Reklam
Sağlık

Kahve Lavmanı Nedir? Nasıl Yapılır?

Reklam

Kahve lavmanı üzerine yapılan araştırmalarda, kahve lavmanın bağırsakların alt kısımlarını temizlediği ortaya çıkmıştır. Bu durum genel sağlık ve bağırsak sağlığı için çok önemlidir.

Kahvenin içinde bulunan güçlü antioksidanlar, kahveyi belgelenmiş ve kanıtlanmış faydalı içecek yapmaktadır.

Reklam

Kahve lavmanı bakterileri, ağır metalleri ve bakterileri sindirim sistemi yoluyla vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte vücuttaki iltihabı da azalttığı bilinmektedir. Bundan dolayı kahve lavmanı, bağırsakların çalışmasına büyük katkı sağlar.

Kahve lavmanı, vücudun enerji kazanmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda kronik rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olmaktadır.

Kahve Lavmanı Nedir? Lavman Nasıl Yapılır?
Kahve Lavmanı

Kahve Lavmanı Nedir?

Kahve lavmanı, alternatif tıpta kullanılan bir tür kolon temizliğidir. İşlem sırasında, rektum yoluyla kolona demlenmiş, kafeinli kahve ve su karışımı verilir.

Hastalıkla savaşmanın doğal bir yolu olmasa da kahve lavmanı yeni bulunan bir işlem değildir.

Reklam

Kahve lavmanı günümüzde olan doğal lavmanların, ilaçlarının bağırsak rahatsızlıklarını çözmede yetersiz olduğu görülmüş ve daha popüler hale gelmiştir.

Kahve lavmanı ilk olarak 1800’lü yılların sonlarında ortaya çıkmıştır. O zamanlar ameliyatlardan sonra iyileşme sürecini hızlandırmak veya kazara gerçekleşen zehirlenme olaylarında mücadele etmek için kullanılmıştır.

Kahve lavmanı 1950 yılında Gerson Enstitüsü tarafından ünlenmiştir. Doğal kanser tedavisinin bir parçası olarak kullanılmaktaydı. Günümüzde geleneksel olan tedavi yöntemlerine cevap vermeyen veya reçeteli ilaçlar kullananlar bir sonuç almadığında bu yöntemlere başvuruluyor.

Kahve lavmanını aşağıdaki durumlar için kullanılmaktadır:

 • Kanser
 • Parazitler
 • Aşırı doz ilaç uyuşturucu vb alımı
 • Karaciğer bozukluğu
 • Candida virüsü ve diğer sindirim bozukluklarında kullanmaktadır.

Kahve Lavmanı Neden Yapılır?

Gerson Enstitüsü’nün yapmış olduğu araştırmalara göre, kahve lavmanı karaciğerde birikmiş olan toksinleri ve serbest radikalleri kan dolaşımından temizlemek için yapılır. Kahve lavmanının faydasından sadece kafein sorumlu değildir. Araştırmalar, kahve lavmanının, içilerek alınan kafeinin 3,5 kat fazla yarar sağladığını göstermektedir.

Reklam

Bilindiği üzere düzenli çalışan bağırsak, toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Kahve lavmanı detoksu esnasında kafein ve diğer bileşikler, hemoraidal damar yoluyla karaciğere gitmektedir.

Kahve kan damarlarını açar. Bağırsak hareketlerine yardımcı olan düz kasları gevşetip dolaşımı iyileştirir. Kahve, karaciğere ulaşınca, safra kanallarını açar ve safra üretimini sağlar.

Kahve lavmanı bir tür kolon temizliği anlamına gelmektedir. Kahve lavmanı antioksidan durumunun iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır.  Aynı zamanda sindirim sisteminin iyileşmesinde oldukça önemli rol oynar. Bunun yanında karaciğer sağlığını destekler ve kabızlığın giderilmesinde yardımcı olur.

Bazı araştırmalar, kahve lavmanı yapmanın aşağıdaki sorunlara yardımcı olabileceğini göstermektedir:

 • Sindirim dokusunu onarır
 • Karaciğeri temizler
 • Kan dolaşımını iyileştirir
 • Bağışıklığı arttırır
 • Hücreleri yeniler
 • Kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı gibi sorunları giderir
 • Bağırsakları düzenler
 • Düşük enerji seviyelerini ve ruh hallerini iyileştirmek için kullanılır.

Kahve Lavmanı Faydaları

Kahve çekirdekleri, doğal antioksidana ve kafeine ek olarak kafestol palmitat, tefoilin gibi sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. İltihaplanma seviyeleri üzerinde de olumlu etkisi vardır.

Yutulduğu zaman kahvenin içerisinde olan bileşikler, kolon kaslarının kasılmasına neden olan bir katartik gibi davranmaktadır. Bu durum dışkı boyunca ilerlemeye yardımcı olmaktadır. Kabızlık sorununu çözer ve tuvalete gitmeyi kolaylaştırır.

Antioksidan Etki

Kahve lavmanları vücutta üretilen glutatyona ek olarak kendi başına üretmeye yardımcı olmaktadır. Bu enzimi bu kadar güçlü olmasının sebebi, vücut genelinde iltihaplanmaya, kötü bağırsak sağlığına, karaciğer hastalığına ve hücresel hasara neden olan sindirim sistemi içindeki radikallerin temizlenmesine yardımcı olmasıdır.

Serbest radikaller etkisiz hale getirildiği zaman karaciğerin ve safranın üretmiş olduğu safra, bağırsak hareketleri sayesinde bu maddeleri vücuttan dışarıya gönderir.

Kanser

1958 yılında Max Gerson, birçok kanser hastasında kahve lavmanını kullanmıştır. Dr. Gerson kanser tedavisinde kahve lavmanı kullanımına öncülük ederek doğal bir kanser tedavisi yöntemi geliştirmiştir.

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, kahve lavmanları kanser hastalarının bağışıklık sistemini kurmaları ve hücrelerdeki potasyum dengesini sağlamayı amaçlar.

Hastaların çoğu günde birkaç kere kahve lavmanı uygulayarak ağrı kesici ilaç kullanmayı bırakmıştır. Karaciğer fonksiyonunun geri kazanmasında ve aynı zamanda doku onarımını kolaylaştırmıştır.

Detoks

Kahve lavmanı, kan diyalizine benzer bir şekilde hareket ederek istenmeyen maddelerin bağırsak duvarından uzaklaştırır. Aynı zamanda kan dolaşımının olmasına da yardımcı olmaktadır. Diyaliz işlemi detoksifikasyonu güçlendirmek için zorunlu olarak yapılan bir işlemdir. Kahve vücudun atık maddelerin atılmasında yardımcı bir görev üstlenmektedir.

Kahve lavmanının esas rolü, kolonu mekanik olarak yıkamaktır. Bununla birlikte bakterileri, mayalanmaları, mantarları, iltihaplanmaları ve hastalığa neden olan ağır metalleri ortadan kaldırır. Kahveye doğal bir büzücü olarak da adlandırmak mümkündür. Bunun nedeni ise sindirim sistemi içerisindeki derinin veya mukozanın soyulmasına ve yenilenmesine yardımcı olmasıdır.

Kahvenin yanında kahve lavmanlarında kullanılan suyun da tedavi edici bir özelliği bulunmaktadır.

Ayrıca 6 adımda karaciğer detoksu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Kabızlık

Kabızlık sorunu yetişkinlerin karşılaştığı en yaygın sorunlardan biridir. Bundan dolayı müshiller reçetesiz olarak satılan ilaçlardandır. Kahve lavmanı doğal olarak bu sorunu çözme yollarından biridir.

Kahve lavmanının mekanik etkiler, kolonun aktif hale gelmesini ve dışkının atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kabızlığa neden olabilecek olan gömülü dışkı, toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kahve lavmanı, kolon duvarında kalan yiyecek parçalarını da temizler.

Kahve Lavmanı Nasıl Yapılır?

Kahve lavmanını evinizde veya istediğiniz herhangi bir yerde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Evde kahve lavmanını yapmak için öncelikle taze kahve çekirdeklerini almanız gerekmektedir. Kahve lavmanı tarifine bakılacak olursa;

 • Lavman kiti belirli eczanelerde bulunabilir. Kahve kitlerinin bazıları “gezgin kiti” olarak adlandırılmaktadır.
 • Kullanmış olduğunuz kit ne olursa olsun uzandığınız anda üzerinizde asılı olan bir çantaya bağlı bir boru olmasına dikkat edin.
 • Lavman kiti seçimi yapıldıktan sonra kahve çekirdeği almanız gerekmektedir. Yalnızca sertifikalı organik bir kahve kiti ve tüm kimyasallardan arınmış bir kahve kiti almanız gerekmektedir.
 • Eğer iltihaplanma ve işlev bozukluğu sorunu var ise yapmak istediğiniz son şey kimyasal bir ürün kullanmaktır.  Kahve çekirdeklerini buzdolabında muhafaza etmek, antioksidan özelliğini arttıracaktır.
 • Lavman işlemini uygularken bir bağırsak hareketi yaptıktan sonra uygulanmalıdır. Yapılan bu işlem daha rahat, daha etkili ve kalıcı olmasına yardımcı olacaktır. Kısa zamanda bağırsak hareketi yapmamış olsanız bile lavman kitini uygulayabilirsiniz.
 • Sindirim bozukluğu problemi yaşıyor iseniz, haftada bir lavman kitini uygulamanız yeterli olacaktır. Bazı özel durumlarda iyileşmiş olan kanser hastaları, günde birkaç kez lavman kitini uygulamaktadır.

Kahve Lavmanı Evde Nasıl Yapabiliriz?

Kahve lavmanın için gerekli olan malzemeleri hazırladıktan sonra evde lavman yapımına başlayabilirsiniz.

Kahve çekirdeklerini filtrelenmiş su ile birleştirmek için ocağın üzerinde küçük bir kap kullanılmalıdır. Filtrelenmiş su, uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Çünkü musluk suyundan daha az bir riske sahiptir.

 1. Tencerenize 2 yemek kaşığı kadar organik kahve çekirdeği ve 3 bardak süzülmüş su ekleyin. Ardından 15 dakika kadar kaynatın.
 2. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra oda sıcaklığına gelecek şekilde soğumasını bekleyin. Kahve çekirdeklerini elde ettiğiniz karışımdan süzün.
 3. Birkaç havlu alın ve banyo zemini gibi uzanabileceğiniz bir zemin seçin. Çoğu insan tuvalete yakın olmayı tercih etmektedir.
 4. Kahve sıvınızı lavman torbasına boşaltın. Lavmanın akışını durdurmaya ve başlatmaya yardımcı olan düğmeyi elinizle bulun.
 5. Rahat bir şekilde oturursanız 12-15 dakika içinde lavmanı bitirebilirsiniz.

Kahve Lavmanı Tehlikeli mi?

Uzmanlar, genellikle kahve lavmanlarının sindirim sorunları için gerekli olduğuna inanmamaktadır. Bazı uzmanlar bağırsakların vücuttaki atık maddelerin kendisinin atmasını savunmaktadır. Kahve lavmanının yan etkileri olabileceğini savunmaktadırlar.

Kahve lavmanlarının sindirim işlevi bozukluklarının tedavisinde herhangi bir sorun yaşanmadığı kanıtlanmıştır. Ancak diğer tedavilerde olduğu gibi kahve lavmanı etkisi de kişiden kişiye değişebilir.

Kahve lavmanları yanlış uygulama ve aşırı uygulama sonucunda bazı yan etkileri olmaktadır. Kahve lavmanları kafeinin etkisinden dolayı çocuklarda ve hamilelerde önerilmez.

Sonuç olarak lavmanların artı yönlerini ve eksi yönlerini dikkate almak önemlidir. Düzenli olarak kahve lavmanını uygulamak sindirime yardımcı olmaktadır. Tüm bu olumlu yönlerinin yanında dehidrasyon, alerjik durumlar ve kolondaki göz yaşı gibi bazı yan etkileri de bulunmaktadır.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu