Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Kan Grubu Diyeti Nedir?🩸

Kan grubu diyeti, 1996 yılında Dr. Peter D’Adamo’nun “Kan Grubuna Göre Beslenme“ adlı kitabından sonra popüler olmuştur. Kan grubu diyetinin temeli mizaca göre beslenmeye dayanır. Mizaca göre beslenme daha detaylı ve derin bir konudur. Bu konuyu başka bir makalemizde anlatacağız.

Kan grubu İlaçsız Yaşıyoruz topluluğunun tezi değildir. Kan grubu diyetini takip edenlerin bir çok sorunlarını çözdüğünü gözlemlediğimiz için bizde sayfamızda konu olarak paylaşmayı uygun gördük. Ne de olsa ilaçsız bir yöntem ve yapılan diyetin yan etkileri yok. Dr. Adamo kendi sitesinde bilimselliğe dayandırarak sistemi anlatmaktadır. Bilimsel veri isteyenler doktorun kendi sitesine girip bakabilir veya doktora bilimselliği hakkında soru sorabilir. Kısacası kan grubu diyeti bilimsel mi? diye Dr. Adamo’ya sorabilirsiniz.

Kan grubunuz, hastalıklara duyarlılığınız, hangi yiyecekleri tüketmeniz, nasıl egzersiz yapmanız gerektiğini belirler. Enerji seviyelerinizi, kalori yakma potansiyelinizi, strese karşı verdiğiniz duygusal tepkiyi, hatta kişiliğinizi belirleyen bir faktördür.

Kan grupları şu şekilde tanımlanmaktadır;

  • Kan grubunuz (0, A, B, AB) sizi DNA ‘nız kadar desin bir şekilde tanımlayan genetik parmak izleridir.
  • Kan grubu diyetini beslenme düzeninizde ve yaşantınızda yardımcı olarak kullanırsanız daha sağlıklı olabilir, ideal kilonuza doğru yollardan ulaşabilir ve yaşlanmanız da gecikebilir.
  • Kan grubu diyetiniz nasıl daha sağlıklı yaşayabileceğinizi gösteren bir rehberdir.
Kan grubu diyetinizin temellerini öğrenerek kendiniz ve aileniz için en faydalı beslenme düzenini oluşturabilirsiniz. Sizi hastan eden, kilo almanıza ve kronik hastalıklara yakalanmanıza sebep olan yiyecekleri de kan grubunuza göre beslenerek belirleyebilirsiniz.

Kan grupları sahip oldukları antijenlere göre, bazı besinlere olumlu cevap verirken bazı besinlere karşı ise savunma oluşturmaktadır. Bundan dolayı da bu besinlerin sindirilmesinde zorluklar yaşanır ve tolere edilemez. Kan grubu diyeti de bu sindirim zorluklarını ortadan kaldırmak için yapılmaktadır. Kan grubu diyetleri yapılırken, kan grubunun geldiği kökene ve bu kökene sahip toplumların beslenme şekillerine bakılmalıdır. Kan grubu diyetine başlanmadan önce detaylı bir araştırma yapılmış olması gerekmektedir.

Kan grubu diyeti yapacak olan kişiler, kendi kan gruplarının hangi besinleri yemesi gerektiğini bilmelidir. Kan Grubunuza Göre Beslenme adlı kitabı yazan doktor, kan grubu diyeti yapmanın insanlara kendini daha iyi hissettireceğini düşünmektedir. Bazı hastalıkların da ortaya çıkma ihtimalinin azalacağını savunmaktadır.

Kan grubu diyeti programına göre, vücut için en iyi olduğu düşünülen besinlerin yenmesi ve vücuda zararı olacağı düşünülen besinleri tüketmekten kaçınılması gerekmektedir. Yani kan grubu diyetinin amacının, aynı kan grubuna sahip atalarımızın yediklerini yememiz olduğu düşünülmektedir. Örneğin; 0 kan grubu et yiyenler avcı toplayıcılar, A kan grubu vejetaryenler ve B kan grubuna sahip olan kişiler göçebeler, yani daha çok çeşit ile beslenen insanlardır.
Kan Grubu Diyeti Nedir?
Kan Grubunuz Belirli Hastalıklara Yatkınlığınızı Belirleyebilir

