Reklam
İlaçsız MarketUçucu Yağlar

Doğurganlığı Artıran Uçucu Yağlar Nelerdir?

Reklam

Doğurganlığı artıran uçucu yağlar nelerdir? Anne-baba olmak birçok insanın hayalidir. Aslında çok basit gibi görünen bu hayal maalesef bazı insanlar için çok zor bir durum olabilir. Günümüz koşullarındaki ağır çalışma hayatının getirdiği yoğun stres, hormonal dengesizlikler ya da doğuştan gelen bazı sağlık problemleri ile bireylerin üreme sağlığı olumsuz etkilenebilir. Böyle durumlarda bireyler tıbbi tedavilerin yanında birçok doğal yöntemi de denemeye açıktır. Eğer problemin kaynağı hormonal dengesizlik, stres veya endokrin işlevdeki herhangi bir sorun ise uçucu yağlar da kullanılabilecek bu doğal yöntemlerden biridir.

Uçucu yağlar, sağlığa birçok faydası olan maddelerdendir. Sağlığa olan faydalarının yanı sıra hoş kokuları ile bireyi rahatlatır ve daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Bu yüzden uçucu yağlar, üreme sağlığının desteklenmesi için hem erkek hem de kadınlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Reklam

Lavanta Yağı Faydaları ve Kürleri❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Doğurganlığı Artıran Uçucu Yağlar

Doğurganlığın azalması özellikle yoğun yaşam tarzı nedeniyle günümüzde yaygın olarak görülen sorunlardan biridir. Esansiyel yani uçucu yağlar ise kadınlarda ve erkeklerde kısırlık sorunuyla başa çıkmak ve üreme sağlığını desteklemek için kullanılacak doğal yöntemlerdendir. Bu yağların başında da adaçayı, sardunya, buhur ve lavanta yağları gelir. Yağların düzenli kullanımları ile olumlu sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Adaçayı Yağı

Günümüzde, birçok kadın hormonal dengesizliklerden şikayetçidir. Bununla başa çıkmak için çeşitli yöntemler denerler. Bu yöntemlerin başında ise adaçayı yağı gelir. Adaçayı yağı hem kadın libidosunu artırır hem de perimenopozal kadınlarda östrojen seviyelerini olumlu şekilde etkiler. Ayrıca rahim kasılmaları üzerinde de önemli bir etkisi vardır. Bu özelliklerinden dolayı kısırlık sorunu yaşayan kadınlarda da kullanılabilir.

Reklam

Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağının genel olarak erkek üreme sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinir. Ek olarak, erkeklerde testosteron seviyelerinin korunmasına da yardımcı olur. Okaliptüs yağı, vücuttaki hormon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğu gibi spermin hareketliliği ve canlılığı üzerinde de etkilidir. Ayrıca kadınların adet döngülerinin düzenlenmesine de yardımcı olur.

Sardunya Yağı

Sardunya yağı, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri ile bilinen bir yağdır. Bu uçucu yağ, kadınların vücudundaki hormonların düzenlemesine yardımcı olur. Östrojen üretimi ve düzenlenmesinde de oldukça etkilidir. Ayrıca stres ve kaygıyı azaltmaya, kadınların ruh halini iyileştirmeye de yardımcı olur. Bu yüzden genellikle bireyler tarafından sakinleştirme amacı ile kullanılır. Bu amaçla bir miktar solunabilir ya da oda içinde bulunan difüzöre eklenebilir.

Buhur Yağı

Doğurganlık sorunlarına yardımcı olan bir diğer yağ, buhur yağıdır. Buhur yağı, sperm yoğunluğunu ve hareketliliğini artırır. Özellikle erkek üreme sağlığında çok etkili olan bu yağ, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkilerinden dolayı da tercih edilebilir.

Testosteron Hormonunu Nasıl Artırılır?

Gül Yağı

Gül yağı, genellikle kozmetik sektöründe kullanılan yağlardan biridir. Ancak güzelliğe olan etkisi ve hoş kokusunun yanı sıra sağlığa da birçok fayda sağlar. Bu faydalarından biri de üreme sağlığı üzerine olan etkisidir. Gül yağı, yetişkinlerde görülen performans kaygısını azaltıcı etki gösterir. Hem erkek hem de kadın üreme sağlığında etkili olan gül yağı, cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde oldukça etkilidir. Ayrıca erkek libidosunu ve sperm sayısını artırmada da oldukça başarılıdır. Gül yağı, bu özelliklerinden dolayı hem erkeklerde hem de kadınlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Reklam

Kekik Yağı

Erkek üreme sağlığı incelendiğinde genellikle problemlerin sperm hareketliliğinde olduğu görülür. Kekik yağı da spermlerin hareketliliğini artıran ve daha iyi ilerlemesini sağlayan bir etkiye sahiptir. Ayrıca kekik yağının kadınlarda cinsel dürtüyü de artırdığı bilinmektedir.

Mercanköşk Yağı

Mercanköşk bitkisi, doğurganlık sorunlarını tedavi etmek için kullanılan en iyi uçucu yağlardan biridir. Mercanköşk yağının, özellikle hamile kalmayı planlayan kadınlarda çok büyük faydaları vardır. Bu yağın kullanılması vücuttaki hormonların dengelenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra adet döngüsünün düzenlenmesine de katkı sağlar.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri ile bilinen yağlardan biridir. Bu etkilerine ek olarak da hormon dengesini ve adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olur. Lavanta yağı ayrıca yumurtalık kisti gibi problemlerin tedavisinde de kullanılabilir.

Lavanta Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Doğurganlığı Artırmak İçin Uçucu Yağ Karışım Tarifi

Üreme sağlığı üzerine olumlu etkileri olan uçucu yağlardan oluşan karışımların düzenli kullanımı doğurganlık üzerinde etkili sonuçlar almaya yardımcı olur. Ayrıca bu karışım, stres, kaygı gibi olumsuz duyguların azaltılmasını ve bireyin rahatlamasını sağlar.

Malzemeler:

Uygulanışı:

Tarifte verilen tüm uçucu yağlar taşıyıcı yağlardan biri ile (Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı gibi) karıştırılır. Ardından bel, kalça ve göbeğe masaj yapılarak, yağ iyice emilene dek uygulanır. Ayrıca tarifteki yağlar taşıyıcı yağ ile karıştırılmadan difüzöre eklenerek kullanılmalıdır.

Doğurganlığı Artırmak için Uçucu Yağların Kullanımı

Uçucu yağlar kullanılırken ağız, göz ve cinsel bölgeler gibi hassas yerlerden uzak tutulmalıdır. En etkili kullanım yöntemi genellikle seyreltilmiş bir şekilde masaj yağı olarak kullanmak ya da bir difüzöre eklemektir. Bunun dışında kulak arkası ya da bileklere birkaç damla sürülmesi de mümkündür. Uçucu yağlar, eğer cilde uygulanacak ise öncelikli olarak cildin ufak bir bölümünde test edilmeli, herhangi bir yan etki görülmediğinde kullanıma başlanmalıdır. Ayrıca taşıyıcı yağlar ile seyreltme işlemi de ihmal edilmemelidir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu