Reklam
Soğuk Sıkım Yağlar

Zeytinyağı ve Susam Yağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Reklam

Zeytinyağı ve susam yağı arasındaki farklar nelerdir? Yağlar, antik çağlardan beri kozmetik alanında kullanılmaktadır. Ayurvedik tedavilerde, yağların rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri sıklıkla kullanılır. Nesillerdir ‘güzellik yağı’ olarak kullanılan soğuk sıkım yağlar arasında zeytinyağı, hardal yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı, ayçiçek yağı, Hint yağı vb. bulunur. Fakat en güçlü etkileri bulunan iki yağ, zeytinyağı ve susam yağıdır.

Zencefil Yağı Faydaları ve Kürleri ❗ Youtube Videomuzu İzleyerek Bilgi Alabilirsiniz.

Zeytinyağı Nedir?

Akdeniz diyetinin önemli bir parçası olan zeytin, zeytinyağının hammaddesidir. Zeytinyağı, yiyeceklere eklenerek tüketildiğinde birçok besleyici özellik gösterirken, saç ve cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Zeytinyağının içeriğinde vücut için gerekli olan birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır ve zeytinyağı iyi bir antioksidandır.

Reklam

Susam Yağı Nedir?

“Gençlik Çeşmesi” olarak da bilinen susam yağı, bilinen en sağlıklı yağlardan biridir. Sağlığı destekleyen birçok bileşik içerdiği için Ayurvedik ilaçların %90’ından fazlasında bulunmaktadır. Susam yağı, besleyici ve rahatlatıcı etkileri bulunduğu için saç ve cilt bakımında kullanmaya oldukça uygundur.

Zeytinyağı ve Susam Yağı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kozmetik alanda kullanım bakımından zeytinyağı ve susam yağı arasında fark bulunmaz. Yemeklerde kullanılırken ise oldukça büyük farklar ortaya çıkar. Zeytinyağı ve susam yağının tadı birbirlerinden oldukça farklıdır. Zeytinyağı, tereyağlı ve acı bir tada sahipken, susam yağı topraksı ve ceviz benzeri bir tada sahiptir. Lezzetlerindeki bu farklılıklar nedeniyle mutfakta farklı şekillerde kullanılmaktadırlar.

Susam yağı susam tohumlarından, zeytinyağı ise zeytin meyvesinden elde edilir. Sıklıkla zeytinyağı ve susam yağı birbirlerine alternatif olarak kullanılır. Çünkü her ikisi de piyasada kolaylıkla bulunabilir.

Diğer yağlar hakkında bilgi sahibi olmak için Zeytinyağı ve Üzüm Çekirdeği Yağı Farkları Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Reklam

Cilt İçin Zeytinyağı ve Susam Yağı

Zeytinyağı, cildin nemlendirilmesi için gerekli asitleri içerdiği için doğal bir nemlendirici olarak kullanılır. Cildin elastikiyetini korumasına, parlak ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Kış aylarında cilt kuruluğunu önler ve cildi yumuşatır.

Susam yağı, cildin yumuşak ve ipeksi olmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan linoleik asit ile kuru ciltler için kuvvetli nemlendirici özellikler gösterir. Nemi cilde hapsetmek için cilt üzerinde ince bir koruma katmanı oluşturur.

Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı ve susam yağı kuru cilt yapısına sahip kişiler için kuru bölgelerin yenilenmesine ve kuruluğun giderilmesine, yağlı cilde sahip kişiler içinse yağ üretimini kontrol altına alarak gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olacaktır.

 • Zeytinyağı veya susam yağı ile yüze masaj yapılır. Masaj yapılırken, parmak uçlarıyla dairesel hareketler yapılarak yağlar uygulanır.
 • Yüz havlusu sıcak suya batırılır ve suyu sıkılır. Havlu normal bir sıcaklığa ulaşana kadar yüze hafifçe baskı uygulanır.
 • Havlu ile tekrar tekrar aynı işlem uygulanır. Uygulama sonrası havlu nazik bir şekilde cilde sürülür. (Yağ yüzden silinmemelidir)
 • Uygulamadan sonra, yüzü kurulamak için bir kağıt havlu kullanılmalıdır.

Yaşlanma Karşıtı Etkili Zeytinyağı ve Susam Yağı

Skulen ve oleik asit gibi zeytinyağında bulunan birçok antioksidan, cildin yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallerin zararlı etkilerinden cildi korumaya yardımcı olur.
Susam yağı da içerdiği kuvvetli antioksidanlarla cilt üzerinde yaşlanma karşıtı etki gösterir. Cildin genç görünmesini sağlar ve erken yaşlanmayı geciktirir. Yağ asitleri ve vitaminler, hasarlı hücrenin yenilenmesine yardımcı olurken ciltteki genişlemiş gözenekleri, kırışıklık görünümünü ve ince çizgileri azaltır.

Bu iki yağ, günlük olarak kullanıldığında ince çizgi ve kırışıklık görünümünü gözle görünür biçimde azaltır.

Reklam

Yaşlanma Karşıtı Etkiler İçin Nasıl Kullanılır?

Yağ karışımı ile masaj yaptıktan sonra, cildin doğal yağ üretimi kontrol altına alınır. Düzenli olarak kullanıldığında cilt hücreleri beslenip yenilendiği için cilt esnek, parlak ve pürüzsüz bir hal alır. Bu yağ karışımı, yaşlanma karşıtı etki de göstermektedir.

 • Zeytinyağı ve susam yağı karıştırılarak yüze yumuşak ve dairesel hareketlerle masaj yapılır.
 • 2-3 dakika boyunca uygulamaya devam edilir.
 • Karışım ciltte 10 dakika bekletildikten sonra ıslak bir havlu ile temizlenir.

Yaşlanma karşıtı diğer yağlar hakkında bilgi almak için Yaşlanma Karşıtı Uçucu Yağlar Nelerdir? yazımızı okuyabilirsiniz.

Saç İçin Zeytinyağı ve Susam Yağı

Zeytinyağı, nemlendirici ve yumuşatıcı etkisi sayesinde saç için kullanmaya oldukça uygundur. Yüksek oleik asit konsantrasyonu, saça nüfuz etmesi ve nemlendirmesine yardımcı olmaktadır.

Susam yağının soğutma ve yumuşatma özellikleri, yıpranma ve saç şekillendirme sebebiyle saç üzerinde ortaya çıkan olumsuz etkileri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte, nemin saça hapsedilmesine yardımcı olur. Kirleticilerin saça zarar vermesini önleyen bir bariyer oluşturur.

Saç İçin Nasıl Kullanılır?

Zeytinyağı, saç için kullanılırken saç derisi yerine saç uçlarına uygulanmalıdır. Kullanılacak zeytinyağı miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Saçtan durulanması oldukça zor olduğu için, saçı şampuanlamadan 15 dakika önce nemlendirici bir maske gibi kullanılması önerilmektedir.

Susam yağı, Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak saçın boy ve uçlarına uygulanır ve 40 dakika bekletilir. Bu maske, saçın yenilenmesine ve yumuşaklığını kazanmasına yardımcı olur.

Akne İçin Zeytinyağı ve Susam Yağı

Zeytinyağı bakteri, mantar ve virüslere karşı antibakteriyel etkinliği sayesinde cilt enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur. Zeytinyağının iltihap önleyici özelliği, vücutta oluşan iltihaplanmaları tedavi etmek için de kullanılmaktadır.

Susam yağı, yoğun antibakteriyel özellikleriyle siyah nokta, beyaz nokta ve diğer inatçı akne türlerinde evde rahatlıkla kullanılır.

Akne İçin Nasıl Kullanılır?

Bitkisel cilt maskeleri, akne gibi cilt sorunlarını ortadan kaldırmak ve cilde doğal bir parlaklık vermek için sıklıkla zerdeçal kullanılarak üretilir. Zerdeçalın ciltteki olumlu etkileri kurkumin adı verilen bir bileşikten kaynaklanmaktadır. Yüksek laktik asit içeriği ile bu yüz maskesindeki yoğurt, cildi aydınlatır ve ferahlatır.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı veya susam yağı
 • ½ çay kaşığı zerdeçal tozu
 • 2 yemek kaşığı sade yoğurt

Uygulanışı:

 • Tüm malzemeler karıştırılır ve yüze uygulanır.
 • Maskenin kuruması için 10-15 dakika bekletilir.
 • Su ile cilt iyice durulanır. Zerdeçal tozu su ile temizlenemiyorsa bir yüz temizleyicisi kullanılabilir.

Diğer yağlar hakkında bilgi sahibi olmak için Zeytinyağı ve Badem Yağı Karşılaştırması yazımızı okuyabilirsiniz.

Bebek Masajı İçin Zeytinyağı ve Susam Yağı

Bazı yağlar sadece yazın veya sadece kışın kullanılır fakat zeytinyağı bu yağlardan biri değildir. Soğuk kış aylarında daha yoğun uygulama gerektirebilir. Yazın ise daha az kullanılması tavsiye edilir.

Susam yağı masaj esnasında bebeğin cildinin ısınmasını sağlar. Bu da cildin korunmasına ve beslenmesine yardımcı olur. Susam yağı, oldukça kalın bir yağ olduğu için masaj yapmadan önce ısıtılmalıdır. Kış ayında kullanımı idealdir.

Masaj İçin Nasıl Kullanılır?

 • Bebek banyosu ve masajı için gerekli her şey hazırlanır. Bu sayede bebeğe göz kulak olmak daha kolay olacaktır.
 • Bebeğin görüş açısında olunması önemlidir.
 • Bebek ne aç ne de yorgun olmalıdır. Masajdan önce önemli olan şey bebeğin rahatlığıdır.
 • Mümkünse masaj yerde yapılmalıdır. Bu sayede, bebeğin yağ yüzünden kayıp düşmesi gibi olumsuz durumlar önlenir.
 • Masaj için sadece saf ve organik zeytinyağı/susam yağı kullanılmalıdır. Bu sayede masajdan en yüksek verim alınacaktır.
 • Masaj yaparken parmak uçları ile bebeğe zarar vermeden cilde küçük vuruşlar yapılmalıdır.

Tırnaklar İçin Zeytinyağı ve Susam Yağı

Zeytinyağı tırnak etlerini onarırken aynı zamanda tırnağın büyümesini de teşvik eder. E vitamini içeriği sayesinde tırnak sağlığını destekler, nemlendirici etki gösterir ve hızla emilir.
Yüksek konsantrasyonda mineral ve yağ asitleri içeren susam yağı, cildi dış etkilerden koruyan bir bariyer görevi görür ve tırnağı besler. Doğal olarak antimikrobiyal, antibakteriyel ve anti-mantar olması, tırnak enfeksiyonlarından koruyucu ve tedavi edici etki göstermektedir.

Tırnaklar İçin Nasıl Kullanılır?

 • Susam yağı/zeytinyağı bir kaseye alınır ve tırnaklar bu kasede 20 dakika bekletilir.
 • Haftada iki kez tekrarlanması önerilmektedir.

Zeytinyağı ve Susam Yağı: Hangisi Daha İyi?

Zeytinyağı ile susam yağı arasında kozmetik açıdan bir fark bulunmaz. Susam yağı zeytinyağından biraz daha koyu kıvamlı ve ağır bir yağdır. Bu nedenle susam yağı, kış aylarında kullanılmaya daha uygundur. Zeytinyağı ise yılın her dönemi kullanılabilir.

Zeytinyağı ve Susam Yağı Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hassas cilde sahip olan kişilerin zeytinyağı kullanması önerilmez. Zeytinyağının bileşimi ışık ve ısıya bağlı olarak değişebileceğinden kiler gibi serin ve kuru yerlerde muhafaza edilmesi önerilmektedir.

Susam yağı tüm cilt tiplerinde kullanıma uygundur. Kullandıktan sonra kaşıntı hissedilirse hemen su ile durulanması önerilir.

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu