Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Saç Dökülmesi ve Kepek Doğal Tedavisi

Saç dökülmesi ve kepek en çok erkeklerle ilişkilendirilse de, kadınlar da bu sorundan muzdariptir ve ne yazık ki kadınlarda saç dökülmesi günümüz toplumunda çok daha az kabul görmektedir. Amerikan Saç Dökülmesi Derneği’ne göre, saç dökülmesini erkekler daha çok yaşıyor. 100 kişiden 60’ını erkekler oluşturuyor. (1) Hem kadınlar hem de kadınlar arasında bu kadar yaygın bir sorun olan bu kadar çok insanın saç dökülmesine karşı çare araması şaşırtıcı değil.

Son zamanlarda fırçanızda gördüğünüzden daha fazla saç fark ettiniz mi? yoksa saçlarınız kümeler halinde mi dökülüyor? Aynaya bakıp sadece saç yerine kafa derisini mi görüyor sunuz?

Sağlıklı insanda her gün 20-30 adet saç dökülür, günde 50-100 tel kaybetmek normal sayılsa da 20-30 tele indirmek istemez misiniz? Kan zehirli ise, zamanla saç soğancıklarını zehirleyerek kurutur ve aşırı saç dökülmesi meydana gelir. Saç dökülmenizi ilaçla sadece semptomları değil doğal yollarla asıl sebebini tedavi etmelisiniz.

Saç dökülmesinin gerçek sebeplerinden ve saç dökülmenizi doğal olarak durdurmak hatta tekrar geri kazanmak için hemen yapmaya başlayabileceğiniz yöntemlerden bahsedelim.

Yeni dökülmeye başlayan saçları kurtarmak mümkündür. Fakat uzun süreli kellikten sonra saçın çıkmasını beklemek kuruyan ağaçtan meyve beklemek gibidir. Kuruyan saç soğancıklarının bir daha canlanması da imkansızdır.

Kimyasal madde üreten fabrikalara yakın ikamet etmek, trafiğin yoğun olduğu yerlerde bulunmak, bilgisayarda çok çalışmak, mikrodalga fırınlar, temizlik maddeleri, deterjanlar, kortizon ve doğum kontrol hapı gibi sentetik hormonlar, antiromatizmal, antidepresan ve diğer ilaçlar, kimyasal saç boyaları ve şampuanlar saç dökülmesine sebep olabilir. Şampuanlar östrojen hormonunu taklit eden kimyasallar, aromalar ve eriticiler içerdiği için genel sağlığı tehdit eder, saçın kirlenmesine ve dökülmesine sebep olur. Herhangi bir şampuan kullanmaya başlayan, önce haftada 1, daha sonra haftada 2, sonra da her gün saçını yıkamak zorundadır. Bu durum şampuanın temizleyici değil kirletici olduğunu açıkça göstermektedir.

Saç Dökülmesi Tedavisi

Hadis-i Şerif’te, “Saçlarınızın üzerinizde hakkı vardır. Onları tarayın ve yağlayın” buyruluyor.

Hz. Ali (r.a.) “Tarak kullanmaya bakın. Tarak gamı, vebayı ve fakirliği giderir, gözleri kuvvetlendirir” diyor. İnsan anatomisini ve fizyolojisini bilen, bu sözlerin manasını anlar. Bilmeyenin ise bunlara inanması yeterlidir.

Tarağın tahta veya kemik gibi doğal bir maddeden olması gerekir. Saçları taramaya kafanın ortasından başlanır önce sağ, sonra da sol tarafa geçilir. Saçlar çok karışıksa önce uçları açılır sonra taranır.

 • Zararlı yiyecekler kesinlikle terk edilir ve doğal beslenmeye özen gösterilir.
 • Dönüşümlü olarak anason, biberiye ve ısırgan otu çayı içmek, çiğ dolma biber, salatalık, soğan, sarımsak, maydanoz, tere, dereotu yemek saçları kuvvetlendirir.
 • Yemekler düzeltilir, karaciğer ve kan temizlemesi yapılır. 3-6 aylık periyodlarla eliminasyon programı yapılır.
 • Sırayla omuz, boyun, kafa, kürek kemikleri arası, bel ve kuyruk sokumu ve dizlerden hacamat yaptırılır. 3 ay sonra bir daha tekrarlanır.
 • Her ilkbahar ve sonbaharda, kulakların arkasına, boyuna, saç açıklıklarına ve makata sülük koymak saç dökülmesini hemen durduran mucizevi bir işlemdir.

Saç Dökülmesi İlaçları

 1. Lavanta, kekik, sedir ağacı, adaçayı ve nane yağı, kafa derisinde kan dolaşımını artırmaya yardımcı olabilecek harika seçeneklerdir. Saç dökülmesini durdurmak için: 3-4 damla nane, biberiye ve adaçayı ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile karıştırın. (hindistancevizi yağı veya jojoba yağı da ekleyebilirsiniz). Karışımı her gün bir veya iki kez dökülen bölgelere hafifçe masaj yapın. (2) (3)
 2. Biberiye esansiyel yağı saç dökülmesinde kafaya sürülürse çok etkilidir. (4)
 3. İlkbaharda 30-40 gün boyunca çimlenmiş arpa veya buğday suyu içmek saçları güzelleştirir, parlatır ve sıklaştırır.
 4. Kabak çekirdeği, sağlıklı saç sağlığı için gerekli olan çinko oranı yüksek gıdalardan biridir. Araştırmalar ayrıca çinko eksikliğinin hipotiroidizm ve saç dökülmesi ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. (5)
 5. Günde 1 defa veya haftada 3 defa ince öğütülmüş çörekotu ile karıştırılmış zeytinyağı kafa derisine masaj yaparak sürülürse ve şampuan yerine yumurta sarısı, yoğurt suyu, yağsız yoğurt veya ıslatılmış kepekli ekmek kalıntısı kullanılırsa, saçlardaki bütün problemler yok olur, hatta beyaz saçlar siyahlaşır.
 6. Biberiyeli elma sirkesi kafa derisine masaj yapılarak sürülürse veya limon suyu ya da kaynatılmış maydanoz suyu ile karıştırılıp saçlar bununla durulanırsa, kuvvetlenir ve uzamaya başlar. Biberiyeli elma sirkesi için “Kan ve Damarların Temizlenmesi” paylaşımına bakınız.
saç dökülmesi ve kepek
saç dökülmesi ve kepek

Kafa derisine masaj yaparak sürüldüğünde saç dökülmesini durduran, saçların sıklaşmasını ve uzamasını sağlayan kuvvetli ilaçlar:

 • Ceviz kabuğu fırında iyice kavrulur, öğütülür, zeytinyağı ve 1-3 damla gül yağı ile karıştırılırarak kafa derisine sürülür.
 • Taze ısırganotu ezmesi veya suyu, sirkeyle birlikte kafa derisine sürülürse, sedefi ve kepeği yok eder, yaraları kapatır, saçları güçlendirir, parlatır ve sıklaştırır.
 • Keten tohumu iyice kavrulurarak öğütülür. Keten yağı, zeytinyağı veya susam yağı ile karıştırılır ve kafa derisine sürülür.
 • 15 tane ceviz + 40 tane hurma çekirdeği fırında iyice kavrulur. Sonra 15-20 tane acı badem + 30-40 tane acı biber tohumu eklenerek ince öğütülür ve zeytinyağı, ile karıştırılıp merhem olarak kullanılır.

Kepek için Doğal Çözümler

Kepek, dünya nüfusunun % 50’sini etkileyen bir cilt hastalığıdır ve Malassezia cinsinin lipofilik mayalarının çoğalmasıyla bağlantılıdır. (6)

Kepek, stresli veya endişeli olduğunda daha da kötüleşir ve doğal bir süreç olduğu için ortadan kaldırılamaz, ancak çoğu zaman kontrol edilebilir. Saç derisinin pullanmasına kızarıklık eşlik ettiğinde veya kızarıklık ve pullanma yüz, kaş veya burun kenarlarında yağlı pullanmaya neden olacak şekilde yayıldığında, seboreik dermatit (7) olarak ve şiddetli kepek durumlarıyla ilişkili olarak teşhis edilebilir. (8)

Bebeklerde oluşan beşik kapağı farklıdır. Bu, bebekleri tipik olarak etkileyen kepek için başka bir isimdir. Bebekler için normal bir süreçtir, zararsızdır ve genellikle 3 yaşına kadar temizlenir. (9)

Bir çok saç bakım ürünü, kimyasal maddeler içerdiğinden, saç derinizin kızarmasına, kaşınmasına ve pul pul olmasına neden olabilir. Çok sık şampuanlamak veya çok fazla şekillendirici ürün kullanmak da saç derinizi tahriş edebilir ve ayrıca kepeğe neden olabilir. (10)

Cilt tahrişlerine genellikle depresyon, endişe ve stres neden olur. Bu dönemlerde cildinizdeki değişikliklere dikkat etmeye çalışın ve daha da önemlisi stresi kontrol altında tutmanızı sağlayacak teknikleri  uygulayarak bu duygulardan kaçınmaya çalışın. Örneğin ibadet, yoga, kısa yürüyüşler veya egzersizler, masaj terapisi ve lavantayı kullanmayı deneyin. (11)

Kepek sorunundan kurtulmak saçın doğal olarak uzamasına katkı sağlar. Kepek, saç dökülme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir, bu nedenle herhangi bir kepek sorununu düzeltmek, saç uzamasına doğrudan etki sağlar. (12)

 • Boyun ve kürek kemikleri arasından hacamat yaptırmak, kulakların arkasına ve boyna sülük koymak çok etkilidir.
 • 100 gr. kereviz yaprağı suyu veya 100 gr. kırmızı pancar suyu 30 gr. sirke ile karıştırılarak 2 hafta süreyle her gün baş derisine sürülür.

Kafa derisine sürülen enginar suyu, bilhassa yabani enginar (deve dikeni) suyu kepeği yok eder.

Veya

 • Badem öğütülür ve gerekli miktarda sirke ile karıştırılır. Akşam kafa derisine sürülür ve sabaha kadar bırakılır.

Veya

 • Bakla, susam, kavun çekirdeği eşit miktarlarda karıştırılıp öğütülür. Sonra gerekli miktarda kırmızı pancar suyu ile karıştırılıp günaşırı kafa derisine sürülür. Aradaki günlerde, içine bir kaç damla gül yağı damlatılmış zeytinyağı sürülür.

Kepek için En kuvvetli merhem

 • Eşit miktarlarda ince öğütülüp elenmiş şişe camı ve ince öğütülmüş kara hardal, gerekli miktarda zeytinyağıyla karıştırılır ve kafa derisine sürülür.

Kepek için, Biberiye ve Çay Ağacı karışımı Saç derisi Maskesi

Kepekten kurtulmak için bu tarifi de deneyebilirsiniz.

2-3 kullanımlık tariftir. Dilerseniz tarifi çoğaltır hava geçirmeyen kapta 10 güne kadar saklayabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 8 damla sedir ağacı yağı
 • 8 damla biberiye yağı
 • 6 damla çay ağacı yağı
 • 1 tatlı kaşığı gerçek bal
 • 75-100 gram zeytinyağı, badem veya hindistancevizi yağı

Kullanımı:

 • Malzemeleri iyice karıştırın, saç derisine masaj yapın, en az 20 dakika bekletin.
 • Kepek çok fazla ise, gece boyunca saçınızda bekletin.
 • Kimyasal olmayan şampuanla yıkayın.

Çay Ağacı Yağı

Tarihsel olarak, çay ağacı yağı sivilceden sedef hastalığına kadar değişen rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Ayrıca kepek semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü anti-mikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu kanıtlanmıştır. (13)

Bir incelemeye göre, çay ağacı yağı, hem seboreik dermatite hem de kepeğe neden olabilen belirli mantar türleriyle savaşmada etkilidir. (14)

4 haftalık başka bir çalışma, çay ağacı yağının kepek üzerindeki etkilerini, günde 126 kişiyi %5 çay ağacı yağı içeren bir şampuanla veya bir plasebo ile tedavi ederek inceledi. Çalışmanın sonunda, çay ağacı yağı semptomların şiddetini %41 oranında azalttı, yağlılığı ve kaşıntıyı iyileştirdi. (15)

Çay ağacı yağının hassas cilde sahip kişilerde tahrişe neden olabileceğini unutmayın. Doğrudan cilde uygulamadan önce hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla ekleyerek seyreltmek en iyisidir.

Hindistan Cevizi Yağı

Sağlığa birçok faydası olduğu bilinen hindistancevizi yağı, genellikle kepek için doğal bir çare olarak da kullanılır.

Hindistan cevizi yağı cildin nemlenmesini iyileştirmeye ve kepeği kötüleştirebilecek kuruluğu önlemeye yardımcı olabilir.

34 kişiden oluşan küçük bir araştırma, hindistancevizi yağının cildin nemlenmesini iyileştirmede mineral yağ kadar etkili olduğunu gösterdi. (16)

Diğer araştırmalar, hindistancevizi yağının kepeğe katkıda bulunabilecek bir cilt rahatsızlığı olan egzamanın tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Bir çalışma, hindistancevizi yağı ve mineral yağın, kaşıntı ve iltihaplanma ile karakterize bir tür egzama olan atopik dermatit üzerindeki etkilerini karşılaştırdı. Sekiz hafta boyunca cilde hindistancevizi yağı sürmek, mineral yağ grubundaki %38’e kıyasla semptomları %68 azalttı. (17)

Bazı test tüpü çalışmalarında hindistancevizi yağı ve bileşiklerinin antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir, ancak kepeğe neden olan spesifik mantar suşu üzerindeki etkiler henüz incelenmemiştir. (18) (19)

Aloe Vera

Aloe vera bitkisine atfedilen anti-enflamatuar, antiartrit, antibakteriyel ve antifungal ve hipoglisemik etkiler dahil olmak üzere bazı farmakolojik aktivitelerden bahsedilebilir. Aloe veranın antibakteriyel ve antifungal özelliğinden dolayı bu bitki başlarda kepek oluşumunu engeller. Aloe vera bitkisi, alopesi hastalığı gibi mantar enfeksiyonlarının kontrolü için de faydalıdır. (20)

Benzer şekilde, bir test tüpü çalışması, aloe veranın çeşitli mantar türlerine karşı etkili olduğunu ve kafa derisinden saç dökülmesine neden olan mantar enfeksiyonlarını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini buldu. (21)

Test tüpü çalışmaları ayrıca aloe veranın iltihabı azaltabileceğini ve bu da semptomları hafifletebileceğini bulmuştur. (22)

Yoruma kapalı.