Reklam
Sağlık

Ayak Nasırı Nasıl Geçer? Topuk Nasırı Neden Oluşur?

Reklam

Nasır, ciltte aşırı sürtünme meydana gelmesinden ve fazla basınç oluşmasından kaynaklanmaktadır. Nasır en çok ayak tabanı ve topuğunda, avuç içlerinde, ayak parmaklarında ve dizlerde oluşmaktadır.

Nasırlar, her ne kadar görüntü olarak rahatsız edici olsa da tıbbi olarak genellikle sorun oluşturmamaktadır. Dar ve yüksek topuklu ayakkabılar giymek, çıplak ayakla yürümek, enstrüman çalmak ve ellere fazla basınç uygulanmasına neden olan işler yapmak nasırın yaygın nedenleridir. 

Reklam

Cildi yumuşatan veya nasırlı deriyi pul pul döken tedaviler de dahil olmak üzere birçok basit yöntem nasırlardan kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Bununla birlikte nasırı tedavi etmek kadar tekrar oluşumunu önlemek de önemlidir. Rahat ayakkabılar ve koruyucu eldivenler giymek gibi önleyici tedbirler, nasırın tekrarlama ihtimalini azaltmaktadır.  

Şeker hastalığı olanlar, şiddetli ağrıya neden olan ve uzun süredir kalıcı bir hal almış nasırları olan kişiler, nasırlarını kendileri tedavi etmekten kaçınmalıdır.

Kolon Temizleme Kürü Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Youtube Videomuzu İzleyebilirsiniz.

Ayak Parmağı Nasırı Nasıl Geçer?  

Yanlış ve dar ayakkabı kullanımı nedeni ile ayak parmağının üst bölgesinde nasır oluşabilmektedir. Bu bölgedeki nasırlar genellikle fazla sert olmadığı için nasır bantları ile veya ayağı sıcak suda beklettikten sonra ponza taşı ile temizlenebilmektedir. Ancak nasır oluşumuna sebep olan uygulamalar değiştirilmediği sürece nasırın tekrarlama olasılığı çok yüksektir.  

Ayak nasırlarını önlemenin yolları şunlardır: 

Reklam
  • Ayakları her gün sabunlu suyla yıkamak, ardından iyice kurulayarak ayaklara nemlendirici bir krem ​​uygulamak 
  • Çok sıkı veya topuğu çok yüksek ayakkabılar sürtünmeyi ve ayaktaki basıncı artırabileceğinden, ayak yapısına uygun olan ayakkabılar giymek 
  • Ayaklardaki fazla baskıyı önlemek için jel pedler gibi koruyucular kullanmak  

Zerdeçallı Antiseptik Uyuz Kremi

Ayak Nasırı Siğil Kökü Nasıl Çıkarılır?  

Nasır genellikle ciddi bir durumun habercisi değildir. Ancak bazı nasırlar kökleştiği için ağrıya sebep olarak kişinin yürümesine engel olmakta ve yaşam kalitesini düşürmektedir.  

Nasır yüzeyini yumuşatmak veya nasır derisini kaldırmak için pek çok yöntem bulunmaktadır. Ancak bu yöntemlerle nasır köküne kadar inmek pek mümkün olmamaktadır. Nasır köküne inilse bile kişinin kendi başına nasır kökünü temizlemesi hem riskli hem de oldukça acı vericidir.  

Nasır kökünü çıkarmak için keskin bir alet kullanmak da yanlış bir uygulamadır. Bu durum cildinize zarar verebilmekte ve bölgenin enfeksiyon kapmasına neden olabilmektedir.  

Özellikle uzun yıllardır var olan çok sert ve kökleşmiş nasırlarda, nasır kökünün çıkarılması bir uzman tarafından yapılmalıdır.  

Reklam

Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Geçer? Ayak Tırnağı Mantarı Neden Olur?

Doğal Yollarla Ayak Nasırı Giderme Yöntemleri  

Evde nasırlı deriyi yumuşatmak ve temizlemek için uygulanabilecek pek çok doğal yöntem bulunmaktadır: 

Ilık Su 

Nasırları gidermek için herhangi bir şey denemeden önce nasırlı bölgeyi 20 dakika ılık suda bekletmek ilk önceliğiniz olmalıdır. Amerikan Dermatoloji Akademisi tarafından nasır için önerilen ilk çözüm, nasırı ılık suda bekletmektir. {1*} Suda beklettikten sonra cildinizi kurulayıp parmağınızla nasır tabakasını nazikçe ovalayarak kaldırmayı deneyin. Buradaki önemli nokta ise nasırlı tabakayı tamamıyla tek seferde kaldırmaya çalışmamaktadır. Ayağınızı ıslattıktan sonra her seferinde sadece bir katman nasırı kaldırabilirsiniz.  

İlaçsız Nasır Pedleri 

Nasır pedleri; keçe, yumuşak bir yapıştırıcı ve silikondan oluşmaktadır. Nasır pedleri çorap, eldiven, ayakkabı veya gömlek altında kullanılabilmektedir. Bu pedler, nasırın iyileşirken tahriş olmasını önlemeye yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte, salisik asit içeren ilaçlı nasır pedleri cildi tahriş edebildiği için ilaçlı nasır pedlerinin kullanımı tavsiye edilmemektedir. {2*}  

Elma Sirkesi 

Elma sirkesi asit içeriği sayesinde nasırdaki sert deriyi yumuşatabilmektedir. 4 ölçü su ve 1 ölçü elma sirkesi kullanarak oluşturduğunuz karışımı nasırlı bölgede yaklaşık 20 dakika bekletin. Bu sürenin sonunda nasırın bir veya iki katmanını daha kolay soyabilirsiniz. Nasır derisini çok sert çekmemeli ve sabırlı olmalısınız.  

Hint Yağı 

Hint yağının antioksidan, antiseptik ve nemlendirici özelliği bulunmaktadır. {3*} Bu sayede nasırın yumuşaması ve temizlenmesi kolaylaştırabilmektedir. Nasırlı bölgeyi 5 yemek kaşığı Hint yağı damlatılmış ılık suda bekletmek, sert deriyi kaldırabilmek için yeterli olacaktır.   

Ponza Taşı 

Ponza taşı özellikle ayakların altında veya dirseklerde bulunan görülmesi zor nasırlarda daha kullanışlı olabilmektedir. {4*} Nasırı iyice ıslattıktan sonra ponza taşı ile nasırlı bölge dairesel hareketlerle ovulmalıdır. Tüm nasır tek seferde çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Ponza taşı, düzenli kullanımda olumlu sonuç vermektedir.   

Zımpara Kâğıdı 

İnce bir zımpara kağıdını çok nazik bir şekilde nasırlı bölgeye uygulamak da nasırlardan kurtulmak için işe yarayabilmektedir.  Ancak daha iyi bir sonuç almak için zımpara kağıdını uygulamadan önce nasırlı bölge suda bekletilmelidir. Zımpara kâğıdı cilde nazikçe uygulanmalıdır asla sert bir şekilde bastırılmamalıdır. 

Çay Ağacı Yağı 

Çay ağacı yağı bakteri ve mantar öldürücü özellikte doğal bir antiseptiktir. Ilık suyla dolu bir leğene birkaç damla çay ağacı yağı damlatın ve cildinizin yumuşamaya başladığını hissedene kadar nasırlı bölgeyi bu suda bekletin. Çay ağacı yağı güçlü özelliktedir ve uzun süre çay ağacı yağına maruz kalmak cilt katmanınıza zarar verebilmektedir. Bu nedenle nasırlı bölgeyi 15 dakikadan fazla bekletmemeye özen gösterilmelidir.   

Kabartma Tozu ve Limon Suyu 

Limon suyunun asit içeriği ve kabartma tozunun kimyasal bileşeninin etkileşimi sonucu nasırların çıkarılması kolaylaşmaktadır. Öncelikle ılık bir suya, 2-3 yemek kaşığı limon suyu eklenmelidir. Nasır bu karışımda birkaç dakika bekletildikten sonra kabartma tozu da eklenerek bir süre daha bekletilmeli ve sonrasında nasırlı tabaka kaldırılmalıdır. 

Lökopeni Nedir? Beyaz Kan Hücreleri Neden Azalır?

Kaynaklar

{1*} https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/corns-and-calluses 

{2*} https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/home-treatment-options-for-corns-and-calluses/ 

{3*} https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27656091 

{4*} https://medlineplus.gov/cornsandcalluses.html 

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu