Reklam
Sağlık

Akupunktur Kulak Tohumu (Ear Seeds) Nedir?

Reklam

Akupunktur kulak tohumu, kulağınızdaki basınç noktalarını uyarmak için kullanılan küçük tohumlardır. Geleneksel Çin Tıbbında (TCM) kullanılan bir yöntem olan kulak tohumu, Akupunktur ile aynı genel prensiplere dayanır. Bu tohumlar, enerji akışını tetiklemek ve vücudun belirli organlarını uyarmak için dış kulaktaki belirli yerlere yerleştirilirler. Böylece, kişilerin rahatsızlık duyduğu sorunlar çözülebilir.

Akupunktur Kulak Tohumu

Geleneksel Çin tıbbında, sağlığınız vücudunuzdaki qi (enerji) akışına bağlıdır. Bu akış, kulaklarınız da dahil olmak üzere vücudunuzun her yerinden geçer. Bu enerji akışının tıkanması durumunda ise vücudunuzda bazı sorunlar ortaya çıkar. Akupunktur kulak tohumu, tam da bu noktada önemli bir işlev görür. Genellikle, Vaccaria isimli bir bitkiden elde edilen Akupunktur kulak tohumu, kulağınızda akışın geçtiği bilinen belirli yerlere yerleştirilir. Bu şekilde, tıkanıklık giderilir ve bazı sağlık sorunlarının da önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda, bu işlem ile qi eksikliği de önlenebilir.

Reklam
Miyalji Nedir? Miyalji Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Akupunktur Kulak Tohumu Ne İçin Kullanılır?

Enerji yollarını açık tutmak ve akupunkturun etkilerini uzatmak için kimi zaman, seansın ardından Akupunktur kulak tohumu uygulanır. Ancak, Akupunktur kulak tohumu, iğnelerin aksine günlerce kullanılabilir. Bu yönüyle kullanım açısından kolaylık sağlar. Peki bu işlem neden yapılır?

Akupunktur kulak tohumu, alternatif tıpta oldukça popüler bir yöntemdir. Bu uygulama ile hem vücuttaki enerji akışı düzenlenir hem de birçok sağlık sorununun üstesinden gelinir. Bu tohumlar, kilo kaybından bağımlılığa kadar birçok sorun için kullanılır. Akupunktur kulak tohumunun etkili olduğu bazı sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

Akupunktur Kulak Tohumu Güvenli midir?

Akupunktur kulak tohumu yapışkan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, kullanımı kolaydır ve uygulanması için bir akupunktur uzmanı gerektirmez. Fakat, işlemin etkili olması için, uygun akupunktur noktalarının bulunması önemlidir.

Akupunktur kulak tohumu, noninvaziv bir uygulamadır. Yani, derinin altına inmeden ve kan akıtmadan yapılan bir işlemdir. Bu yönüyle, genellikle güvenli kabul edilir. Fakat, yine de bu uygulamadan sonra herhangi bir tahriş ve alerji belirtisi fark ederseniz, tohumları hemen çıkarın.

Reklam

Akupunktur Kulak Tohumunun Riskleri ve Yan Etkileri

Sağlığınız için birçok faydası olduğu bilinen Akupunktur kulak tohumunun bazı yan etkileri de vardır. Uzmanlar, bu tohumların bazı kişilerde; yerel cilt rahatsızlığına, kızarıklığa ve hassasiyete yol açabileceği konusunda uyarıyor. Ayrıca, cilt tahrişi belirtilerine ek olarak, bazı insanlarda baş dönmesine veya mide bulantısına da neden olabilir.

Akupunktur Kulak Tohumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Akupunktur kulak tohumunu kendiniz uygulayabilir veya profesyonel birine uygulatabilirsiniz. Bu tohumları tek seferde yaklaşık beş gün kulağınızda bırakabilirsiniz. Fakat, yine de kullanırken beş günü geçirmemeye dikkat edin.
  • Oluşabilecek sorunların önüne geçebilmek için tohumlara baskı uygulamaktan kaçının. Bu, tahrişe neden olacaktır. Ayrıca, bu işlemi tekrarlamadan önce akupunktur kulak tohumu kullanımına biraz ara vermeniz de oluşabilecek hassasiyetin önüne geçecektir.
  • Alternatif bir yol olarak kullanılan Akupunktur kulak tohumu hakkında yeteri kadar bilimsel araştırma yoktur. Fakat, faydalarına dair birçok rapor bulunmaktadır.
  • Akupunktur kulak tohumu, sigara bırakmak için yaygın olarak kullanılan bir üründür. Bununla birlikte, bu işlemin uyuşturucu bağımlılığından muzdarip hastalar için de faydalı olduğuna dair kanıtlar vardır.
  • Hamile kadınların, kulak akupunkturunu denemeden önce doktorları ile görüşmeleri gerekmektedir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu