Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) ve Tedavisi

 

Hipertansiyon, kan damarlarında basıncın artması durumudur. Normal kabul edilen kan basıncı değeri bir yetişkinde 120/8O’dir yani büyük tansiyon 12, küçük tansiyon ise 8’dir. Kan basıncı sürekli sabit kalan bir değer değildir. Hareket ederken ya da heyecanlanınca biraz artabilir, uyurken ve istirahat ederken daha düşük olabilir. Bu değişimler normaldir. Ancak, kan basıncının sürekli olarak 14/9’un üzerinde olması durumunda hipertansiyon söz konusudur.

Bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre, Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişi yüksek tansiyon hastasıdır. Hastalık, genellikle ensede görülen baş ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma, baş dönmesi, burun kanaması, yol yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, uykudan kalkıp idrar yapma ve bacaklarda şişlik gibi şikayetlere neden olmaktadır. Hastalık, bazı kişilerde de belirti vermez.

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon kan damarlarında basıncın artmasıdır.  Tansiyon sağlıksız seviyelere çıktığında ortaya çıkar. Kan basıncı ölçümü yapılırken kan damarlarından ne kadar kan geçtiği ve kalbin kanı pompalarken ne kadar direnç ile karşılaştığını hesaba katar. Dar olan arterler direnci arttırır. Atardamar ne kadar dar olursa, tansiyon da o kadar yüksek olur. Uzun vadede artan basınç, kalp rahatsızlığı dahil olmak üzere pek çok sağlık sorununa neden olabilmektedir.

Hipertansiyon günümüzde oldukça yaygındır. Araştırmalar, yakın zamanda Amerikalı yetişkinlerin yarısına yakınına “hipertansiyon” tanısı konacağını göstermektedir. Hipertansiyon tipik olarak birkaç yıl içinde gelişir ve siz genellikle herhangi bir belirti fark etmezsiniz. Ancak semptomlar olmasa da yüksek tansiyon kan damarlarında ve organlarda özellikle kalp, beyin, göz ve böbreklerde hasara neden olabilir.

Bu açıdan erken teşhis çok önemlidir. Düzenli kan basıncı ölçümler yaptırmak erken teşhiste oldukça etkilidir. Kan basıncınız yükselirse doktorunuz, değerleri düzenli olarak kontrol edecektir.

Hipertansiyon tedavisi hem reçeteli ilaçlar kullanmanız gerekebilir ayrıca yaşam tarzınızda da değişikler yapmak zorunda kalabilirsiniz. Durum tedavi edilmezse felç ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Hipertansiyon Nedenleri Nelerdir?

İki tür hipertansiyon vardır. Her iki türün de farklı nedenleri bulunur.

Birincil Hipertansiyon

Birincil hipertansiyona esansiyel hipertansiyon da denir. Bu tür hipertansiyon tanımlanabilir bir neden olmaksızın gelişir. Çoğu insanda bu tür hipertansiyon vardır. Araştırmacılar hangi faktörlerin kan basıncının artmasına neden olduğunu araştırmış fakat net bir sonuca varamamışlardır. Birden fazla faktör hipertansiyona neden olabilir. Bu faktörler şunlardır:

Genler

Bazı kişiler genetik olarak hipertansiyona yatkındır. Bu ebeveynlerimizden miras kalan gen mutasyonlarından veya genetik anormalliklerden kaynaklanabilir.

Fiziksel Değişiklikler

Vücudunuzda bir değişiklik olduğunda sorunlar yaşamaya başlayabilirsiniz. Hipertansiyon da bu sorunlardan biridir. Örneğin, yaşlanmaya bağlı olarak böbrek fonksiyonlarındaki değişikliklerin doğal tuz ve sıvı dengesini bozabileceği düşünülmektedir. Bu değişiklikler vücudunuzun kan basıncının artmasına da neden olabilir.

Çevre

Zamanla, fiziksel aktivite azlığı ve kötü beslenme gibi sağlıksız yaşam tarzı seçimleri vücudunuza zarar verebilir. Yaşam tarzı kilo sorununa yol açabilir. Fazla kilolu veya obez olmak, hipertansiyon riskini arttırabilir.

 

İkincil Hipertansiyon

İkincil hipertasiyon genellikle hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve birincil hipertansiyondan daha şiddetli seyreder. İkincil hipertansiyona neden olabilecek durumlar şunlardır:

 • Böbrek hastalığı
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Doğuştan kalp sorunları
 • Tiroid rahatslıkları
 • İlaçların yan etkileri
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Böbrek üstü bezi sorunları
 • Belirli endokrin tümörler

 

Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon genelde asemptomatik bir durumdur, kişi herhangi bir belirti yaşamaz. Durumun semptomlarını belirgin hale gelmesine yetecek kadar şiddetli seviyelere ulaşması yıllar, hatta on yıllar alabilir. O zaman bile, bu semptomlar başka hastalıklar ile karıştırılabilir.

Şiddetli hipertansyion belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Baş ağrısı
 • Burun kanaması
 • Baş dönmesi
 • Kızarma
 • Görme bozuklukları
 • Göğüs ağrısı
 • İdrarda kan

Bu semptomlar acil tıbbi yardım gerektirir. Her biri hipertansyion olan herkeste görülmez, ancak herhangi bir semptomun ortaya çıkmasını beklemek de ölümcül sonuçlar doğurabilir. Hipertansiyonunuzun olup olmadığını anlamanın en iyi yolu düzenli kan basıncı ölçümleri yaptırmaktır.

 

Hipertansiyon Teşhisi Nasıl Konur?

Hipertansiyon Belirtileri
Hipertansiyon Belirtileri

 

Hipertansiyon teşhisi, tansiyon ölçümü yapmak ile konulabilir. Çoğu doktor muayene sırasında, rutin ziyaretin bir parçası olarak tansiyon kontrolü yapar.

Kan basıncınız yükselirse doktorunuz birkaç gün veya hafta boyunca daha fazla ölçüm yapmanızı isteyebilir. Doktorunuz devam eden bir sorunun kanıtını görmek isteyecektir. Bunun nedeni, doktorun ofisinde olduğunuzda hissedebileceğiniz stres gibi kan basıncının artmasına neden olabilmesidir. Ayrıca kan seviyeleri gün boyunca değişir.

Kan basıncı yüksek çıkarsa, doktor altta yatan etmenleri görebilmek için daha fazla test yapacaktır. Bu testler şunları içerir:

 • İdrar tahlili
 • Kolesterol taraması ve diğer kan testleri
 • Elektrokardiyogram ile kalbin elektriksel aktivitesinin testi (EKG)
 • Kalp ve böbrek ultrasonu

Bu testler doktorunuzun yüksek tansiyona neden olan ikincil sorunları belirlemesine yardımcı olacaktır.

Yüksek Tansiyon Ölçümleri Nasıl Anlaşılır?

Tansiyon ölçümlerini anlayabilmek için sistolik ve diastolik basınç kavramlarını bilmek önemlidir.Halk arasında büyük tansiyon olarak bilinen Ssistolik basınç (ile küçük tansiyon olarak bilinen diaslotik basınçtır. Sistolik basınç kalbin kan pompalarken oluşturduğu basınç iken diastolik basınç ise kalbin kan pompalamaya ara verdiği dönemdeki basınçtır.

Yüksek tansiyon ölçümlerinde diastolik basınç ile sistolik basınç basınç değerleri farklılık göze çarpar. Tansiyon ölçümleri anlaşılabilir olması için şu şekilde sınıflandırılır.

Sağlıklı

Normal kan basıncı değerleri sistolik için 130 mm Hg, diastolik için ise en çok 85 mm Hg olmalıdır.

Yüksek

Sistolik 120-129 mm Hg arasındadır ve diastolik kan basıncı ise 80 mm Hg’den azdır. Doktorlar genellikle yüksek tansiyonu ilaçla tedavi etmezler. Bunun yerine sayıyı düşürmeye yardımcı olmak için yaşam tarzı değişikliklerine teşvik ederler.

Evre 1 hipertansiyon

Sistolik için 130-139 mm Hg, diastolik kan basıncı için ise 85-89 mm Hg’dir.

Evre 2 hipertansiyon

Sistolik kan basıncı için 140, diastolik kan basıncı için ise 90 mm Hg’dir.

Hipertansif Kriz 

Sistolik kan basıncı 180 mm Hg’nin üzerindedir. Diastolik kan basıncı değeri ise 120 mm Hg’den fazladır. Bu aralıktaki kan basıncı değerleri için acil tıbbi müdahale gereklidir. Kan basıncı bu kadar yüksek çıkarsa ve baş ağrısı, göğüs ağrısı, nefes darlığı gibi semptomlar da varsa acil tıbbi bakıma ihtiyaç vardır.

 

Hipertansiyon Nasıl Geçer?

Hipertansiyon tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Tedavi, hipertansiyonun değerine ve türüne bağlı olarak yapılmaktadır.Eğer birincil hipertansiyon teşhisiniz varsa doktorunuz sizden önce yaşam tarzınızda değişiklikler yapmanızı isteyebilir.

Eğer bu değişiklikler tek başına yeterli olmazsa doktorunuz size reçeteli ilaç yazacaktır.İkincil hipertansiyonunuz varsa doktorunuz altta yatan sorunu keşfederse tedavi o diğer duruma odaklanır. Örneğin, almaya başladığınız bir ilaç kan basıncının artmasına neden oluyorsa, doktorunuz bu yan etkileye sahip olmayan diğer ilaçları deneyecektir.

 

Hipertansiyon İlaçları

Birçok insan tansiyon ilaçlarıyla bir deneme yanılma aşamasından geçer. Size iyi gelen ilaçlardan birini veya birkaçını bulana kadar farklı ilaçlar denemeniz gerekebilir. Hipertansiyon tedavisiiçin kullanılan ilaçlardan bazıları şunlardır:

 • Beta blokerler
 • Diüretikler
 • ACE inhibitörleri
 • Anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARB’ler)
 • Kalsiyum kanal blokerleri
 • Alfa-2 agonistler

Hipertansiyon İçin Ev İlaçları

Yüksek tansiyondan korunmada sigaradan uzak durmak, fazla kilolardan kurtulmak, az yağlı ve az tuzlu beslenmek, düzenli egzersiz yapmak önemli yer tutar.

 • Gıda tüketiminizi azaltır ve düzene sokarsanız, kabızlık ortadan kalkarsa, karaciğer, kan ve damar temizlemesi yaparsanız tansiyonunuz hızla normale döner. (Mide ve Bağırsağın Tedavisi, Karaciğer Temizlemesi, Kan ve Damarların Temizlenmesi paylaşımlarına bakınız.)
 • Her sabah 1-3 limon, elma, nar ve greyfurt suyunu karıştırarak içebilirsiniz.
 • Bundan 1-2 saat sonra ikindiye kadar 30 gram su, aynı miktarda pancar suyu ve havuç suyu karışımı içebilir veya elma, vişne, karpuz gibi meyvelerden birini seçip yiyebilirsiniz.
 • İkindi-akşam arasında tek çeşit yemek ile salata yiyebilirsiniz. Ayrıca bunun yerine haftada 3 sabah 25-30 gram magnezyum sülfat (İngiliz tuzu) 1 bardak suyla içebilirsiniz. (Kabızlık”)
 • Haftada 2 gün 36 saat açlık yapabilirsiniz.  “Kalp Hastalıkları” paylaşımında anlatılan damar açıcı ilaçlar tarif edildiği şekilde 2-3 ay kullanabilirsiniz.
 • Eğer tansiyonunuz yükselirse tansiyon düşürücü bir ilaç almak yerine kusmanız gerekir. Daha sonra lavman yaparken soğuğa yakın ılık bir suda gusül abdesti alabilir, limon suyu ya da biberiye çayı içebilirsiniz. Biberiye çayı, bir tatlı kaşığı biberiye 1 bardak kaynar suda demlenerek hazırlanır ve iki defada içilir.
 • Ayrıca boyundan, omuzdan veya kafadan hacamat yaptırabilir veya “baş ağrısı” paylaşımında anlatıldığı şekilde sülük koyup ve kupa çektirebilirsiniz.
 • Kusma ile yemek kalıntıları ve mideye inen toksik geniz akıntısı dışarı atılır ve vücudun hazım ile değil, kendi durumunu düzeltmekle meşgul olması sağlanır.
 • Bağırsaklar dolu olduğu zaman, o anda bağırsaklarda bulunan fazla besin maddeleri ve toksinler kana karışır. Bunun sonucunda tansiyon yükselmeye devam eder. Lavmanla bağırsaklar boşaltıldığı zaman ise bir önceki durumun tersine, bu zararlı maddeler kandan bağırsaklara akar ve tansiyon düşmeye başlar.
 • Soğuğa yakın ılık suyla alınan gusül abdesti, vücudun enerjisini yükselterek, kalp ve damarların direncini artırır.
 • Limon suyu kandaki asidi nötralize ederek, mineral tuzların üretimini keser, kanı sulandırır ve idrarı çoğaltır. İdrar çoğalınca kan miktarı azalarak tansiyon düşer.
 • Böbrek ve böbreküstü bezlerine bağlı bir  söz konusu ise, böbrekler tedavi edilmeden hipertansiyonun kontrol altına alınması mümkün değildir. (“Böbrek Hastalıkları” paylaşımına bakınız.)

Yoruma kapalı.