Eliminasyon Diyeti

Eliminasyon diyeti, hangi yiyeceklerin yaşadığınız rahatsız edici, ağrılı veya gizemli tepkilere neden olduğunu tam olarak belirlemek amacıyla yapılan kısa vadeli bir diyettir. 

Eliminasyon diyeti, bilinmeyen gıda hassasiyetlerinizi keşfetmenize yardımcı olur. Eliminasyon Diyeti sonuçlarına göre gıdalarınızı optimize ederek sağlığınızı büyük ölçüde düzeltebilir hatta hastalığı geri çevirebilirsiniz.

Eliminasyon diyet programı nedir, diye düşünüyorsanız; belirli gıdaları kısa bir süre için beslenmenizden çıkarmayı ve daha sonra, hangi yiyeceklere duyarlı olduğunuzu belirlemeye yardımcı olmak için vücudunuzun reaksiyonlarını ve semptomlarını izleyerek bu yiyecekleri tek tek yeniden tanıtmayı içerir. Eliminasyon diyeti yaparak, kişisel gıda hassasiyetlerinizi belirlemeye yardımcı olmak için bilimsel yöntemlerle vücudunuzu dinlemeyi ve size yol göstermesini öğreniyorsunuz.

Baş ağrısı, yorgunluk, sürekli ishal/kabızlık, şişkinlik, egzama, akne vb eklem ağrısı, beyin sisi veya sindirim sorunları gibi nedeni belli olmayan bir anda ortaya çıkan gizemli semptomlar yaşıyor musunuz? Teşhis edilmemiş bir gıda alerjinizin olabileceğini düşünüyor musunuz? Tam olarak neyin sorun çıkardığından emin değil misiniz? Bunların çözümünü bulamıyor musunuz? Eliminasyon diyeti, tam da ihtiyacınız olan bir programdır.

Gıda hassasiyeti bir gıda alerjisi değildir. Gıda alerjileri, şiddetli ve sıklıkla ani bir bağışıklık tepkisini tetikleyerek aşırı ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyona yol açar. Alerjik reaksiyonlar, kurdeşen, mide krampları, solunum bozukluğu ve kalp atış hızınızdaki değişiklikleri içerebilir. (1)

Gıda alerjilerinin aksine, gıda hassasiyetleri çok daha az belirgindir ve teşhis edilmesi daha zordur. Gıda hassasiyetleri, tetikleyici bir yiyecek yedikten 72 saat sonraya kadar ortaya çıkabilen gecikmiş bir bağışıklık tepkisine neden olabilir. Bu, mevcut semptomunuzun iki veya üç gün önce yediğiniz bir şeyin sonucu olabileceği anlamına gelir! Devam eden semptomlar, düzenli olarak veya hatta günlük olarak yediğiniz bir gıda maddesine duyarlılık nedeniyle meydana gelebilir. Asla şüphelenmeyeceğiniz en sevdiğiniz yiyecekler, sağlık sorunlarınızın temel nedeni olabilir. (2)

GIDA HASSASİYETLERİNİZİ ÖLÇTÜRMEK İÇİN SONUCU DOĞRU OLMAYAN TAHLİLLERE PARA ÖDEMEYİN! BU DİYETİ YAPARAK SİZE SORUN ÇIKARAN GIDALARI DENEYEREK ÖĞRENİN.

Bu beslenmeyi herkes yapabilir, standart eliminasyon diyetinden farkları vardır. Bu diyet fazlaca elimine edilmiş otoimmün hastalıkları için çok etkileyici bir diyet bir programıdır, kendinize reset atmak fabrika ayarlarına az da olsa yaklaşmak isterseniz bunu denemelisiniz.

Sağlıklı herhangi bir diyet yapıyor olsanız bile, sorun çıkaran gıdaları o diyette tükettiğiniz sürece inflamasyondan kurtulmanız zor ve zaman kaybıdır.

İçindekiler

Eliminasyon Diyeti Nedir?

Eliminasyon diyeti, belirli yiyecekleri kısa bir süre için beslenmenizden çıkarmayı ve daha sonra, hangi yiyeceklere duyarlı olduğunuzu belirlemeye yardımcı olmak için vücudunuzun reaksiyonlarını ve semptomlarını izleyerek bu yiyecekleri tek tek yeniden tanıtmayı içerir. Eliminasyon diyeti yaparak, kişisel gıda hassasiyetlerinizi belirlemeye yardımcı olmak için bilimsel yöntemlerle vücudunuzu dinlemeyi ve size yol göstermesini öğreniyorsunuz.

Eliminasyon Diyeti Faydaları Nelerdir?

Eliminasyon diyeti, yediklerinizi değiştirirken vücudunuzdaki değişikliklere dayanan, sonuçları deneyerek ve gözlemleyerek, deneysel sonuçları toplamanıza ve analiz etmenize yardımcı olur. Baş ağrılarınız, belirli yiyecekleri çıkardıktan sonra kaybolursa, ancak çikolatayı yeniden eklediğinizde aniden yeniden ortaya çıkarsa, bu sonuç sizin için güçlü bir ipucudur.

Eliminasyon diyeti olmadan, yalnızca nedenleri ve etkilerini tahmin edebilirsiniz.

Öğle yemeğinde yediğiniz soğan yüzünden şişkin misiniz? Yoksa yemek üzerine yediğiniz meyveden miydi? Yoksa çok hızlı yemek yemek gibi gıda dışı bir şeyden kaynaklanan şişkinlik mi?

Semptomlar bağırsağın dışında ortaya çıktığında durum daha da karışır. Akşam yemeğini fazla kaçırdığınız için mi migrenle uyandın? Yoksa susuz mu kaldın? Ya da belki iyi uyumadın? Benzer şekilde, deri döküntüsü yediğiniz bir şeyden mi kaynaklanıyordu yoksa parfüm, deterjan veya başka bir tahriş edici maddeyle temastan mı kaynaklanıyordu?

Belirtiler olmadan az miktarda belirli yiyecekleri yiyebilirsiniz. Örneğin, bir kare çikolata sorun yaratmayabilir, ama 4-5 kare yediğinizde, vücudunuz isyan ediyordur.

Belirtiler gecikir! Biraz kırmızı biber yedin ve kendini iyi hissediyorsun fakat günler sonra eklemleriniz ağrıyor ve şişmiştir.

Eliminasyon diyeti, bu tür sorunların gerçek kaynağını kesin olarak belirlemenize yardımcı olur.

Bilinmeyen Gıda Alerjilerini Ortaya Çıkarır

Genel olarak sağlıklı bir gıda yerken bile devam eden sindirim sorunları yaşamak çok yaygındır. Neden? Çünkü büyük bir etki yaratmak için gereken tek şey bir veya iki tanımlanmamış gıda alerjenidir.

Örneğin: Journal of Allergy and Clinical Immunology’de 2014 yılında yapılan araştırmada: “Eozinofilik özofajitli (ağırlıklı olarak gıda alerjileriyle tetiklenen bir özofagus hastalığı) 52 hastaya, eliminasyon programı uygulandı. Çalışma sırasında hastalar altı aylık bir süre boyunca dört ana alerjen gıda grubunu kesip çıkardılar: süt ürünleri, buğday, yumurta ve baklagiller. Hastaların %65-85’inde, bozukluğa neden olan 1 veya 2 besin vardı. Süt, 11 hastada (%50’si), 8 hastada (%36) yumurta, 7 hastada (%31) buğday 4 hastada (%18) baklagillerde majör alerjen olarak belirlendi. (3)

Hastaların bu tür gıdalara alerjileri olduğu konusunda hiçbir fikirleri olmadığı için, alerjenler tespit edilene kadar geçmiş tedavi yöntemlerine yanıt vermemişler. Sonuç olarak, belirli alerjenler uzun vadede çıkarıldığında iyileşmeler ve rahatlama yaşamışlar. Bazı alerjik yiyeceklerin uzaklaştırılması, gıda alerjilerinin doğal tedavisi için en sağlam ve en etkili adımdır.

IBS Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Kansas Üniversitesi Tıp Merkezi tarafından 2006 yılında yürütülen bir çalışmada; “İrritabl bağırsak sendromu (IBS) olan 20 hastaya eliminasyon programı uygulandığında, hastaların %100’ü sindirim semptomlarında önemli gelişmeler yaşadı. (4)

Eliminasyon programları, hastaların yiyecek ve yapılan test sonuçlarına dayanıyordu. Altı ay boyunca eliminasyon programlarında kaldıktan ve ayrıca probiyotikler aldıktan sonra, hastalar yeniden değerlendirildi ve her biri bağırsak hareketlerinde ve IBS semptomlarının kontrolünde iyileşmeler bildirdi. Araştırmacılar ayrıca, hastaların yüzde 100’ünün bağırsak florasında bulunan yararlı bakteri düzeylerinin arttığını bulmuşlardır.

Geçirgen Bağırsak Tedavisinde Faydalıdır

Geçirgen bağırsak, alerjik reaksiyonların, otoimmün hastalığın ve vücut genelinde iltihaplanmanın altında yatan nedendir. Geçirgen bağırsak, sindirim sisteminin astarı, belirli maddelerin kan dolaşımına geçerek sisteminize zarar vermesine izin veren küçük delikler geliştirdiğinde ortaya çıkar. (5)

Geçirgen bağırsak, Chron ve ülseratif kolit gibi otoimmün hastalıklara büyük katkıda bulunur. Geçirgen bağırsak gelişimi, çinko, demir ve B12 vitamini de dahil olmak üzere hayati minerallerin ve besin maddelerinin emilim bozukluğuna neden olabilir. Geçirgen bağırsağın genellikle gluten intoleransından kaynaklandığına inanılır, fakat aynı zamanda bir dizi başka gıda alerjisi ve duyarlılığından da kaynaklanabilir.

Egzama ve Akne Gibi Cilt Tahrişlerinde Rahatlama Sağlar

Egzama ve akne gibi cilt sorunlarının teşhis edilmemiş gıda alerjileriyle ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlar mevcuttur.

Örneğin, Roma’daki Özel Tıp Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırma, yetişkinlerdeki egzama semptomları ile gıda alerjenleri arasında güçlü bir ilişki buldu. Egzamalı 15 yetişkin bir eliminasyon programına girdiğinde, bunlardan 14’ü ciltle ilgili semptomlarda önemli gelişmeler yaşadı.

Fındık, domates, süt, yumurta ve tahıl taneleri en yaygın alerjenlerdi ve 15 hastadan altısı bu gıdalardan en az birine alerji testi pozitif çıktı. Diğer sekiz hastanın bir yiyeceğe karşı en az bir gıda intoleransı olduğundan şüphelenildi, bu da deneklerin yüzde 93’ünün (14/15) tüm yiyecekler elimine edilince iyileşmesine neden oldu.

DEHB ve Otizm gibi Öğrenme Bozukluklarının Önlenmesine veya Tedavisine Yardımcı Olur

Gluten ve pastörize süt ürünleri gibi yaygın gıda alerjenlerinde bulunan proteinlerin bağırsak geçirgenliğine neden olabileceğinden, DEHB ve otizm gelişme riskini artırabilir. Bu, maddeler bağırsaktan sızdığında ve daha sonra kan dolaşımı içinde yeniden dolaştığında, bazen beyinde bir opioid ilaç gibi hareket ettiğinde ortaya çıkar. Maddeler kan dolaşımına girdikten sonra, iltihabı tetikleyen çok sayıda bağışıklık hücresiyle temas ederler.

Çinko, selenyum, demir ve omega-3 yağ asitlerindeki eksikliklere ek olarak yüksek şeker alımı da DEHB semptomlarını kötüleştirir. Southampton Üniversitesi Gelişimsel Beyin Davranışı Laboratuvarı’ndan araştırmacılar, DEHB olan çocuklarda üç farklı diyetin etkilerini analiz ettiklerinde, kısıtlayıcı eliminasyon programı, semptomları azaltmada faydalı oldu. (6)

Dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğunda diyet faktörüadı altında yapılan çalışma: Diyetlerinde şeker azaltıldığında, katkı maddeleri ve koruyucular çıkarıldığında ve Omega3 takviyeleri verildiğinde, çocuklarda DEHB semptomlarının daha düşük olduğu sonucuna varmaktadır. (7)

Migren ve Baş Ağrısında Etkili

Eliminasyon programı, migren ve baş ağrısı çeken hastalar için etkili ve ucuz bir tedavi stratejisidir.

21 hasta, IgG antikor testinin bir parçası olarak tanımlanan yaygın alerjenleri ortadan kaldırarak, eliminasyon programına girdi. Hastaların çoğu, programa ilk başladıkları zamana kıyasla semptomlarda önemli iyileşmeler yaşadı. Eliminasyon programını takiben, hastalar aylık olarak yaşadıkları migren ataklarının sayısında, atak sürelerinde ve ağrı şiddetinde önemli farklılıklar bildirdiler. (8)

Eliminasyon Diyeti Hangi Hastalıkların Tedavisinde Yardımcı Olur?

 • Ankilozan Spondilit
 • Baş Ağrısı
 • Böbrek Taşları
 • Candida (Aşırı Bakteri Çoğalması)
 • Depresyon
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive Bozukluğu (DEHB ve DEB)
 • Egzama
 • Fibromiyalji
 • Gastrit
 • Gaz
 • Geçirgen Bağırsak
 • Haşimoto
 • İshal
 • İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS)
 • Kronik Kabızlık
 • Kronik Yorgunluk
 • Kalp Ritm Bozukluğu
 • Migren
 • Reflü
 • Romatoid Artrit
 • Safra Kesesi Taşları
 • Sedef
 • Sibo (İnce Bağırsakta Aşırı Bakteri Çoğalması)
 • Şişkinlik
 • Tip 2 Diyabet
 • Uykusuzluk
 • Vertigo
 • Vitiligo

Ve daha birçok otoimmün hastalıklarında Eliminasyon Diyeti başarılı olmaktadır.

İnanılmaz değil mi? Bütün sorunlarımızın temeli neredeyse aynı gibi. Peki, yiyecek hassasiyetleri mide ve bağırsak sorunuysa, rahatsızlıklarımız, ciltte (kızarıklıklar), beyinde (baş ağrıları) veya eklemlerde (ağrı) nasıl ortaya çıkıyor?

İşte nedeni! Gastrointestinal (GI) sistemimiz, yiyecekleri sindirmekten ve emmekten çok daha fazlasını yapar. Gastrointestinal (GI) kanalının ayrıca bağımsız çalışan sinir sistemi (diğer adıyla enterik sinir sistemi) vardır.

Bu nedenle, GI yolu nörotransmiterler, hormonlar, kimyasal haberciler, enzimler ve bakteriler açısından zengindir. Aslında, vücudunuzun, tüm bağışıklık sisteminin %70’ine bile ev sahipliği yapıyor!

Gıda hassasiyetleri, sindirim sisteminin birçok sorununa, (mikrobiyal dengesizlikler, hareketlilik sorunları, detoksifikasyon anormallikleri ve bağırsak geçirgenliği) doğrudan veya dolaylı olarak katkıda bulunabilir.

Buda, bağırsaktaki sorunların neden, migren, kronik ağrı, egzama, diğer kızarıklıklar, diğer birçok semptom ve sağlık probleminin yanı sıra beyin sisi gibi vücudun her yerinde ortaya çıkabileceğini açıklar. Bu nedenle, gıda hassasiyetlerine bağlı sorunlarınız için, birkaç hafta boyunca eliminasyon diyeti yapmanın, şimdiye kadar yapacağınız en derin diyet değişikliği olabileceği mantıklı geliyor.

Gıda hassasiyeti nedir? Gıda intoleransı nedir?

Amerikan Alerji Astım ve İmmünoloji Akademisine göre, “Bir kişi belirli bir yiyeceği sindirmekte güçlük çektiğinde gıda intoleransı veya gıda hassasiyeti ortaya çıkar.”

Gıda hassasiyetleri çok çeşitli semptomlara neden olabilir. Bazen bu semptomlar rastgele olabilir ve bunları açıklayacak hastane teşhisiniz olmayabilir. Yine de bu semptomların çoğu, bir otoimmün durumla veya başka bir sağlık problemiyle ilişkili olabilir. (9)

 • Gıda hassasiyeti, bağışıklık sistemini içeren gıda alerjilerinden farklı olarak, bağırsağın belirli yiyeceklere ve bileşenlere zayıf tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bu tepkiler genellikle birkaç şekilde ortaya çıkar:
 • İltihaplanma: Bazı yiyecekler bağırsak dokularını tahriş ederek vücutta semptomlara yol açar. Örneğin, kırmızı şarapta doğal olarak bulunan aminler kan damarlarını genişletebilir ve bazı insanlarda migreni tetikleyebilir.
 • Hazımsızlık: Sindirim sistemi belirli yiyecekleri düzgün şekilde parçalayamaz. Örneğin, laktoz intoleransını duymuşsunuzdur. Bazı insanların bağırsakları, süt ürünlerinde bulunan bir şeker olan laktozu sindirmek için yeterli laktaz enzimi üretmez. Sonuç: gaz, şişkinlik ve ishaldir.

Gıda hassasiyetlerinde yaygın olarak şu belirtiler görülür:

Gıda hassasiyetlerinde yaygın olarak şu belirtiler görülür
Gıda hassasiyetlerinde yaygın olarak şu belirtiler görülür
 • Açıklanamayan kilo alımı veya kaybı
 • Anksiyete, depresyon veya diğer ruh hali sorunları
 • Asit reflü
 • Baş ağrısı veya migren
 • Beyin sisi ve konsantre olma zorluğu
 • Egzama, kızarıklıklar ve cilt tahrişi
 • Eklem ağrısı
 • İshal
 • Kabızlık
 • Karın ağrıları
 • Şişkinlik
 • Yorgunluk
 • Çocuklarda DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) ve davranış sorunları

Eliminasyon Diyeti Bilimsel midir?

Eliminasyon diyet programının bilimsel yaklaşımını takip ederek, aynı zamanda sağlığınızı iyileştirirken hangi yiyeceklerin semptomlarınıza neden olduğunu kolayca tespit edebilirsiniz.

Bilimsel çalışmalar, eliminasyon diyet programının aşağıdakiler dahil çeşitli sağlık koşullarını büyük ölçüde iyileştirebileceğini göstermiştir:

 • Otoimmün sorunlar (10)
 • İrritabl bağırsak sendromu (IBS) (11)
 • Eozinofilik özofajit (EE) (12)
 • Dikkat eksikliği bozukluğu (DEHB) (13)
 • Egzama (14)

Eliminasyon Diyeti Nasıl Yapılır?

Eliminasyon diyeti iki bölümden oluşur.

 1. Eleme aşaması
 2. Yeniden giriş aşaması

Eliminasyon diyetinde gıdaları eleme aşamasının da kendi içinde iki bileşeni vardır.

Zehirli gıdaları hayatınızdan kalıcı olarak çıkarmak ve hassas olabileceğiniz inflamatuar gıdaları geçici olarak çıkarmak.

 1. Eliminasyon Diyeti Eleme Aşaması 1. Bileşen: Zehirli Gıdalar
 2. Eliminasyon Diyeti Eleme Aşaması 2. Bileşen: İnflamatuar Gıdalar

Eliminasyon Diyetinde Yasaklı Gıdalar Nelerdir?

Eliminasyon aşamasında, tüm zehirli ve İnflamatuar yiyecekleri, gıda hassasiyetlerinin yaygın suçlularını ve vücudunuzun iyi tolere edemeyeceğinden şüphelendiğiniz tüm yiyecekleri çıkaracaksınız. Şüphe duyduğunuzda, çıkarın ve daha iyi hissedip hissetmediğinize bakın.

Eliminasyon Diyeti Eleme Aşaması 1. Bileşen: Zehirli Gıdalar

Zehirli gıdalar herkes için zararlıdır. Zehirli gıdalar, ağrı ve sızılara, iltihaplanmaya, sindirim sorunlarına, Candidaya, geçirgen bağırsak sorununa, otoimmün hastalıklara ve diğer sağlık sorunlarına yol açarlar. Bu nedenle, zehirli gıdaları hayatınızdan tamamen çıkarmış olmalısınız. Onları yeniden tanıtmayacaksınız.

İnflamatuar gıdaların, herhangi bir sağlıklı ilaçsız yaşam biçiminde yeri yoktur.

Eliminasyon Programı Toksik Gıdalar
Eliminasyon Programı Zehirli Gıdalar

Eliminasyon Diyeti Zehirli Gıdalar

 • Şeker
 • Alkol
 • Kafein
 • GDO’lar
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Katkı maddeleri, koruyucular ve boyalar
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu
 • Trans veya hidrojene yağlar
 • Tüm işlenmiş gıdalar, abur cubur ve fast food gibi sözde gıdalar

Eliminasyon Diyeti Eleme Aşaması 2. Bileşen: İnflamatuar Gıdalar

Eliminasyon diyetinin eleme aşamasının ikinci bileşeni, insanların genellikle duyarlı olduğu otoimmünite ve diğer sağlık sorunlarına neden olduğu bilinen İnflamatuar yiyecekleri çıkarmaktır.

Eliminasyon Diyeti İnflamatuar Gıdalar

Eliminasyon Diyeti Programı inflamatuar-gıdalar

Aşağıdaki gıda türleri, tüm gıda hassasiyetlerinin yaklaşık %90’ını oluşturur: (15)

 • Alkol
 • Gece gölgeleri (domates, biber, beyaz patates ve patlıcan)
 • Glüten
 • Maya
 • Mısır
 • Narenciye
 • Rafine / ilave şeker
 • Soya
 • Süt
 • Tahıllar ve baklagiller
 • Yer fıstığı
 • Yumurtalar

Gluten ve süt ürünleri en çok iltihaplı besinlerdir. Özellikle otoimmün veya tiroid rahatsızlığınız varsa veya bu koşulları önlemek istiyorsanız, bunları beslenmenize geri EKLEMEYİNİZ.

Hassas olabileceğinden şüphelendiğin diğer yiyecekleri de çıkarabilirsin. Örnek: Avokado veya kivinin semptomlarınızı tetiklediğinden şüpheleniyorsanız, bunları “kaçınma” listesine ekleyin ve şimdilik kaldırın.

Eliminasyon aşamasında bu yiyecekleri yemeyi tamamen bırakacaksınız. Bu katı beslenmeye bağlı kalmanız ve bu yiyeceklerden hiçbirini tüketmemeniz kesinlikle çok önemlidir. Gluten veya maya içeren küçük bir parça ekmek, küçük bir yudum süt veya ince bir dilim domates bile gıda intoleransı semptomları yaratan potansiyel bir bağışıklık tepkisi başlatabilir. Eliminasyon diyeti, yalnızca bu gıdalardan %100 uzak durursanız işe yarar.

Her şeyi aldınız elimizden peki ne yemeliyiz? Aslında her şeyi değil zararlı olupta sizin zararını fark etmediğiniz sizi hasta edenleri çıkardık.

Eliminasyon Diyetinde Yenecek Sağlıklı Gıdalar

Eliminasyon Diyetinde Hangi Gıdaları Yemeliyiz?

Sağlığınıza iyi gelecek ve tüketirken çok mutlu olacağınız gıdalar:

 • Gece gölgeleri hariç çoğu sebze
 • Narenciye hariç çoğu meyve
 • Merada otlayan hayvan eti.
 • Avcılıkla yakalanmış balıklar.
 • Süt ve ürünleri yerine Hindistan cevizi sütü ve ürünlerini kullanabilirsiniz.
 • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve avokado gibi sağlıklı yağlar
 • Baharatlar ve otlar
 • Yeşil meyve suları ve smoothie ler
 • Bitki çayı ve su

Eliminasyon diyeti, genelde yaklaşık 3-6 hafta sürer. Antikorların bağışıklık sisteminizin gıdalara olumsuz tepki verdiğinde oluşturduğu proteinlerin dağılmasının yaklaşık üç hafta sürdüğüne inanılıyor. Bu nedenle, genellikle bir kişinin hassasiyetleri tamamen tedavi etmesi ve semptomlarındaki iyileşmeleri fark etmesi için gereken minimum süredir.

Eliminasyon diyetinde hangi gıdalar yenir hangileri yenmez, tek tek sizler için belirledik. Otoimmün Eliminasyon diyeti yapmak isteyenler Eliminasyon Diyeti 5 Haftalık Gıda Listesi makalemizden okuyabilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti Bitiminde Gıdalar Tekrar Nasıl Yenir?

Eleme aşamasından sonra, bir kez daha çıkardığınız her yiyeceği yeniden sunmaya hazırsınız (zehirli yiyecekler hariç!). Ancak, hepsini aynı anda geri eklemeyeceksiniz.

Yeniden giriş aşaması, kişisel gıda tetikleyicilerinizi belirlemek için semptomlarınıza dikkat ederken çok yavaş ve teker teker yiyecekleri yeniden tanıtacağınız çok özel bir süreçtir.

Yeniden tanıtmak için ilk yemeğinizi seçecek ve üç gün boyunca günde üç kez yiyeceksiniz. Bu şekilde, semptomlarla sonuçlanan fark edilebilir ve kesin bir bağışıklık tepkisi olup olmadığını görmek için sisteminizi adeta körüklüyorsunuz.

Seçtiğiniz gıda, iltihaplanmaya neden oluyorsa, bir gıda duyarlılığını düşündüren bir tür bedensel reaksiyon veya semptomla sonuçlanacaktır. Bu yiyeceğin sonucunu öğrendikten sonra, yeni bir yiyeceğe yeniden başlamadan önce üç gün boyunca eleme aşamasına geri dönün.

Üç gün sonra, aynı işlemi izleyerek bir sonraki yiyeceğe geçebilirsiniz. Sadece birer birer gidin.

Eliminasyon Diyeti Sonunda Gıdalar Eklenirken Nelere Dikkat Edilir?

 • Her seferinde tek bir gıda deneyin.
 • Her yeniden giriş gıdasını, 3 gün boyunca, günde 3 kez yiyin.
 • Gıda günlüğü tutarak, belirtileri varsa neler olduğunu veya yok diye yazarak kaydedin.
 • Her yemekten sonra üç gün boyunca eliminasyon aşamasına geri dönün.
 • Bir reaksiyonunuz varsa, eklediğiniz gıdayı çıkarıp ve semptomsuz olana kadar eliminasyon aşamasına geri dönün.
 • Giriş yaptığınız gıdada sorun yoksa diğer gıdaları deneyene kadar onu yemeyin.
 • Yeniden giriş aşamasını tamamladıktan sonra tüm güvenli gıdaları tekrar ekleyin (herhangi bir önemli semptom fark etmemiş olsanız bile beslenmenize gluten veya süt ürünleri kesinlikle eklemeyin).

Gıdaları yeniden beslenmenize eklerken, hangi gıdaların bir reaksiyonu tetiklediğini görmek için vücudunuzun sinyallerine çok dikkat etmeniz önemlidir. Gıda günlüğü tutmak, yavaş yemek, çok çiğnemek, su içme kurallarına dikkat etmek ve vücudunuzla uyum içinde kalmak bu aşamada çok yararlıdır.

Eliminasyon Programı Yeniden Giriş

Gıdaları Eklerken Vücudunuzu Dinleyin!

Eliminasyon diyetine başlamak aydınlatıcı ve güçlendirici bir süreçtir. Vücudunuz en iyisini bilir. Dinleyin, dikkat edin ve O’na güvenin. Eliminasyon diyeti yaparak sağlığınızı koruyabilir ve tam olarak vücudunuzun istediği gibi değişiklikler yapabilirsiniz. Rahatsız edici günlük belirtilerinize son verebilir ve sonunda sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

Gıda alerjileri, şiddetli ve sıklıkla ani bir bağışıklık tepkisini tetikleyerek aşırı ve potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyona yol açar.

Eliminasyon Diyetini Kimler Yapmalıdır?

Çoğu sağlık uzmanı tarafından, herkesin hayatında en az bir kez bir tür eliminasyon programı yapması önerilir, çünkü birçok insan, onlarsız yaşamanın nasıl bir şey olduğunu deneyimleyene kadar semptomlarının olduğunu fark etmez.

Örneğin, sık sık baş ağrısı ya da sivilce çıkması yaşadığınızı düşünebilirsiniz, ancak bir eliminasyon programı yaptıktan sonra, yediğiniz yiyeceklerde değişiklik yaptığınızda bu semptomların düzeldiğini fark edebilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti’nin Özelikle Kimlere Faydası Vardır?

Eliminasyon diyeti doğru uygulandığında birbirinden farklı bireylere fayda sağlar. Fakat en önemli fayda sağladı insan grubu aşağıda bulunan eliminasyon diyeti infografik içerisinde sizler için ilaçsız yaşıyoruz ekibi tarafından tasarlanmıştır. Hemen göz atabilirsiniz.

Eliminasyon Diyeti Programının Özelikle Kimlere Faydası Vardır
Eliminasyon Diyeti Programının Özelikle Kimlere Faydası Vardır

Eliminasyon Diyeti Hangi Belirtilere Yardımcı Olabilir?

Alerjileri ve hassasiyetleri belirlemek ve ortadan kaldırmak, genel sağlık için hayati önem taşır. Devam eden, tanımlanamayan bir duyarlılıkla mücadele ettiğinizde, vücudunuz sürekli olarak çeşitli şekillerde zarar verebilecek iltihaplı yanıtlar gönderir.

Gıda duyarlılıkları ve alerjilerde, sıklıkla aşağıdaki semptomlar görülür:

Gıda Duyarlılıkları ve alerjilerde, aşağıdaki semptomlar görülür:

 • Adrenal yorgunluk
 • Artrit
 • Artrit kaynaklı kas ve eklem ağrısı
 • Astım
 • Ateroskleroz (kalp hastalığının habercisi olan arterlerin sertleşmesi)
 • Besin eksiklikleri
 • Böbrek ve safra kesesi sorunları
 • DEHB gibi öğrenme güçlükleri
 • Depresyon ve anksiyete dahil duygu durum bozuklukları
 • Egzama, kurdeşen ve sivilce gibi cilt alevlenmeleri
 • Kilo alımı ve obezite
 • Kronik yorgunluk
 • Migren baş ağrıları
 • Otoimmün bozukluklar
 • Parkinson ve demans dahil bilişsel gerileme ve nörodejeneratif hastalıklar
 • Uykusuzluk / Aşırı Uyuma

Alternatif ve Tamamlayıcı Terapiler’de yayınlanan 2019 raporuna göre, çok semptomatik 50 yaşındaki bir kadın 9 hafta boyunca eliminasyon programını takip ettiğinde semptomlarda azalma ve besin alımında iyileşme yaşadı. Araştırmacılar, bu sorunlu yiyeceklerin ortadan kaldırılmasının bağışıklık sistemi üzerindeki yükü hafiflettiğini ve vücudun onarılmasına ve iyileşmesine izin verdiğini öne sürüyor. (16)

Alerjik reaksiyonlar, aşağıdaki semptomları içerebilir:

 • Baş dönmesi veya baygınlık hissi
 • Boğaz sorunları, yutma güçlüğü
 • Hırıltı
 • Konuşma veya nefes alma yeteneğini etkileyen dilin şişmesi
 • Kurdeşen
 • Kusma ve / veya mide krampları
 • Nefes darlığı
 • Soluk veya mavi cilt rengi
 • Tekrarlayan öksürük
 • Zayıf nabız

Eliminasyon Diyetinde Neden Yasaklı Gıdalar var?

Neden bu yiyecekler? Maryland Üniversitesi’nden bir grup araştırmacıya göre, yalnızca ABD’de 1,5 milyondan fazla insan gluten duyarlılığından muzdarip. İnsanların büyük bir kısmı, gluten alerjisi, tahammülsüzlük veya duyarlılıktan kaynaklanan bir tür olumsuz İnflamatuar yanıtla glutene tepki gösterir.

Süt alerjisi de yaygındır çünkü standart süt pastörizasyonu alerjiye neden olabilecek gerekli enzimleri yok eder. Birçok büyük baş hayvanların sütü, hem gıda hem de mevsimsel alerjiler için ortak bir tetikleyici olan beta kazein A1 olarak bilinen bir tür protein içerir. (17)

Soya ve mısırı neden keselim? Soya ve mısır dünyadaki en büyük iki GDO ürünüdür. Mısır ve soya ürünlerinin yaklaşık yüzde 90’ından daha fazlası, genetiği değiştirilmiş tohumların türevleridir. Yer fıstığı ve turunçgiller de genellikle alerjik reaksiyonlara neden olur.

Bu arada, birçok çalışma, soya gibi yaygın bir alerjene alerjiniz veya duyarlı olduğunuzda, yer fıstığı gibi bir başkasına da alerjiniz olma ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir. Bunun nedeni, yaygın alerjen gıdalardaki protein parçacıklarının birbirine çok benzemesi ve benzer iltihaplı reaksiyonlara neden olmasıdır. (18)

Hidrojen yağlar vücutta kronik iltihaplanma yaratır ve hastalığa neden olabilir. Öte yandan, iyi yağlar hormon üretimi, kilo kaybı, hücresel iyileşme ve anti enflamasyon için gereklidir.

Şeker, önemsiz miktarda vitamin ve mineral sunan bir anti-besin maddesidir, ayrıca iltihaplanmayı ve düşük enerjiyi teşvik eden yüksek glikoz ve insülin seviyelerine neden olur.

Kırmızı şarap veya gluten içeren biralar gibi bazı alkoller, alerjik reaksiyonlar ve sindirim semptomları oluşturabilir. Ama yapmasalar bile, vücudun kendi kendini detoksifiye etmesine yardımcı olmak için tüm alkolü ortadan kaldırmak en iyisidir. Alkol, bağırsaktaki maya ve zararlı bakteri büyümesini artırabilir, enerji seviyelerini düşürebilir, ruh halinizi bozabilir ve yalnızca sağlıkla ilgili mevcut sorunları karmaşıklaştırabilir.

Gece gölgeleri! Gıda hassasiyetleri, alerjiler, otoimmün hastalıklar, iltihaplı bağırsak hastalığı veya geçirgen bağırsak sendromu ile mücadele eden bir kişiyseniz, patlıcangiller adı verilen bir sebze sınıfının sağlık durumunuza katkıda bulunma ihtimali vardır. Nightshade yani gece gölgesi sebzeleri çoğu insan için tamamen sağlıklıdır, ancak birkaçı için buğday veya süt ürünlerine benzer bir tetikleyici görevi görebilir ve büyük bağışıklık reaksiyonlarına neden olabilir. En çok yenenler gece gölgesi sebzeleri: patlıcan, patates, domates ve biberdir.

Eliminasyon Diyetinin Yan Etkileri Var mıdır?

 • Beslenmenizi önemli ölçüde değiştirdiğinizde, vücudunuzun tepki vermesi normaldir, özellikle eliminasyon diyetinde bu durum daha sık görülür.
 • Bazı insanlar eliminasyon diyetinde çok çabuk inanılmaz değişim görse de, diğerleri daha iyi hissetmeden önce kötü semptomlar yaşayabilirler.
 • Bunun nedeni: Eliminasyon diyeti, hızlı ve etkili bir değişik sağlar. Normal bir antrenmandan sonra yüksek yoğunluklu koşuya çıkmak gibidir.
 • Bu, özellikle yüksek miktarda kafein, şeker ve çok işlenmiş rafine gıdaları kullanımından sonra bu gıdaları sıfıra indirdiğinizde yaşanır.
 • Sonuç olarak, başlangıçta birkaç günden bir haftaya kadar baş ağrısı, yorgunluk, sinirlilik veya ciltte alevlenme gibi yoksunluk belirtileri fark edebilirsiniz.

Eliminasyon Diyetinde Nelere Dikkat Edilir?

Bu programdan önce yapılabilirse mutlaka Mide ve Bağırsak tedavileri paylaşımındaki anlatılanlara göre tedavinizi yapmanızı öneririm.

Sabah kahvaltınızı ve akşam yemeklerinizi aşağıdaki listeye göre planlayınız, hatta kendinize haftalık program yaparsanız diyet çok başarılı geçer, her gün ne yiyelim ne yapalım derdiniz olmaz. Yemeklerden 2-3 saat sonra gün içinde 4-5 bardak su içerseniz, ara öğünün çok ihtiyacınız olacağını sanmıyorum, olursa bir sonraki paylaşımda vereceğim ilikli kemik suyundan 1 bardak çay gibi içebilir, yanında az salata yiyebilirsiniz.

Öğün gibi değil ara öğün gibi yapınız. Size tavsiyem sabah kahvaltısında zeytinyağı, zeytin ve bol yeşilliği eksik etmeyin, içebilirseniz mutlaka kemik suyu içmeye özen gösterin meyve fazla yemeyin. Kemik suyunu 3 öğün içmemeye özen gösterin, 3 öğün içtiğiniz günün ertesi gününde içmeyin.

Bir önceki yediklerinizi hazmetmediğinizi düşünüyorsanız yemek iştahınız yoksa zorla yemeyin, yemeğe hızlıca saldırıp çiğnemeyi unutmayın, yemek ağzınızda lapa olana kadar yutmayın, bunlar mide ve bağırsaklarınız için çok önemli, oraya ne kadar çok çiğnenmiş gönderirseniz o kadar hızlı iyileşirsiniz.

Yaraların tamiri, genişlemelerin tekrar daralması, gıdaların çürümemesi için bağırsaklarda uzun süre gıda beklemesin. 2 gün tuvalete çıkamazsanız 2. Günün akşamında çorbanıza çok az sinameki veya gece yatmadan önce 1 bardak suya 1 çay kaşığı İngiliz tuzu karıştırıp için.

Her ne olursa değişik bir şey hepsini gün saat konu olarak not alın. Aşırı Mantar Çoğalması (CANDIDA) ve SİBO şikayetleri olanlar, günde iki kaseden fazla karbonhidratlı sebze (tatlı patates, balkabağı, sakızkabağı) ve bir kaseden fazla meyve tüketmesinler. Elma sirkesi dışında sirke de tüketmesinler.

Listede her şeyin organik yazdığına çok takılmayın, alan bulabilen varsa organik yapsın, bulamayanlar köylü pazarlarına bakabilir fakat pestisit vb ilaçlar olmadığından emin olun. Temiz beslenip, bağırsaklarınız düzgün, sindiriminiz sorunsuz çalışırsa ne ilaca nede takviyeye ihtiyacınız kalır, gıda takviyelerinin masum olduğunu sakın düşünmeyin onların da ilaç firmalarından farkı yok, içlerine rahatlıkla katkı maddeleri koyuyorlar, ayrıca içinde süt, gluten ve tatlandırıcılar da cabası. Takviyeye karşı değilim içeriğine karşıyım.

Gıdalardaki ilk seçiminiz organik olsun. Tamamen organik gıdalar yiyeceksiniz. Yeşillik yiyen, otlakta beslenen ve organik olan etleri, tamamen organik meyve ve sebzeleri satın alın. Mera hayvanı bulduğunuzda ek olarak hazır yem verip vermediklerini sorun, mısır, soya, arpa hiçbiri GDO’lu, glutenli ve hibrit olmamalı, hazır yem olsa dahi onun da GDO’suz olmasına dikkat edin. Çiftçilerin sebzelerini nasıl yetiştirdiklerini mutlaka sorun, organik veya temiz tarım nasıl olmalı araştırın öğrenin.

Organik için eleme yapmak gerekirse organik et dışındakileri eleyin. Hayvanlar hızlı tüketimde en üst sırada, dolayısıyla toksinlerle kaplı ve ağır metallerle kirlenmiş gıdalarla beslenirlerse, siz de bu zehirleri kat kat alırsınız. Organik, yeşillik yiyen, otlakta yetiştirilen etler önceliğiniz olmalı.

Meyve ve sebzelere gelince, hepsini organik alamıyorsanız Çevre Çalışma Grubu’nun (The Environmental Working Group) internet sayfasında (www.ewg.org/foodnews) kirli düzine (12), temiz 15 (The Dirty Dozen Plus and The dean Fifteen) listesinde yayınlanan gıdalara ara sıra göz atın, kirli düzine (The Dirty Dozen Plus) özellikle pestisitlerle kirlenmiş olma ihtimali yüksek olan 12 gıdayı içeriyor.

Temiz 15 (The Clean Fifteen) ise klasik yetiştirilse de daha güvenli olma ihtimali yüksek gıdaları listeliyor. Bu listelerdeki gıdalar değişebildiği için düzenli olarak kontrol etmenizi tavsiye ederim. Ayrıca başka incelemelerde mevcut. İngilizcesi iyi olan, araştırmayı seven, bu işlere gönül vermiş kişilerde bu ve bunun gibi siteleri araştırıp güzel içerik bulup hazırlarsa yayınlayıp takipçileri bilgilendirebiliriz.

Olabildiğince listeden sapmamaya çalışın, insanız bazen canımız çok çeker, o zaman: çok az şeker, 1 yumurta, akşamgiller, kafeinli bir içecek, hatta küçük bir kaçamak olarak glüten ve süt ürünü içermeyen bir kek çok az olmak kaydı ile tadabilirsiniz. Fakat glüten ve süt ürünleri çok fazla inflamasyon olduğundan ve glüten başka pek çok soruna yol açtığından bu gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Diyete sürekli baştan başlamak zorunda kalır, zamanınız boşa gider, hemde kendinizi hasta edersiniz.

Eliminasyon Diyetinde Neler Yenir?

Eliminasyon Diyeti Etler (Doğal beslenmiş mera hayvanı veya Organik sertifikalı)

 • Av hayvanları
 • Çiftlikte yetişmiş kümes hayvanları (tavuk, ördek, hindi) Organik
 • Dana eti Organik
 • Sığır eti Organik
 • Kuzu eti – Oğlak eti Organik
 • Doğal avlanmış taze balık (alabalık, somon, morina, pisibalığı,kömür balığı, dilbalığı)

Eliminasyon Diyeti Sebzeler (Organik Sertifikalı, İlaçsız Ve Suni Gübresiz!)

MeyveSebzeler
 • Bamya
 • Brokoli (bebek ve çiçek brokoli dahil)
 • Brüksel lahanası
 • Çin Lahanası
 • Enginar
 • Frenk soğanı
 • Havuç
 • Ispanak (tüm yeşil yapraklı sebzeler)
 • Kabak (sakız kabağı, balkabağı, spagetti kabağı)
 • Karalahana
 • Karnabahar
 • Kereviz
 • Kuşkonmaz
 • Lahana
 • Mantar
 • Marul
 • Kırmızı Pancar
 • Pırasa
 • Salatalık
 • Soğan
 • Tatlı kabak
 • Tatlı patates
 • Yabani havuç
 • Zeytin

Eliminasyon Diyeti Sağlıklı Yağlar (Organik) Soğuk Sıkım Ve Doğal Olmalı

 • Avokado yağı
 • Çörekotu yağı
 • Hindistancevizi yağı
 • Üzüm çekirdeği yağı
 • Zeytinyağı

Eliminasyon Diyeti Meyveler (Organik Sertifikalı, İlaçsız Ve Suni Gübresiz!)

 • Ahududu/frambuaz
 • Armut
 • Avokado
 • Böğürtlen
 • Çilek
 • Elma
 • Greyfurt
 • Hindistancevizi
 • Hurma
 • İncir
 • Kavun
 • Kayısı
 • Kızılcık
 • Kiraz/Vişne
 • Kivi
 • Kumkuat
 • Limon
 • Mandalina
 • Mango
 • Misket limonu
 • Muz (Yerli)
 • Nektarin
 • Portakal
 • Şeftali
 • Üzüm
 • Yabanmersini

Eliminasyon Diyeti Faydalı Bitki, Baharat, Tohumlar Ve Çeşniler (Organik Sertifikalı)

Baharat olarak satılan karışımları kullanmayın, bunlar gluten ve katkı maddesi içerebilir.

 • Biberiye
 • Çörek otu
 • Defne yaprağı
 • Deniz tuzu, Kaya tuzu
 • Dereotu
 • Elma sirkesi
 • Fesleğen
 • Güveyotu
 • Hardal
 • Isırgan otu
 • Kakao (yüzde 100)
 • Karabiber
 • Karahindiba
 • Karanfil
 • Keçiboynuzu
 • Kekik
 • Kimyon
 • Kişniş
 • Maydanoz
 • Mercan köşk
 • Muskat
 • Sarmısak
 • Tarçın
 • Tarhun otu (Ejder Otu)
 • Zencefil
 • Zerdeçal

Eliminasyon Diyeti Faydalı İçecekler

 • Ev yapımı meyve ve sebze suları
 • Su (kaynak suyu, maden suyu, maden sodası)
 • Çaylar (kafeinsiz bitki çayı, ihtiyaç halinde günlük 1-2 bardak yeşil çay)
Eliminasyon Diyeti Yasaklı Zararlı Gıdalar

Eliminasyon Diyeti Zararları ve Toksik Gıdalar

 • Süt ve Ürünleri
 • Alkol
 • Genetiği değiştirilmiş gıdalar (GDO’lar), kanola yağı ve pancar şekeri dahil
 • Hazır gıdalar, besin değeri olmayan gıdalar, işlenmiş gıdalar
 • İşlenmiş etler: salam, sucuk, sosis, konserve etler, soğuk etler
 • İşlenmiş gıdalar (mayonez, salata sosları vb)
 • Katkı maddesi içeren (yapay boya, tatlandırıcı, koruyucu vb) içeren her türlü gıda
 • Paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durun.
 • Rafine yağlar, hidrojene yağlar, trans yağlar, margarin dahil.
 • Tatlandırıcılar: şeker, şeker alkolü, doğal tatlandırıcılar (örneğin bal, agave, şeker pekmezi ve hindistancevizi ağacı şekeri), tatlandırılmış meyve suları, yüksek fruktozlu mısır şurubu. Abartıya kaçmadan şeker otu olabilir.
 • Uyarıcılar ve kafein: Çikolata, kahve, dekonjestanlar ilaçlar, mate bitkisi

Eliminasyon Diyeti Zararlı Çeşniler Ve Baharatlar

 • Barbekü sosu
 • Ketçap
 • Kırmızı acı biber (karabiberde sorun yok)
 • Kırmızı pul biber
 • Paprika
 • Soya sosu
 • Tamari (glutensiz soya sosu)
 • Tatlı-ekşi sos
 • Teriyaki sosu

Eliminasyon Diyeti Zararlı İnflamatuvar Gıdalar

 • Akşamgiller: patlıcan, biberler, patates, domates, (tatlı patates sorunsuz)
 • Bakliyatlar: fasulye, nohut, mercimek, bezelye (kuru ve taze), sultani bezelye
 • Çerezler: fındık-fıstık ezmesi vb. dahil
 • Gluten: arpa, çavdar ya da buğday içeren her şey
 • Glutensiz tahıllar ve sözde tahıllar: amarant, darı, yulaf, kinoa, pirinç
 • Mısır ve mısırdan yapılan her şey (mısır unu, mısır ekmeği, kırması) veya yüksek fruktozlu mısır şurubu içeren gıdalar
 • Süt ve Süt ürünleri: tereyağı, kazein, peynir, süzme peynir, krema, donmuş yoğurt, sade yağ, keçi peyniri, dondurma, süt, süt ürünü içermeyen krema, peynir altı suyu proteini, yoğurt
 • Soya
 • Tohumlar, tohum yağları dahil
 • Yerfıstığı
 • Yumurta

Eliminasyon Diyeti İlk Günlerde Yaşanacak Olası Bazı Şikayetler:

 • Açlık
 • Aşermeler
 • Bağırsak hareketlerinin değişmesi
 • Baş ağrıları
 • Bilinç bulanıklığı
 • Ciltte döküntü
 • Eklem ağrısı
 • Kötü nefes
 • Ruh hali değişiklikleri
 • Uyku düzeninde değişiklikler
 • Vücut ağrıları
 • Vücut kokusu
 • Yorgunluk

Eliminasyon Diyetinde Bir Hafta İçinde Aşağıdaki Değişimi Fark Edebilirsiniz:

 • Cilt problemlerinin (akne, egzema, döküntü) ortadan kalkması
 • Daha az eklem ve kas ağrısı
 • Düzenli bağırsak hareketleri
 • Enerjinin artması
 • Kilo verme
 • Konsantrasyonun, zihinsel odaklanmanın, netliğin artması
 • Sindirimin iyileşmesi
 • Uykuların iyileşmesi
 • Vücutta su tutulumunun azalması

Eliminasyon Diyeti İle Neler Olacak?

Önceki beslenme biçiminizde ne kadar toksik ve inflamatuar gıdanın bulunduğuna bağlı olarak, otuz beş günlük beslenmenizin ilk haftasında yukarıdaki şikayetlerin bazılarını yaşayabilirsiniz.

Bu şikayetlerin bazıları yoksunluk sonucu ortaya çıkar. Bol miktarda tatlı ve nişastalı gıda yemeye, bol bol kafeinli içecek içmeye ve unlu mamüller tüketmeye alışkınsanız, bu sağlıksız ve uyarıcı gıdaları hayatınızdan çıkardığınızda enerji ve odaklanmanızda düşüş hissedebilirsiniz. Şikayetleriniz ayrıca aşırı mantar çoğalmasının ve aç bıraktığınız bakterilerin açlık sancılarıdır.

Eğer çok sayıda gıda hassasiyetiniz varsa, bu sağlıksız fakat çekici gıdaları yemeyi kestiğinizde bir takım yoksunluklar hissedebilirsiniz. Ayrıca aşırı mantar çoğalmasından şikayetçiyseniz, mantar, şeker isteğinize sebep olur, buna dayanmak için biraz sabretmeniz gerekir.

Bazı şikayetlerinizin bir diğer nedeni, detoks yapıyor yani vücuttan toksinleri temizliyor olmanızdır. Kendinizi toksinlerden temizlemeniz sonunda çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak ancak bu toksinler bedeninizden çıkarken şikayetlere neden olabilir. Bu şikayetler bedeninizin toksin ve inflamatuar gıdalardan temizlenmesinin işaretidir. Sabırla bekleyin sağlıklı günleriniz geri gelecek.

Bu sistemde ilk bir hafta içinde daha iyi hissetmeye başlama ihtimaliniz yüksek, belki de uzun zamandır hiç olmadığınız kadar iyi hissedeceksiniz. Otuz beş günün sonunda sindirim sisteminizde, enerjinizde, ruh halinizde, beyin işlevinizde ve hatta daha temiz bir cilt, daha sağlıklı saçlar ve belki biraz kilo kaybıyla görünüşünüzde kayda değer bir iyileşme fark edeceksiniz. Daha iyi uyuyacaksınız, varsa ağrılarınız hafifleyecek ve inflamasyonunuzun yatışıp sisteminizin dengeye dönmesiyle birlikte büyük rahatlama hissedeceksiniz.

Programa bir hafta sonu ya da boş olduğunuz günlerde başlamanızın faydası olabilir, uyum sağlamada sıkıntı yaşayacak olursanız fazladan zamanınız olur. Ayrıca bol bol su için. Her 1,5-2 lt. su içmek, yoksunluktan kaynaklanan baş ağrılarının hafiflemesine ve sisteminize yayılan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Eliminasyon Diyeti Karbonhidrat Aşermeleri?

Karbonhidrat aşermelerini bastırmak için tatlı patates, sakızkabağı, spagetti kabağı, balkabağı ve (püresi ya da pilavı yapılmış) karnabahar yiyin.

Eliminasyon Diyeti Kafein Bağımlılığı!

Günde genelde iki veya daha fazla kafeinli içecek (kahve, çay, enerji içecekleri, gazoz gibi) ve/veya kafeinli abur cubur (çikolata gibi) tüketiyorsanız, bedeninizin yapay enerji için uyarıcı olarak kafeine alışmış olma ihtimali yüksektir. Bu güçlü  alışkanlığın kırılması çok zordur. Sağlıklı ve besleyiciliği yüksek gıdalardan gerçek ve uzun süreli enerji alabilirsiniz.

Bu arada eğer yoksunluk şikayetlerinden endişeliyseniz, bu programa hafta sonu başlayabilirsiniz. Bu size gevşemeniz ve bedeninizin uyum sağlaması için biraz zaman kazandıracaktır. Kafein bağımlılığınız olduğu için yorgun hissetmeniz normaldir.

Kahve çok asitlik olduğundan, otuzbeş günlük programda ondan ve kafeinsiz kahveden bile uzak durunuz. Zencefil ya da kafeinsiz yeşil çay gibi alkali bitki çaylarını tercih edin.

İki seçenekten size uygun olanı seçin:

 1. Bir anda bırakma: programa başladığınızda ilk 1-2 gün baş ağrısı ve yorgunluk dahil olmak üzere bazı rahatsız edici yoksunluk şikayetlerine hazırlıklı olun, özellikle de günde iki veya daha fazla kafeinli içecek tüketmeye alışkınsanız.
 2. Kademe Kademe Kesme: programa başlamadan 7-8 gün önce kafein bağımlılığınızı kademe kademe azaltmaya başlayın, bu yoksunluk ataklarınızı en aza indirmeye yardımcı olabilir. (Ben birden kestim, baş ağrısı ve halsizlik oldu fakat yaşam kalitemi etkilemedi)

Altı günde azaltma

 1. Gün: 2 fincan kafeinli içecek
 2. Gün: 1 fincan kafeinli içecek
 3. Gün: 1/2 fincan kafeinli içecek
 4. Gün: 1/2 fincan kafeinli içecek
 5. Gün: 1/4 fincan kafeinli içecek
 6. Gün: kafeinsiz

Üç günde azaltma

 1. Gün: 1 fincan, yarısı kafeinsiz yarısı kafeinli
 2. Gün: Yüzde 100 kafeinsiz
 3. Gün: Yeşil çay

Yerine çay içmek

Bir hafta boyunca 1 fincan kahve ya da çayın yerine yeşil çay için

Eliminasyon Diyeti Şekeri Bırakmak

Eliminasyon diyetinde  sabah kahvaltısını kahve, süt veya çayın yanında frambuazlı kek, akşamları yemek sonrası tatlı, hafta sonları kendi yaptığım sütlü tatlılarla, şekere ne kadar düşkün olduğumu anlatabilmişimdir umarım.

Ağrılar canıma tak etmeseydi herhalde bırakamazdım fakat inanın bırakmak çok kolay. % 100 tedavi olduğuma inanırsam belki kaçamak yaparım, sizde yapmak isterseniz tedavi olduğunuza inandıktan sonra kendinizi ufakta olsa ödüllendirirsiniz.

Fakat 21 gün hiçbir şekilde yememeniz çok önemli. Enerjiniz için tatlılara bel bağlamayın, onların hepsi geçici enerji patlamaları, sonrasında yıkılan sizin bedeniniz. İki saat sonra sizi bir gazoza, bisküviye ya da bir parça şekerlemeye alelacele yönlendiren bir glukoz kısırdöngüsü başlayıp. Sürekli midenizin kazındığını sanacaksınız.

Süt ürünlerine çok düşkünseniz; bitki çayınızda krema havası ya da tadı olmasını isterseniz tam yağlı hindistancevizi sütü deneyebilirsiniz. Ayrıca şeker ve tatlandırıcılar; Candida ve SİBO oluşumunu tetikler, bağışıklık sisteminizi baskılar ve böbreküstü bezlerinizde stres yaratıp adrenal yorgunluğa sebep olur.

Gerçek, sağlıklı gıdalardan aldığınız enerji inanın paha biçilemez, onu bir kez aldınız mı başka bir şey istemezsiniz. Tatlı yemeyi bıraktığınızda 2-3 gün sonra krizler geçecek çünkü tatlı ihtiyacı olacak gıdalar yemediğiniz için tatlı derdinizde olmayacak. Bu yüzden, tatlıları birdenbire kesin ve yapabilirseniz aşağıdaki gıdaların hepsini çöpe atın.

 • Agave nektarı
 • Yapay tatlandırıcılar (aspartam, sakarin, sukraloz)
 • Pancar şekeri
 • Esmer pirinç şekeri
 • Esmer şeker
 • Şekerkamışı şekeri
 • Hindistancevizi ağacı şekeri
 • Mısır şurubu
 • Kurutulmuş şekerkamışı suyu
 • Dekstroz
 • Glukoz
 • Yüksek fruktozlu mısır şurubu
 • Bal (doğal bal ilaçlık kalsın)
 • Laktoz
 • Maltoz şekeri
 • Akçaağaç şurubu
 • Şeker pekmezi
 • Rafine (beyaz) şeker
 • Sükroz
 • Şeker alkolü (maltitol, mannitol, sorbitol, ksilitol)

En iyi tatlandırıcı meyvelerdir. Azıcık hindistancevizi yağı kafeinsiz bitki çayını tatlandırmak için kullanılabilir. İlave ve yapay tatlandırıcıları kestiğinizde tat alıcılarınız buna alışacaktır ve bir elmanın ya da çileğin lezzetinin ne kadar tatlı geldiğini fark edince çok şaşıracaksınız. Bu arada, bütün pancar şekerlerinin genetiği değiştirilmiştir ve çok tehlikelidir.

Eliminasyon Diyeti Bilimsel Kaynaklar

 1. https://acaai.org/allergies/types/food-allergy
 2. https://farrp.unl.edu/resources/gi-fas
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25174868
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17229899
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22109896
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24552603
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22232312/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23216231
 9. https://waojournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40413-016-0139-7
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22109896/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15361495/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25845555/
 13. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25220094/
 14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2359866/
 15. https://acaai.org/allergies/types/food-allergy
 16. https://www.liebertpub.com/doi/full/10.1089/act.2019.29207.kch
 17. https://www.webmd.com/allergies/casein-allergy-overview
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3070118/

İlaçsız yaşıyoruz sitesi, doğal tıp yaklaşımıyla, evde yapabileceğiniz doğal ilaçlar, sağlık bilgileri, doğru yaşam tarzı, egzersiz ve meditasyon gibi konuların yer aldığı bilgi amaçlı yardım ve danışmanlık platformudur.

&Ldquo;Ücretsiz Eliminasyon Diyeti 5 Haftalık Gıda Listesi” üzerinde 35 yanıtı

 • Nur
  9:28 AM'de 2 Mart 2021

  Acaba HS (köpek memesi) hastalığına iyi gelir mi nolur cevap verin hemen başlamak istiyorum

  • Nur
   9:51 AM'de 2 Mart 2021

   Bir de demir takviyesi ve d vitamini kullanıyorum, eliminasyon diyetini yapınca onları bırakmalı mıyım, ayrıca emziriyorum sorun olur mu, şimdiden çok teşekkür ederim

   • 10:24 AM'de 2 Mart 2021

    Mutlaka deneyin, hiç bir şey kaybetmezsiniz fakat ayda hemen geçer diye düşünmeyin, hastalık günde gelmediği gibi günde gitmez.

   • 10:26 AM'de 2 Mart 2021

    Takviyeleri bırakmanıza gerek yok

  • 10:25 AM'de 2 Mart 2021

   Mutlaka deneyin, hiç bir şey kaybetmezsiniz fakat 1 ayda hemen geçer diye düşünmeyin, hastalık 1 günde gelmediği gibi 1 günde gitmez.

   • Nur
    1:06 AM'de 3 Mart 2021

    Çok teşekkür ederim geri dönüşünüz için, yazınız bu arada hem çok başarılı hem de çok motive edici, başarılarınızı temenni ederim

 • Gül
  11:24 AM'de 1 Mart 2021

  4 ay önce başladım, herkese kesinlikle tavsiye ederim. Baş ağrılarım, eklem ağrılarım ve en önemlisi insülin direncim adına bişeyim kalmadı. Başlangıçta vazgeçmemek lazım, sonrası vücut alışıyor zaten. Bu kadar ayrıntılı bir yazı gördüğüm için de çok mutlu oldum. Diyetisten eşliğinde yaptım ama takıldığım yerleri yeniden okumak fırsatım oldu.

  • 3:56 PM'de 1 Mart 2021

   Teşekkür ederiz. Geçmiş olsun. Umarız herkes yapıp farkı görür.

 • Ali Çırak
  4:45 PM'de 3 Şubat 2021

  Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda diyetimi devam ettiriyorum gerçekten çok faydasını gördüm tanıdıklarıma da tavsiye ettim çok teşekkür ederim

  • 5:21 PM'de 3 Şubat 2021

   Ali bey ilginiz için teşekkür ederiz. Tavsiyelerinize layık olabilmek bizleri oldukça onore etti. Merak ettiğiniz herhangi bir konuda bizlere sosyal medya hesaplarımız üzerinden yazabilirsiniz…

 • Leyla Alparslan
  4:43 PM'de 3 Şubat 2021

  Eliminasyon diyetini sizin sayenizde denemeye karar verdim. Umarım faydasını görürüm detayları sizinle yorum olarak paylaşacağım..
  Teşekkürler..

  • 5:19 PM'de 3 Şubat 2021

   Biz teşekkür ederiz Leyla hanım. Eliminasyon diyeti yorumunuzu heyecan ve merakla bekliyor olacağız. Sağlıklı günler dileriz…

 • Hanife
  9:19 PM'de 2 Şubat 2021

  Teşekkürler

 • Ege
  10:20 AM'de 1 Şubat 2021

  Yazıyı okudum gerçekten çok yararlı. Başka bir yerde böylesine ayrıntılı şekilde paylaşım görmedim. Elinize sağlık. Diyete başladım bakalım ileride bizi neler bekliyor..

  • 11:44 AM'de 3 Şubat 2021

   Diyet ile ilgili sonuçları yine bizlere yorum olarak burada belirtirseniz çok memnun oluruz. Övgüleriniz içinde çok teşekkür ederiz. İnanın eliminasyon diyeti sizlere oldukça iyi gelecek.

 • Emrah
  10:17 AM'de 1 Şubat 2021

  Bu diyeti daha önce birkaç kez duymuştum. Birkaç kez denemeyw çalıştım. Fakat başarılı olamadım. İlaçsız yaşıyorum ekibinin makalesini okuduğumda oldukça etkili teknikler ile detaylı bilgi paylaştığını gördüm teşekkür ediyorum.

  • 11:46 AM'de 3 Şubat 2021

   Biz teşekkür ederiz Emrah bey. Ekibimiz ile sizlerin sağlıklı ve ilaçsız yaşayabilmesi için elimizden geleni yapıyoruz. İnanın bir makalenin ortaya çıkması belki haftalar alıyor. Aynı zamanda diyetisyenler ve sağlık koçlarıyla beraber çalışıyor ve size en doğru bilgiyi en kaliteli şekil de servis etmeye çalışıyoruz. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederiz…

 • Yasemin
  10:57 PM'de 30 Ocak 2021

  İnternette dolasirken bu diyeti gördüm. Yarin baslamayı düsünüyorum.

  • 11:46 AM'de 3 Şubat 2021

   Yasemin hanım aradığınız içeriğe bizimle ulaşmanıza çok sevindik. Umarız denemeleriniz başarı ile sonuçlanır.

 • Burak Yalçın
  10:03 PM'de 30 Ocak 2021

  Oldukça zor bir diyet ama hem süreç hem sürecin sonunda oldukça farklı bir hissiyat oluşuyor. Duygu durum bozukluğum ve beyin sisi semptomlarım da gözle görülür azalma yaşadım. Çok teşekkür ederim ilaçsız yaşıyoruz ekibi ☺️☺️

  • 5:28 PM'de 3 Şubat 2021

   Sevgili Burak bey, semptomlarınızda gözle görülür azalmanın oluşu bizleri oldukça memnun etti. İnanın bunları duymayı ve okumayı çok sevdiğimiz için sizlere bu hizmeti vermeyi seviyoruz. Hissiyat konularında da haklısınız başta bizler olmak üzere tüm bu süreci yaşayanlarda aynı hissiyat oluşuyor diyebiliriz 🙂

 • Busenur Gürler
  9:55 PM'de 30 Ocak 2021

  Yaklaşık olarak bir aydır yediklerime dikkat ederek bu diyeti uyguluyorum. Migren ataklarımın ve baş ağrılarımın sıklığının azaldığını gözlemledim.

  • 10:23 PM'de 30 Ocak 2021

   Migren ataklarınızın azaldığını duymak mükemmel bir şey. Tebrik ediyoruz sizleri sağlıklı günler dileriz. 🙂

 • Hasibe ÖZÇELİK
  9:51 PM'de 30 Ocak 2021

  2 haftadır bu diyeti uyguluyorum aknelerimde azalma olmaya başladı.çok faydalı bir yazı olmus emeginize sağlık.

  • 10:21 PM'de 30 Ocak 2021

   Sevgili Hasibe hanım. İlginiz için teşekkür çok teşekkür ederiz. Aknelerinizde azalma olması bizleri oldukça sevindirdi. Sağlıklı günler dileriz.

 • Emirhan AĞLAR
  9:11 PM'de 30 Ocak 2021

  Şimdiye kadar hiç uygulamamıştım fakat hep ismini duymuştum. Şu an sizin sayenizde bu kapsamlı bilgilerin ışığında bu diyete başladım. Detayları ilerleyen zamanlarda buraya gelip tekrar paylaşmak istiyorum.

  • 11:47 AM'de 3 Şubat 2021

   Çok teşekkür ederiz emirhan bey. Sanırım anneniz ile beraber başlama kararı aldınız bu diyete. Uygulama sonuçlarınızı bekliyoruz…

 • Berkay
  7:49 PM'de 24 Ocak 2021

  Harika bir yazı olmuş. Bu kadar detaylısını daha öncesinde gerçekten görmedim duymadım. Çok teşekkürler çoğu sağlık hakkında bilgiyi buradan öğrendim. Elinize sağlık hocam teşekkürler.

  • 11:48 AM'de 3 Şubat 2021

   İlginiz ve alakanız için çok teşekkür ederiz Berkay bey. Herhangi bir sorun yaşadığınızda bize özel mesaj yoluyla da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz…

 • Esin Zemzem Aydın
  6:48 PM'de 9 Ocak 2021

  Bu pandemi döneminde bu meyve sebzeler nasl alıncak acaba? diyet yapmak bile masraf oldu artık. Bunlarn dışında müthiş irade isteyen bir diye.

  • 5:24 PM'de 3 Şubat 2021

   Esin hanım sizlerin de söylediği gibi müthiş bir irade isteyen bir diyet fakat iradenin getirdiği zorluk inanın çok uzun sürmüyor. Genelde ilk haftanın sonunda alışkanlık başlamış oluyor. Diğer konu hakkında yorum yapmamayı tercih ediyoruz efendim. O konu sizin bir yol bulmanız gereken nokta gibi duruyor. Bizler sizlerin sağlıklı yaşayabilmesi için gerekli bilgileri verme noktasında rol oynamaya çalışmaktayız. Herhangi bir sorunuz olduğunda bizimle lütfen iletişime geçiniz. Sağlıklı günler dileriz.

 • Ayşe Gündüz
  2:04 AM'de 5 Ocak 2021

  Hocam teşekkürler benim eliminasyon diyeti ile ilgili birkaç sorun olacak ve programınıza da katılmak istiyorum. Size nasıl ulaşabilirim. Bana diyet programı için mail ya da whatsapptan mesaj atabilir misiniz.

  • 2:05 AM'de 5 Ocak 2021

   Eliminasyon diyet programı için paylaştığınız mail adresinden sizlere ulaştım. Aynı zamanda sorularınız var ise yine mail üzerinden danışabilirsiniz.

Yoruma kapalı.

Instagram