Kan Grubunuz Belirli Hastalıklara Yatkınlığınızı Belirleyebilir

Araştırmalar belirli kan gruplarına sahip insanların bazı hastalıklar için daha yüksek risk taşıdıklarını keşfetmişlerdir. Araştırmalar 0 kan grubuna sahip kişilerin kalp hastalığı riskinin düşük olduğunu, ancak mide ülseri hastalığına yakalanma riskinin oldukça yüksek olduğunu kanıtlamıştır. Kan grubu A olan kişilerde mikrobiyal enfeksiyon riski daha yüksektir. Ayrıca A kan grubuna sahip kadınların doğurganlık oranları diğer gruplara göre daha yüksektir. Diğer araştırmalar, AB ve B kan grubunda olan kişilerin kanser geliştirme riskinin çok daha yüksek olduğunu göstermektedir. [1*]

Mide Ülseri ve 5 Doğal Tedavi Yöntemi Nedir? Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız

Farklı Kan Gruplarına Sahip Kişiler Strese Farklı Tepki Verirler

A grubu olan insanlar vücutlarında doğal olarak daha yüksek seviyelerde kortizol’a (stres hormonu) sahiptir. Strese girdiklerinde stres hormonu seviyeleri de gittikçe artmaktadır. Öte yandan 0 grubu kanı olan insanlar, stres ile birlikte aşırı adrenalin salgılarlar. 0 kan grubuna sahip insanların stresten kurtulmaları daha uzun sürer çünkü adrenalini vücutlarından atmaları daha zordur. [2*]

Kan Grubu Diyeti Nedir?
Lektinler Ve Kan Grupları

Lektinler ve Kan Grupları

Besinleri tükettiğimizde, sindirim sistemimizde kimyasal reaksiyonlar meydana gelmektedir. Bu reaksiyonlar genetik mirasınızın birer parçasıdır. Lektinler, bağışıklık ve sindirim sistemimizle, kan gruplarımızla bağlantılı proteinlerdir.

Gıdalarda bol ve birçok çeşidi bulunan lektinler, kanınızı ve sindirim sisteminizin astarını etkileyen aglütinasyon özelliğine sahiptir. Lektinler, organizmaların diğer organizmalarla bağlanmalarını sağlayan güçlü protein bileşikleridir. Pek çok mikropta ve hatta bağışıklık sistemimizde bile lektin bulunmaktadır. Lektinler insan vücudunda ya da mikroplarda farklı görevler üstlenmiştir.

Örneğin; karaciğerimizin safra kanallarındaki hücrelerin yüzeylerinde bakteri ve parazitleri yakalamaya yardımcı lektinler bulunmaktadır. Aynı zamanda bakterilerin ve diğer mikropların yüzeylerinde de vantuz görevi gören lektinler vardır. Böylece bu bakteriler vücudun kaygan, mukozal astarlarına yapışabilirler. Genellikle virüsler veya bakteriler tarafından kullanılan lektinler kan gruplarına özgü olabilir. Bu da farklı lektinlere sahip mikropları farklı kan grubundaki insanlar için yapışkan haşereler haline getirmektedir. [3*]


Karatay Diyeti İle İlgili Merak Ettiğiniz Her şeyi Youtube Videomuzda Bulabilirsiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse, kan grubu antijeninizle uyumlu olmayan protein lektinleri içeren besinleri tükettiğinizde, lektinler bir organı veya vücut sistemini (böbrek, karaciğer, bağırsak, mide vb.) hedef alır ve bu organlardaki dokularla etkileşime girmeye başlayabilir. Bu da sağlık açısından zorlayıcı olup, birçok sağlık sorununu da beraberinde getirebilir.

Kan Gruplarındaki Antijenler

Kan gruplarındaki antijenler, vücudunuzun her yerinde bulunmaktadırlar. Bu antijenler ağzınızdan kalın bağırsağınıza kadar olan sindirim sisteminiz de dahil olmak üzere burnunuzda ve akciğerlerinizde de bulunur. Bu kan grubu antijenleri vücudun her bölgesinde bulunduğundan, vücudunuza giren besinlere nasıl tepki vereceğini çeşitli faktörler yolu ile belirler.

Örneğin; bazı gıdalardaki lektinler kan grubu antijenlerine bağlanır ve kanınızın aglütine olmasına (birbirine yapışmasına) neden olur. Kanın aglütine olması, yorgunluk hissi, baş ağrısı, sindirim sorunları, cilt sorunları ve bunun gibi birçok sağlık sorununa neden olmaktadır.

Kan grubunuz, insan vücudunda birçok rol oynayan genetik bir faktördür. Sağlıklı bir bağırsak florası için düşük lektinli, aglütinasyona sebep olmayan yiyecekleri seçmek ve hastalık riskinizi azaltmak kan grubu diyeti yapmanın ilk adımıdır.


Kan Grubu Diyeti Nedir?
Kan Gruplarına Göre Mikrobiyota/Mikrobiyom

Kan Gruplarına Göre Mikrobiyota/Mikrobiyom

Farklı kan gruplarına sahip insanların farklı bağırsak bakterileri vardır. Aynı kan grubuna sahip kişilerde belirli bakterilerin görülme olasılığı 50.000’den daha fazladır. Bunun sebebi birçok kan grubunun birbiriyle etkileşime geçmesindendir.

Bazı insanların mikrobiyomu, (A kan grupları) karbonhidratları çok daha verimli şekilde parçalamak için gelişmiştir. Bu yeteneğe sahip olmayan kişiler (0 kan grubu) karbonhidratları yağ olarak depolama eğilimindedir.
Herkes aynı temel beslenme ihtiyaçlarına sahip değildir. Kan grubu diyeti kitabında kilo vermenize, vücudunuzdaki iltihaplanmayı azaltmanıza, enerjinizi arttırmanıza ve daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak besinler için bir rehber bulunmaktadır.

Dr. D’Adamo, 0 tip kana sahip kişilerin yoğun fiziksel egzersiz yapma konusunda başarılı olduklarını belirtmektedir. Ayrıca hayvansal gıdaları tüketmenin 0 kan grubuna sahip insanlar için daha iyi olduğunu, süt ürünleri ve tahılların ise bu gruba iyi gelmediğini belirtmektedir. 0 kan grubuna sahip kişilerde kilo alımının en büyük sebebinin buğday ürünlerinde bulunan glüten olduğunu açıklıyor. 0 kan grubunda olan insanlar için ideal egzersizlerin aerobik, yakın dövüş sanatları ve koşu olduğunu da belirtmektedir.

Kan Grubu Diyeti Nedir?
Kan Gruplarına Göre Diyet Rehberi

Dr. D’Adamo, A kan grubuna sahip kişilerin ise doğal vejetaryen beslenmeye ve taze, saf, organik yiyeceklere daha uygun olduklarını söylüyor. A tipi insanlar kalp hastalığına, kansere ve diyabete daha yatkın olduklarından, onların hassas bağışıklık sistemleri için uygulanacak kan grubu diyetinin çok önemli olduğunu belirtmektedir. A kan grubundaki kişilerin yoga, tai chi gibi sakinleştirici egzersizleri yapmaları gerektiğini de vurgulamaktadır.

Karahindiba Kansere İyi Gelir Mi? Öğrenmek İçin Buraya Tıklayınız

B tipi kan grubuna sahip kişiler güçlü bir bağışıklık sistemine ve toleranslı bir sindirim sistemine sahiptir. Dr. D’Adamo, ciddi kronik ve dejeneratif hastalıkların çoğuna direnme potansiyellerinin diğer kan gruplarından daha yüksek olduğunu söylemektedir. B kan grubundaki insanların, yürüyüş, bisiklete binme, tenis, yüzme gibi zihinsel denge gerektiren fiziksel egzersizlerde de başarılı olabileceklerini belirtmiştir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Vitaminler ve Mineraller Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız

AB kan grubundaki kişiler, A ve B kan gruplarının bir karışımıdır. A ve B kan grubunun, biyolojik olarak en karmaşık sisteme sahip olduklarını belirten Dr. D’Adamo, bu grup için A ve B kan grubunun yaptığı egzersizlerin bir kombinasyonunun en iyi sonucu vereceğini söylemektedir.

Dr. D’Adamo ’ya göre sindirim ve bağışık özgüllüğü ile kan grubu, bir kişinin hastalığa olan duyarlılığı ve hastalıklara karşı gücü hakkında bir rehberdir. Örneğin; kan grubu 0 olan kişilerin astım, saman nezlesi ve diğer alerjilerden etkilenme olasılığının diğer gruplara göre daha yüksek olduğunu söylemektedir.

B grubundaki insanların ise alerji eşiklerinin yüksek olduğunu ve yalnızca yedikleri yanlış besinlerden dolayı alerjik reaksiyon gösterdiklerini belirtmektedir. Ayrıca B grubundakilerin kronik yorgunluk, lupus ve multipl skleroz gibi otoimmün hastalıklara karşı da oldukça dirençli olduklarını açıklamıştır. AB kan grubundaki kişilerin alerjilerle ilgili sorunlara pek fazla sahip olmadıklarını, ancak kalp krizi, kanser ve aneminin bu grup için oldukça riskli olduğunu söylemektedir.

Otoimmün Hastalıklar Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayınız

Kan grubunuzu değiştirmeniz mümkün olmasa da biyolojik olarak kan grubunuza uygun diyeti öğrenebilir ve kan grubunuzun doğasına uygun beslenebilirsiniz. Dr. D’Adamo’nun kitabından kan grubu diyeti ile ilgili ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.