Sağlık | Beslenme | İlaçsız Doğal Tedavi

Neden Hasta Oluyoruz?

Neden hasta oluyoruz? cevabı size biraz uzun gelebilir fakat mükemmel çalışan bedenimizin aşağıda da anlatıldığı gibi çalışma prensibine uygun yaşamamız gerekiyor. Bedenimizin ve bağışıklık sistemimizin kurallarına uygun yaşadığımız da Neden Hasta Oluyoruz? sorusunun cevabını kendiniz göreceksiniz. Peki Neden Hasta Oluyoruz? merak ediyorsanız, birlikte okuyalım.

Neden Hasta Oluyoruz?

Gdo’lu, katkılı, karışık, iyi çiğnenmeyen, birbirine zıt veya fazla yenen yemekler midede çürüyerek bağırsaklara iner. Bağırsaklardaki tek hücreliler ve yabancı mikroplar bunlardan çeşitli zehirler üretir ve bu zehirler, toksinleri kana karıştırmadan dışarı atmakla görevli bağırsak tüycüklerini çürütür.

Tüycüklerin çürümesiyle kelleşen bağırsaklarda yaralar oluşur ve koruma görevini yapamayıp, faydalı maddelerin yanına zararlı maddeleri de kana karıştırır (geçirgen bağırsak denir).

Bu zehirleri toplayan kan, direkt karaciğere geçer. Karaciğer, bu kanın bir kısmını böbreklere, bir kısmını da temizleyerek kalbe gönderir. Kalp, gelen kanı bütün organ ve hücrelere paylaştırmakla görevlidir.

Fakat kandaki toksin ve atıkların oranı devamlı yüksek olursa, karaciğerin bunları temizlemesi zorlaşır. Bu durumda karaciğer bunları kendinde toplayarak hastalanır, yağlanmaya, büyümeye, kistler oluşturmaya başlar ve kanı yeteri kadar temizleyemez hale gelir. Böylece kanda atıklar çoğalır, kolesterol yükselir.

Vücut, ağırlaşan kanın dolaşımını hızlandırmak ve atıkları çıkartmak için, damarları daraltmak ve tansiyonu yükseltmek zorunda kalır. Ancak hasta, tansiyon düşürücü ilaç aldığında, damarlar zorla genişler, kan dolaşımı yavaşlar, pis ve ağır kan damarlarda dolaşarak, atıkları damar duvarlarında biriktirir, dokuları kirletir, kılcal damarları tıkar.

Kan, daralan ve tıkanan atar damarlardan organların dokularına gerektiği gibi ulaşamayacağı için yeterli miktarda gıda da ulaştıramaz. Hücrelerin metabolik atıkları da daralan ve tıkanan toplar damarlardan ve o damarların bulunduğu organdan uzaklaşamaz ve hücrelerde birikmeye başlar. Sonuç olarak, hücre ve organlar aç kalır ve sürekli atıklarla uğraşmaktan asıl görevini yapamaz hale gelir.

Kandaki toksinlere sebeb olan ürünler!

Gdo’lu ürünler, kapalı ambalajlı gıdalar, cips, cola, çikolata, şeker, rafine tuzlar ve rafine ürünler, hidrojen yağlar (margarin, ayçiçek yağı), işlenmiş etler (salam, sucuk, sosis, pastırma) trans yağ, fast food, ilaç sektörünün tüm ilaçları, un ve mamülleri, gluten, kızartmalar (zeytinyağı yüksek ateşte trans olur zararlı hale gelir).

Deterjanlar, temizlik maddeleri, kozmetik ürünler (oje, parfüm, saç boyası) Vücut, tırnak ve saçınıza ne sürerseniz organlarınızda ondan nasibini alır. Ayrıca bu saydığım ürünlerden çıkan kimyasal kokular, aldığınız hava ile beyin ve akciğerlere yerleşir.

İşlenmiş Gıdalardaki tehlikelere bilimsel bakış

İşlenmiş gıdalar, dünya genelinde her yerde temel bir ürün haline geldi. Masun görünen, domates sosu, konserve sebze ve buzluktaki hazır donmuş yiyecekler, her yerde her evde mutlaka biraz da olsa mevcut.

Bu gıdalar sağlığı ciddi anlamda etkilemektedir. Hatta daha yüksek ölüm riskinin olduğunu “Ultra işlenmiş gıda tüketimindeki artış, bu yetişkin popülasyonda genel olarak daha yüksek bir ölüm riski ile ilişkili görünmektedir. (1)

Evde veya dışarıda fark etmez, patates kızartması gibi fast food yemek de kanser riskinizi artırabilir. Patates kızartmalarının akrilamid içerdiğini biliyor muydunuz? Patates kızartmasına kimsenin yok diyemeyeceği belli fakat son zamanlarda araştırmacılar, kansere neden olabilecek yiyecekler listesi yaptılar ve bu listede patates kızartması da var.

Çiğ patatesler akrilamid içermiyor gibi görünüyor, fakat bu nişastalı sebzeler yüksek sıcaklıklarda kızartıldığında, akrilamid oluşturan kimyasal bir reaksiyon meydana gelir. Pişirme ne kadar sıcak ve uzun olursa, bu istenmeyen kimyasal bileşiğin içeriği o kadar yüksek olur. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, patates kızartması ve patates cipsi en yüksek akrilamid seviyesine sahip gıdadır. (2)

İşlenmiş Gıdalar Nelerdir?

Kilo kaybı, kalp sağlığı, gelişmiş enerji seviyeleri ve daha fazlası için kaçınılması gereken en tehlikeli 17 işlenmiş gıda:

 1. İşlenmiş etler (pastırma, salam, sucuk, söğüş vb.)
 2. Hazır erişte, makarna vb.
 3. Konserve ve Hazır gıdalar
 4. Şekerli tatlandırılmış içecekler (soda, tatlı çay, meyve suyu, spor içecekleri)
 5. Patlamış mısır (Mikrodalga da patlayan dahil)
 6. Rafine bitkisel yağlar
 7. Patates cipsi
 8. Margarin
 9. Marketten satılan kurabiyeler, kekler ve hamur işleri vb.
 10. Yapay tatlandırıcılar
 11. Patates kızartması
 12. Diyet veya normal bisküvi
 13. Aromalı aromasız hazır yoğurtlar
 14. Kahvaltılık tahıllar (ekmek, börek, poğaça vb)
 15. Rafine tahıllar
 16. Şekerler (akide, nane vb.)
 17. Fast food

2018 yılında yapılan bir araştırma, 104.980 sağlıklı yetişkinin tıbbi kayıtlarını ve yeme alışkanlıklarını inceledi: “Diyetteki aşırı işlenmiş gıdaların oranındaki %10’luk bir artış, genel risk ve meme kanseri risklerinde %10’dan fazla artış gözlemlendi. (3)

2019 yılında yapılan başka bir çalışmada: İşlenmiş gıdaları yüksek miktarlarda tüketen Fransa’da orta yaşlı erişkinler arasında ölüm riskinin daha yüksek bağlantılı olduğunu gösterdi. Çalışmaya göre, işlenmiş gıdaların sadece %10 artması, bütün ölüm sebepleri riskini %14 ten daha fazla artış olduğunu göstermiştir. (4)

İşlenmiş etler genellikle koruyucu maddeler ve katkı maddeleri ile yüklüdür ve bunların çoğu ciddi yan etkilere neden olur. İşlenmiş et tüketimi, koroner kalp hastalığı, diyabet, kolorektal ve mide kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türleriyle bağlantılı olabildiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. (5) (6) (7)

İşlenmiş gıda kullanmada ortaya çıkabilecek problemlerden bazıları

 • Düşük enerji seviyeleri
 • Kabızlık
 • Şişkinlik
 • Yüksek kolesterol veya aşırı trigliseritler
 • Akne
 • Kan basıncında artış
 • Boşluklar
 • Depresyon
 • İnsülin direnci
 • Yüksek kan şekeri
 • iltihap
 • Kronik ağrı

Ne yiyeceğinizi merak ediyorsanız

Bu ürünler 60 yıldır var, 60 yıl öncesinde nasıl besleniliyorsa öyle beslenebilirsiniz, her ne kadar sebze, meyve ve etler bozulmuşsa da organik veya doğalını bulabilirsiniz, emin olun doğal ürünlerden normal yediğinizin yarısını yerseniz daha fazla vitamin alır hem de aynı maliyete gelmiş olur.

Hastahane de dolaşıp ilaç yazdırmaktan kurtulur, takviye gıda satan simsarların eline düşmemiş olursunuz ve Neden hasta oluyoruz? diye sormazsınız.

Biz zararlı ürünlerden uzak durursak onu üreten firmalar da satacak kimse bulamayacaklar. Doğru ürünler üretmeye başlanırsa rekabet olacak ve fiyatlarda düşecektir, belki bu düşüş uzun zaman alacak fakat madem çocuklarımıza temiz bir dünya bırakacaksak neden bu zorluğa katlanmayalım?

Gelecek çocuklarımızın bunu unutmayalım. Yaşlandığımızda çocuklarımızın bize zorla bakmasını beklemektense kendimize bakalım, ölüm elimizde değil fakat ilaçsız, sağlıklı yaşamak elimizde.

2 Yorumlar
 1. Nevin diyor

  Her sey tam istedigim gibi anlatiliyor ama cok gayret ediyorum dogalini bulmakta cok zorlaniyorum.Evet Zeytin zeytinyagi bunlari tanidiklarindan temin edebiliyorsunuz.Ev salcasi,evde dogal undan ekmek kolay elde edilinebiliyor.Ama diger urunlerin dogalini bulmakta sebzelerde dahil olmak uzere cok zorlaniyoruz.Ayrica kolon temizligi nasil yapmaliyim

 2. Nevin diyor

  Her sey tam istedigim gibi anlatiliyor ama cok gayret ediyorum dogalini bulmakta cok zorlaniyorum.Evet Zeytin zeytinyagi bunlari tanidiklarindan temin edebiliyorsunuz.Ev salcasi,evde dogal undan ekmek kolay elde edilinebiliyor.Ama diger urunlerin dogalini bulmakta sebzelerde dahil olmak uzere cok zorlaniyoruz.Ayrica dogala ragbet artinca rakamlar cok yuksek oluyor.Butun bu saydiklarima ne onerebilirsiniz.Peynirimi kendim evde dogal yontemle yapiyorum.Onadami musade yok.

Yoruma kapalı.