Reklam
Sağlık

Hava Civa Otu Nedir? Hava Civa Otu Ne İşe Yarar?

Reklam

Hava civa otu, köklerinden kırmızı boya elde edilen Hodangiller ailesine ait bir bitki türüdür. Antik çağlardan bugüne Akdeniz bölgesinde kırmızı renklendirici madde olarak kullanılmaktadır.

Menopozun Etkilerini Azaltacak Doğal Tedavi Yöntemleri. Doğal Menopoz Tedavisi Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Hava Civa Otu Nedir?

Havaciva otu, ılıman iklimlerde yetişen ve 10-30 cm aralığında boyu olan otsu bir bitkidir. Bitkinin renklendirici olarak kullanılan koyu kırmızı kökleri bulunmaktadır. Hava civa otu, mavi ve mor renklerinde çiçeklere sahiptir. Kök kısmı, bitkinin büyüklüğüne oranla çok daha geniş bir alana yayılmaktadır. Renklendirici madde olarak kullanılan havaciva otunun kökü, suda çözünmemekte ancak yağ, alkol ve eter içinde çözünmektedir.

Reklam

Hava Civa Otu Faydaları Nelerdir?

Hava civa otu, USDA’ye (Amerika Ziraat Dairesi) göre çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Hava civa otunun faydaları ise şunlardır;

Kalp Sağlığına İyi Gelir

Hava civa otunun kalp sağlığına faydalı olduğu bilinmektedir. Havaciva otu kullanımı sonucunda vücuttan zehrin atıldığı ve kalbin kanı emme işlevinin geliştirildiği öne sürülmektedir.

Ağrı Tedavisi İçin Kullanılır

Hava civa otu yağını, romatizmadan kaynaklı olan ağrılı bölgelere bir süre boyunca uygulamak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca havaciva otu, iltihap önleyici özellikleri nedeniyle adet krampları ve mide ağrıları için de oldukça faydalıdır.

Kronik Ağrı Sendromu ve Doğal Tedavileri İçin Buraya Tıklayın.

Baş Ağrısı ve Migren İçin Faydalıdır

Hava civa otunun iltihap önleyici etkisi ile hava civa otu, baş ağrısı ve migren için yardımcı doğal bir tedavi olarak kullanılabilmektedir. Havaciva otunun kökünde bulunan iltihap önleyici etki, baş ağrısına neden olan sıkı ve hızlı kan dolaşımını yavaşlatmaya fayda sağlamaktadır.

Reklam

Uyku Bozukluğunu Tedavi Eder

Hava civa otu yağı, uykusuzluk ve kronik kaygı gibi rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır. Uyku bozukluğunu giderebilmek için hava civa otu yağını, başınızın üzerine ya da burun deliklerinizin altına sürebilirsiniz. Bu sayede daha kolay uykuya dalabilir ve iyi bir uyku çekebilirsiniz.

Panik Atak Genetik Midir? Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın.

Saç Sağlığı İçin Faydalıdır

Hava civa otunun, saç sağlığı için çok etkili olduğu bilinmektedir. Havaciva otu ekstresi ile yağ karışımı, saç dökülmesine karşı doğal bir mücadele yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Ayrıca kepeğe karşı da etkisi olduğu bilinmektedir.

Kepek Neden Olur? Kepeğe Ne İyi Gelir? Tıkla ve Öğren

Cilt Sağlığında Etkilidir

Hava civa otu, anti-virüs ve anti-bakteriyel özellikler içeren bir köke sahiptir. Bu sayede hava civa otu kullanımı, yaşlanmayı ve kırışıklığı azaltarak cilt sağlığını ve güzelliğini korumanıza yardımcı olmaktadır. {1*} Ayrıca havaciva otu kökü, mantar önleyici etkisi ile egzama ve saçkıran gibi cilt rahatsızlıkları için de oldukça etkilidir.

Tırnak Tedavisinde Kullanılır

Havaciva otu yağının tırnak üzerinde düzenli kullanımı, tırnağın tahriş olmasını, ağrımasını ve enfeksiyon kapmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca tırnağın çatlamasını engelleyerek iltihap oluşumu riskini de azaltmaktadır.

Herpes (Uçuk) Tedavisinde Etkilidir

Uçuk, herpes virüsünden kaynaklanan bağışıklık ve cilt hastalığı olarak bilinmektedir. Hava civa otunun anti-virüs özelliği uçuğun büyümesini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Reklam

Ateş Düşürmeye Yardımcı Olur

Hava civa otunun doğal soğutucu etkisi, yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olmaktadır. Havaciva otu, bu özelliği sayesinde Ayurveda tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kan Basıncını Düşürür

Hava civa otunun kökü, kardiyovasküler sistemindeki stresi azaltmada ve yüksek tansiyonu düşürmede etkili olan hipo-tansiyon etkisine sahip bir bitkidir. Bu sayede hava civa otu, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Yara İzlerini İyileştirir

Hava civa otu, doğal anti-inflamatuar ve soğutucu özelliklere sahip olması sebebiyle yanık izlerini iyileştirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. {2*} {3*} {4*} Ayrıca güneş yanığını gidermek ve güneş ışığının zararlı etkilerinden korunmak için de faydalı olduğu bilinmektedir.

Yara Tedavisinin Doğal Yolları: Yaraları İyileştirmek İçin Uygulanacak En İyi 7 Yol Tıkla ve Öğren

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Hava civa otu kökünden elde edilen tozun rutin olarak tüketilmesinin, kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Hava civa otunun bilinen geleneksel faydaları ise şunlardır;

  • Varisli damarlar, indolent ülserler, yatak yaraları ve kaşıntılı döküntülerin tedavisinde haricen kullanılmaktadır.
  • Hava civa otu öksürük ve bronşiyal nezle tedavisinde dahili olarak kullanılmaktadır.
  • Hava civa otu, yatıştırıcı ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir.
  • Havaciva otu kökünü oral olarak almak, ishal ve mide ülseri için fayda sağlamaktadır.
  • Hava civa otundan yapılan bitki çayı, melankoli gibi sorunları tedavi etmek için bir çare olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.
  • Havaciva otu çayı ayrıca inatçı öksürük gibi semptomları hafifletmek ve terlemeyi teşvik ederek ateşi düşürmek için de kullanılmaktadır. Bu çay aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücü ve kan temizleyici olarak da kullanılmaktadır.
  • Sarılık, böbrek taşları, cilt rahatsızlıkları dahil olmak üzere çok çeşitli durumların tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Haşlanmış havaciva otu kökü, kırık, apse, romatizma tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Egzama, kaşıntı ve uyuz gibi cilt hastalıklarında antiseptik olarak kullanılmaktadır.
  • Hava civa otunun taze yaprakları kullanılarak boğaz ağrısı tedavi edilmektedir.

Hava Civa Otu Nasıl Kullanılır?

Hava civa otu genellikle doğal renklendirici madde olarak kullanılmaktadır. Hava civa otu kökü şaraplara, alkollü tentürlere ve bitkisel yağlara renk vermeye yardımcı olmaktadır.

Sağlık faydalarından yararlanabilmek için kökü ve çiçeklerinin karışımı ile hazırlanmış çayı tüketilebilmektedir. Ayrıca çay tüketimi dışında, yağların içine katılarak ya da doğrudan hava civa otu yağı tüketilerek bitkinin faydalarından yararlanılabilmektedir.

Hava Civa Otu Zararları Nelerdir?

Havaciva otunun, hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmemektedir. Bitkinin kökünün, akut karaciğer yetmezliği, siroz, zatüre, hipertansiyon veya kalp yetmezliğine neden olabileceği bilinmektedir. Ayrıca pirolizidin alkaloid bileşenleri nedeniyle karaciğer veya akciğer toksisitesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir rahatsızlığınız varsa ya da ilaç kullanıyorsanız hava civa otunu kullanmadan önce doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Not: Hava civa otu kökünden elde edilen boya hiçbir amaçla tüketilmemelidir.

Kaynaklar

{1*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15852495/

{2*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17080496/

{3*} https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/792670

{4*} https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21790498/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu