Reklam
Sağlık

Göz Hastalıkları Doğal Tedavisi

Reklam

Göz hastalıkları beyin, mide, ince bağırsak, karaciğer, safra kesesi ve böbrekle bağlantılıdır. Önce bu organların tedavisi yapılır. Beden sağlıklı olunca, gözler de iyileşir. Ayağın baş ve küçük parmağı hariç orta 3 parmaktaki sızlama göz rahatsızlığına işarettir.

🐟Omega 3 Bakımından Zengin Balık Yağının Faydaları Nelerdir?🐟 Youtube Videomuzu İzleyerek Öğrenebilirsiniz.

Glokom Araştırma Vakfı’na göre, A, E, C vitamini ve çinko açısından zengin sağlıklı bir diyet, gözlerdeki optik sinirlerin zarar görmesinden kaynaklanan tünel görme veya görme kaybı olarak tanımlanan glokomla da savaşabilir. {1*} {2*}

Reklam

Araştırmalar, faydalı E vitamini ile birlikte daha yüksek diyetle alınan lutein ve zeaksantinin katarakt oluşumu riskinin önemli ölçüde azalması ve ayrıca kataraktı olan kişilerde gelişmiş görme ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Amerikan Optometrik Derneği’ne göre, çinko eksikliği, karaciğerden retinaya A vitamini getirilmesine yardımcı olduğu için bulanık görme ve zayıf gece görüşüne de bağlanmıştır. {3*}

Lutein ve zeathanin gibi antioksidanlar, görme hasarına neden olan kötü huylu hücrelerin büyümesini durdururken, gözlerdeki sağlıklı hücreleri korur. Bazı vitaminler, yaşlı yetişkinler arasında körlüğün en yaygın nedeni olarak kabul edilen yaşa bağlı makula dejenerasyonunu yenmeye yardımcı olur. {4*}

Görme kaybı ve maküla dejenerasyonu ve katarakt gibi bozuklukların hepsi nihayetinde oksidatif hasar sürecinden kaynaklanır, bu nedenle yaşlılar ve sağlıksız yaşam tarzına sahip insanlar, özellikle belirli vitaminler düşük olduğunda görme kaybı ve göz problemlerine en çok duyarlıdır. Oksidatif hasar, kanın gözlere ulaşmasında sorunlara neden olabilir, kan damarlarına zarar verebilir, göz ameliyatlarını zorlaştırabilir, diyabet ve kalp hastalığı gibi normal görmeyi engelleyen hastalıklara yol açabilir. {5*}

Journal of the American Medical Association of Opthamaology  tarafından hazırlanan bir rapora göre, kseroftalmi ve gece körlüğünü önlemek için yeterli A vitamini almamız gerekiyor, özellikle de diğer temel besin maddelerinde yetersizsek. {6*}

Reklam

Uzun süreli bir çalışma, 3.000 yetişkin (43-86 yaş arası) arasında, hem E vitamini hem de C vitamini ile multivitamin kullandığını bildiren kişilerde kataraktın yüzde 60 daha az yaygın olduğunu bulmuştur. (7)

Gözler için tüketilecek en iyi gıdalardan bazıları:

 • Havuç ve havuç suyu
 • Yapraklı yeşil sebzeler (şalgam yeşillikleri, lahana, hardal yeşillikleri, kara lahana, ıspanak)
 • Turpgil sebzeler (brokoli, karnabahar, lahana, Brüksel lahanası)
 • Turunçgiller (portakal, greyfurt, limon ve misket limonu)
 • Tatlı patatesler
 • Yeşil fasulyeler
 • Yumurtalar (yumurta sarısı dahil)
 • Çilek
 • Papaya, mango, kivi, kavun ve guava
 • Mısır
 • Kırmızı dolmalık biber
 • Bezelye
 • Fındık ve tohumlar (ayçiçeği, susam, fındık, badem, brezilya fıstığı vb.)
 • Yabani deniz ürünleri,  omega-3 yiyecekler ve yüksek çinko içeren yiyecekler (somon, uskumru, sardalya, ringa balığı, pisi balığı, ton balığı vb.) Merada beslenen et, serbest gezen kümes hayvanları ve yumurtası.

Göze hazımsızlıktan daha kuvvetli bir düşman yoktur.

Göz Hastalıkları Doğal Tedavisi

Mide ve bağırsak tedavisinden başlanarak, sırayla karaciğer temizlemesi, beyin temizlemesi, kan temizlemesi, böbrek temizlemesi yapılır. Bu tedavi bütün göz hastaları için zaruridir.

Gözyaşı kanallarında kireçlenme ve tıkanma, göz ve göz kapağında akut veya kronik iltihaplanma, gözde batma, yanma, yaşarma, ışığa duyarlılık, göz yorgunluğu, damar tıkanması, görme gücünde azalma, göz tansiyonu, katarakt başlangıcı gibi rahatsızlıkları olanlar aşağıdaki ilaçları kullanır.

Reklam
 • Rezene, özellikle yabani rezene suyu göze damlatılır. Mucizevi bir şekilde gözü kuvvetlendirir.
 • 1-2 tatlı kaşığı rezene veya anason tohumu havanda ezilir, 150 gr. Kaynar suyla karıştırılır, 15 dakika demlendikten sonra süzülür ve soğuduktan sonra göz banyosu için kullanılır.
 • Haftada 1-2 defa gözlere 1-3 damla defne yağı, zeytinyağı veya papatya yağı damlatmak, göz hastalıklarına iyi gelir ve gözü hastalıklardan korur.
 • Gözlere günde 1-3 defa 1-3 damla limon suyu damlatılır. Buna 1-2 hafta devam edildiğinde gözü temizler, kireci çözer, göz tansiyonunu düşürür, gözü kuvvetlendirir. Limon suyu ömür boyu kullanılabilir.
 • Alt göz kapaklarının içine 1 damla bal koymak, limon suyu damlatmaktan daha etkilidir ve gözlere çok iyi gelir,

Veya

 • Maydanoz, papatya veya yeşil çay demlenerek gözlere pansuman yapılır; sonra birer damla bal veya taze limon suyu damlatılır.

Veya

 • Soğan veya sarımsak suyuna aynı miktarda bal karıştırılarak gözlere sabah akşam 1-3 damla damlatılır.
 • Her akşam şakaklara çörekotu yağı sürülür.
 • Bu uygulamalar esnasında ayrıca günde 2-3 defa, havuç suyuna 7-10 damla çörekotu yağı katılarak içilir.
 • Safran suyu içmek gözü kuvvetlendirir, kataraktan korur, damar tıkanıklıklarını açar. Safran suyu, 1 tutam safranı, 200 gr. su ile karıştırıp bir gün beklettikten sonra süzülerek hazırlanır.
 • Karabaş otunu kaynatarak içmek, gözlere anne sütü veya yeni sağılmış inek sütü damlatmak, bakla ununu hamur yapıp göz kapakları üzerine koymak, buruna papatya veya enfiye çekmek, kulakların arkasından veya kafanın arkasından kan aldırmak göz tansiyonunu düşürür.
 • Omuzlardan, kulakların arkasından, boyunda ense çukurunun biraz altından, kafadan, bel ve kuyruk sokumundan yapılan hacamat gözü temizler, kuvvetlendirir ve kan dolaşımını düzeltir.

UYARI: Göz hastalıklarında tarama hacamata kürek kemikleri arasından başlamak gerekir.

Şakaklara sülük koymak yeni oluşmuş katarakta ve kaza sonucu yaralanan gözlere çok iyi gelir.

UYARI: İlerlemiş ve sabitleşmiş katarakt, ilerlemiş glokom ve göz kanseri hastalarına, göz ameliyatı geçirenlere, kemoterapi ve radyoterapi görenlere kafa hacamat, yapılmaz, yüzüne kupa kapatılmaz.

Gözler İçin Zararlılar

Çok yemek, çok su içmek, tuz, doğal olmayan turşu, fazla ekşi yemek, soğan, sarımsak, siyah zeytin ve sirkeyi çok kullanmak, mide ve bağırsaklarda gaz oluşturan bilhassa bakliyat türü yemekler yemek, yemekten hemen sonra uyumak, çok uyumak, aşırı cinsi münasebette bulunmak, sırt üstü uyumak, uykusuzluk, bağırarak ve şiddetli bir şekilde ağlamak, sık hamama gitmek, yüz ve boyuna sık kupa kapatmak, sık kan aldırmak, küçük harfli yazıları çok okumak.

Gözler İçin Faydalılar

Az yemek, sessizce çok ağlamak, hapşırmak, gülümsemek, başı zeytinyağı ile yağlamak, buruna zeytinyağı, badem yağı, defne yağı damlatmak, ara sıra kusmak, beyin, karaciğer, böbrek ve kan temizlemelerini yapmak, güzel ahlaklı olmak, temiz nehir veya denizde su altında gözleri açık tutmak, sabahleyin yükselen güneşe bakmak, sık sık fakat kısa sürelerle güneşe bakmak, rahat ve yeterli uyumak, yüksek yastıkta uyumak, saçları uzatmak, saçları sık taramak, her gün sürme kullanmak, gözleri sık sık rezene suyu ile yıkamak, beyaz mantarı kaynatarak suyunu içmek.

Göz egzersizi için günde 10-15 dakika küçük harfli yazı okumak faydalıdır.

Eskiden insanlar saat olmadığı için güneşe sık bakarlardı, bu sebepten göz problemi yaşamazlardı.

Kaynaklar

{1*} https://www.medicinenet.com/glaucoma/article.htm {2*} https://www.glaucoma.org/treatment/nutrition-and-glaucoma.php {3*} http://www.aoa.org/patients-and-public/caring-for-your-vision/diet-and-nutrition/zinc?sso=y {4*} https://dsld.od.nih.gov/ {5*} https://www.nei.nih.gov/news/scienceadvances/advances/omega {6*} https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/fullarticle/416259 {7*} https://www.allaboutvision.com/nutrition/vitamin_e.htm

Reklam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu