Reklam
Soğuk Sıkım Yağlar

Zeytinyağı ve Kenevir Yağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Reklam

Zeytinyağı ve kenevir yağı arasındaki farklar nelerdir? Hem kenevir yağı hem de zeytinyağı sağlık üzerinde olumlu etkiler gösteren yağlardır. Kenevir yağı zentinyağının kullanıldığı pek çok alanda kullanılmaktadır. Ancak bu iki yağda bulunan besin bileşikleri arasında bazı farklılıklar vardır.

Nane Yağının İnanılmaz 15 Faydası Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Kenevir Yağı Nedir?

Kenevir yağı, kenevir btikisinin tohumlarından elde edilen bir yağdır. İçerisinde Omega-3 ve Omega-6 gibi çoklu doymamış yağ asitleri bulunan kenevir yağının pek çok faydası vardır. 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre kenevir yağındaki Omega-3 yağ asitleri vücuttaki iltihapla savaşır. {1*} Kenevir yağının cilt üzerinde de olumlu etkileri olduğunu gösteren pek çok bilimsel çalışma vardır. Örneğin; 2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre kenevir yağı akne oluşumunu önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur. {2*}

Reklam

Zeytinyağı Nedir?

Sofraların vazgeçilmezi olan zeytinyağının sağlığa olan faydaları saymakla bitmez. Zeytinyağı yüksek miktarda içerdiği antioksidan bileşikler sayesinde kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur. {3*} Zeytinyağı haricen kullanıma da uygundur. Haricen kullanıldığında ciltte yaşlanma karşıtı etkileri olduğunu gösteren araştırmalar vardır. {4*} 

Yaşlanmayı ve etkilerini geciktirmek için Yaşlanma Karşıtı Vitamin ve Takviyeler yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Kenevir Yağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zeytinyağı ve kenevir yağının her ikisi de cilt üzerinde olumlu etkiler gösterir. Ancak her iki yağın da kullanım alanı farklıdır.

Zeytinyağı ve Kenevir Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı, içeriğinde bulunan E vitamini sayesinde cilde kaybettiği nemi geri kazandırır. Ayrıca zeytinyağı ciltteki kırışıklık görünümünü de azaltmaya yardımcı olur. Kenevir yağı ise cildi nemlendirirken aynı zamanda cildin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olarak cildi sıkılaştırır. Bunun yanı sıra cildi sıkılaştırır ve cilt tonunu dengelemeye yardımcı olur. Zeytinyağı bir pamuk yardımıyla cilde doğrudan uygulanabilir. Cilt bakımında kenevir yağı kullanmak isteyenler onu hindistan cevizi yağı gibi başka bir yağ ile karıştırırak ciltlerine uygulayabilir.

Reklam

E vitamininin cilde faydalarını ve cilde nasıl uygulanacağını öğrenmek için E Vitamini Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?  yazımızı okuyabilirsiniz.

Zeytinyağı ve Kenevir Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı, saç ve saç derisini besleyen böylece saçların sağlıklı bir biçimde uzamasına yardımcı olan mükemmel bir yağ çeşididir. Ayrıca zeytinyağı, saçların erken beyazlaması veya saç dökülmesi gibi sorunlarda da sorunun çözümüne yardımcı olur. Kenevir  yağı ise nemlendirici özelliği ile saçı ve saç derisini nemlendirir.

Zeytinyağı ve Kenevir Yağı Aknelere İyi Gelir Mi?

Zeytinyağı, antioksidan bileşenleri ile sivilce oluşumunu önlemeye ve sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olur. Kenevir yağının antiinflamatuar özelliği onu akne gibi durumlar için faydalı bir yağ konumuna getirebilir. Ancak bu konuda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Zeytinyağı ve Kenevir Yağı Sakal Çıkarır Mı?

Zeytinyağı sadece saç bakımında değil sakal bakımında da kullanıma uygundur. Zeytinyağı kıl köklerini besler ve kan akışını hızlandırır. Böylece canlı ve gür görünen sakallara sahip olmaya yardımcı olur. Kenevir yağı ise sakallı deriyi nemlendirir, ciltteki kuruluğu ve kaşıntıyı önler.

Saçlar, kıllar ve tırnaklar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Saçlar Kıllar ve Tırnaklar yazımızı okuyabilirsiniz.

Reklam

Zeytinyağı ve Kenevir Yağı Tırnakları Güçlendirir Mi?

Zeytinyağı, normal tırnakların korunmasına yardımcı olan E vitamini bakımından zengindir. Bu özelliği ile tırnakların uzamasına yardımcı olur. Kenevir yağı, kuru ve kırılgan tırnakları nemlendirmeye yardımcı olur.

Kaynaklar

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3191260/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4151231/
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31423808/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu