Reklam
Soğuk Sıkım Yağlar

Shea Yağı ve Argan Yağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Reklam

Shea yağı ve argan yağı arasındaki farklar nelerdir? Saç ve cilt bakımı için doğal bir yağ kullanmak isteyenler için doğru yağ seçimi biraz zorlu bir süreç olabilir. Günümüzde güzellik ve kozmetik alanında kullanılan çok fazla sayıda yağ çeşidi var. Shea yağı ve argan yağı da güzellik için tercih edilen değerli yağlardandır.

Çam Terebentin Yağı Faydaları ve Kürleri❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Shea Yağı Nedir?

Shea yağı veya bir diğer bilinen adıyla karite yağı,; anavatanı Orta Afrika olan bitki bilimindeki adıyla Vitellaria paradoxa ağacında bulunan yemişlerin çekirdeklerinin preslenmesi yoluyla elde edilen bir yağ çeşididir. {1*} Shea yağının bileşiğinde birbirinden önemli yağ asidi, vitamin ve mineraller bulunur. Zengin besin içeriği sayesinde shea yağı cildin kaybettiği nem dengesini geri kazanmasına yardımcı olur. {2*}

Reklam

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı; Fas bölgesinde yaygın olarak bulunan argan ağacının çekirdeklerinden elde edilen değerli bir yağdır. Argan yağı da E vitamini bakımından oldukça zengindir. Bu sayede cilde kaybettiği nemi geri kazandırır. Bunun yanı sıra argan yağı, güçlü antienflamatuar ve antioksidan özellikleri sayesinde cilt tahrişlerini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.

Shea Yağı ve Argan Yağı Arasındaki Fark Nedir?

Shea yağı ve argan yağı insan sağlığı üzerinde birbirinden önemli faydaları olan yağlardandır. Her iki yağ çeşidi de cilt ve saç bakımında kullanılır. Ancak aralarında bazı farklar vardır. Shea yağı ve argan yağı arasındaki farkların bilinmesi cilt ve saç tipine en uygun olan ürünün seçilmesine yardımcı olur.

Saç Bakımı için Argan Yağı ve Shea Yağının Kullanımı

Araştırmalara göre argan yağının içerisinde bulunan oleik asit ve linoleik asit gibi yağ asitlerinin cilt ve saç üzerinde nemlendirici etkisi vardır. {3*} Argan yağı, saç bakımı için ideal yağlardan bir tanesidir. Saç derisini nemlendirir, saçı hasardan korumaya yardımcı olur. Kırık saç uçlarını da onarmaya yardımcı olan argan yağı saçı ve saç derisini besleyerek saç dökülmesini önler.

2018 yılında shea yağı üzerine yapılan bir çalışmaya göre shea yağı antienflamatuar özellikleriyle nemi saç derisine hapsederek saç derisinin nem dengesini korur. {4*} Ayrıca saç derisinin kurumasını ve pul pul dökülmesini önlemeye yardımcı olur.

Reklam

Kuru bir cilde sahipseniz Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Cilt Bakımı için Argan Yağı ve Shea Yağının Kullanımı

Argan yağı; araştırmalara göre antibakteriyel, antifungal özelliklere sahiptir. Bu özellikleri onu cilt enfeksiyonları karşısında etkili bir yağ haline getirir. İçeriğinde bulunan E vitamini, antioksidan bileşikler ve sağlıklı yağ asitleri sayesinde argan yağı cildi nemlendirir.

Shea yağının bileşiğinde A ve E vitamini gibi önemli vitaminler bulunur. Bu değerli vitaminler ile shea yağı cildin nem dengesini korumasına yardımcı olur. Ayrıca bazı araştırmalar shea yağında bulunan sinmanik asitlerin güçlü antienflamatuar özellikleri olduğu göstermektedir. Böylece shea yağı, cilt bariyerini korumaya yardımcı olur. {5*}

Shea Yağı ve Argan Yağı Cildi Pürüzsüzleştirir mi?

Ciltte bulunan yağ bezlerinden sebum adı verilen bir madde salgılanır. Argan yağı ciltteki sebum miktarının dengeli bir şekilde dağılmasına böylece ciltteki parlama gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Argan yağı günde iki kez cilde uygulandığında cildin pürüzsüz bir görünüm kazanmasını sağlar. Shea yağının ise antibakteriyel ve antienflamatuar özellikleri cildin bakterilerden arınmasına yardımcı olur. Böylece cilt daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.  

Shea yağı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz Shea Yağı Nedir ve Faydaları Nelerdir? Shea Yağı Nasıl Kullanılır? yazımızı okuyabilirsiniz

Reklam

Shea Yağı ve Argan Yağı Akne Tedavisinde Kullanılır mı?

Argan yağının ciltteki sebum üretimini dengeleyici etkisi akneler üzerinde de olumlu sonuçlar gösterir. Argan yağı ve shea yağı arasındaki temel farklardan bir tanesi akne tedavisinde görülür. Shea yağı akne tedavisinden ziyade cilde kaybettiği nemi geri kazandırmaya yardımcı olurken argan yağı antibakteriyel özellikleri sayesinde ciltte sivilce oluşumunu engellemeye ve sivilceleri iyileştirmeye yardımcı olur.

Her ikisi de birbirinden değerli besin öğelerini içerisinde bulunduran argan yağı ve shea yağı saç ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Kaynaklar

  1. https://www.fao.org/fao-who-codexalimentarius/sh-proxy/en/?lnk=1&url=https%253A%252F%252Fworkspace.fao.org%252Fsites%252Fcodex%252FStandards%252FCXS%2B325R-2017%252FCXS_325Re.pdf
  2. https://www.google.com/url?q=https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20484832/&sa=D&source=docs&ust=1672328691026046&usg=AOvVaw3ETyPaeWhXFrwsz2ZHvfvt
  3. https://www.ijtrichology.com/article.asp?issn=0974-7753;year=2015;volume=7;issue=1;spage=2;epage=15;aulast=Gavazzoni
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29368843/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20484832/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu