı içerisinde bol miktarda A, E, D vitaminleri gibi vitaminler ve önemli yağ asitleri bulunur. 1 çay kaşığı tatlı badem yağı ve yarım çay kaşığı Hint yağı karıştırılarak hazırlanan karışım kaşlara uygulandığında içerisinde bulunan vitamin ve sağlıklı yağ asitleri cilde nüfüz ederek kaş köklerini besler ve güçlendirir.

Badem Yağı Saçları Uzatır mı?

Kaş derisinin olduğu gibi saç derisinin de vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Badem yağı içerisinde bulunan E vitamini ve antioksidan bileşenler saç derisini de besler ve güçlendirir. Böylece saçların sağlıkla uzamasına yardımcı olur.

Badem Yağı Kaşa Sürülür mü?

Badem yağı hafif bir yağdır ve hemen hemen tüm cilt tiplerine uygundur. Bu nedenle badem yağının doğrudan kaşa uygulanması çoğu kişi için güvenli kabul edilir.

Folik asitin saça faydalarını öğrenmek için Folik Asit Saç Uzatır Mı? Folik Asit Saça İyi Gelir Mi? yazımızı okuyabilirsiniz.

Badem Yağı Kaç Günde Bir Kullanılır?

Badem yağı kaşlardaki probleme bağlı olarak günde 2-3 defaya kadar kullanılabilir.

Badem yağı eski zamanlardan bu yana saç, kaş ve kirpik bakımında kullanılan mucizevi yağlardan bir tanesidir. Siz de badem yağı kullanmak isterseniz tercihinizi organik ürünlerden yana yapmayı ihmal etmeyin.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu