Reklam
İlaçsız MarketMaserasyon Yağlar

Aynısefa Yağı Ne İşe Yarar?

Reklam

Aynısefa yağı ne işe yarar? Aynısefa yağı, kadife çiçeğinden (Caendula officinalis) elde edilen doğal bir yağdır. Tamamlayıcı ve alternatif tedavi için sıklıkla kullanılır. Aynısefa yağı; yara iyileştirme, egzamayı yatıştırma ve döküntüleri tedavi etmeye yardımcı olur. Anti-mantar, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Antiseptik olarak da kullanımı yaygındır.

Aynısefa yağı, kadife çiçeklerinin bir taşıyıcı yağda demlenmesi yöntemiyle (maserasyon) yapılır. Yağ, merhemlerde, kremlerde veya tek başına kullanılabilir.

Reklam
Sarı Kantaronun Faydaları ve Kullanım Şekli❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Aynısefa Yağı Ne İşe Yarar? Aynısefa Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Aynısefa yağı, çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca cilt kalitesini ve görünümünü iyileştirmeye de yardımcı olmaktadır. Cilt üzerinde farklı kullanım alanları olan aynısefa yağının en sık kullanıldığı alanlar:

Güneş Kremi Olarak Kullanılır

Aynısefa yağı, güneşten korunmak için oldukça etkilidir. 2012’de yapılan bir laboratuvar çalışması, aynısefa yağının güneş kremleriyle karıştırıldığında SPF (SUN PROTECTİON FACTOR) yani GFK (GÜNEŞ KORUMA FAKTÖRÜ özelliklerinin daha etkili olduğunu ortaya koymaktadır. {1*}

Yara Tedavisinde Etkilidir

Aynısefa yağı, yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olur. 2013’te yapılan bir çalışma, aloe vera veya aynısefa yağı içeren kremleri kullanmanın yara iyileşme sürecini hızlandırdığını göstermektedir. {2*} Bu çalışmada, beş gün boyunca her sekiz saatte bir aloe vera veya aynısefa kremi kullanan kadınların kızarıklık, şişme ve morarma gibi semptomlarında iyileşme görülmüştür. Gündelik cilt bakımı ile birlikte aloe vera veya aynısefa yağı kullanmanın tek başına yapılan cilt bakım uygulamalarından daha etkili olduğu bulunmuştur.

Akne Tedavisine Yardımcı Olur

Akne tedavisinde, tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olarak aynısefa yağı sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan bir laboratuvar çalışması, aynısefa yağının, akne vulgarisin tedavisinde ve önlenmesinde faydalı olduğunu göstermektedir, ancak bu bulguları desteklemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. {3*} Aynısefa yağı veya özü içeren bir temizleyici, krem veya serum, leke ve akneleri tedavi etmek için günlük cilt bakım rutinine eklenebilir. Bunlara ek olarak, haftada 1 maske uygulaması tedaviyi desteklemeye yardımcı olacaktır.

Reklam

Zeytinyağı ve Üzüm Çekirdeği Yağı Farkları Nelerdir?

Egzama Tedavisinde Kullanılır

Egzama tedavisinde aynısefa yağı kullanımıyla ilgili yeterli bir akademik çalışma bulunmasa da, geleneksel halk reçetelerinde aynısefa yağı ve merhemleri sıklıkla egzama tedavisi için kullanılmaktadır. Yapılan bir çalışmada, meme kanseri tedavisi için radyasyona maruz kalan kişilerde, dermatitten kaynaklı ağrıyı hafifletmeye aynısefa yağının yardımcı olduğu görülmüştür. {4*}

Bebek Bezi Dermatiti ve Pişik Tedavisi

2012’de yapılan küçük çaplı bir çalışma, aloe vera kreminin pişik tedavisinde etkili olmasına rağmen, aynısefa merheminin aloe vera kremlerinden daha faydalı olduğunu göstermektedir. {5*} Kızarıklığı, pişiği ve bebek bezi dermatitini tedavi etmek için; günde birkaç kez az miktarda aynısefa yağının, tek başına veya aloe vera ile karıştırılarak uygulanması önerilmektedir.

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer? Pişiği Önlemenin Yolları Nelerdir?

Sedef Hastalığı Tedavisi

Aynısefa yağı, yara iyileştirici ve antiseptik özelliği sayesinde, sedef hastalığının tedavisinde kullanılmaya uygundur. Yine de, bu konuda kapsamlı ve net veriler bulunmadığı için sedef hastalığı için aynısefa yağı kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışılması önerilmektedir.

Reklam

Cilt Sağlığının Desteklenmesi

Aynısefa yağı, cildin genel sağlığını geliştirmeye yardımcı olur. Yapılan bir çalışma, aynısefa özü içeren bir kremin cildin yenilenmesine ve kırışıkların azaltılmasına yardımcı olabildiğini göstermektedir.

Aynısefa yağı gibi terapötik tedavi ürünlerine başlamadan önce, kullanılan ürüne karşı alerji gelişip gelişmeyeceğinden emin olmak için cilt üzerinde küçük bir bölgede test yapılmalıdır. Az miktarda ürünü bileğin iç kısmında küçük bir bölgeye uygulayarak 24-48 saat beklenmelidir. Bu süre içerisinde tahriş veya kaşınma hissedilirse, ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aynısefa Yağı Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Aynısefa yağı kullanımı genellikle güvenilir kabul edilir. Fakat yine de bazı risk faktörlerine karşı dikkatli olmak gerekir. Asteraceae/Compositae ailesindeki bitkilere alerjisi bulunan kişilerin aynısefa yağı kullanımından kaçınması gerekir. Ayrıca hamile ve emziren kadınlarda aynısefa yağının kullanımıyla ilgili yeterli ve güvenli veri bulunmamaktadır. Bu nedenle hamile ve emzirenlerin de kullanması önerilmez.

Uyuşukluğa neden olabileceği için, herhangi bir ameliyattan en az iki hafta önce aynısefa yağının kullanımının bırakılması gerekir. Yatıştırıcı ilaç kullanılıyorsa, aynısefa yağının/ürünlerinin ağız yoluyla tüketilmesi önerilmemektedir.

Kaynaklar

  1. https://jyoungpharm.org/article/564
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25276736/
  3. https://www.semanticscholar.org/paper/Phytochemical-and-antimicrobial-screening-of-plants-Nand-Drabu/c58d47f7afd33da429c49fe0db96ce3753b26fd9?p2df
  4. https://ascopubs.org/doi/10.1200/JCO.2004.07.063
  5. https://www.hindawi.com/journals/tswj/2012/810234/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu