Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Hipertiroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hipertiroid, çok çalışan tiroid anlamına gelmektedir. Tiroidiniz, boynunuzun tabanında bulunan küçük, kelebek şeklinde bir bezdir. Bu bez küçük olabilir, ancak sağlığınız üzerinde inanılmaz bir etkiye sahiptir. Başlangıç olarak, bez tarafından üretilen tiroid hormonları, besin kullanımından vücut ısısı kontrolüne ve kalp atış hızına kadar metabolizmanızın her yönünü düzenler.

Tiroid bezinizin ürettiği iki ana hormon vardır: Triiyodotironin (T3) ve Tiroksin (T4), bu iki hormon vücudunuzdaki her hücreyi etkiler. Peki Hipertiroid nedir? Basit bir Hipertiroid tanımı: tiroid bezinin çok çalışmasıdır. Aşırı aktif bir tiroid vücudunuza ne yapar? Bu, tiroidinizin vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla hormon ürettiği ve saldığı anlamına gelir, bu da daha sonra çok çeşitli rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Hipertiroid belirtileri, Hipertiroid beslenme, Tiroid bezi hızlı çalışanlar ne yemeli gibi soruları merak ediyorsanız okumaya devam ediniz.

Hipertiroid Belirtileri Nelerdir?

Yüksek miktarlarda T3, T4 veya her ikisi de aşırı yüksek metabolik hıza neden olabilir. Buna hipermetabolik durum denir. Hipermetabolik bir durumdayken, hızlı bir kalp atış hızı, yüksek kan basıncı ve el titreme yaşayabilirsiniz. Ayrıca çok terleyebilir ve sıcağa karşı düşük bir tolerans geliştirebilirsiniz. Hipertiroid, daha sık bağırsak hareketlerine, kilo kaybına ve kadınlarda düzensiz adet döngüsüne neden olabilir.

Görünür bir şekilde, tiroid bezinin kendisi, simetrik veya tek taraflı olabilen bir guatr şeklinde şişebilir. Graves hastalığıyla ilgili bir durum olan ekzoftalmi belirtisi olan gözleriniz de oldukça belirgin görünebilir.

Hipertiroid diğer belirtileri şunlardır: (1)

 • İştahınız ve yiyecek alımınız aynı kalsa veya artsa bile istenmeyen kilo kaybı
 • Hızlı kalp atışı (taşikardi)
 • Düzensiz kalp atışı (aritmi)
 • Kalp çarpıntısı
 • İştah artışı
 • Sinirlilik, kaygı ve sinirlilik
 • Titreme- genellikle ellerinizde ve parmaklarınızda ince bir titreme
 • Terlemek
 • Adet düzenindeki değişiklikler
 • Isıya karşı artan hassasiyet
 • Bağırsak düzeninde değişiklikler, özellikle daha sık bağırsak hareketleri
 • Boynunuzun tabanında şişlik olarak görünebilen genişlemiş bir tiroid bezi (guatr)
 • Yorgunluk ve kas zayıflığı
 • Uyku problemi
 • Cilt incelmesi
 • İnce, kırılgan saçlar

Hipertiroid Sebepleri Nelerdir?

Tiroid sorunları bir süredir bir muammaydı. Artık Hipertiroid gibi durumlara neden olan temel faktörlerin ne olduğunu çok daha iyi anlıyoruz. İlgili diğer faktörler olabilirken, Hipertiroidin büyük çoğunluğunun vücuttaki bir tür otoimmünite ve kronik inflamasyondan kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

Graves hastalığı, bu rahatsızlığı olan kişilere verilen en yaygın tanıdır. Graves, tiroid uyarıcı immünoglobulin adı verilen bir antikorun üretilmesiyle karakterize bir otoimmün durumdur. Tipik olarak bağışıklık sistemi, belirli virüs ve bakterilerle savaşmaya yardımcı olmak için antikorlar oluşturur. Graves hastalığında ise bu antikorlar tiroid bezini iltihaplandırır ve tiroid hormonlarının aşırı üretimine yol açar.

 • Otoimmün bozukluk: Graves hastalığı olarak bilinen otoimmün bozukluktur. Bu bozuklukta vücut, tiroid bezinin çok fazla tiroid hormonu yapmasına neden olan, tiroid uyarıcı İmmunoglobulin (TSI) adı verilen bir antikor (vücut tarafından bir virüse veya bakteriye karşı korumak için üretilen bir protein) üretir.
 • Tiroid Nodülleri: Tiroid bezindeki aşırı tiroid hormonu üretimine neden olan nodüller hipertirodiye neden olmaktadırlar.
 • Tiroid ve Tiroid Bezi İltihaplanmaları: Tiroidit genellikle tiroid bezinin fazla hormon sızdırmasına neden olan bir enfeksiyon veya bağışıklık sistemi bozukluğunun sonucudur.
 • Kötü beslenme alışkanlıkları: Fazla iyot içeren besinlerin tüketimi aslında guatr yaratabilir ve tiroid problemlerini şiddetlendirebilir.
 • Ağır Metaller ve Diğer Toksinler: Ağır metaller ve böcek ilaçları gibi toksinler insan vücudunda biyolojik olarak önemli bir role sahip değildir. Aşırı inflamatuardır ve birçok fizyolojik sürece müdahale ederek çeşitli şekillerde otoimmünitenin gelişmesine katkıda bulunur. (2) Ağır Metaller (cıva gibi), tiroidin ana denetleyicilerinin bulunduğu beyin dokularında birikmesi ile ünlüdür. Bunlar hipotalamus ve hipofiz bezleridir. Dikkate alınması gereken bir başka faktör de, civanın iyoda benzer bir yapıya sahip olmasıdır, yani tiroid bezinde birikme eğiliminin daha yüksek olabileceği anlamına gelir.

Hipertiroid Teşhisi

Tanı konulabilmesi için öncelikli ilk adım olan kan testi neticesinde, kanınızdaki tiroid hormonu (tiroksin veya T4) ve tiroid uyarıcı hormon (TSH) seviyeleri tespit edilmektedir. Hipofiz bezi, tiroidi hormonlarını üretmesi için uyarmak için TSH salgılar. Yüksek tiroksin ve düşük TSH seviyeleri, tiroid bezinizin aşırı aktif olduğunu gösterir.

İkinci bir tanı yöntemi isterse doktorunuzun size ağız yoluyla veya enjeksiyon olarak radyoaktif iyot vermesi ve ardından tiroid bezinizin ne kadarını kapladığının ölçülmesidir. Tiroidiniz hormonlarını üretmek için iyot alır. Çok fazla radyoaktif iyot almak, tiroidinizin aşırı aktif olduğunun bir işaretidir.

Hipertiroid Tedavisi

Hipertiroid tıbbi olarak tedavi etmek için 3 yaklaşım vardır.

 1. Tiroid fonksiyonunu engellemek için bazı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların birçok yan etkisi vardır ve hatta hipotiroidizme yol açabilir.
 2. Radyoaktif iyot, esasen tiroidi zehirlemek ve deaktive etmek için büyük dozlarda kullanılabilir. Bu yaklaşım, hayatınızın geri kalanında sentetik tiroid hormonu ile ilaç almanızı gerektirecektir.
 3. Tiroid bezini fiziksel olarak çıkarmak için ameliyat kullanılabilir. Bu yaklaşım ömür boyu sentetik tiroid hormonu replasman tedavisi gerektirecektir.

Ayrıca, Hipertiroid teşhisi almaktan ziyade sizin neler yapabileceğiniz çok önemlidir. Hipertiroidi doğal yollardan tedavi etmenin birçok yöntemi vardır.

Hipertiroid doğal tedavi edilebilir mi? Hipertiroid Diyet Tedavisi makalemizi okuyabilirsiniz. Hipertiroid takviyeleri ve uçucu yağları nelerdir? Hipertiroid Takviyeleri ve Uçucu Yağlar makalemizi okuyabilirsiniz.

Referanslar

 1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperthyroidism/symptoms-causes/syc-20373659
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3076021/

Yoruma kapalı.