Reklam
GüzellikSağlık

Sırtta Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Sırtta neden sivilce çıkar? Sırttaki sivilceler nasıl geçer? Sırtta çıkan sivilceler doğal yollarla nasıl geçer? Sırtta çıkan sivilceler kendiliğinden geçer mi? Sırtta çıkan sivilceler sıkılır mı?

Reklam

Sırtta çıkan sivilceler nasıl geçer? Sırtta çıkan sivilceler, cildin kıl foliküllerinin açılmasıyla oluşan şişliklerdir. Sırtta çıkan sivilcelere ölü deri hücreleri ve folikülleri tıkayan yağ neden olur. Siyah noktalar en yaygın sivilce türlerinden biridir ve genellikle yüz, omuzlar veya sırtta görülür.

Sırtta çıkan siyah noktalar can sıkıcı olsa da, genellikle tehlikeli değildir. Bununla birlikte, sırtta çıkan sivilceleri tedavi etmek, vücudun diğer bölgelerindeki sivilceleri tedavi etmekten biraz daha zor olabilir çünkü ulaşmak daha zordur.

Reklam

Sırtta Çıkan Sivilceler için Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sırttaki sivilceler için genellikle doktora gitmeniz gerekmez. Evde uygulayacağınız basit yöntemlerle sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Temizlik

Sırtı salisilik asit içeren bir temizleyici ile yıkamak, sivilcelere neden olan yağı ve ölü deri hücrelerini parçalama potansiyeline sahiptir. Ayrıca siyah noktaları ve diğer akne türlerini tedavi eden cilt soyulmasını desteklemeye yardımcı olur. {1*}

Temizleme ve peeling hakkında daha fazla bilgi almak için Evde Uygulanabilecek 10 Kahve Peelingi Tarifi yazımızı okuyabilirsiniz.

Peeling

Peeling, siyah noktalara yol açan ölü cilt hücrelerini ve yağı ciltten uzaklaştırır. Glikolik asit veya salisilik asit gibi alfa ve beta hidroksi asitler içeren nazik peelingler kullanabilirsiniz.

Reklam

Karbonat

Eşit miktarda karbonat ve suyu karıştırarak peeling yapmak sivilcelere iyi gelebilir. Malzemeleri karıştırdıktan sonra, macunu sivilcelere masaj yaparak uygulayabilir ve ılık su ile durulayabilirsiniz.

Sıcaklık

Cildi ısıtmak, gözenekleri açma, yağ ve ölü cilt hücrelerini serbest bırakma potansiyeline sahiptir. Bir bezi ılık suya batırıp sırtınıza örtmeyi deneyin. Yaklaşık 15 dakika bekletin.

Yeşil Çay

2017 tarihli bir çalışma incelemesi, topikal yeşil çayın sebum (yağ) üretiminizi azaltabileceğine bazı kanıtlar bulmuştur. Ancak, bu etkiyi doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bir macun yapmak için bir çay kaşığı kurutulmuş yeşil çay yapraklarını suyla karıştırın. Macunu sırtınıza 2 ila 3 dakika hafifçe masaj yapın ve ılık suyla durulayın. {2*}

Yeşil çay faydaları hakkında bilgi almak için Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Yeşil Çay Nasıl Demlenir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sırtta Çıkan Sivilceler Tıbbi Tedavisi Nedir?

Doğal tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda bir dermatolog yardımıyla çözebilirsiniz.

Reklam

Topikal Retinoid

Topikal bir retinoid sivilceler için ilk basamak tedavi seçeneğidir. Gözenekleri açmaya ve cilt hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olmak için reçetesiz ve reçeteli ürünler mevcuttur. Tretinoin ve tazaroten, sivilceler için reçete edilen iki yaygın retinoid türüdür.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling, genellikle yaşlanma karşıtı bir yöntem olarak kullanılır. Bununla birlikte, cildin yüzeyindeki ölü deri hücrelerini çıkarma potansiyeline de sahiptir ve sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olabilir. Kimyasal peeling bir dermatolog veya eğitimli bir cilt bakım uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

Antibiyotikler

Doktorlar gerekli durumlarda şiddetli akne için antibiyotik reçete edebilir. Antibiyotikler akneye neden olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte, antibiyotikler yan etkilere neden olma potansiyeline sahiptir, bu nedenle genellikle şiddetli akne için kısa süreli olarak kullanılırlar.

Mikrodermabrazyon

Mikrodermabrazyon, cilt bakımı uzmanı tarafından gerçekleştirilen bir cilt peeling yöntemidir. Prosedür sırasında, birikmiş cilt hücrelerini çıkarmak için cildin üst katmanı zımparalanır.

Sırtta Çıkan Sivilceler Sıkılır mı?

Sırtta çıkan sivilcelere ulaşmak, vücudun diğer birçok yerindeki sivilcelere göre daha zordur. Ancak, ulaşabilseniz bile, sivilcelere sıkmak genellikle iyi bir fikir değildir. Sivilceleri sıkmak tahrişe, enfeksiyona veya yara izine neden olabilir. {3*}

Sivilceler için bir dermatoloğa gitmek daha iyi bir fikirdir. Dermatolog, enfeksiyon veya yara izi riskini en aza indirmek için profesyonel teknikler ve steril ekipman kullanır.

Sivilceler hakkında daha fazla bilgi almak için Deri Altı Sivilceleri Nasıl Geçer? Uçsuz Sivilce Nasıl Oluşur? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sırtta Çıkan Enfeksiyonlu Sivilceler Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce kırmızı görünüyorsa, şişmişse veya beyaz veya sarı irin varsa enfekte olabilir. Enfekte olmuş sivilceler genellikle kendiliğinden iyileşir. Bununla birlikte, enfeksiyonun yayıldığına dair herhangi bir belirti fark ederseniz veya birkaç gün sonra iyileşme belirtisi görmezseniz reçeteli bir antibiyotik için doktora gidebilirsiniz. Bazı durumlarda, enfekte olmuş siyah noktalar bir dermatoloğun boşaltması gereken büyük kistlere dönüşebilir.

Sırtta Çıkan Sivilceler Nasıl Önlenir?

Çoğu insan hayatının belirli dönemlerinde sivilce problemi yaşar. Ancak bazı alışkanlıklar geliştirmek sivilce oluşum sıklığını azaltmaya yardımcı olabilir:

 • Egzersizden sonra duş alın ve gömleğinizi değiştirin.
 • Bol pamuklu egzersiz kıyafetleri giyin.
 • Ölü cilt hücrelerini çıkarmak için sırtınızı düzenli olarak keseleyin.
 • Salisilik asit içeren bir temizleyici ile yıkanın.
 • Sivilceye neden olan bakterileri öldürebilen çay ağacı yağı kullanın. {4*}
 • Yağsız bir güneş koruyucu kullanın.
 • Cildi aşırı nemlendirmekten kaçının.
 • Sivilceleri sıkmayın.
 • Çarşafları haftalık olarak değiştirin.
 • Sigarayı bırakın.

Sırtta Neden Sivilce Çıkar?

Saç kökleri sebum üretir. Sebum cildin yumuşamasına ve korunmasına yardımcı olur. Sebum ve ölü deri hücreleri bir kıl folikülünü tıkadığında, komedon adı verilen bir yumruya neden olurlar. Folikül tıkanırsa komedon beyaz bir noktaya, açık kaldığında siyah noktaya dönüşür. Birçok sebep sırtta çıkan sivilcelere neden olabilir:

 • Dihidrotestosteron hormonunun artması
 • Saç folikülünün tahriş olması
 • Süt ürünleri ve yüksek şekerli gıdaların yüksek tüketimi
 • Propionibacterium acnes bakterisinin birikmesi
 • Kortikosteroidler veya androjenler gibi bazı ilaç türleri

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Evde tedavi yöntemleri sivilcelerinize yardımcı olmadığında doktora gitmeyi düşünebilirsiniz. Doktorunuz, sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek tretinoin gibi bir ilaç yazabilir. Doktora göründükten sonra sivilce 6 ila 8 haftadan daha uzun süre devam ederse dermatoloğa gidebilirsiniz. {5*}

Kaynaklar

 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4554394/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5384166/
 • https://www.aad.org/public/diseases/acne/skin-care/popping
 • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/ajd.12465
 • https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/acne/symptoms-causes/syc-20368047

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu