Reklam
Sağlık

Hava Temizleyen En İyi Ev Bitkileri Nelerdir?

Reklam

Hava temizleyen en iyi ev bitkileri nelerdir? Çevre Koruma Ajansına göre, çoğu zaman kapalı mekanlarda solunan hava dışarıdaki havadan 2-5 kat daha kötüdür. Sanılanın aksine hava temizliği için pahalı hava filtrelerine veya havalandırma sistemleri tek seçenek değildir. Daha ucuz ve kolay ulaşılabilir bir alternatif olarak hava temizleyen en iyi ev bitkileriyle hava kirliliğinden kurtulabilirsiniz.

Öksürüğe Karşı Kullanılan 7 Uçucu Yağ❗Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Bitkilerin hava temizleme yeteneği onlarca yıldır araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Birçok bilim adamı, hava temizleyen en iyi ev bitkileri ilgilenir. Bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda her yıl daha çok bitkinin hava temizleme özelliği keşfediliyor.

Reklam

Hava Temizleyen En İyi Ev Bitkileri

2016 yılında, Oswego’daki New York Eyalet Üniversitesi’nde kimyager olan Vadoud Niri hava temizleyen en iyi ev bitkileri hakkındaki bulgularını açıkladı. Vadoud Niri’nin çalışmaları, hava temizleyen en iyi ev bitkilerinin uçucu organik bileşenlere (VOC) nasıl etki edeceğini görmek için sızdırmaz bir odada test ederek etkinliklerini incelemiştir. Araştırma sonucunda bazı bitkilerin belirli bileşikleri emmede daha iyi olduğunu tespit etmiştir. {1*}

Hava temizleyen en iyi ev bitkileri söz konusu olduğunda havayı kirletme etkisi olan plastik saksı kullanımından kaçınmaya özen gösterin. Plastık saksılar ve kaplar yerine, organik sertfikalı saksıları ve toprakları tercih etmeye çalışın.

Havada bulunan kötü maddeler hakkında daha fazla bilgi almak için KOAH’a Sebep Olan Alerjenler Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Bromelia

Nirinin araştırmalarında, Bromelia bitkisi, incelenen sekiz VOC’den altısını ortadan kaldırmada çok etkili olmuştur. Bromelia adlı tropikal bitki, 12 saatlik bir zaman dilimi içinde bu bileşiklerin her birinin %80’inden fazlasını havadan sıyırmayı başarmıştır. Bu nedenle bromelianın evde veya işyerinde bulunabilecek en iyi ev bitkilerinden biri olduğu düşünülür.

Reklam

Evlerde ve ofislerde yakılan popüler bir mum türü olan parafin mumlarının toluen ve benzen yaydığı gösterilmiştir. Benzen ayrıca otomobil egzozunda bulunan kanserojen bir maddedir. Bromelia yorgunluğa ve halsizliğe yol açabilen zehirli toluenin havadan atılmasına yardımcı olur. Ek olarak, 12 saat içinde %92 giderim oranıyla benzeni giderebilir. {2*}

Dracena

Asetonlarda bulunan VOC baş ağrısınai baş dönmesine, göz tahrişine ve merkezi sinir sistemi hasarına sebep olur. Çalışmalar sonucunda, Dracenanın havadaki kimyasalın %94’ünü temizlediği tespit edilmiştir. Asetonun yanı sıra,  Dracena temizlik ürünleri, kauçuk çimento ve boyadan çıkan gazları da temizleyebilir. {3*}

Kurdele Çiçeği

Kurdele çiçeğinin test sürecinde havada bulunan etilbenzen, p-ksilenler, o-ksilen ve asetonun %80’den fazlasını temizleyebildiği tespit edilmiştir. Dr. Niri’nin araştırma sonucunda kurdele çiçeğinin, etilbenzeni %62, p-ksilenleri %92 ve o-ksileni %93 oranında temizleyebildiği sonucuna varılmıştır.

Etilbenzen, mürekkeplerde, boyalarda, sahte kauçukta ve böcek ilaçlarında bulunan zehirli bir çözücüdür. Ksilenler ise baş dönmesine, hafıza problemlerine, yorgunluğa, titremelere, solunum problemlerine ve hatta böbrek hasarına sebep olabilen kimyasallardır. Ksilenler genellikle boya tinerlerinde ve temizleyicilerde bulunur. {4*}

Hafıza problemi yaşıyorsanız Odaklanmayı ve Hafızayı Güçlendiren 15 Gıda yazımızı okuyabilirsiniz.

Reklam

Yeşim Bitkisi

Yeşim bitkisi, benzen, toluen, etilbenzen, p-ksilenler ve o-ksilen’in %80’den fazlasını temizleme yeteneğine sahiptir. Ayrıca, %70 oranında asetonu temizleyebilmiştir. Yeşim bitkisi, araştırmaya dahil edilen tüm bitkiler arasında, %91’lik bir oranla toluen kirliliğini giderme konusunda en verimli bitki seçilmiştir.

Fitoremediasyon Nedir?

1970’lerden bu yana, enerji açısından daha verimli evler ve ofisler yaratmak için birçok yenilik gerçekleştirildi. Yenilikler enerjiyi korumaya yönelik olduğu için cezbedicidir ancak doğru şekilde yapılmadığı takdirde sağlık açısından bazı problemlere sebep olabilir. Örneğin; İyi yalıtılmış evler eski evlere kıyasla havayı daha çok içeride hapseder ve zehirli bileşiklerin birikmesine sebep olur. Bu durumda kirli havadan kurtulmak için havalandırma filtrelerinden veya bitkilerden yardım alınabilir.

Kirliliği ortadan kaldırmak için hava temizleyen en iyi ev bitkilerinden yararlanma konseptine fitoremediasyon denir. Fitoremediasyon yalnızca uygun maliyetli değildir, ayrıca oldukça etkilidir. Ev ve ofis ortamında bulunan mobilyalar, boyalar, halı ve diğer döşemeler, inşaat malzemeleri, fotokopi makineleri, yapıştırıcılar, döşemeler, yazıcılar, böcek ilaçları, temizleyiciler, oda spreyleri ve mumlar dahil olmak üzere çeşitli kaynaklar VOC içerir. VOC’ler, gaz olarak yayılan ve solunduğunda kısa ve uzun vadeli sağlık problemlerine neden olabilen aseton, benzen ve formaldehit gibi bileşiklerdir. Ev bitkilerinin her biri belirli uçucu organik bileşikleri veya VOC’leri havadan temizleme yeteneğine sahiptir.

VOC’lere veya diğer kirleticilere maruz kalan kişiler hasta bina sendromu olarak bilinen bir sağlık durumu geliştirirler. Hasta bina sendromunun yaygın belirtileri: {5*}

 • Göz, burun ve boğaz tahrişi
 • Aşırı duyarlılık reaksiyonları
 • Baş dönmesi
 • Astım
 • Alerji
 • Baş ağrısı
 • Kaşıntılı cilt
 • Kuru öksürük
 • Tükenmişlik
 • Kişilik bozuklukları
 • Grip benzeri semptomlar
 • Konsantrasyon bozukluğu (beyin sisi)
 • Azalmış üretkenlik

Astım hastalığının doğal tedavi yolları hakkında bilgi almak için Astım Krizinde Etkili Doğal Tedavi Yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar

 1. https://www.acs.org/pressroom/newsreleases/2016/august/selecting-the-right-house-plant-could-improve-indoor-air-animation.html
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Toluene#Toxicology_and_metabolism
 3. https://www.ccohs.ca/oshanswers/chemicals/chem_profiles/acetone.html
 4. https://en.wikipedia.org/wiki/Ethylbenzene
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2796751/

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu